Zimní ráj v západním Srbsku

Zimní ráj v západním Srbsku 1

Se svými chladnými zimami, kalorickou kuchyní a místní slivovicí (rakija) na zahřátí představuje Srbsko skvělou zimní destinaci. Dobrodružní cestovatelé by se měli podívat mimo města Bělehrad a Novi Sad do venkovské západní části země se spoustami sněhu, čistými lesy, jezery a říčními kaňony, a s cenově dostupnými lyžařskými trasami a chatami. Oblast rovněž přitahuje milovníky filmu a každý leden sem zamíří filmaři na Mezinárodní filmový festival Küstendorf.

 

Vydejte se do historie parním vlakem Šargan 8

Zimní ráj v západním Srbsku 2

Vstoupit přímo do historie můžete na palubě působivého parního vláčku Šargan 8 (Šarganská osmička), který Vás poveze klidným zasněženým prostředím přes mosty a úzkými tunely. Úzkokolejná historická železnice byla vybudována jako součást linky, která v dobách Jugoslávie spojovala Sarajevo a Bělehrad. Dnes cesta končí nedaleko hranic s Bosnou. Zdejší čistá příroda je v rozporu s bouřlivou historií strategického koutu Balkánu, s níž budete seznámeni během cesty vlakem. Za hranicemi Bosny a Hercegoviny Vás čeká Andrićgrad, dílo slavného filmového režiséra Emira Kusturici. Andricgrad byl pojat jako nepravé „staré městečko“, vybudované z kamene ve městě Višegrad a nazvané na počest Ivo Andriće, jugoslávského novelisty a nositele Nobelovy ceny. Višegrad je proslulý svým historickým Mostem Mehmeda Sokoloviće (UNESCO), který je popsán v Andrićově velkolepém románu Most přes Drinu.

Jak na to: Nasedněte na Šargan 8 ve stanici Mokra Gora – cesta do stanice Šargan Vitasi stojí 900 RSD (srbských dinárů); zimní jízdní řád si ověřte online. Andrićgrad je vzdálen 30 minut taxíkem (cca 20 EUR) z Mokre Gory. V jiném případě mezi Mokrou Gorou a Višegradem jezdí autobusy (30-45 minut); jízdní řády si ověřte online.

Cyklistická trasa Paranzana: Itálie, Slovinsko a Chorvatsko

Pěší turistika, jízda na koni a lyžování v srbském zimním ráji

Západní Srbsko je rájem zimních aktivit. Národní park Tara zahrnuje hustě zalesněný masiv s pěšími turistickými stezkami, kolem kterého protéká řeka Drina. Vodopády, jeskyně a tradiční vesnice jsou rozesety po zvlněných kopcích pod tyčícími se vrcholky Tara a Zvijezda. Můžete lyžovat po izolovaných zasněžených trasách, se zastávkami na vyhlídkách nad strmými roklemi a azurově modrými vodami. V zimě se můžete vydat do jezdeckého klubu Horse Riding Club Dora ve vesnici Rača nad monastýrem Rača ze 13. století. Nedaleké mírné svahy Zlatiboru jsou pro jízdu na koni ideální. Také Horse Farm Milinković a Ranč Zova nabízejí kurzy jízdy na koni a vyhlídkové jízdy na koňském hřbetu nebo starým povozem. Zlatibor je stylová lyžařská lokalita v západním Srbsku. Nejvyšší vrchol Tornik (s převýšením 1490 m) nabízí oblíbené lyžařské centrum, které může obsloužit až 5400 lyžařů za hodinu. Nabízí 8 km sjezdovek, trasu pro severské lyžování, lyžování cross-country a 3 lyžařské vleky. Svahy nejsou zvlášť náročné, takže jsou ideální pro začátečníky a děti. Ne-lyžaři se mohou těšit z oslnivě bílé scenérie v údolí na dobře značených horských pěších trasách.

Jak na to: Hotel Zlatibor Mona 4*, 7 km od lyžařského centra Tornik, představuje dobrou základnu. K dispozici jsou různé lyžařské pasy, kdy jednodenní stojí asi 1950 RSD.

