20 hlavních turistických atrakcí Lucemburska

20 hlavních turistických atrakcí Lucemburska 1

I když se jedná o malou zemi s rozlohou necelých 1650 km2 a něco přes 600 000 obyvatel, nabízí Lucembursko (Lucemburské velkovévodství) značnou rozmanitost. Mnoho předních atrakcí země se sice nachází v rušné metropoli Lucemburku (Stad Lëtzebuerg), jehož stará část je na seznamu památek UNESCO, v zemi je ale také mnoho pěkných menších měst, která stojí za návštěvu. Navíc se zde snadno cestuje, ať už pěšky v metropoli, autem malebnou krajinou nebo mezi městy vlakem. Scenérii zdobí staré pevnosti a krásné hrady, jež jsou oblíbenými cíli turistů, kteří zemi často navštěvují v kombinaci s jejími sousedy, Belgií a Nizozemskem

 

Stará čtvrť v Lucemburku 

20 hlavních turistických atrakcí Lucemburska 2

Neexistuje lepší místo, kde začít Vaši prohlídku města Lucemburk (místními nazývaného prostě d’Stad), než jeho historická stará čtvrť.  Od roku 1994 je na seznamu UNESCO a díky svému starobylému opevnění se dostala mezi nejvýznamnější historická města v Evropě. Pevnost byla natolik nedobytná, že se jí přezdívalo „Gibraltar severu“, a přestože byla původní pevnost v letech 1867-1883 rozebrána, její vliv na starou čtvrť je všude patrný. Dnes staré opevnění nahradily krásné parky a zahrady, zatímco kamenné ulice jsou lemovány půvabnými starými budovami. Jedná se o skvělé místo, kde můžete strávit pár hodin průzkumem, přecházet přes četné mosty (včetně pozoruhodného mostu Pont-Adolphe (foto), který je považován za symbol města) a procházet mnoha uličkami, nejlépe bez mapy (prostě jít za nosem a uvidíte, kde nakonec skončíte). I když je k dispozici spousta parkovacích míst nad i pod zemí, pokud přijedete autem, měli byste využít zdejší vynikající zařízení park-and-ride. Ještě lepší je přijet vlakem a rezervovat si ubytování v některém hotelu ve staré čtvrti.

 

Národní muzeum historie a umění, Lucemburk

Pokud byste měli Lucemburk posuzovat podle kvality jeho muzeí (bez ohledu na status jednoho z historicky nejvýznamnějších měst Evropy), získal by mimořádně dobré hodnocení. Na samém vrcholu je Národní muzeum historie a umění (MNHA) (Nationalmusée fir Geschicht a Konscht), které se nachází v historickém prostoru Rybného trhu (centrum starého města). Jeho sbírky, které zahrnují umělecké předměty, archeologické nálezy, nábytek, nástroje, mince, zbraně a dokumenty týkající se historie země, jsou umístěny ve skvělé nové budově. Důraz je kladen především na galo-římské období, ale je zde rovněž řada expozic dokládajících umělecký, společenský, náboženský a intelektuální život obyvatel země od 16. do začátku 20. století. Neměli byste si nechat ujít ani sekci současného umění s díly od mnoha slavných umělců 20. století. Milovníci umění by měli navštívit také galerii Am Tunnel, která je – jak název napovídá –  umístěna ve starém tunelu; galerie současného umění s vynikající sbírkou výtvarného umění nabízí příjemné útočiště, čímž se liší od mnoha větších, rušnějších muzeí a galerií ve městě.

Adresa: Marché-Aux-Poissons, 2345 Lucemburk

 

Kasematy Bock, Lucemburk

Lucemburský skalnatý vrchol Bock (Bockfiels), s jeho opevněním a střílnami pro děla, je místem, kde najdete vstup do známých lucemburských kasemat (Casements du Bock), sítě podzemních chodeb (21 km) vytesaných do masivní skály. Kasematy byly schopny poskytnout úkryt pro tisíce obránců, jejich vybavení a koně, a byly zde umístěny také dílny, kuchyně a jatka. Přitom kasematy, z nichž část pochází z roku 1644 z doby španělské nadvlády, mají působivou rozlohu 40 000 m2. Dnes je možné si většinu opevnění prohlédnout pěšky a k dispozici jsou rovněž komentované prohlídky pro ty, kdo se chtějí dozvědět více o historii tunelů. Na planině Bock se pak nacházejí zbytky starého hradu objevené v roce 1963. Místo skýtá krásné výhledy na předměstí Grund a planinu Rham, stará kasárna z 19. století a velké věže a zbytky Václavské zdi pocházející z roku 1390.

