10 nejkrásnějších kancelářských budov světa

10 nejkrásnějších kancelářských budov světa 1

Snowboardingové centrum Bastard od Studiometrico, Milán, Itálie

Designérská kancelář a prodejna skateboardů Bastard v Miláně, Itálieje splněný sen skateboardistů. Zahrnuje prodejnu na úrovni ulice, balkon s kanceláří designéra nad obchodem a Bastard Bowl, velký krytý skatepark (56 m2) víc jak 5 m nad úrovní podlahy. Design centra Bastard vytvořilo Studiometrico, italská firma zabývající se architekturou, která vybrala místo a vytvořila projekt, od naplánování až po jeho dokončení. Její klient Comvert S.r.l. (mateřská společnost Bastard and ElectricVisual) má dnes prodejnu patřící k nejzajímavějším na světě, v níž pracovat musí být snem každého snowboarďáka.

 

TBWA Hakuhodo, Tokio, Japonsko

Reklamní agentura TBWA Hakuhodo si přála, aby jejich kancelář sdělovala jak zaměstnancům, tak klientům: „myslíme jinak“. TBWA Hakuhodo se spojili s Klein Dytham Architecture, aby tomuto poselství dali podobu, a vytvořili jedno z nejkrásnějších, nejhravějších a nejpříjemnějších kancelářských prostředí na světě. Klein Dytham vybral místo v zábavním komplexu v centru Tokia. Budova, v níž bylo předtím bowlingové centrum, má i dnes bowlingovou dráhu, prostor pro trénování golfu a další zábavní funkce umístěné nad i pod kanceláří. Samotná kancelář je zaměřená za zábavu tak jako vše ostatní v budově: prostředí ohraničené stromky a trávou s teple působícími dřevěnými podlahami, nepřímým osvětlením a otevřeným plánem, který podporuje neformální bydlení a společnost.

 

Penthouse Office od Benthem Crouwel Architects, Rotterdam, Nizozemsko 

10 nejkrásnějších kancelářských budov světa 2

Tato zvlášní stavba se zaoblenými konci se nachází 5,5 m nad střechou budovy Las Palmas v Rotterdamu, Nizozemsko a shlíží na řeku dole. Penthouse Office navrhlo studio Bentham Crouwel Architects, které mělo vytvořit moderní nadstavbu původní budovy. Hladké bílé stěny a dřevěný nábytek dodávají prostředí kanceláře strukturu, zatímco skleněná stěny obrácená k řece představují ústřední nasměrování budovy. Výhledy odtud jsou malebné, prostředí přehledné a produktivní a budova samotná dodává prvek tajemna panoramatu Rotterdamu.

 

Selgas Cano Architecture Office, Madrid, Španělsko 

10 nejkrásnějších kancelářských budov světa 3

Talent architektonické firmy se nejlépe pozná podle designu vlastní budovy. Kancelář Selgas Cano Architecture nacházející se hned za Madridem, Španělsko, je plně ponořena do přírodního prostředí kolem. Bílá trubková stavba s prosklenými stěnami umožňuje, aby se okolní příroda skutečně stala ústředním bodem, takže na podzim přináší dovnitř padající listí, na jaře květiny a mezitím vše ostatní. Fotograf Iwan Baan umožňuje udělat si dojem o tom, jaké je to pracovat v tak úžasném prostředí.

 

Obchodní a průmyslová komora Slovinska, Lublaň

Pokud budete cestovat do Slovinska, můžete se podívat na budovu slovinské Obchodní a průmyslové komory (úvodní foto). Budova zahrnuje panoramatickou zahradu na úrovni střechy. Navrhlo ji studio Sadar Vuga Architects, které prostřednictvím rostlin dává sídlu státní organizace prostředí přírody. Dlouhý bílý rámec zahrady inspirovaný organickou přírodou přispívá k vytvoření nápaditého a zajímavého místa, které je inspirativní pro zaměstnance.

 

North Advertising of Skylab Architecture, Portland, Oregon, USA

Ke spíše konzervativním kancelářím na našem seznamu patří domovská základna společnosti North Advertising od Skylab Architecture. Nejvýznamnějším prvkem čistého stylového prostředí je zasedací místnost na sekundární úrovni, která vyčnívá z podlahy. Přitom skýtá dobrý výhled na pracovní prostor dole, který je uspořádán a stylizován k dokonalosti. Podlaha z dlaždic v olivovém odstínu je v celém prostoru kanceláří, zatímco obložení z přírodního dřeva tvoří akcent k jinak černobílým stěnám. Největším úspěchem studia Skylab je jemné použití barvy na vytvoření atmosféry rafinovaného obchodního prostředí.

 

Manchester Square Interior od SHH, Londýn, Velká Británie

Cílem při vytváření interiéru kanceláří od SHH na londýnském Manchester Square bylo, aby působily spíše jako pánský klub než kancelář. Vybudovány byly ve zrekonstruovaném georgiánském domě na západním konci Londýna, zahrnují 5 pater v hlavní budově a 2 v bývalé „garáži“ pro kočáry vzadu. Vybavení je konzervativní a současné, kde se moderní dodatky se kombinují s viktoriánskými prvky z původní stavby. Znamená práci, hru a odpočinek v jednom, takže je typem prostředí, kde byste rádi trávili celé dny včetně pátečního večera.

 

Medina Turgul Office od Erginoglu & Calislar Architects, Istanbul, Turecko 

10 nejkrásnějších kancelářských budov světa 4

Erginoglu & Calislar Architects vybrali dřívější sklad soli pro vytvoření kanceláří reklamní agentury Medina Turgul DDB. Přitom zrekonstruovali stárnoucí budovu s  pěknými kamennými zdmi a dali jí klasický nádech. Budova o rozloze 1031 m2 má odhalené potrubí, černé ocelové trámy jako akcenty, skleněné rozdělovače a dlouhý centrální stůl pro schůze, mítinky a další společný setkání. Tyto kanceláře jsou vynikajícím příkladem úspěšného spojení moderního a starého.

 

Long Barn Studio od Nicolas Tye Architects, Anglie

Jak už bylo řečeno výše, talent architekta se měří podle designu jeho vlastní kanceláře. To platí také pro Long Barn Studio od Nicolas Tye Architects, které bylo vytvořeno jako výraz přesvědčení architekta. Long Barn Studio bylo navrženo tak, aby vypadalo skromně vedle zvlněného kopce v centrální Anglii. Stavba vyšla na méně než 370 000 USD a výsledný kancelářský prostor o rozloze 204 m2 je zaměřen na ekologickou udržitelnost a úsporu nákladů, přitom však vytváří pozoruhodné pracovní prostředí pro své uživatele.

 

White Mountain Office od Albert France Lanord Architects, Stockholm, Švédsko

Díky designu, který by záviděl i padouch z bondovek, patří White Mountain Office od Albert France Lanord Architects k nejpozoruhodnějším kancelářským budovám na světě. Ve White Mountain Office sídlí švédský Inspektorát strategických produktů, a to 30 m pod povrchem Stockholmu! Prostor kdysi sloužil jako protiatomový kryt, který měl skýtat útočiště obyvatelům. V roce 2008 upravilo studio Albert France-Lanord Architects prostor o rozloze 372 m2 a proměnilo ho v datové centrum a kancelář společnosti Bahnhof AB.