35 metrové amazonské anakondy: jsou skutečné?

35 metrové amazonské anakondy: jsou skutečné? 1

Odpovědí na tuto otázku si nejsou jisti zoologové ani přírodovědci. Přesvědčivý důkaz totiž pro některé stále chybí. Proto je také v Guinnessově knize rekordů zatím nejdelším hadem samice anakondy, kterou zastřelili v roce 1960, a měřila „jen“ 8,45 metru. Její hmotnost byla 227 kilogramů a obvod v nejširším místě byl 1,11 metru. Podle různých svědectví však v amazonské džungli žijí jiné giganty.

Není to jen legenda?
Indiánské legendy hovoří o takových rozměrech anakond (nebo jiných plazů?), že zmíněná samice je oproti nim jen mláďátko! Spoléhat se pouze na indiánské legendy by asi nikoho nepřesvědčilo, ale začali přibývat pozorování i od dalších lidí. Již na počátku 20. století zkoumal amazonské pralesy jeden z nejslavnějších dobrodruhů – britský plukovník a zeměměřič Percy H. Fawcett.

V jeho deníku se našla i zmínka o gigantické anakondě, kterou zastřelil na břehu řeky Rio Abuna. Měřila prý 22 metrů a obvod v nejširším místě měla až neuvěřitelných 125,6 centimetru! I Indiáni Fawcetta řekli, že v pralesích žije obrovský had, kterému říkají „dormidera“, což v překladu znamená spáč.

Jméno dostal kvůli tomu, protože vydává zvuky podobné chrápání. Druhého obra z hadí říše Indiáni pojmenovali zase „cammodi“, podle malých výrůstků na hlavě. Obrovskou anakondu zahlédl i německý misionář Viktor Heinz. V roce 1922 spatřil v pralese stočeného hada, který ovšem pak rychle zmizel v řece. Podle Heinze prý tento gigant měřil okolo 25 metrů.

 
624617

Další důkazy
Ze začátku obrovské hady viděli jen ti, kteří o nich přinesli očitá svědectví, ale další důkaz chyběl. Přinesli ho až různé fotografie, které obletěly svět. V lednu 1948 zveřejnili brazilské noviny „O diario“ fotku obrovské anakondy, později zase jiného „obra“, který vylézal z řeky Oyapock, a podle odhadů měřil až 35 metrů!

K dispozici jsou však i novější fotografie, mezi nimi i snímek, který učinil belgický plukovník René van Lierde v roce 1959 z hlídek helikoptéry. Když přistával u provincie Katanga v Kongu (dříve Belgické Kongo), doslova se proti němu „postavil“ obrovský neidentifikovatelný had.

Rychle zase vzlétl a fotka hada byla pořízena. Na světě tak byla fotka obrovského hada, který podle zoologů měřil až 16 metrů. Podle snímku však nevěděli o jaký druh hada šlo. V roce 2003 svět obletěla fotka, ne z Amazonie, ale z ostrova Borneo. Snímek udělal fotograf také z vrtulníku uprostřed pralesů.

Zoologové odhadli, že vodní had – plavil se po řece na Borneu, měřil až 30 metrů! Někteří odborníci si však myslí, že fotka je padělek. Jiný důkaz, úplně z jiného soudku je z roku 2002, kdy brazilského stomatologa Josého Ronalda sežrala anakonda u řeky Araguaia.

Ronald si odskočil z břehu této řeky do vnitrozemí amazonského pralesa, a když se dlouho nevracel, kolegové ho začali hledat. Několik set metrů od nich našli ležet anakondu dlouhou 12 metrů, a viděli, že něco tráví. Když tohoto obra zabili, a pak rozřezali, zjistili, že to byl jejich kamarád José.

Některým legendám o gigantických anakondách ještě ani dnes mnozí lidé neuvěří, protože to považují za pouhý výmysl. Co však když v amazonských hlubokých pralesích ještě dosud přežívá nějaký obrovský prehistorický plaz? Přinesou nové důkazy z Amazonie nebo z ostrova Borneo kryptozoologové, kteří se tam chystají na expedici?