48 hodin ve Vientiane v Laosu

48 hodin ve Vientiane v Laosu 1

Laoská metropole Vientiane ležící u řeky Mekongu jen kousek od hranic s Thajskem se konečně začíná otevírat světu a vykračovat do 21. století. Město stále patří k nejpoklidnějším metropolím na světě, a přestože svým vzhledem může působit jako sourozenec Luang Prabang, nabízí vlastní o něco drsnější kouzlo.  

Když budete procházet po popraskaných ulicích a říčním nábřeží ve Vientiane, budete míjet duchy siamských útočníků, válečných špionů a amerických pilotů (madcap Ravens), kteří tudy v minulosti prošli. Obyvatelé města Vientiane jsou přátelští a stačí chvilka, a budete si povídat s mnichem, stánkařem nebo přistěhovalcem, kteří Vám všichni rádi poradí a pomohou.

Když budete mít v poklidné metropoli Laosu dva dny, využijte svého času co nejlépe: vydejte se na některou z vynikajících prohlídek města, dejte si ke snídani croissant, navštivte noční trh, chrámy, a mezi tím vším si nechejte udělat masáž chodidel.  

 

Den první:  

Ráno a dopoledne

Ve Vientiane se všechno točí kolem kávy a pečiva; káva pochází z úrodné planiny Bolaven daleko na jihu a pečivo, které je dědictvím francouzských koloniálních časů, kdy se bagety a croissanty staly součástí laoské kuchyně.

Svůj den začněte časně v Le Banneton, prosté patisserie (pekařství/cukrářství), která produkuje nejlepší croissanty a koláče. V 8,30 se s Tuk Tuk Safari vydejte na nezapomenutelnou prohlídku města v pohodlném vozíku tuktuk. Při prohlídce „Lao for One Day“ proniknete mnohem hlouběji do života a kultury města, dostanete se na trh s čerstvými potravinami, ochutnáte sladkou svačinku známou jako lkarm (lepivá rýže a kokos pečené v bambusu), a pak navštívíte dílnu stříbrníka. Poté se dostanete do zákulisí kuchyně restaurace, kde se učí mladí kuchaři, kde si dáte oběd. Po návštěvě OPE Visitor Centre, které dává obětem UXO (nevybuchlé munice) po celém Laosu šanci opět chodit díky protézám končetin a fyzioterapeutům, bude Vaší poslední zastávkou chrám, kde se dozvíte, jak provádět oběť voskové květiny.

 

Odpoledne

Po absolvování prohlídky si objednejte jiný tuktuk a vydejte se kolem památníku Patuxai, který je místní verzí Vítězného oblouku, k nejvýznamnější národní památce země, buddhistickému chrámu Pha That Luang. Později můžete navštívit také chrám Wat Si Saket, a pak si dát časnou večeři ve vynikající současné restauraci Lao Kitchen; můžete si pochutnat na laap, výborném mletém kuřecím či vepřovém mase s mátovými lístky, limetkovou šťávou, jarní cibulkou a koriandrem.

 

Večer

Až k večeru světlo nad Mekongem zezlátne, vydejte se ke břehu a nasávejte atmosféru nočního trhu, kde budete procházet kolem stánků s grilujícím se masem a čerstvými rybami. Restaurace Bor Pen Nyang má balkon, kde si můžete dát drink při západu slunce.

Ubytování v indočínském stylu naleznete, když půjdete tichou uličkou vedle chrámu až k pensionu Lani’s House by the Ponds. Je to tichý secesní dům s francouzskými lustry, prostornými pokoji a rozumnými cenami, kde v bazéncích tiše vykružují arabesky okrasní kapři koi.

 

Den druhý:  

Ráno a dopoledne

Snídani si dejte časně v JoMa Bakery & Café, kde si můžete pochutnat na čerstvém ovoci, bagelech a ovocných šťávách, a pak se vydejte do Green Discovery, což je přední laoský poskytovatel zaměřující se na dobrodružství a ekologickou turistiku. Nabízí např. jednodenní výlet, při kterém pojedete na kole podél Mekongu a přes rýžová pole až k úrodnému ostrovu, kde se pěstuje chilli (a kde si následně uděláte vynikající piknik), a pak poklidně poplujte na kajaku po proudu zpět do Vientiane.

V jiném případě můžete zůstat ve městě a navštívit některé z muzeí, jako je Památník Kaysone Phomvhane nebo Haw Pha Kaeo (muzeum náboženského umění). Také se můžete autobusem či tuktukem vydat do parku Xieng Khuan známého také jako „Buddha park“, kde spatříte nespočet soch a skulptur náboženských a mytologických postav.

 

Odpoledne

Odpoledne pak konečně můžete vyrazit na nákupy. Vydejte se do centra T’Shop Lai Gallery, které nesporně nabízí nejlepší nakupování ve městě: zde si můžete zakoupit ručně vyráběná mýdla a parfémy a podívat se na nejnovější výstavy. Všechny výrobky pocházejí od družstev Les Artisans Lao, která pomáhají znevýhodněným ženám. Až budete mít nakoupeny voňavé suvenýry, můžete si užít něčeho, co ve Vientiane umí velmi dobře, a to jsou masáže. Podstatné je vydat se tam, kam chodí místní lidé, a např. podnik Oasis u břehu řeky Vás přenese do jiného světa. Můžete očekávat smyslné ošetření, od masáží chodidel až po hloubkovou švédskou masáž, v poklidném, příjemném a velmi čistém prostředí.

 

Večer

Blažení po příjemném hýčkání se pak vydejte do některé z proslulých restaurací ve Vientiane. 

Pimentón nabízí nejlepší steaky, od ribeye po chateaubriand, z argentinského hovězího připravovaného na venkovním grilu, zatímco stylová Le Silapa je známá svojí autentickou francouzskou kuchyní. Pokud toužíte po laoské kuchyni, připojte se k hladovým místním v horké aromatické mlze na nočním trhu Ban Anou. Než půjdete spát, dejte si skleničku v baru iBeam nebo The Jazzy Brick Bar, a pokud se budete stát o další zábavu, můžete se vydat do nejstaršího podniku pro cizince, kterým je Khop Chai Deu

Vodní svět v Myanmaru: jezero Inle

Akční nabídka ubytování zde