13 turistických atrakcí Grenoblu

13 turistických atrakcí Grenoblu 1

Grenoble obklopený majestátními vrcholy francouzských Alp má pozadí patřící k nejkrásnějším ve Francii. Velkolepá scenérie nabízí závan čerstvého vzduchu, doslova i obrazně.

Krásné zahrady najdete na mnoha místech Grenoblu a přírodní prostředí města láká návštěvníky, kteří se toulají po rozkvetlých loukách a hustým borovicovým lesem, anebo sjíždějí prachový sníh na svazích v nedalekém lyžařském centru. Přestože se jedná o moderní město, Grenoble má také svou malebnou starou část, Vieille Ville. Město se rovněž může chlubit mnoha vynikajícími muzei, které jsou svědectvím o bohatém dědictví coby metropole historického regionu Dauphiné. Zde se dozvíte o nejlepších místech, kam se můžete vydat, a o nejlepších aktivitách, co dělat, když budete v Grenoblu.

 

Procházejte se po starém městě Vieille Ville

Historické centrum Vieille Ville je příjemný labyrint ulic pouze pro pěší s pěknými starými domy a úzkými kamennými uličkami vedoucími na elegantní náměstí. V samém srdci starého města se nachází Muzeum starého biskupství (Musée de l’Ancien Évêché) umístěné v biskupském paláci z 13. století, který je na seznamu historických památek. Muzeum se zabývá historií Grenoblu od pravěku přes středověk a až do 20. století. Nedaleká katedrála Notre-Dame z 13.-15. století překvapí návštěvníky svým velkolepým gotickým interiérem s vysokou klenbou, která je v nápadném kontrastu s prostou fasádou. Jen pár kroků od katedrály leží nám. Place aux Herbes, kde se každý den ráno (kromě pondělí) koná tradiční venkovní farmářský trh. Kromě lákavého venkovního prostoru a pěkné kavárny na chodníku náměstí nabízí krytou tržnici pocházející z 19. století. Ti, kdo se zajímají o francouzskou literaturu, si nesmí nechat ujít Stendhalovo muzeum (Musée Stendhal) umístěné v typickém měšťanském domě, kde se narodil a strávil dětství spisovatel Stendhal. Malé muzeum vystavuje mementa a skýtá pohled na Stendhalovy rané roky.

Na nedalekém nám. Place de Gordes mohou turisté obdivovat elegantní prostředí z 18. století při jídle v některé z restaurací či kaváren s posezením venku. Jen kousek pěšky od Place de Gordes se nachází park Jardin de Ville lákající k relaxaci a piknikům ve stínu platanů. Rovněž nedaleko Jardin de Ville najdete Budovu starého soudu – Palác parlamentu Dauphiné (Ancien Palais de Justice/Palais du Parlement du Dauphiné), kdysi budovu parlamentu dauphinských stavů (po více jak 500 let). Stendhal založil postavu Juliena Sorela v románu Červený a černý na historické osobě, která se dostala před soud v Palais de Justice. Budova oslňuje svou bohatě zdobenou fasádou zahrnující dekorativní styly od pozdní (plaménkové) gotiky po ranou renesanci. Turisté se mohou s průvodcem podívat do honosného interiéru budovy včetně soudní síně. Palais du Parlement se nachází na nám. Place Saint-André vedle Café de la Table Ronde (z roku 1739), druhé nejstarší kavárny ve Francii.

 

Muzeum Grenoblu

Muzeum Grenoblu (Musée de Grenoble) vystavuje mistrovská díla ve světlém prostorném prostředí. Elegantní současná budova ve Vieille Ville nabízí 18 000 m² výstavního prostoru obklopeného parkem se spoustou soch. Rozsáhlé muzeum se může chlubit jednou z nejprestižnějších sbírek umění ve Francii. Jeho sbírky zahrnují výtvarné umění od 13. do 21. století, ale také egyptské starožitnosti. Zvlášť dobře je zastoupena italská renesance, Ecole Française 17. století a moderní umění. K hlavním lákadlům v oblasti evropské malby patří Rubensův Svatý Řehoř, éterické Nanebevzetí Panny Marie od Philippe de Champaigne, realistický Pohled na Grand Canal od Canaletta, evokativní Hlava velké odalisky do Jeana-Auguste Dominique Ingres a Portrét Madeleine Bernard od Paula Gauguina. Impresionistická díla zahrnují Pohled na Montmartre z Cité des Batignolles od Alfreda Sisleyho a Rybník v Giverny od Clauda Moneta. K výjimečným dílům moderního umění patří Interiér s lilkem od Henriho Matisse a Sen noci svatojánské od Marca Chagalla. Muzeum zahrnuje také prodejnu a neformální restauraci, která podává tradiční francouzskou kuchyni, ale také mezinárodní pokrmy. Restaurace má okna od podlahy ke stropu s výhledem na nám. Place de Lavalette a monumentální skulpturu od Alexandera Caldera.

