Kam se vydat v červenci 2

Kam se vydat v červenci 2 1

Palermo, Sicílie, Itálie

Palermo leží na severozápadním pobřeží italské Sicílie. Založeno bylo Féničany a v průběhu staletí mu vládli Řekové, Arabové, Normané a Italové, přičemž patřílo k nejvíce prosperujícím centrům v jižní Evropě. Jeho fantastická historie je patrná dodnes v podobě umění, architektury, katedrál, zvyků, jazyka i zdejší kuchyně. Díky venkovním trhům, rušným uličkám a pouličnímu jídlu, jako jsou arancine a panelle, umožňuje procházka po městě poznat skvělé seznámení. Každý červenec oslavuje Palermo svátek sv. Rozálie (Festa di Santa Rosalia), největší festival ve městě slavený na počest světice, která v 17. století zachránila město před morem. Oslavy začínají 14. července průvodem, který vede starosta, a ve kterém jsou převáženy na vyzdobeném voze ostatky sv. Rozálie. Ohňostroje, hudba, tanec, jídlo a tisíce slavících lidí představují vzrušující událost, kterou byste si při návštěvě ostrova určitě neměli nechat ujít.

 

Telluride, Colorado, USA

Díky mírným letním teplotám, které dosahují jen něco přes 20 °C, je horské sídlo Telluride skvělým útočištěm z letního horka, kde se můžete věnovat pěším túrám, cyklistice a průzkumu okolí. Lanovka vedoucí z města Telluride do lyžařského centra Mountain Village nabízí pozoruhodný výhled na pohoří San Juan Mountains spolu s dopravou do osobitého města s kamennými ulicemi, obchody a restauracemi. Do lyžařského centra pak mimo sezónu přitahují hosty letní festivaly, přičemž kalendář akcí v červenci bývá plný. Měsíc začíná ohňostroji a průvodem na Den Nezávislosti a pokračuje výtvarným festivalem Plein Air Art Festivale a pak hudebními festivaly RIDE a Americana Music Festival, festivalem jógy, baseballovými kempy a divadelním programem Shakespeare in the Park. Umělecká akademie Ah Haa School for the Arts nabízí kurzy v řadě oborů, jako je malování, keramika, výroba šperků a psaní povídek pro ty, kdo hledají při své dovolené nějaké obohacení.

Ubytování v půvabném hotelu Dunton Town House s jeho pohodlným stylem a dobrou polohou jen přispěje k dojmu z Vaší návštěvy Telluride, ať už se tam vydáte v kterékoli roční době.

 

Londýn, Anglie, Velká Británie

Červenec je perfektním časem, kdy můžete podniknout projížďku otevřeným vyhlídkovým autobusem nebo se procházet po Hyde Parku či Kensingtonských zahradách. Buckinghamský palác, oficiální sídlo britské královny v Londýně, otevírá své státní pokoje veřejnosti při prohlídkách 21. července, což představuje počátek 10 týdnů, kdy návštěvníci smějí dovnitř. Changing of the Guard, ceremoniál střídání stráží v paláci, by si neměl nechat žádný návštěvník britské metropole. Prestižní tenisový turnaj Wimbledon začíná 2. července a znamená dva týdny špičkového tenisu a tradic včetně typických jahod se šlehačkou. K červencovým akcím patří také RHS Hampton Court Palace Flower Show, největší každoroční přehlídka květin na světě. Hudební fanoušky zase potěší Lovebox Festival v Gunnersbury Parku, festival British Summertime v Hyde Parku, nový festival All Points East ve Victoria Park a další.

 

Fidži, Tichomoří

Republika Fidži je krásná v kterékoli roční době a jejích více jak 300 ostrovů je úplně nejlepší od července do září. Jedná se o suché období, kdy jsou teploty i vlhkost nižší, moře čistší a bouří bývá méně. Potápěči se mohou těšit z podmořského prostředí patřícího k nejlepším na světě, s korálovými útesy, velrybami, mantami a širokou škálou barevných tropických ryb. Teplé moře, bílé písečné pláže, přátelští lidé a pozoruhodná scenérie přitahují rodiny s dětmi, páry i novomanžele na svatební cestě. Každoroční Bula Festival („Bula“ znamená něco jako „vítejte“ nebo „ahoj“) je týden trvající oslava fidžijské kultury, jídla a historie, přičemž posledně se konala v červenci ve městě Nadi.