Adresa: 10 Montée de Clausen, 1343 Lucemburk  

 

Velkovévodský palác, Lucemburk

Při návštěvě Lucemburku je nezbytnou zastávkou Velkovévodský palác (Grossherzogliche Palais), nádherná renesanční budova z roku 1572, která slouží jako oficiální rezidence vládnoucího panovníka země, kterým je v současnosti Jindřich I.. Původně byl palác zbudován jako městská radnice v roce 1572 (tomuto účelu sloužil do roku 1795) a svoji současnou úlohu Velkovévodského paláce plní od roku 1890. Přestože je stálým sídlem velkovévody, veřejnost může nahlédnout dovnitř během speciálních prohlídek, které se konají od poloviny července do prvního týdne v září, kdy se změní v jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí města. K dispozici bývá 9 prohlídek denně a ty probíhají v různých jazycích. Vstupenky jsou dostání v kanceláři Turistické kanceláře města Lucemburk na nám. Place Guillaume II. K hlavním lákadlům prohlídky patří příležitost spatřit luxusní elegantně vybavený interiér včetně ceremoniálních místností používaných při významných událostech, jako jsou návštěvy zahraničních hodnostářů.

Adresa: 17 Rue du marché-aux-Herbes, 1728 Lucemburk

 

Corniche, Lucemburk 

20 hlavních turistických atrakcí Lucemburska 3

Vyhlídka Le Chemin de la Corniche z Corniche v Lucemburku bývá nazývána „nejkrásnější balkon v Evropě“ a nachází se vysoko nad starým městem ležícím v údolí řeky dole. Spatříte zde také velkou bránu Grund z roku 1632. Hradby ukrývají řadu aristokratických domů a útočišť, a také starý dominikánský klášter a kostel sv. Michaela (987 n.l.). Na předměstí Grund můžete spatřit velký shluk budov s kostelem a starobylým Opatstvím Neumünster, které zahrnuje ambit ze 17. století, varhany z roku 1720 a Černou Pannu ze 14. století. Přilehlé budovy jsou součástí starého Hospice Saint Jean, který založil císař a lucemburský hrabě Jindřich VII. v roce 1309.

Adresa: Chemin de la Corniche, 1945 Lucemburk

 

Náměstí Place Guillaume II, Lucemburk

Na Place Guillaume v Lucemburku, jednom z největších otevřených prostor ve městě, se dříve nacházel františkánský klášter, který byl proměněn v pěší zónu. Uprostřed je umístěna jezdecká socha krále Viléma II. Nizozemského & velkovévody lucemburského. Také zde můžete spatřit pěknou městskou radnici a sochy trémontských lvů, a koná se tu oblíbený týdenní trh proslulý svými květinami a rostlinami, ale i místními zemědělskými produkty. Poblíž stojí Dům Ravillů z 16. století s krásnou fasádou, zrenovovanými balkony a spirálovým schodištěm. K dalším významným prvkům patří Španělská věžička s krásnými výhledy na předměstí Pfaffenthal a stará kasárna Vauban, nad nimiž se tyčí pevnost Thüngen (známá také jako Tři žaludy kvůli 3 pozlaceným žaludům, které zdobí jeho tři věže). V každém případě si udělejte čas na průzkum krásné lokality: je to příjemné místo, kde si můžete dát jídlo nebo pití v některé z mnoha kaváren a restaurací.

 

Muzeum moderního umění velkovévody Jana (MUDAM)

Příznivci moderního umění (a ultramoderní architektury) si nesmí nechat ujít návštěvu Muzea moderního umění velkovévody Jana (MUDAM(Musée d’art moderne Grand-Duc Jean) se sbírkami současného umění od světově renomovaných umělců. Od svého otevření v roce 2006 zaznamenává muzeum MUDAM stálý příliv nadšených recenzí jeho sbírek, které zahrnují díla od takových, jako je Bruce Nauman, Andy Warhol, Julian Schnabel a další. Kromě mnoha krásných prací v trvalé expozici se v muzeu rovněž koná řada dočasných výstav. Pro veřejnost je k dispozici mnoho zajímavých vzdělávacích programů a workshopů, včetně těch určený speciálně pro děti.

