Hlavní turistické atrakce a památky Berlína

Hlavní turistické atrakce a památky Berlína 1

Berlín, metropole Německa a jedno z jeho největších měst, je významným centrem politiky, kultury, médií a vědy. Je známý svým kulturním vkusem a sídlem světoznámé Berlínské opery a Berlínského filharmonického orchestru, zatímco jeho pestrá umělecká scéna zahrnuje stovky akcí, galerií a muzeí, včetně těch na Muzejním ostrově (UNESCO). I přes poškození za II. světové války a po desetiletích úpadku části východně od Berlínské zdi bylo město přebudováno způsobem, který oslavuje jeho úspěchy, i když si zároveň uvědomuje svoji temnou minulost. Berlín nabízí eklektickou směsíci nové a klasické architektury, pulzující zábavy, nakupování a široké škály sportovních a kulturních institucí. Zde uvádíme přehled hlavních atrakcí Berlína.  

Braniborská brána

Nejznámější historickou památkou Berlína je Braniborská brána (Brandenburger Tor), kdysi symbol rozdělené země a dnes symbol jednoty a míru. Stavbu velkolepé brány v neoklasicistickém stylu zadal král Fridrich Vilém II. v roce 1788 a její podoba byla inspirována Propylajemi na athénské Akropoli. Pískovcová stavba je vysoká 26 m a stojí uprostřed náměstí Pariser Platz v okrsku Mitte, jen blok od budovy Reichstagu. Kvůli své fyzické i symbolické pozici zablokované brány u Berlínské zdi byla v době studené války častým místem demonstrací obyvatel západního Berlína, a také v roce 1987 představovala pozadí žádosti amerického prezidenta Ronalda Reagana adresované Michailu Gorbačovovi, aby zeď strhl. Dále byla dějištěm dojemného gesta, kdy německá kancléřka Angela Merkelová, ruský představitel Michail Gorbačov a polský prezident Lech Walesa v roce 1999 společně prošli branou, aby připomněli výročí stržení zdi. Mimořádně krásná je návštěva Braniborské brány večer – je to nepochybně jedna z nejlepších bezplatných atrakcí města.

Adresa: Pariser Platz, 10117, Berlín

 

Znovuzrozený Reichstag

Budova Reichstagu (Reichstagsgebäude) byla původně dokončena v roce 1894 a neorenesanční palác sloužil jako sídlo Reichstagu, původního parlamentu Německé říše až do požáru v roce 1933. Poté budova nebyla používána až do sjednocení Německa, kdy prošla rekonstrukcí trvající 10 let, a pak se v roce 1999 stala sídlem německého parlamentu. Hlavní atrakcí krásně zrekonstruované budovy je její náhradní kopule (Kuppel) ze skla nabízející skvělé výhledy na okolní město, především v noci ze střešní restaurace Käfer. Pamatujte na to, že kopule (dóm) a terasa podléhají vstupnému a kvůli velkému zájmu byste si měli o vstupenky zažádat předem (registrace je možná i v den návštěvy, ale počítejte s čekáním 2-3 hodiny).

Adresa: Platz der Republik 1, 11011, Berlin 

 

Muzejní ostrov

Mezi řekou Sprévou a kanálem Kupfergraben dlouhým 400 m leží proslulý Muzejní ostrov (Museumsinsel), který je na seznamu památek UNESCO. Naleznete zde mnoho z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí ve městě včetně Starého muzea (Altes Museum) vybudovaného v roce 1830 pro korunní klenoty a další královské poklady. Nové muzeum (Neues Museum), zničené během II. světové války bylo znovu vybudováno a otevřeno v roce 2009 pro rozsáhlé sbírky Egyptského muzea, Sbírku papyrů a Sbírku antických památek. Stará národní galerie (Alte Nationalgalerie) otevřená v roce 1876 vystavuje neoklasicistické sochy a obrazy z let 1815-1848, a také impresionistická a raně modernistická díla. Bode Museum obsahuje sbírku byzantského umění a velkou sbírku soch a skulptur sahající od středověku až do konce 18. století. Nejoblíbenější je však Muzeum Pergamon (níže), které ukrývá Muzeum islámského umění, Ištařinu bránu a zrekonstruované historické budovy z Blízkého východu. Nejnovější muzejní atrakcí je Humboldtovo fórum (níže) otevřené v roce 2019, které zahrnuje Etnologické muzeum Berlína a Muzeum asijského umění.

