9 hlavních nových trendů v oblasti technologie v roce 2021

9 hlavních nových trendů v oblasti technologie v roce 2021 1

Dnešní technologie se vyvíjí tak rychlým tempem, které umožňuje rychlejší změnu a pokrok, až  bude nakonec jednoho dne exponenciální. Ale nejsou to jen technologické trendy a špičková technologie, co se vyvíjí – změnilo se také mnoho dalšího kvůli propuknutí covid-19, takže si odborníci v IT uvědomují, že jejich role v novém bezkontaktním světě zítřka nezůstane stejná. IT odborník v roce 2021 se stále musí učit,  odučovat a přeučovat – z nutnosti, pokud ne z vlastního zájmu.

Co to pro nás znamená? Znamená to udržet kontakt s aktuálními novými trendy a také hledět do budoucnosti, abychom věděli, které dovednosti budeme potřebovat, abychom byli i zítra si schopni sehnat perspektivní práci. Vše se dnes sklání před celosvětovou pandemií a většina celosvětové IT populace pracuje z domova. A pokud toužíte využít čas strávený doma co nejlépe, zde se můžete seznámit s 9 hlavními technologickými trendy, které byste měli sledovat a seznámit se s nimi v roce 2021. A možná si i seženete nové pracovní místo, které vznikne v těchto nových technologických trendech. 

 

Umělá inteligence (AI) a strojové učení (machine learning)

Umělá inteligence (AI) obdržela spoustu pozornosti už v minulém desetiletí a nadále je jedním ze žhavých  technologických trendů, protože její vliv na to, jak žijeme, pracujeme a hrajeme si, je zatím pouze v raných stádiích. Je známo, že AI přispívá k lepšímu výkonu při rozpoznávání obrazu a řeči, v navigačních aplikacích, aplikacích pro sdílení jízdy, pro smartphone osobní asistenty a mnoho dalšího.

Kromě toho bude AI dále používána k analýze interakcí pro určení skrytých spojení a poznatků, k předpovědím poptávky po službách, jako jsou nemocnice, což orgánům umožní lépe rozhodovat o využití zdrojů, a také detekovat měnící se vzorce chování zákazníků v blízké budoucnosti analýzou dat v reálném čase pro zvyšování výnosů a zlepšování osobních zkušeností. Trh s AI vzroste do roku 2025 na 190 mld. USD a globální útrata za kognitivní AI systémy dosáhne v roce 2021 více jak 57 mld. USD. S tím, jak AI rozpíná svá křídla nad mnoha sektory, budou nová pracovní místa vznikat mj. v oblasti vývoje, programování, testování, podpory a údržby. Přitom AI nabízí platy patřící k nejvyšším v IT sféře (nejvíce vydělá technik pro strojové učení a architekt AI), takže se jedná o technologický trend, který stojí za to sledovat.

Strojové učení (machine learning) je podmnožina AI a už se používá v různých odvětvích, což vyžaduje obrovskou poptávku po kvalifikovaných odbornících. Společnost Forrester předpovídá, že AI, strojové učení a automatizace do roku 2025 vytvoří v USA 9 % nových pracovních míst, což bude zahrnovat odborníky na monitorování robotů, datové vědce, specialisty na automatizaci a kurátory obsahu. 

 

Robotická automatizace procesů (RPA)

Tak jako AI a strojové učení i robotická automatizace procesů (Robotic Process Automation – RPA) je technologie, která automatizuje pracovní místa. RPA je použití softwaru na automatizaci pracovních postupů, jako je interpretace aplikací, zpracování transakcí, zabývání se daty a dokonce odpovídání na emaily. RPA automatizuje opakující se úkoly, které doteď dělali lidé. I když výzkum společnosti Forrester odhaduje, že automatizace RPA ohrozí obživu více jak 230 mil. pracovníků (to je asi 9 % pracovníků na světě), zároveň vytvoří nová pracovní místa a změní už existující. Společnost McKinsey říká, že téměř 5 % zaměstnání bude plně automatizováno, ale asi 60 % může být automatizováno částečně. Pro IT odborníka dívajícího se do budoucnosti a snažícího se pochopit nové technologické trendy RPA to představuje spoustu příležitostí pro kariéru, jako je vývojář, projektový manažer, obchodní analytik, architekt řešení a konzultant (a jsou to dobře placená místa).  