Adresa: 3 Park Drai Eechelen, 1499 Lucemburk

 

Město Echternach a benediktinské opatství

Krásné město Echternach leží na břehu řeky Sûre (Sauer), která tvoří hranici se sousedním Německem. Nedaleko odtud se nachází Mullerthal, německo-lucemburský přírodní park, a okolními lesy vedou stovky pěších stezek k pozoruhodným skalním formacím, vodopádům, jezeru a řadě krásných vyhlídek. Město samotné je proslulé svými tanečními průvody konajícími se už celá staletí ve svatodušní úterý (v červnu), které přitahují návštěvníky z celého světa. Staré aristokratické domy, úzké ulice a starobylé hradby pomohly Echternachu uchovat si jeho středověký vzhled. Nutností je návštěva benediktinského opatství ze 7. století a vynikajícího muzea, jehož čtyři křídla byla vybudována kolem velkého nádvoří. Zdejší bazilika je považována za nejvýznamnější náboženskou budovu v zemi a ukrývá kryptu s nádherným sarkofágem s bílého mramoru, obsahujícím ostatky sv. Willibrorda, zakladatele opatství; klenbu pokrývají fresky pocházející z 10. století. V Echternach se navíc koná Mezinárodním hudební festival, který probíhá od konce května do konce června. Město rovněž nabízí skvělé restaurace a řadu butikových prodejen a galerií, výběr skvělých hotelů a kemp.

 

Lucemburské Ardeny

Ardeny, které jsou v ostrém kontrastu k poměrně rovné krajině kolem metropole Lucemburku, jsou oblastí, kde najdete zalesněné náhorní pláně, strmé skály, zelené kopce, skrytá údolí, a také nespočet působivých vyhledů. Oblast je proslulá jako místo, kde proběhlo poslední velké německé tažení za II. světové války, ale také se může chlubit mnoha hrady, pevnostmi a opevněnými statky na kopcích. K nejhezčím patří město Wiltz, které se skládá z horní a dolní části a je proslulé svým divadlem pod širým nebem a hudebním festivalem. Dále se v hradu Wiltz nachází Muzeum Bitvy v Ardenách (Bulge). Další muzeum v Ardenách věnované tématu II. světové války je Muzeum generála Pattona a památník ve městě Ettelbruck. Také malebná vesnice Clervaux stojí za návštěvu. Zatímco vesnice leží mezi hlubokým úzkým údolím řeky Clerve, zdejší benediktinské opatství sv. Mořice a sv. Maura (známé také jako Opatství Clervaux) bylo vybudováno v roce 1910 v románsko-burgundském stylu a dominuje údolí. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozice související s klášterním životem, a také navštívit gregoriánské mše.

 

Muzeum historie města Lucemburk

K novějším atrakcím Lucemburska patří Muzeum historie města Lucemburk (Musée d‘histoire de la Ville de Luxembourg) otevřené v roce 1996 a skýtající fascinující pohled na bohatou historii města dlouhou více jak 1000 let. Samotná budova představuje pozoruhodný mix starého a nového, kdy zahrnuje řadu starých domů pocházejících ze 17.- 19. století (z nichž některé mají ještě starší středověké části), ale také nápadné moderní přístavby. Expozice se zabývají prvními obyvateli, raným osídlením a jeho růstem a rozvojem v průběhu staletí až do současnosti. Kromě mnoha expozic a přehlídek zahrnuje muzeum také obří výtah a vyhlídkovou část, která skýtá skvělé výhledy na historický okrsek Grund. Pokud máte v plánu během své návštěvy vidět také pár muzeí, nenechte si ujít Národní muzeum přírodní historie (Nationalmusée fir Naturgeschicht) s expozicemi zabývajícími se světem přírody, a to místní i globální.

Adresa: 14 Rue du St Esprit, 2090 Lucemburk

 

Hrad Bourscheid 

20 hlavních turistických atrakcí Lucemburska 4

Městečko Bourscheid leží vysoko na planině a je ohraničeno řekami Sûre (Sauer) a Wark. Naleznete zde vynikající výhledy a mnoho příjemných tras pro pěší túry do dalších malebných městeček a vesnic, k nimž patří Michelau v údolí Sûre, Welscheid v údolí Warku a Kehmen na planině. Milovníci slunce zde naleznou dvě říční pláže, Bourscheid-Plage a Dirbach. Tomuto regionu, který se nazývá Ardeny, dominují ruiny pohádkového hradu Bourscheid, který shlíží ze skalnatého vrcholu tyčícího se 137 m nad řekou Sûre. Hrad pochází z 10. století, byl z velké části restaurován a je přístupný návštěvníkům (k dispozici jsou samostatné audio prohlídky a na vyžádání také komentované prohlídky). Pokud byste hledali nějakou zajímavou možnost, co dělat večer, navštivte hrad v tuto dobu, když je nasvícen, což představuje nezapomenutelný zážitek, především z vesnice.

Adresa: 1 Schlasswee, L-9140 Bourscheid, Lucembursko

.