Hosté se budou cítit jako v ráji a budou hýčkáni v Kokomo Private Island, luxusním letovisku nabízejícím hloubkové potápění, šnorchlování, rybaření, surfing, tenis, lázeňské kúry, aktivity pro děti a mnoho dalšího.

 

Ostrovní moře, Finsko

Více jak 50 000 ostrovů s 40 233 km pobřeží v Ostrovním moři (které je částí Baltského moře) jihozápadně od Finska představuje v červenci jedinečnou destinaci. Letní dny jsou v této zeměpisné šířce dlouhé: slunce zapadá kolem 23 hod. a vychází zhruba za pět hodin. Teploty bývají mírné, typicky 15-20 °C. Návštěvníci si mohou prohlédnout ostrovy na Souostrovní stezce, která začíná v Turku, středověké metropoli Finska, kde k atrakcím patří prastarý hrad, řeka Aura a velkolepá katedrála. Odtud můžete pokračovat lodí, autem nebo na jízdním kole a využívat při cestování mezi ostrovy mosty a trajekty. K dispozici je hojnost možností pro plavbu na kajaku či plachetnici, paddleboarding, plavání, kempování a rybaření, oblíbené je však i samotné obdivování zdejších osamělých scenérií. 

 

Grónsko

Grónsko, největší ostrov světa, je perfektní útočiště před letním horkem: zdejší teploty dosahují v létě pouze 10 °C. Dny v červenci jsou dlouhé a během dvou letních měsíců zažívá oblast nad polárním kruhem stálé denní světlo. Lodní výlety s průvodcem z města Nuuk umožní návštěvníkům plout ve fjordech a mezi plovoucími ledovici, a přitom se setkat s velrybami, tuleni, mroži a dalšími divokými zvířaty. Oblíbená je také pěší turistika, tramping, plavba na kajaku, lezení a cyklistika. Léto je sezona pozorování velryb, kdy můžete spatřit keporkaky a plejtváky krmící se v okolních vodách. Projet se na saních tažených psím spřežením můžete během léta na ostrově Disko, což návštěvníkům skýtá šanci poznat na vlastní kůži tento tradiční a působivý dopravní prostředek.

 

Newport, Rhode Island, USA

Milovníci historie, architektury, hudby, plavby na plachetnici a moře si přijdou na své v letním Newportu. Červenec započal v předchozím roce ohňostroji na Den nezávislosti a zahájením 50. ročníku hudebního festivalu Newport Music Festival. Kapela Boston Brass představila svoji vystoupení Fourth of July Extravaganza zahájené americkou hymnou a pokračující pracemi skladatelů, jejich hudba odráží americký život, např. Gershwinova Summertime, Bernsteinova America a Coplandova Simple Gifts.

Koncerty v průběhu měsíce představí klasickou hudbu, muzikálové melodie, operu i bezplatné akce pro rodiny s dětmi. Do Newportu přiláká hudební a sportovní fanoušky Newport Folk Festival, závod plachetnic Candy Store Cup a tenisový turnaj Dell Technologies Hall of Fame Open. Ostatní se mohou těšit na dary moře, klasická americká sídla a neformální letní atmosféru historického města.

 

Petrohrad, Rusko

Teplé červencové počasí s teplotami přes 20 °C je ideální dobou pro návštěvu Petrohradu, kam cestovatelé z celého světa přicházejí obdivovat umění, paláce a historické památky, spolu s každoročním festivalem Bílé noci. Ten začíná koncem května a trvá až zhruba do konce července: v té době dlouhé dny a půlnoční slunce tvoří pozadí pro dlouhé večery s kulturními akcemi, koncerty, baletem, operou a oslavami. Během dne můžete procházet muzea (včetně Ermitáže), která uvádí cenné práce klasických západních umělců, jako je Rembrandt, Van Gogh, Picasso a Michelangelo. Státní ruské muzeum hostí největší sbírku ruského umění na světě a Fabergého muzeum nabízí kromě 15 slavných vykládaných Fabergého vajec také sbírku obrazů a soch. Na turisty zde čekají honosné paláce a zahrady, které si můžete prohlédnout při vyhlídkové plavbě po řece Něvě.