 

Edge Computing

Cloud computing, což byl dříve nový technologický trend, se dostal do hlavního proudu, kdy jeho hlavní hráči AWS (Amazon Web Services), Microsoft Azure a Google Cloud Platform dominují trhu. Používání cloud computingu nadále roste s tím, jak stále více firem a společnosti přechází na cloudové řešení. Ale už se nejedná o nový vynořující se technologický trend – tím je edge computing. Množství dat, kterými se datové organizace zabývají, nadále roste, takže si uvědomily nedostatky cloud computingu v některých situacích. Edge computing je vytvořen tak, aby pomáhal řešit některé z těchto problémů, např. způsob, jak obejít latenci při cloud computingu a dostat data do datového centra pro zpracování. Může existovat „na okraji“ (edge), blíže místu, kde mají výpočty (computing) proběhnout. Z tohoto důvodu může být edge computing použit na zpracování dat citlivých na čas v odlehlých místech s omezenou či žádnou konektivitou k centralizovanému místu. V těchto situacích může edge computing fungovat jako mini datová centra. Edge computing se zvýší s tím, jak se zvýší používání zařízení IoT. Do roku 2022 by celosvětový trh edge computing měl dosáhnout 6,72 mld. USD. A tento nový technologický trend bude dále růst, takže vytvoří různá pracovní místa, především pro softwarové techniky.

 

Kvantové výpočty – Quantum Computing

Další pozoruhodný technologický trend tvoří kvantové výpočty (quantum computing), což je forma výpočtů (computing), která využívá kvantové jevy, jako je superpozice a kvantové zapletení. Fascinující technologický trend se dnes rovněž používá pro prevenci šíření koronaviru a pro vývoj potenciálních vakcín díky jeho schopnosti snadno dotazovat, monitorovat, analyzovat a jednat s daty bez ohledu na zdroj. Další oblast, kde nachází quantum computing využití, je bankovnictví a finance, kde pomáhá zvládat úvěrové riziko, pro vysokofrekvenční obchodování a odhalování podvodů. Kvantové počítače jsou dnes nesrovnatelně rychlejší než obyčejné počítače, a velké značky, jako je Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS, Google atd., jsou dnes zapojeny do vytváření inovací v oblasti kvantových výpočtů. Příjmy z globálního trhu s kvantovými výpočty by měly do roku 2029 překročit 2,5 mld. USD. Pokud byste se chtěli v této nové technologii prosadit, je potřeba mít zkušenosti s kvantovou mechanikou, lineární algebrou, pravděpodobností, informačními teoriemi a strojovým učením.

Kvantové počítače zrychlí nejdůležitější algoritmus internetu 

Virtuální realita (VR) a rozšířená realita (AR)

Další mimořádný technologický trend je virtuální realita (VR) a rozšířená realita (AR), souhrnně Extended Reality (ER). VR ponoří uživatele do prostředí, zatímco AR „vylepšuje“ jeho prostředí. I když se technologický trend zatím používá především na hraní her, byl už také použit při výcviku, např. pro VirtualShip, simulační software pro výcvik kapitánů lodí amerického námořnictva, armády a pobřežní stráže. V roce 2021 můžeme očekávat, že tyto technologie budou dále integrovány do našeho života. AR a VR, které obvykle pracují v tandemu s některými z dalších nových technologií uvedených na tomto seznamu, mají obrovský potenciál při výcviku, vzdělávání, zábavě, marketingu i poúrazové rehabilitaci. Buď může sloužit lékařům, kteří se pomocí ní budou učit operovat, nebo nabídnou návštěvníkům muzeí hlubší zážitek, vylepší některé tematické zábavní parky nebo podpoří marketing.

Zajímavost: v roce 2019 bylo prodáno 14 mil. zařízení AR a VR. Globální trh s AR a VR by podle očekávání měl do roku 2022 vzrůst na 209,2 mld. USD, přičemž vytvoří další příležitosti v technologii a uvítá nové odborníky kvalifikované pro toto průlomové pole působnosti.  

Rozšířená realita a společnost s dohledem

Technologie Blockchain

Přestože většina lidí spojuje technologii blockchain ve vztahu ke kryptoměnám, jako je Bitcoin, blockchain nabízí bezpečnost, která je užitečná také mnoha dalšími způsoby. Blockchain je možné popsat jako data, k nimž můžete pouze něco přidat, ale nemůžete nic odebrat ani měnit – proto termín „chain“ („řetěz“), protože vytváříte řetěz(ec) dat. Tak bezpečný je proto, že není možné změnit předchozí bloky. Kromě toho jsou blockchainy na základě konsensu, takže žádná entita nemůže nad daty převzít kontrolu. U blockchainu nepotřebujete důvěryhodnou třetí stranu, aby dohlížela na transakce nebo je ověřovala.  Několik oborů už zapojuje a realizuje blockchain a jak se bude tato technologie rozrůstat, to samé se projeví u poptávky po kvalifikovaných odbornících. Z rychlíku: vývojář blockchain se specializuje na vývoj a implementaci architektury a řešení pomocí technologie blockchain. Pokud Vás zaujal blockchain a jeho aplikace a chtěli byste v této oblasti vybudovat svoji kariéru, pak je správná doba začít. Pro práci pro Blockchain.com potřebujete mít přímou zkušenost s programovacími jazyky, ovládat základy OOPS (objektově orientovaného programování), ploché a relační databáze, datové struktury, vývoj webových aplikací a networking.