Mondorf-les-Bains a Mosela

Oblast Mosely v Lucembursku zabírá většinu východní částí země včetně svahů kolem majestátní řeky Mosely. Za průzkum stojí malebné vesnice kolem řeky, které působí starobylým kouzlem a jsou proslulé pestrou kuchyní z místních surovin a výrobků. Oblast měli rádi také Římané, takže zde bylo nalezeno mnoho archeologických památek. Nenechte si ujít návštěvu Mondorf-les-Bains, městečka známého svými termálními prameny, kde k předním turistickým atrakcím patří Mondorf le Domaine Thermal, velký lázeňský komplex, kde je umístěno centrum zdraví, sportovní a volnočasový klub a hotel. Termální instalace v komplexu jsou napájeny minerální vodou o teplotě 24 °C, která je známá svými léčivými vlastnostmi. Poté se projděte v Mondorf Parku s řadou stromů, keřů a květinových záhonů. K dalším atrakcím patří kostel sv. Michaela s nábytkem a freskami z 18. století, Castel, malá římská pevnost proměněná ve středověku v poustevnu, a secesní domy.

Adresa: Avenue des Bains L-5601 Mondorf-les-Bains

 

Přírodní park Horní Sûre a obec Esch-sur-Sûre

20 hlavních turistických atrakcí Lucemburska 5

Přírodní park Horní Sûre (Naturpark Uewersauer) se tvořen náhorními pláněmi, úzkými údolími se zalesněnými svahy, a také přehradou Horní Sûre. Jedná se o oblíbenou destinaci pro volnočasové aktivity a vodní sporty, a také kvůli zdejší přírodě a ekoturistice. K dispozici je řada pěších turistických stezek (samostatně nebo s průvodcem), které zahrnují vše od příjemných okružních tras až po namáhavější túry kolem přehrady. Najdete zde také zábavnou stezku se skulpturami nebo plavby po přehradě lodí na solární pohon. K dalším aktivitám patří rybaření, plavání, plachtění na plachetnici a potápění. Oblast je bohatá na kulturní dědictví a Centrum přírodního parku umístěné v bývalé textilní továrně zahrnuje muzeum zajímavých artefaktů a exponátů souvisejících s parkem i s oblastí. Koná se zde rovněž řada pravidelných akcí, z nichž největší je bienální Water Art Festival s tématem „Setkání rocku a klasiky“, která přiláká více jak 200 hudebníků. Dále si nesmíte nechat ujít návštěvu Esch-sur-Sûre (foto), pozoruhodné vesnice v horách, kolem níž se vine řeka Sûre a bývá považována za jednu z nejkrásnějších lokalit v zemi. Nad vesnicí se tyčí ruiny hrádku z roku 927 n.l. a zalesněné skály shlížející na řeku. Hrádek je přístupný po celý rok a vstup je zdarma.

Adresa: Nature Park Centre, 15, Rue de Lultzhausen L-9650 Esch-sur-Sûre

 

Walferdange a jeho hrad

Hrad Walferdange (Château de Walferdange), až do konce 19. století rezidence lucemburských velkovévodů, leží u vstupu do lesního parku Grünewald. Nachází se jedné z předních turistických tras v Lucembursku a představuje skvělý cíl pro jednodenní výlet, protože je vzdálen kousek od metropole Lucemburku (dnes je součástí Lucemburské univerzity). Vesnice Walferdange samotná se může chlubit malebnou scenérií díky své poloze na křižovatce údolí řeky Alzette (Alzig) s pěknými zalesněnými kopci. Kromě skvělých výhledů je vesnice proslulá svými růžemi, a také rozsáhlou archeologickou lokalitou, která zahrnuje římskou vilu a podzemní akvadukt. Walferdange se rovněž stal oblíbeným cílem pro nákupy od doby, kdy zde bylo otevřeno nákupní centrum Walfer Shopping Center.

Adresa: 28 Route de Diekirch, 7220 Helmsange, Lucembursko

 

Katedrála Notre-Dame, Lucemburk 

Římskokatolická katedrála Notre-Dame (Kathedral Notre-Dame) v Lucemburku byla zbudována na počátku 17. století v pozdně gotickém stylu, s řadou atraktivních renesančních prvků přidaných později. K významným prvkům katedrály (jediné v zemi) patří dva původní výklenky pro sbor z roku 1621 a tři charakteristické věže, z nichž západní pochází ze stejného období. Za pozornost stojí barokní sochy andělů kolem varhan, také pocházející z počátku 17. století, a památník věnovaný hnutí odporu za II. světové války a obětem deportace umístěný na hřbitově. Návštěvníci se rovněž mohou v neděli večer zúčastnit mše v katedrále, které se obvykle účastní pařížský arcibiskup.