Adresa: 5 Place de Lavalette, Grenoble

 

Výhled z pevnosti Fort de la Bastille

13 turistických atrakcí Grenoblu 2

Fort de la Bastille nabízí nejlepší panoramatické výhledy na Grenoble – můžete odtud zahlédnout dokonce i Mont Blanc a pohoří Massif du Vercors v dálce. Pevnost se tyčí na vrcholu kopce a skýtá úžasné panoramatické výhledy. Nahoru se dostanete pěšky, anebo můžete nastoupit do charakteristické kabinkové lanovky Téléphérique de Grenoble Bastille. Příjemná jízda lanovkou začíná na nábřežní Quai Stéphane-Jay na okraji parku Jardin de Ville a vede pozoruhodnou scenérií na cestě k pevnosti. Fort de la Bastille byla kdysi vězením, dnes však uchovává centrum současného umění (Centre d’Art Bastille) a vojenské muzeum (Muzeum horských vojsk). Milovníci dobrodružných aktivit mohou navštívit centrum Acrobastille, který nabízí příležitosti k horolezectví a akrobatickým sportům, jako je jízda na zipline, slaňování a závody v bludišti. Pro ty, kdo mají rádi procházky přírodou, je kolem pevnosti řada pěších stezek s výhledy. Zdejší luxusní restaurace Chez le Pèr‘ Gras nabízí tradiční kuchyni oblasti Dauphiné spolu s dechberoucími výhledy. Venkovní patio skýtá romantické prostředí ve stínu lip. K dalším gurmánským restauracím patří O2 Restaurant Téléphérique, která se specializuje na francouzskou kuchyni v současném stylu. Je spíše neformální a nabízí venkovní terasu, odkud mohou hosté obdivovat výhledy na město a hory.

 

Archeologické muzeum Saint-Laurent

Vynikající archeologické muzeum Musée Archéologique Saint-Laurent se nalézá v jedné z nejstarších čtvrtí Grenoblu v kostele, který je na seznamu historických památek. Eglise Saint-Laurent je nádherný románský kostel z 12. století se zdobenými hlavicemi sloupů v benediktinském stylu, vzácnými karolínskými prvky z 8. století a tajemnou merovejskou hrobkou z 6. století, která ukrývá dávné mauzoleum. Fascinující krypta nabízí pohled na umění a architekturu nejstaršího období středověku. Muzeum vystavuje sbírku archeologických předmětů spolu s vizuálními prezentacemi, které vytvářejí živý obrázek náboženské historie staré 1500 let.

Adresa: Place Saint-Laurent, Grenoble

 

Procházka po Jardin des Dauphins

Jardin des Dauphins je nejhezčí zelený prostor v Grenoblu. Pozemky o rozloze 30 ha na 6 upravených terasách jsou porostlé různých druhů stromů a divokých křovin, zatímco jižní expozice zahrady umožňuje, aby se zde dařilo exotickým a středomořským rostlinám, jako jsou banánovníky, granátovníky a lokváty. Jardin des Dauphins se stinnými pěšími stezkami, malebnými schodišti a chodbami je ideální místo k procházkám za slunečných dní. Ze zahrady uvidí návštěvníci pevnost Fort du Rabot na skalním výběžku v dálce. Pěší stezka ze zahrady vede k lanovce (Téléphérique), která jezdí k Fort de la Bastille.

Adresa: Place Aristide Briand, Porte de France, Grenoble

 

Magasin des Horizons – Národní centrum umění a kultury

V drsné průmyslové části Grenoblu se nachází avantgardní Magasin des HorizonsNárodní centrum umění a kultury (Centre National d’Arts et de Cultures) umístěné v kryté tržnici, kterou v roce 1900 navrhl Gustave Eiffel. Magasin des Horizons otevřený v roce 1986 vystavuje někeré z nejlepších expozic současného umění ve Francii. V průběhu roku centrum o rozloze 3000 m² hostí dočasné expozice původních prací. Centrum rovněž podporuje nové talenty a práce v úzké spolupráci s umělci, kteří zde vystavují. K dalším aktivitám patří festivaly, promítání filmů, workshopy a tréninkové programy.