 

Vancouver Island, Kanada

Měsíc červenec začíná národním svátkem Dnem Kanady a pokračuje festivaly, venkovními aktivitami a nejlepším počasím z celého roku. V létě je Vancouver oblíbenou destinací, proto se připravte na davy a zvažte, zda s sebou brát i další lidi. K venkovním aktivitám patří pěší turistika, plavba na kajaku i na člunu, golf a mnoho dalších. Stanley Park patří k nejlepším městským parkům na světě, takže byste si jeho návštěvu určitě neměli nechat ujít. Nacházejí se zde pláže, obrovský bazén, přírodní, cyklistické a pěší stezky, to vše s pozoruhodnými výhledy. Nejlepší scenérie spatříte při jízdě lanovkou Skyride na vrchol Grouse Mountain. Odvážnější mají k dispozici také několik tras zipline, na kterých se dostanou nad údolí a jezera a naskytnou se jim výhledy na oceán, hory a lesy. Minulý ročník festivalu Vancouver Island Music Fest představil jména, jako je Ry Cooder, Passenger, Arlo Guthrie a Walk off the Earth.

 

Oahu, Havaj, USA

Havajské ostrovy jsou skvělá destinace pro dovolenou po celý rok, a protože léto patří rodinným dovoleným, doporučujeme ostrov Oahu (kde leží havajská metropole Honolulu), který má pro každého něco. Surfing, šnorchlování a plavání představují jen začátek: turisty sem láká také pěší turistika, rybaření na hlubokém moři, paddleboarding a golf. Návštěva přístavu Pearl Harbor představuje seznámení s (nejen) americkou historií. O kultuře ostrovů se můžete dozvědět více v Polynéském kulturním centru nebo ochutnat místní kuchyni. Jídlo je vždy důležitým prvkem při návštěvě Havaje: od ochutnávání oblíbeného pouličního jídla, jako je rybí salát poke a ledová tříšť, až po večeře v kvalitních restauracích.

V hotelu Four Seasons Resort v letovisku Ko Olina nepříliš daleko od předměstí Waikiki otevřel šéfkuchař Michael Mina svůj Mina’s Fish House, podnik u pláže podávající čerstvé dary moře ulovené v havajských čistých vodách.

 

Mammoth Lakes, Kalifornie, USA

Mammoth Lakes ležící se v kalifornském pohoří Sierra Nevada je oblíbená lyžařská oblast v zimě a ideální dovolenková destinace v létě. Pěší turistika, od lehké po náročnou, sem láká návštěvníky, kteří touží po vodopádech a působivých výhledech. Další způsob, jak poznat okolní kopce, nabízí horská cyklistika: od nenáročné vhodné pro začátečníky až po trasy drsnějším terénem. V Mammoth Mountain Bike Park byla nedávno povolena jízda na kolech e-bike, takže stezky jsou přístupné ještě více cyklistům. Můžete ale také jen relaxovat a vnímat výhledy z lanovky, zatímco se budete vznášet k vrcholu ve výšce 3 353 m.

June Lake Triathlon v červenci je nezapomenutelná akce, ať už budete divák nebo účastník. Návštěva Mammoth Lakes  létě je skvělým zážitkem díky možnosti kempování, muškaření, plavbě na člunu, hraní golfu na golfovém hřišti Sierra Star Golf Course ležícím 2,4 km nad hladinou moře, anebo jen dýchání čistého chladného horského vzduchu.

Ubytovat se můžete v hotelu Westin Monache Resort s vyhřívaným bazénem a spoustou aktivit pro děti.