Adresa: Bodestraße 1-3, 10178 Berlín

 

Památník Berlínské zdi

Hlavní turistické atrakce a památky Berlína 2

Berlínská zeď byla vybudována v roce 1961, kdy Východní Německo uzavřelo svoji část města, aby zabránilo útěkům obyvatel do Západního Německa. V době svého stržení v roce 1989 zeď vysoká 4 m dosahovala délky 155 km, protínala 55 ulic a zahrnovala 293 strážních věží a 57 bunkrů. Do dnešního dne se dochovaly jen malé úseky pokryté graffiti, včetně úseku dlouhého 1,4 km tvořícího součást Památníku Berlínské zdi (Gedenkstätte Berliner Mauer), což je mrazivá připomínka nepřátelství, které kdysi rozdělovalo Evropu. K nejzajímavějším místům patří Muzeum uprchlického centra Marienfelde s expozicí věnovanou 1,5 milionu lidí, kteří Berlínem prošli jako uprchlíci; dále je zde Památník Güntera Litfina, dřívější strážní věž a dnešní památník, který vzdává hold prvnímu občanovi zabitému při pokusu o překročení hranic z Východu na Západ, Památník rozděleného města a Památník obětem komunistické tyranie, Okno vzpomínky a návštěvnické centrum s výhledem na zbytky zdi.

Adresa: Bernauer Straße 111, 13355 Berlín

 

Německé historické muzeum

Německé historické muzeum (Deutsches Historisches Museum, DHM), které bylo založeno u příležitosti 750. výročí založení Berlína (1987), by si neměli nechat ujít ti, kdo se chtějí dozvědět více o pozoruhodně bohaté historii města. Hojně navštěvovaná atrakce se skládá z řady sálů s historickými expozicemi plnými artefaktů, které souvisejí s různými obdobími a událostmi, od založení země až po pád Berlínské zdi, a také je zde kino a vědecká knihovna přístupná veřejnosti. K hlavním atrakcím patří expozice spojené s medicínou, módou, náboženstvím, tiskem, uměním a fotografií. Vojenští nadšenci si přijdou na své díky velké sbírce historické zbroje, zbraní a uniforem. K dispozici jsou komentované prohlídky, a pokud byste se zde chtěli zdržet déle (protože je zde skutečně hodně k vidění), je tu také šatna a kavárna.

Adresa: Unter den Linden 2, 10117 Berlín

 

Berlínská televizní věž

Přestože v roce 2020 oslavila už své 50. výročí, berlínská televizní věž (Berliner Fernsehturm) vysoká vysoká 368 m neztratila pro návštěvníky města nic ze své atraktivity. Od svého otevření veřejnosti v roce 1970 přilákala třetí nejvyšší samostatná stavba v Evropě víc jak 60 mil. návštěvníků, kteří sem zavítali především kvůli skvělým výhledům na německou metropoli. Věž byla původně postavena, aby dokládala hrdinství komunismu (nachází se totiž v na území bývalého východního Berlína), můžete ji však zahlédnout téměř z každé části města, takže na významu získala na konci 80. let coby symbol sjednocení města. Nenechte si ujít návštěvu její vyhlídkové terasy, a pokud si budete moct dovolit se zde zdržet déle, rezervujte si místo v otáčející se restauraci ve výšce 207 m.