                                                                                                                    

Internet of Things (IoT) – Internet věcí

Další slibný nový technologický trend je Internet věcíIoT. Mnoho elektroniky se dnes vyrábí se zabudovanou možností WiFi připojení, tzn. může být připojeno na internet, ale také k sobě navzájem – proto „internet věcí“. IoT představuje budoucnost a už umožnil připojení zařízení, domácích spotřebičů, aut a mnoho dalšího k internetu spolu s výměnou dat. Coby spotřebitelé už máme z IoT prospěch: můžeme např. na dálku zamknout dveře, pokud na to při odchodu zapomeneme, a při cestě zpátky na dálku nechat předehřát troubu, a přitom všem sledovat svoji kondici na hodinkách Fitbits. Ale také obchody a firmy mají v blízké budoucnosti hodně co získat: IoT může umožnit lepší bezpečnost, efektivnost a rozhodování pro firmy, protože zároveň sbírá a analyzuje data. Může umožnit předvídavou údržbu, urychlit zdravotní péči, zlepšit služby zákazníkům a nabídnout benefity, o jakých jsme dosud ani nesnili. A to jsme zatím pouze v počátečních stádiích tohoto nového technologického trendu: předpovědi naznačují, že do roku 2030 se bude ve světě používat asi 50 mld. zařízení s IoT, což vytvoří masivní síť propojených zařízení, která budou zahrnovat vše od smartphonů až po kuchyňské spotřebiče. Globální výdaje na Internet of Things (IoT) mají podle předpovědi v roce 2022 dosáhnout 1,1 mld. USD. Nové technologie, jako je 5G, by podle očekávání měly v příštích letech podporovat růst trhu s ním.

Pokud byste si přáli vkročit do této nadějné oblasti technologie, je potřebas se seznámit s oblastmi, jako je informační bezpečnost, základy AI a strojového učení, networking, hardwarové rozhraní, analytika dat, automatizace, dále rozumnět vestavěným systémům a mít znalosti týkající se zařízení a designu.

Koronovirus mění, jak žijeme, pracujeme a používáme technologie

Technologie 5G

Technologický trend, který přijde po IoT, se nazývá 5G. Tam, kde technologie 3G a 4G umožňovaly procházet internet, používat služby založené na datech, zvýšit šířku pásma pro streamování na Spotify či YouTube a mnoho dalšího, služby 5G mají znamenat revoluční změnu našeho života: umožní služby využívající pokročilé technologie, jako je AR a VR, spolu s cloudovými herními službami, jako je Google Stadia, NVidia GeForce Now aj..  Očekává se, že 5G bude použita v továrnách, v HD kamerách, které pomáhají zlepšovat bezpečnost a řízení provozu, v chytrém ovládání sítě a v chytrém maloobchodním prodeji. Snad každá telekomunikační společnost, jako je T Mobile, Apple, Nokia Corp, Verizon, QualComm, nyní pracuje na vytvoření aplikací pro 5G. Služby 5G by měly být globálně uvedeny do provozu s více jak 50 operátory nabízejícími služby v asi 30 zemích do konce roku 2021, takže se jedná o nový technologický trend, který je třeba sledovat. 

 

Kybernetická bezpečnost – CyberSecurity

Kybernetická bezpečnost možná nevypadá jako trendová technologie vzhledem k tomu, že už nějakou dobu existuje, ale přitom se vyvíjí stejně tak jako ostatní technologie. Důvodem jsou částečně také stále nové hrozby: zlovolní hackeři, kteří se snaží ilegálně dostat k datům, se jen tak v dohledné době nevzdají a budou pokračovat v hledání způsobů, jak se dostat i přes nejpřísnější bezpečnostní opatření. Přitom nová technologie je stále přizpůsobována a její bezpečnost vylepšována. Dokud budeme mít hackery, kybernetická bezpečnost bude stále aktuální technologií, protože se musí nepřetržitě vyvíjet, aby se dokázala před těmito hackery chránit. Důkazem silné potřeby odborníků na cybersecurity je skutečnost, že počet míst v oboru roste 3x rychleji než u jiných technických pozic. Potřeba odpovídající kybernetické bezpečnosti je tak vysoká, že do roku 2021 se za ni celosvětově utratí 6 bilionů USD.