 

Santa Fe, New Mexico, USA

Díky denním teplotám 26-32 °C a chladným nocím je červenec příjemným časem pro návštěvu města Santa Fe. Zdejší proslulá kreativní kultura zažívá rozkvět, přičemž nabízí v červenci čtyřdenní přehlídkou umění Art Santa Fe, která posledně představila současné umění z celého světa. V centru Santa Fe se v červenci také koná Tradiční španělský trh s pracemi asi 250 španělských koloniálních umělců, kteří představují řezbářské výrobky, výrobky z plechu, tkaniny, šperky, keramiku, kovářské výrobky a další. Milovníci hudby zase přicházejí kvůli Festivalu komorní hudby v Santa Fe, který začíná v červenci a trvá měsíc. Příznivci opery zde naleznou každoroční festival, kde mohou shlédnout např. představení Madam Butterfly a Candide. Když se návštěvníci nebudou zabývat uměním a hudbou, mohou se věnovat pěší turistice, jízdě na koni, cyklistice nebo jen tak obdivování výhledů na nedaleké pohoří Sangre de Cristo.

Hotel Four Seasons Resort Rancho Encantado nabízí skvělou základnu, ať už Vaše plány budou jakékoli.

 

Santiago, Chile

Zatímco na severní polokouli je léto v plném proudu, jižně od rovníku probíhá zima. Pro cestovatele, kteří se už nemohou dočkat, až vyrazí na lyže či snowboard, je dobrým tipem vydat se do Chile, především pokud touží zalyžovat si na svahu sopky Villarrica. Několik oblíbených letovisek, Portillo, El Colorado a Valle Nevado, se nachází jen pár hodin cesty od Santiaga de Chile.

V zemi na Vás však v červenci čeká více než jen sníh. V Chile se vyrábí vynikající víno, které můžete ochutnat spolu se zdejším kvalitním masem a dary moře. Pěší turistika a horská cyklistika lákají návštěvníky na outdoorová dobrodružství, navíc čisté nebe a jen malé světelné znečištění skýtá skvělé podmínky pro pozorování hvězdné oblohy. V Santiagu si přijdou na své také milovníci umění, architektury, historie a nakupování.  

.

Nový Zéland 

Pokud naopak chcete v červenci sníh, měli byste si zabalit lyže a zamířit do lyžařského střediska Coronet Peak na novozélandském Jižním ostrově. Zde probíhá hlavní lyžařská sezóna, kdy skupinky sukovitých chlapíků s sebou přinášejí atmosféru párty a svahy zůstávají otevřené až do 21 hodin. Skvělé je, že pouze 20 minut autem odtud leží Queenstown, kde dovádějí místní lidé zachvácení energií; jedná se o rodiště bungee jumpingu a spousta obchodníků nabízí také jízdy na zipline a heliskiing. Není však nutné riskovat zdraví či život, když si chcete užít okolního prostředí: sněhem poprášené Jižní Alpy se odrážejí v klidné hladině jezera Wakatipu a vinice nabízejí kvalitní rulandské modré spolu s výhledy na hory.

 

Provence, Francie

Provence je francouzská pohádka: nádherně zelené vinice, ručně připravované sýry a úrodná země orámovaná působivými silnicemi na útesech, římské ruiny a lákavá přímořská města – a v červenci také všudypřítomná levandule. Nádherná fialová pole zahalená vůní působí jako malířská inspirace, přičemž většina výpěstků je určena (jak je pro Francii příznačné) na stůl při poklidném obědě, ale také se objevuje ve vynikajícím řemeslném medu a sorbetu. Červenec je rovněž časem, kdy trhy nabízejí nejvíce z požehnané hojnosti Provence: košíky čerstvých oliv, rajčat, česneku a ovoce ze sadů. Kouzlo můžete protáhnout až do noci, když se ubytujete v některém sídle či zámku starém celá staletí.

 

Berlín, Německo

Berlín je skvělá destinace, ať se tam vypravíte kdykoli, avšak teplé dny v červenci jsou ideální kvůli věcem, v nichž německá metropole vyniká: pivním zahrádkám, kavárenské kultuře a životu v parcích (což neplatí pro zimní období). Berlíňané si připíjejí krígly (Stein) kolem řeky Sprévy nebo si dávají piknik v parku/zoo Tiergarten. Město nabízí nekonečnou přehlídku míst ve stylu shabby chic (volně přeloženo „nedbalá elegance“), kde můžete popíjet řemeslnou kávu nebo míchané drinky. Interiéry zřejmě čerpají z proslulého nedělního blešího trhu v Mauerparku v okrsku Prenzlauer Berg, kam za slunečných odpolední lákají hipsterská vystoupení karaoke. Dále pak červenec nabízí své festivaly: od lunaparku v Zentraler Festplatz až po bienále umění a světelné instalace při Botanické noci v Botanické zahradě.

