24 hodin v Bruselu

24 hodin v Bruselu 1

Hledáte skvělé jídlo, kulturu a umění? Pak je Brusel tím pravým městem pro Vás: je levnější než Paříž a méně turisticky vytížený, než byste čekali. Při návštěvě belgické metropole zjistíte, co dalšího nabízí kromě proslulého piva a čokolády.

 

Ráno

Pokud jste v Bruselu poprvé:

Impozantní socha sv. Michaela se tyčí nad starým náměstím, kde prodejci skládají své stolky a slunce vychází nad pečlivě udržovanými zahradami. I přes brzký start jsou už kavárny v plném provozu. Le Grand Café (78 Boulevard Anspach) pár ulic odtud je známá svojí vynikající kávou a luxusními muffiny, přičemž shlíží na starobylé ulice dlážděné kameny.

Až si dáte snídani, vydejte pěšky směrem k malebnému Bruselskému parku (Parc de Bruxelles). Budete přitom míjet budovu belgického parlamentu a z parku pak spatříte Královský palác. Odtud se vyjdete k hlavnímu rybníku po stezce, kterou lemují krásné sochy z 19. století.

Pokud jste zde opakovaně:

Zamiřte do nákupní galerie Galeries Royales Saint-Hubert hned u hlavního náměstí Grand-Place. Centrum plné obchodů s řemeslnými a uměleckým předměty a nezávislých butiků představuje skvělé rozptýlení. Zajděte do brasserie Mokafé (Galerie du Roi 9), která nabízí tradiční belgické vafle s celou řadou polev a ingrediencí, jako je čokoláda a jahody. Pokud sladké není „Vašim šálkem kávy“, můžete si zde také vybrat z kroket, obložených sendvičů a croissantů spolu s kávou, takže se jedná o ideální místo na snídani.

Třída Rue de l’Étuve představuje příjemnou trasu k nejslavnějšímu symbolu Bruselu, kterým je soška Mannekin-Pis (močícího chlapečka), která je umístěna na fontáně s vodou.

 

Dopoledne

Pokud jste v Bruselu poprvé:

Pokud patříte k příznivcům Gaudího a Rembrandta, pak skutečné lahůdky naleznete v Muzeu Van Buuren (41 Avenue Léo Errera), secesní galerii s působivou sbírkou zabírající pět staletí. Je umístěno v upraveném domě u okraje centra Bruselu a vzdává poctu umělcům od 15. do 19. staletí. Poté si můžete udělat procházku v pozoruhodné rozlehlé zahradě.

Pokud jste zde opakovaně:

V Bruselu se nachází spousta tržišť pod širým nebem, kdy nejlepší naleznete na náměstí Place du Châtelain. Jedná se o květinový trh oblíbený u místních, kterých sem míří davy, aby se připojili k jeho živé atmosféře.

Tržiště na Ixelles, malém náměstí se stromy, řemeslnými pekařstvími a stylovými butiky, prodává květiny, ale také umělecké a řemeslné výrobky a suvenýry. Občas se zde koná ochutnávka vína, při které můžete okusit výběr belgických vín.

 

Odpoledne

Pokud jste v Bruselu poprvé:

Vydejte se uličkami k náměstí Place Sainte-Catherine, kde se jasně oranžové budovy tyčí nad kamennými ulicemi obklopenými luxusními restauracemi a květinářstvími. Zamiřte do Mer du
Nord (Rue Sainte-Catherine 45), což je vynikající prodejce ryb, který nabízí výběr ryb, čerstvě vyloupaných ústřic i chutnou rybí polévku, to vše v samém srdci náměstí.

Pokud jste zde opakovaně:

Milovníci umění mohou navštívit střídající se vynikající expozice v muzeu Villa Empain Foundation (Avenue Franklin Roosevelt 67). Poté se vydejte na procházku do krásného parku Bois de la Cambre, což je odlehlé místo ideální pro únik z městského ruchu, a obdivujte krásný výhled na jezero.

Zpátky ve městě navštivte tržnici Saint-Gilles, kde prodejci nabízejí mořské plody a stylové
retro oděvy. Brasserie Le Verschueren (11-13 Parvis de Saint-Gilles) je osobitý malý bar, který nabízí chutné domácí polévky a obrovský výběr piva; jedná se o oblíbený podnik
místních, kam chodí na skleničku.

 

Večer

Pokud jste v Bruselu poprvé:

Vydejte se k vyhlídkové restauraci Atomium (Square de l’Atomium B-1020 Brusel), což je
stavba vysoká 102 m s 9 koulemi (každá o šířce 18 m) z nerezové oceli. Je jedním z hlavních symbolů Belgie a nabízí rozsáhlý výhled na město. Vyhlídku naleznete v restauraci ve II. patře, zatímco si budete moct vybírat z pestrého menu a rozsáhlého vinného lístku. Po večeři můžete protančit noc při živém jazzu a s drinkem v ruce v rušném baru L’Archiduc (Antoine Dansaert 6).

Pokud jste zde opakovaně:

Večeři si dejte v Aux Armes de Bruxelles (13 Rue des Brouchers), tradiční belgické
restauraci jen co by kamenem dohodil od náměstí Grand-Place; můžete si zde
vybírat z telecího masa, zvěřiny nebo kbelíku čerstvých mořských plodů podávaných v poklidném prostředí. 