Adresa: Site Bouchayer-Viallet, 8 Esplanade Andry Farcy, Grenoble

 

Piknik v parku Jardin de Ville

Historická zahrada ve Vieille Ville byla kdysi soukromým majetkem vévodů z Lesdiguières a veřejným parkem se stala v roce 1719. Ohrazená Jardin de Ville se vstupní branou, zalesněnou částí, krásnou růžovou zahradou a květinovými záhony má své zvláštní kouzlo. Když je příjemné počasí, mnoho místních sem přichází odpočívat na trávníku nebo na lavičkách. Za teplých slunečných dní zde lidé pořádají pikniky a vydávají se na procházku. Najdete zde také dětské hřiště. V parku se nachází pěkná budova Hôtel de Lesdiguière ze 17. století, kdysí sídlo vévody a dnes Maison de l’International, které vítá cizince, podporuje kulturní výměny a skýtá zdroje mladým lidem toužícím cestovat do zahraničí. V době léta se v Jardin de Ville rovněž koná řada akcí, jako jsou festivaly a koncerty.

Adresa: Jardin de Ville, 2 Rue Hector Berlioz, Grenoble

 

Náměstí Place Grenette

Jen pár kroků od Jardin de Ville leží hlavní náměstí Grenoblu. Place Grenette je obklopeno krásnými historickými budovami a nabízí řadu rušných kaváren a restaurací s posezením venku na náměstí. Až do 17. století sloužilo Place Grenette k trhům s obilím a zvířaty. Střed náměstí zdobí půvabná fontána s okřídlenými anděly a delfíny, dílo sochaře Victora Sappeyho.

 

Muzeum odboje a deportace Isère (Musée de la Résistance et de la Déportation de l’Isère)

Grenoble, který byl znám jako „metropole odbojářů“, byl místem, kde hnutí odboje za II. světové války patřilo k nejsilnějším v zemi a tohle muzeum seznamuje s jeho historií. Expozice vzdávají hold statečným bojovníkům odboje z Grenoblu a odhalují násilné zacházení spojené s deportací místního židovského obyvatelstva nacisty. Přivést historii k životu pomáhá sbírka fotografií, původních kreseb, novin a dalších dokumentů. Muzeum se věnuje tématu citlivě, zatímco ukazuje hrdinství odbojářů. Muzeum má vstup zdarma a slouží zároveň jako památník.

Adresa: 14 Rue Hébert, Grenoble

 

Muzeum Dauphiné (Musée Dauphinois)

Jedinečné muzeum se zaměřuje na kulturu a dědictví regionu Dauphiné. Je umístěno v nádherné budově ze 17. století (dříve ženského kláštera) a ilustruje všechny aspekty života v regionu prostřednictvím archeologických, historických a etnologických expozic. Stálé expozice se zaměřují na venkovský život v regionu, obyvatele francouzských Alp a na historii lyžování. Muzeum rovněž přináší dočasné expozice o cizích kulturách.

Adresa: 30 Rue Maurice-Gignoux, Grenoble

 

Navštivte zámek Domaine de Vizille

V idylickém prostředí asi 20 km od Grenoblu v obci Vizille najdete nádherný zámek s pozoruhodnou historií. Zámek byl vybudován v letech 1611-1627 šlechticem, který byl předním protestantem. V roce 1662 se však zřekl se své víry, aby získal titul konstábla v armádě. Zámek zahrnuje schodiště vedoucí dolů do parku, který je v renesančním stylu. V roce 1788 se zde sešly stavy z Dauphiné, aby položily základy pro Francouzskou revoluci a nastínili požadavek osobní svobody pro všechny Francouze. Zámek je dnes sídlem Muzea francouzské revoluce (Musée de la Révolution Française).

Adresa: Place du Château, 38220 Vizille

 

Pěší turistika či lyžování v Regionálním přírodním parku Chartreuse

Parc Naturel Régional de Chartreuse se nachází v zelené hornaté krajině asi 30 km od Grenoblu. Oblast působí odlehlým dojmem a je přístupná pouze po úzkých venkovských silnicích, avšak pro ty, kdo hledají outdoorové aktivity, patří k nejlepším v této části Francie. Jedná se o oblíbenou destinaci pro pěší turistiku v létě a lyžování v zimě. K oblíbeným místům, kde se ubytovat, patří Saint-Pierre-de-Chartreuse, půvabné vysokohorské městečko ve stínu pohoří Chartreuse.