 

Cornwall, Velká Británie

Když svítí slunce, nic se nevyrovná pobřeží Cornawallu, který v červenci zaznamenává nejlepší počasí z celé Velké Británie. Na bezkonkurenční dlouhé písečné pláže narážejí bouřlivé vlny skvělé pro surfing, zatímco odliv odhaluje přírodní skalní jezírka vhodná na plavání. Gurmáni se vydávají za vynikajícími dary moře do měst Penzance a Padstow, zatímco milovníci kultury míří do do muzea Tate v pobřežním městě St Ives; skutečný půvab města však spočívá v prohlídkách dílen řemeslníků a umělců ve zdejších kamenných ulicích a pojídání čerstvě ulovených krabů na nábřeží. Historická rybářská vesnice Mousehole je skutečný klenot a uchovává si dodnes svůj původní drsný dojem.

 

Island

Na Islandu asi nikdo nebude očekávat krásné počasí, to je však právě v červenci nejpříjemnější. Dlouhé dny Vám poskytnou více času na průzkum zdejší téměř surrealistické krajiny a přírody: můžete se ponořit do horkého pramene nebo navštívit Národní park Thingvellir, kde ION Hotel nabízí výlety spojené s pěší turistikou, potápěním nebo s rybařením. Také můžete zamířit na sever na Poloostrov Troll a prožít zde výlet plný akčního dobrodružství. Milovníci jídla si přijdou na své v metropoli Reykjavíku, kde se prosadilo hnutí za tradiční severské jídlo, které klade důraz na čerstvé ryby a místní jehněčí. V Reykjavíku si nenechte ujít návštěvu moderní koncertní síně Harpa s působivou členitou skleněnou fasádou.

 

Apulie, Itálie

Na podpatku italského poloostrova leží Apulie (Puglia), která žije vlastním rytmem: to je pomalejší, tišší a venkovštější než v mnoha jiných částech země. Oblast z velké části totiž teprve čeká na své své objevení turisty, přičemž nabízí pár vynikajících písečných pláží a dny zde nejlépe strávíte s lahví Prosecco v některém venkovském plážovém klubu, které jsou rozesety podél pobřeží. V Apulii se začíná prosazovat také její gurmánská scéna s vynikajícími místními produkty, olivovým olejem a zmrzlině. Ubytovat se můžete v tradičních zařízeních masseria či trullo a večery trávit průzkumem vedlejších ulic krásných starých měst Savelletri, Ostuni a barokního Lecce.

 

Cartagena, Kolumbie

Kolumbijská Cartagena, která stále více aspiruje stát se nejelegantnějším městem Karibiku, přináší v současnosti nová lákadla, takže je skvělým cílem právě v červenci, kdy je zde skvělé počasí. Ve městě se vynořila řada nových hotelů, barů a restaurací, přičemž kolumbijská kuchyně v současnosti konkuruje peruánské, pokud jde o kulinářské kruhy v Jižní Americe. Dny zde můžete strávit poklidným prohlížením pozoruhodné koloniální architektury starého města a večery popíjením a tancem dlouho do noci.

 

Keňa

Keňa nabízí v červenci nejúžasnější představení na Zemi: je to syrová krása, rozlehlé pláně s Velkou migrací divokých zvířat a s Velkou pětkou (slon, lev, nosorožec, levhart, buvol). Období dešťů je za námi a po probuzení je možné spatřit hejna ptáků a stáda pasoucích se gazel tak blízko, že se jich téměř můžeme dotknout. Červenec je dobou, kdy divoká zvířata podnikají velkou migraci z rezervace Serengeti do Masai Mara. Vynikající výhledy nabízí safari kemp Mahali Mzuri, který je součástí sbírky zařízení Virgin Richarda Bransona, a hotel Angama Mara na okraji srázu Oloololo nedaleko Trojúhelníku Mara. Pokud toužíte po dovolené v Keni kombinující safari a pláže, zamiřte do městečka Watamu na pobřeží, kde se zlaté písečné pláže táhnou celé kilometry, a v dohledu není další živá duše.  

