10 nových technologií v roce 2021

10 nových technologií v roce 2021 1

I přes nepochybně nepříznivý rok 2020 a mnoho souvisejících událostí ve světě, technologie postupuje závratnou rychlostí vpřed bez ohledu na pandemii. To by mělo pokračovat také v dalším roce, kdy na povrch proniká řada dalších pozoruhodných a inovačních řešení. Zde Vám představíme 10 vynořujících se technologií, se kterými bychom v roce 2021 měli počítat.

 

Umělá inteligence a strojové učení

Umělá inteligence (Artificial Inteligence, AI) bude dominovat technologickému sektoru i v nadcházejících letech nejen proto, že je mocná, ale hlavně protože prostupuje téměř každým odvětvím, oborem a platformou. To, co bylo novinkou, se stalo praktickým a efektivním.

Pokrok v oblasti AI a kognitivním fungování pomohl tomu, že také strojové učení (machine learning) si zaslouží velkou chválu. Prostřednictvím shromažďování, přijímání a analýzy obrovského množství digitálního obsahu chrlí platformy pro strojové učení nové příležitosti a postřehy. Tato technologie také posiluje marketing, maloobchod, zdravotnictví, vědu, průmysl a mnoho dalšího. Očekává se, že do roku 2025 bude mít trh s AI hodnotu víc jak 190 mld. USD.

 

Edge Computing

Není pochyb o tom, že cloud computing způsobil revoluci v moderním průmyslu a pomohl především profesionálům vypořádat se s obrovským přílivem dat vytvořených dnešními platformami a zařízeními. Jak se všichni přesunuli do cloudu, začalo se objevovat mnoho problémů s latencí a spolehlivostí. Edge Computing je odpovědí právě na to. Jak název napovídá, výpočetní výkon se nachází blíže k „okraji“ (edge), aby pomohl urychlit operace a zlepšit spolehlivost, zejména ve vzdálených oblastech, kde může být problém s připojením. Představte si to jako mini datové centrum, které je ve vztahu server-klient umístěno mnohem blíže ke straně klienta. Právě teď se používá hlavně k usnadnění zpracování dat pro časově citlivé platformy a úkoly. Může mít také obrovský dopad na použitelnost a připojení k Internetu věcí (IoT), kdy tato zařízení neustále telefonují na vzdálený server. Analytici očekávají, že do roku 2022 globální trh s Edge Computingem dosáhne 6,72 mld. USD.

 

Kvantové výpočty

Díky začlenění kvantových jevů, jako je kvantové zapletení a superpozice, mohou kvantové počítače zpracovávat výpočty a plnit úkoly, které běžné počítače nedokázaly. Navíc toho dosáhnou rychleji než kterákoli technologie, kterou jsme kdy viděli, a to díky jedinečné úrovni hardwarové síly. Přirozeně je tato technologie stále relativně nová: poskytovatelé i klienti zatím pouze zkoumají, co se s tím dá dělat, takže se sotva dotknou povrchu. Značky jako Honeywell, Google, Amazon, Microsoft aj. nabízejí využití kvantových počítačů pro různé služby. Očekává se, že do roku 2029 dosáhnou celosvětové výnosy z kvantové výpočetní techniky 2,5 mld. USD a více.

Kvantové počítače zrychlí nejdůležitější algoritmus internetu

Smart Vehicles – inteligentní vozidla

Právě teď se odehrávají dvě věci, které pohánějí pokrok v technologii inteligentních vozidel. Za prvé, samotná technologie je svědkem obrovských inovací, od autonomních vozidel s vlastním pohonem až po palubní navigační systémy s rozšířenou realitou (AR) a další. Značky jako Tesla, GM, BMW, Hyundai, Chrysler a mnoho dalších už zavádějí na trh svá vysoce vyspělá spotřebitelská vozidla.

Současně byly přijaty nové zákony a předpisy podporující návyky bezpečné jízdy. Výrobci začleňují do svých vozidel mnoho nových technologií, aby pomohli řidičům s novými zákonnými požadavky. Výsledkem je, že vozidla jsou stále chytřejší a pokročilejší uvnitř i vně. Očekávejte, že inovace bude pokračovat s tím, jak další výrobci překračují a posouvají hranice.

 

Technologie 5G

Upgrade na 5G bude revoluční, daleko nad rámec kterékoli z předchozích generací. Přinese širokou konektivitu a spolehlivost a představí spoustu nových aplikací. Představte si, kolik zařízení, služeb a platforem dnes vyžaduje aktivní připojení k internetu, a co to znamená při odchodu z domova, kanceláře nebo jiných stabilních připojení. Mobilita obvykle přichází s obětováním šíře použití a výkonu. 5G však tento problém odstraní.

Platformy pro virtuální realitu (VR) a rozšířenou realitu (AR), cloudová řešení (jako cloudové hry), streamovací zábava a IoT budou mít všechny okamžitý a stálý přístup k bezdrátovému připojení, až bude 5G v provozu. Zdravotnictví také získá přístup k výkonným vzdáleným technologiím pro věci, jako jsou přeshraniční operace. Sítě 5G nabídnou maximální rychlost 1 až 10 Gb/s průměrnou rychlostí 50 Mb/s a ​​vyšší. To je mimořádně působivé, zvláště když vezmeme v úvahu, že 4G LTE sotva dosáhne 1 Gb/s, pokud se k tomu vůbec blíží.

 

Internet of Things (IoT) – Internet věcí

Téměř nikoho nepřekvapí, že IoT nadále zůstává významým hráčem v sektoru technologie, a bude tomu tak i v příštích letech.  Už zaznamenal značný pokrok díky novým inteligentním domácnostem a technologiím zaměřeným na spotřebitele. Další účel má v průmyslovém světě tím, že oživuje nové i staré systémy a umožňuje digitální transformaci oblastí výroby a dodavatelského řetězce. Do roku 2030 se má po celém světě používat asi 50 mld. zařízení IoT.

Koronavirus změnil způsob toho, jak používáme internet

Virtuální realita a rozšířená realita

Virtuální realita je známá už nějaký čas a rozšířená realita je ve skutečnosti její odnož. Na rozdíl od VR nevyžaduje AR, aby měl uživatel náhlavní soupravu: místo toho je obsah digitálně promítán do reálného světa prostřednictvím různých metod. Obsah AR může být např. promítán na čelní sklo vozidla, kdy bude ukazovat současnou rychlost, upozornění navigace a mnoho dalšího. Do roku 2022 má trh s nimi dosáhnout celkem hodnoty 209,2 mld. USD.

Rozšířená realita a společnost s dohledem  

Technologie Blockchain

Původně byla vytvořena pro kryptoměny, jako je Bitcoin: základní technologie blockchain je digitální „hlavní účetní kniha“, ale dnes se používá i na mnoho dalšího. Některé obory včetně právního a lékařského dnes prozkoumávají způsoby, jak použít tuto revoluční technologii s její zvýšenou bezpečností a průhledností.

 

3D tisk

3D tisk, který kdysi představoval novinku, se změnil ve velkou účelovou scénu. Ze soukromých prostor nadšenců a kutilů se přesunul do významných oblastí, jako je zdravotnictví, stavebnictví, maloobchod a další. Tato technika tisku je dnes tak mocná, že pomocí ní lze vytisknout celou budovu https://www.topmagazine.cz/nejlepsi-domy-roku-2020/ .

 

Obnovitelná energie

V tomto roce je možné očekávat značně větší zaměření na obnovitelné technologie a zdroje: od recyklovaných a nově použitých plastů až po zelený vodík, který nabízejí čistou energii.