 

Národní park Tara a dále 

Zimní ráj v západním Srbsku 3
Kadinjača

Krajina západního Srbska ukrývá některé fantastické kulturní atrakce. Na seznamu UNESCO jsou tajemné středověké náhrobní kameny známé jako stećci, které najdete také v Bosně a Černé Hoře. V NP Tara naleznete 2 nekropole z 15. století ve vesnicích Perućac a Rastište; k pozoruhodným reliéfům patří motivy kruhu, půlměsíce nebo kříže, ale také luku a šípu nebo 2 mečů. Dále na jih můžete poznat život v Srbsku v 19. století v Muzeu pod širým nebem Sirogojno ve vesnici Sirogojno nedaleko Zlatiboru. Malebné dřevěné domy ve skanzenu na svahu kopce představují skvělé seznámení s tradičním venkovským životem. Ohřát se můžete v malém hostinci a vybrat si místní řemeslné výrobky nebo domácí produkty v obchodě se suvenýry. Nedaleko města Užice najdete velkolepý památník Kadinjača, přední příklad architektury památníků z jugoslávského období (spomenik). Připomíná legendární bitvu během II. světové války a padlé partyzány, přičemž rozsáhlý komplex na svahu kopce je tvořen futuristickou sérií monolitů z bílé žuly vrcholící symbolickou skulpturou „díry po kulce“ a kamennou pyramidou s kryptou padlých bojovníků. Návštěva místa v zimě představuje strašidelný zážitek.

Jak na to:  Pokud nebudete mít s sebou auto, můžete si zařídit výlet prostřednictvímTara Tours s kanceláří ve městě Bajina Bašta nebo Zlatibor Tours ve Zlatiboru. Jízda taxi (tam a zpátky) z Bajina Bašty do Kadinjače by měla stát cca 1300 RSD; jízda taxi (tam a zpátky) ze Zlatiboru do vesnice Sirogojno cca 3000 RSD.

 

Kalorická kuchyně: nejlepší jídlo v západním Srbsku

Hostiny a místní rakija jsou významnou součástí společenského života v západním Srbsku. Restaurace Kurta restaurant (kterou mj. v roce 2015 navštívila Lady Gaga) v NP Tara je známá svými surovinami z místní produkce. Menu s převážně masitými pokrmy zahrnuje pečené telecí, medailonky a uzené hovězí. Specialitou jsou výrazně sladkokyselé švestky zabalené v plátku slaniny. Milovníci darů moře si přijdou na své v Restoran Dve Lipe v Bajina Baště na břehu Driny. Oblíbená místní instituce pocházející z roku 1929 podává tradiční a cenově dostupnou srbskou kuchyni; doporučujeme ochutnat uzeného pstruha. Ve Zlatiboru zamiřte do restaurace Zlatiborska Konoba s vydatnými jídly, jako je srnčí guláš, spolu s živou hudbou tradičních nástrojů tamburaši (podobných loutně). Kalorická dobrota je také komplet lepila, která pochází z regionu Zlatibor. Jedná se o ploché pečivo (pita chleba) zapečené s jehněčím masem nebo vepřovými škvarky, takže je považované za ideální posílení na zimní lyžování nebo na léčbu kocoviny. Klekovača je obměna tradiční slivovice nebo medovice ochucená jalovcem z hory Tara. Živeli!

Jak na to: Výše uvedené restaurace můžete navštívit během Vašeho programu poznávání regionu. K dispozici jsou autobusy mezi městy Užice, Bajina Bašta (vstupní brána do NP Tara) a Zlatibor; jízdní řády naleznete online.

 

Filmový festival Küstendorf v lednu

Mezinárodní filmový a hudební festival Küstendorf se koná vždy v lednu v krásném regionu Mokra Gora asi 200 km od Bělehradu. Pódium je vybudováno doslova na svahu kopce pokrytého sněhem v dřevěné vesnici Drvengrad. Vesnici vybudoval filmový režisér Emir Kusturica pro svůj film Život je zázrak (2004) včetně místností ve stylu chaty (sloužících jako Hotel Mećavnik), restaurací, barů, kinosálů a různých malebných ozdob. Na festivalu představují svá díla filmaři z různých zemí od Číny po Island a soupeří o ceny, zatímco koncerty pokračují každý večer až do ranních hodin. Drvengrad obklopený zalesněnými kopci představuje skvělou základnu pro zimní aktivity bez velkých davů. V celém regionu naleznete tradiční srbské taverny, přičemž region je srdcem výroby rakije (při teplotách kolem -15 °C Vám na zahřátí jistě přijde vhod).

Jak na to:  Dopravu z/na letiště v Bělehradu Vám můžete zařídit Hotel Mećavnik. Cesta autem trvá 4 hodiny a je doprovázena různými vymoženostmi.

Akční nabídka ubytování: