Velké, odvážné a krásné: neuvěřitelné umění Christa a Jeanne-Claude

Velké, odvážné a krásné: neuvěřitelné umění Christa a Jeanne-Claude 1

Umělec Christo zemřel v roce 2020 ve věku 84 let. Po desetiletí se spolu s manželkou Jeanne-Claude, která zemřela v roce 2009, dostávali na titulní stránky se svými pozoruhodnými a provokativními uměleckými díly, jako bylo zabalení budovy německého Reichstagu látkou nebo instalace obří oranžové opony mezi dvěma horskými svahy v Coloradu.

Christo se narodil v roce 1935 v Bulharsku. Poté, co cestoval po Evropě, dorazil v roce 1958 do malého ateliéru v Paříži, kde našel nějaké prázdné plechovky od barev. Dostal inspiraci a jednu zabalil do plátna, zatímco další nechal odkryté. Ačkoli on a Jeanne-Claude jistě prozkoumali mnoho dalších materiálů a nápadů, jako je skládání ropných barelů na sebe, počáteční myšlenka obalování předmětů definovala jeho kariéru. Christo byl kontroverzní a ambiciózní, často se zdráhal vykládat o svém umění a pro Guardian řekl:

„Nemám důvod se ospravedlňovat jako umělec. Nemohu vysvětlit své umění. Všechno, co dělám profesionálně, je iracionální a bez praktického užitku. Vyrábím věci, které nemají žádnou funkci – snad kromě potěšení.“

Byl rozhodně proti sponzorství, nezávisle financoval i svá nejambicióznější umělecká díla a zajistil, aby je bylo možné navštívit zdarma. Jakmile proběhly, byly práce řádně demontovány a recyklovány.

Velké, odvážné a krásné: neuvěřitelné umění Christa a Jeanne-Claude 2
jedná se o tzv. environmentální umění
Obalení berlínského Reichstagu je možná nejslavnějším počinem Christa a Jeanne-Claude.

Poté, co se v 70. a 80. letech pokusili získat povolení k zabalení historického sídla německé demokracie, se to v roce 1995 konečně podařilo. Tým 90 horolezců a 120 dělníků pokryl budovu 100 000 m² polypropylenové tkaniny potažené hliníkem. Navíc bylo použito 70 velkých látkových panelů a celkem 15,6 km modrého polypropylenového lana to vše pomohlo zajistit na místě. Po 2 týdnech bylo dílo rozebráno. Další pozoruhodná práce týkající se zabalování byla pokrytí téměř 2,5 km dlouhého úseku pobřeží v Sydney v Austrálii. Tvořilo ji 92 900 m² zemědělské protierozní tkaniny. K upevnění ke skále na útesu bylo použito 56,3 km polypropylenového lana a 25 000 spojovacích prvků, závitových kolíků a spon. Práce trvala týmu horolezců a dělníků 4 týdny. Pobřeží zůstalo zakryté po dobu 10 týdnů, poté bylo místo vráceno do původního stavu.

 

Christo žil svůj život naplno, nejen že snil o tom, co se zdálo nemožné, ale také si to uvědomil.

Ačkoli Christo a Jeanne-Claude už zemřeli, jejich práce bude ještě chvíli pokračovat. Například to bylo vloni realizované umělecké dílo s názvem „L’Arc de Triomphe Wrapped“ pro pařížský Vítězný oblouk (úvodní foto).

„Christo žil svůj život naplno, nejen že snil o tom, co se zdálo nemožné, ale také si to uvědomoval,“ stojí v prohlášení jeho kanceláře. „Dílo Christa a Jeanne-Claude spojilo lidi po celém světě společnými zážitky, takže jejich dílo žije v našich srdcích a vzpomínkách.“