 

Fidži, jižní Tichomoří

Červenec je nejlepším časem pro návštěvu tichomořských ostrovů Fidži, kde právě probíhá suché období a moře je nejčistší. Souostroví patří k nejlepším místům pro potápění na světě a je obklopeno krásnými podmořskými útesy, které jsou domovem asi 1000 druhů ryb; za jasného dne však stačí šnorchlovat. Pokud budete chtít uniknout od všeho a všech, zamiřte na soukromý Dolphin Island hned u Sun Coast na ostrově Viti Levu (fidžijské pevnině) nebo se ubytujte v některé z 25 vil ze dřeva a skla na ekologicky orientovaném ostrově Laucala. Obyvatelé Fidži jsou známí svojí přátelskostí, ale nikde není uvítací píseň tak srdečná, jako v soukromém letovisku Likuliku Lagoon Resort, kde dny plynou spolu s přílivem a odlivem.

 

Wales, Velká Británie

Velmi dlouho byl britský Wales poslední výspou, teď se mu však konečně začíná dostávat zasloužené pozornosti. Pláž s téměř 5 km zlatého písku v Rhossili Bay na poloostrově Gower/Gwyr byla prohlášena za nejlepší pláž v Evropě hned dvakrát během posledních 5 let. A velké otevření pěší stezky Wales Coast Path, která skýtá trasu o délce 1400 km, zpřístupňuje ještě více z tohoto nedotčeného pobřeží. Wales je plný hradů a skalnatých vrcholků a celých 20 % se nachází v systému národních parků, takže je rájem pro lidi milující outdoorové aktivity. A přestože je tato malá země známá svými lijáky, počasí v červenci je relativně nejspolehlivější s teplotami přes 20 °C, zatímco v srpnu vše pohltí šílenství spojené se školními prázdninami. Slunce navíc přináší festivaly, jako je festival fringe art, hudby a jídla konající se v historickém kamenném městě Monmouth. Po dobrých oslavách pak ve městě vyhledejte restauraci The Whitebrook, která pronajímá pokoje, je ověnčena micheliskými hvězdičkami a nabízí ingredience z oblasti Wye Valley, např. bylinky a místní chřest.

 

Benicassim, Španělsko

Provincie Castellón ve společenství Valencia zůstává mimo Španělsko převážně neznámá: je to malé klidné území s pěknými plážemi, zelenými horami a chátrajícími středověkými vesnicemi. Výjimku představuje obrovský hudební festival konající se v červenci ve městě Benicassim. Každoročně bývá stejnojmenné přímořské letovisko zaplaveno návštěvníky, které přiláká vynikající obsazení (v předchozích letech např. The Weeknd, Foals a Kasabian), trvalé slunce a 6 km pláží pro zotavení se, až párty skončí. Návštěvníci festivalu by však měli prozkoumat víc ze zdejšího málo turisty vyhledávaného pobřeží, navíc před pár lety bylo otevřeno nové letiště v Castellónu. Impozantní zděné město Morella tyčící se na kopci je skvělým místem pro poklidné nakupování a pochutnávání si na místních lahůdkách, jako je ovčí sýr, jehněčí maso nebo paella. Jinde pak pobřeží nabízí spoustu tichých zátok, které můžete mít jen sami pro sebe.  

 

Boston, USA

K nejlepším místům USA, kde můžete být na americký státní svátek 4. červenec, rozhodně patří Boston, rodiště Americké revoluce. Nejenže tato přímořská metropole oplývá historií a ožívá oslavami, hotely navíc nabízejí rozumné ceny, aby udržely dění v chodu. Boston nabízí spoustu muzeí a galerií a kdysi byl proto nazván Aténami Ameriky. Průkopničtí a zároveň realističtí obyvatelé města jsou stejně tak hrdí na svoji kuchyni, od klasiky, jako je clam chowder (hustá polévka s mořskými plody) a lobster rolls (housky plněné humrem) až po kulinářskou revoluci, která teď zuří v jeho omlazeném okrsku Sea Port. V restauraci Sportello, nejnovějším přírůstku řetězce No.9 Park Barbary Lynch, se denně mění sezónní italské menu, přičemž nabízí vše od ramp tortellini až po celou grilovanou rybu.

Akční nabídka ubytování zde