Adresa: Rue Notre Dame, 2240 Lucemburk

 

Město Larochette

Larochette je malebné staré tržní město, které leží v úzkém skalnatém údolí obklopeném lesy. Městu dominují 2 staré a částečně přestavěné hrady, které se tyčí na skále vysoko nad údolím řeky Ernz Blanche. Larochette se může chlubit krásným středověkým náměstím, muzeem průmyslu, které nabízí fascinující pohled na minulost oblasti coby významné textilní základny (se vstupem zdarma, otevřeno po celý rok) a řadou historických památek rozesetých v ulicích. Nahlédněte také do jeho novorománského kostela, kde spatříte secesní fresky. Městečko je rájem pro pěší turisty, kde stezky všech úrovní obtížnosti vedou skrz lesy a krajinu k pozoruhodným vyhlídkám, jaké skýtají hrady  Meysembourg a Nommerlayen, se zbytky římského tábora v Aalburgu. Kromě pěkných starých hotelů a penzionů jsou zde k dispozici také kempy vhodné především pro baťůžkáře.

 

Městečko Berdorf

Berdorf je jedna z hlavních turistických oblastí v lucemburském velkovévodství a leží na velké náhorní plošině shlížející na údolí řek Ernz Noire, Sûre a Aesbach. Údolími a propastmi prochází řada dobře udržovaných pěších turistických stezek a najdete zde vysoké skalnaté kopce s krásnými výhledy a více jak 300 akrů lesa. Oblast je také velmi oblíbená a vyhledávaná milovníky lezení po skalách, pěší turistiky a táboření.

 

Hrad Beaufort

Městečko Beaufort leží na planině v regionu Mullerthal a je známé svým hradem s téměř dokonalými proporcemi z 12. století, a také svým novogotickým kostelem. Přestože je dnes velká část hradu Beaufort (Buerg Beaufort) v ruinách, představuje skvělé místo pro průzkumy, určitě si proto vezměte boty na chození. Řada pěších stezek vede zalesněnými kopci ke skvělým vyhlídkám na okolní krajinu, pozoruhodné skalní formace a soutěsky Hallerbach a Saueracht směrem k obcím Grundhof a Dillingen v údolí Sûre.

Adresa: 24 Rue du Château, 6310 Beaufort, Lucembursko

 

Hrad Vianden

Vianden je mimořádně malebné město ležící na březích řeky Our. Krásné feudální sídlo hrad Vianden (Buerg Veianen) pochází už z 9. století a v oblasti Arden a Eifelu je svým architektonickým významem bezkonkurenční. Za pozornost stojí rovněž středověká vnější hradba kolem města s mnoha impozantními strážními věžemi. Pokud to bude možné, načasujte svoji návštěvu na dobu konání každoročního Středověkého festivalu ve Viandenu, který probíhá první víkend v srpnu. Oblíbená rodinná akce nabízí rytířská klání a turnaje s meči, středověký trh a rytířský tábor. Navštívit byste měli rovněž zdejší farní kostel se dvěma kostelními loděmi. Byl postaven v gotickém stylu v roce 1248 a od té doby kompletně zrestaurován. V dřívějším Klášteře Nejsvětější trojice z roku 1250 je dnes umístěno lapidárium, zatímco malé muzeum umění v dřívějším sídle představuje řadu významných prací malířů 18. a 19. století. V domě, kde žil v 1871 v exilu spisovatel Victor Hugo, je dnes vystavena sbírka suvenýrů z jeho návštěv Viandenu. Rozsáhlá síť pěších stezek, dobře udržovaných a značených, nabízí přístup ke krásné krajině v údolí řeky Our, kde návštěvníky odveze sedačkový vlek do výšky 440 m, odkud budou mít nádherné výhledy.

Adresa: Montée du Château, 9408 Vianden, Lucembursko

 

Parc Merveilleux – zábavní centrum a zoo

V malebném městečku Bettembourg jen 9,6 km od metropole a necelých 5 km od francouzských hranic se nachází Parc Merveilleux, která každoročně přitahuje tisíce návštěvníků. Zábavní centrum s atrakcemi s pohádkovou tematikou nabízí také oboru se zvěří, dětské hřiště, minivláček, pony express, minigolf, restaurace a koncerty, takže představuje zábavu pro lidi všeho věku (ale samozřejmě nejvíce pro děti). Zahrnuje také zoo s řadou exotických ptáků, plazů i roztomilých chlupatých savců. 

Akční nabídka ubytování zde