Město ožívá v noci: vydejte se spolu s místními do ukrytých barů, jako je A la Becasse (Rue de Tabora 11), mezi Belgičany známý jako „Skřivan“.  Nachází se v úzké uličce a specializuje se na třešňové pivo (kriek). A pokud toužíte po něčem akčnějším, navštivte podnik Greenwich
(Rue des Chartreux 7), kde můžete vždy v pátek tančit dlouho do noci. 

***

24 hodin v Bruselu 2
Atomium

KDE SE UBYTOVAT

Pokud jde o prohlídku pamětihodností, nejlepší místo, kde se v Bruselu ubytovat, je v docházkové vzdálenosti od nám. Grand Place (Grote Markt). Široké otevřené náměstí tvoří srdce starého města a je oblíbenou lokalitou kvůli nakupování, restauracím i dobře zachovalé architektuře. Představuje skvělé místo, z něhož se můžete vydávat poznávat atrakce, jako je fontána Mannekin Pis a katedrála sv. Michaela.

Luxusní hotely: Rocco Forte Hotel Amigo 5* v samém srdci starého města nedaleko nám. Grand Place nabízí prostorné moderní pokoje vybavené jedinečnými uměleckými díly, a také zařízení, jako je tělocvična. MAS Aparthotel EU s velkými pokoji s vysokými stropy (každý s kuchyňkou), které si ponechaly původní architektonické prvky interiéru, se nachází v dobré docházkové vzdálenosti od centra města. The Hotel Brussels 4* je ultramoderní alternativou v centru, oblíbenou kvůli svým panoramatickým výhledům a luxusním salonkům.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: Made in Louise 3* je umístěn v tradičním městském domě v docházkové vzdálenosti od hlavních atrakcí v centru. Je oblíbený kvůli svým útulným moderním pokojům a přátelskému personálu. Motel One Brussels s vynikající polohou v centru a malými, ale moderními dobře vybavenými, pokoji je stále oblíbenou volbou návštěvníků. Aloft Brussels Schuman Hotel je o něco dále od centra města (ale v blízkosti veřejné dopravy) a bývá doporučován kvůli svým prostorným moderním pokojům.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: v MEININGER Hotels Bruxelles City Center je vždy rušno díky jeho poloze u kanálu, v docházkové vzdálenosti od pamětihodností v centru, zábavné a mladé scéně a moderním pokojům. Hotel la Grande Cloche 3* je nejdéle fungující hotel v Bruselu a (po kompletní renovaci v roce 2019) dnes nabízí pokoje v současném stylu; nachází se na vynikajícím místě. Hotel Noga Brussels má některé osobité ozdoby a jednoduché pokoje v tichém okrsku, který je pěšky dostupný z centra města.

Akční nabídka ubytování:

.

TIPY A VÝLETY

Prohlídky pamětihodností: prohlídka Bruselu hop-on hop-off představuje pohodlnou a flexibilní možnost, jak si prohlédnout hlavní pamětihodnosti města. Zastavuje na 22 různých místech, jako je nám. Grand Place, Atomium a Královský palác. Díky informativnímu komentáři se můžete dozvědět více o hlavních atrakcích města v pohodlí otevřeného dvouposchoďového autobusu, se zastávkami na prohlídku těch, které Vás budou zajímat.

Pro čokoholiky je ideální pěší prohlídka míst spojených s čokoládou spolu s workshopem. Čtyřhodinová komentovaná prohlídka zahnruje historické pamětihodnosti a nejlepší obchody s čokoládou ve městě (ochutnávky jsou zdarma) a vrcholí ve workshopu, kde se můžete dozvědět více o historii čokolády, sledovat ukázky, vdechovat sladké vůně a vytvořit si vlastní sladkost, kterou si pak odnesete domů.

Jednodenní výlet do Gentu a Brugg: z Bruselu si snadno můžete prohlédnout další významná města v Belgii, ale i v sousedních zemích, při jednodenních výletech. Jednodenní výlet z Bruselu do Gentu a Brugg se zaměřuje na historické a kulturní atrakce těchto měst, která jsou na seznamu UNESCO. Jedná se o zábavný a časově šetrný způsob, jak spatřit malebnou belgickou krajinu a ikonické pamětihodnosti, jako je katedrála Sv. Bavona v Gentu nebo bazilika Svaté Krve ve středověkých Bruggách.

Jednodenní výlet do Amsterdamu z Bruselu Vám umožní navštívit další zemi, aniž byste se museli přesunovat své stanoviště. Při jednodenním komentovaném výletě budete cestovat půvabnou krajinou s větrnými mlýny jak v Belgii, tak v Holandsku, a prohlédnete si malebné kamenné ulice a kanály v Amsterdamu, s návštěvou míst, jako je náměstí Dam, Dům Anny Frankové a Královský palác.

Jednodenní výlet do Lucemburska z Bruselu zahrnuje vyhlídkovou cestu krásným regionem Ardeny, prohlídku staré čtvrti v Lucemburku a možnost navštívit pěkné belgické město Dinant s katedrálou ze 13. století.

.