 

Dramatické scenérie v Regionálním přírodním parku Vercors

Asi 27 km jihozápadně od Grenoblu leží krásný vysokohorský terén, který je od roku 1985 chráněný v rámci rezervace. Oblast je známá svou dramatickou scenérií a úžasnou biodiverzitou. Parc Naturel Régional du Vercors představuje skvělý cíl pro jednodenní výlet z Grenoblu. Se svými lesy, roklemi a mnoha pěšími turistickými stezkami je Park Vercors ideálním místem, kde můžete poznávat čistou přírodu a věnovat se outdoorovým sportům, jako je horská cyklistika, lezení po skalách a průzkum jeskyní. V zimě zdejší lyžařská centra vítají lyžaře všech úrovní dovedností. Také zde najdete příležitosti k výletům na sněžnicích nebo běžecké lyžování.  

***

13 turistických atrakcí Grenoblu 3

Kde se ubytovat

Grenoble nabízí širokou škálu ubytování, od luxusních hotelů v historickém centru města až po malá zařízení B&B v tichých rezidenčních ulicích. Najdete zde také luxusní možnosti typu resortů v krásném pastorálním prostředí hned za Grenoblem.  

Luxusní hotely: Park Hôtel Grenoble-MGallery 4* nabízí ubytování nedaleko Parku Paul Mistral, rozsáhlého zeleného prostoru s trávníky a úseky lesa. Hotel má elegantní současný dekor se skulpturami v řecko-římském stylu. Jeho zařízení zahrnuje turecké lázně (hammam), fitcentrum, pokojovou službu a kavárnu. Hotel se nachází jen kousek pěšky od historického centra Grenoblu. Hôtel d’Angleterre 3* překypující starosvětskou elegancí se nachází v příjemné ulici stíněné stromy v historickém centru města. Butikový hotel je umístěn v atraktivní budově od Haussmanna a shlíží na parkové náměstí Place Victor Hugo. Některé pokoje jsou vybaveny balkonem s pozoruhodným výhledem na hory. Zařízení zahrnuje recepční přepážku otevřenou 24 hodin denně, pokojovou službu a služby prádelny. K dispozici je snídaně formou bufetu. Tichého prostředí podobného resortu si mohou hosté užívat v Château Hotel de la Commanderie 3*, který stojí v romantickém parku 10 km od Grenoblu. Zařízení zahrnuje krytý a venkovní bazén, fitcentrum, hammam a spa. Pokoje jsou vyzdobeny v klasickém francouzském stylu a skýtají výhledy na park. Hotelová restaurace nabízí rafinovanou francouzskou kuchyni ve zrenovované jídelně z 18. století nebo na stinné venkovní terase.

Hotely střední třídy: na dobrém místě v historickém centru Grenoblu, hned za pěším okrskem Vieille Ville, stojí Grand Hotel Grenoble Centre/Le Grand Hotel De Grenoble Bw First Collection By Best Western Hotel 4* který nabízí pohodlné, zvukově izolované pokoje s elegantními moderními koupelnami. Butikový hotel skýtá recepční přepážku otevřenou 24 hodin denně, služby concierge, pokojovou službu a asistované parkování. Hotel se nachází jen kousek cesty pěšky od restaurací, venkovních kaváren a obchodů na nám. Place Grenette. OKKO HOTELS Grenoble Jardin Hoche 4* je dobrou volbou pro ty, kdo hledají pohodlné místo v centru a stylové prostředí. Hotel navržený v elegantním současném stylu skýtá klidný salonek, kanceláře, business centrum, fitcentrum a služby, jako je prádelna. K dispozici je snídaně formou bufetu. Villa Atmosphére 4*, malý butikový hotel B&B, je ukrytý v rezidenční ulici v historickém centru Grenoblu (asi 10 minut pěšky od Vieille Ville). Budova je vyzdobena ve stylu Art Deco a pokoje jsou vybaveny balkonem s výhledem na zahradu. Ceny ubytování zahrnují gurmánskou snídani podávanou v jídelně s nádherným výhledem na hory.

Ekonomické hotely: Hôtel de l’Europe Grenoble Hyper Centre 3* je skvělá volba v pěším okrsku Vieille Ville. Je umístěn ve zrenovované budově ze 17. století a vyzdoben ve veselém současném stylu. Zvukově izolované pokoje nabízejí plochou TV a balkon s výhledem na hory nebo na město. Zařízení zahrnuje recepční přepážku 24 hodin denně, služby concierge a snídaňový bufet (za příplatek). Nedaleko vlakového nádraží stojí Splendid Hôtel Grenoble Centre Gare 3* vzdálený jen kousek pěšky od historického centra. Moderní hotel má recepční přepážku otevřenou 24 hodin denně a přátelský personál hovořící několika jazyky. Pokoje nabízejí jednoduchý, ale stylový současný dekor. Hosté si mohou zvolit snídaňový bufet (za příplatek), který se připravuje z místních produktů a čerstvých bio ingrediencí.

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.