Adresa: Panoramastraße 1 A, 10178 Berlín 

 

Muzeum Checkpoint Charlie

Za pozornost stojí rovněž Muzeum Checkpoint Charlie (Museum Haus am Checkpoint Charlie). Nachází se na místě známého hraničního přechodu mezi východním a západním Berlínem a nabízí řadu poutavých expozic a artefaktů mapujících historii lidských práv spolu s expozicemi zabývajícími se specificky historií Berlínské zdi a Checkpointu Charlie. Muzeum se nachází vedle původní strážnice a představuje také některé nejzajímavější pokusy těch, kdo se pokusili uniknout, včetně vzdušného balonu domácí výroby, který byl použit při úspěšném pokusu. Dále si všimněte nedaleké expozice pod širým nebem BlackBox Cold War, která představuje úseky Berlínské zdi a stanoviště se souvisejícími informacemi.

Adresa: Friedrichstraße 43-45, 10969 Berlín

 

Zámek Charlottenburg s parkem

Nejstarší a největší pruské sídlo v Berlíně, zámek (palác) Charlottenburg z konce 17. století, byl po několik desetiletí hlavním sídlem německých králů. Krásně zrenovovaný rozsáhlý zámek má mimořádné prvky včetně mohutného centrálního dómu vysokého 50 m, hojnost barokní a rokokové výzdoby ve svých prostorných místnostech a velkou zahradu, která byla inspirována zahradami ve Versailles. Zlatým hřebem prohlídky bývá návštěva Nového křídla s jeho státními apartmány a recepčními sály. Zbudován byl v roce 1746 a návštěvníci zde mají možnost zahlédnout nádheru, v níž žili pruští králové a kurfiřti, od ložnice a studovny Fridricha I. s jejich krásným nábytkem a obrazy až po Státní jídelnu a Zlatou galerii dlouhou 42 m s bohatým pozlaceným štukováním. Ve Starém paláci se nachází Kabinet porcelánu, místnost věnovaná největší historické sbírce porcelánu, a zvláštní expozice včetně korunních klenotů a dalších královských artefaktů. K dalším významným atrakcím patří zámecký park z roku 1697, kde stojí Nový pavilon (Neue Pavilion) z roku 1788 vybudovaný ve stylu neapolské vily a čajovna Belvedere s pěknou sbírkou berlínského porcelánu. Nenechte si ujít návštěvu zdejšího mauzolea s královskými hrobkami, a také Velký dvůr se sochou Velkého kurfiřta Fridricha Viléma I. Braniborského. K nejlepším možnostem, co dělat v Berlíně v zimě, patří návštěva vánočních trhů v paláci Charlottenburg, což je pozoruhodná přehlídka více jak 250 prodejců a řemeslníků/umělců vystavujících sezónní zboží.

Adresa: Spandauer Damm 10, 14059 Berlín

 

Náměstí Gendarmenmarkt

Náměstí Gendarmenmarkt, jednomu z největších v Berlíně, dominují tři významné historické budovy: koncertní síň Konzerthaus, Francouzská katedrála (Französischer Dom), a Německá katedrála (Deutscher Dom). Malebné náměstí ze 17. století dnes patří hlavním turistickým atrakcím Berlína, kde se každoročně koná řada veřejných akcí včetně koncertů klasické hudby v létě na schodech budovy Konzerthaus, zatímco vždy v prosinci celé náměstí obsadí proslulé vánoční trhy. Konzerthaus postavený v roce 1821 je známý svojí architektonickou nádhernou i špičkovými vystoupeními Konzerthausorchester Berlin, jednoho z nejoblíbenějších symfonických orchestrů v zemi. Před budovou stojí socha německého básníka Friedricha Schillera obklopená čtyřmi ženskými postavami, které představují oblasti Lyrická poezie, Drama, Historie a Filozofie. Katedrála (Dom) byla pojmenována podle svých dómů, ale ve skutečnosti se nejedná o kostely: ve Francouzské katedrále se nachází Muzeum hugenotů zatímco Německá (Berlínská) katedrála přináší expozici o historii německého parlamentu.

Dalším známým náměstím v Berlíně je Alexanderplatz, které bylo centrem života ve východním Berlíně a dnes zde najdete Světové hodiny (World Time Clock), které jsou oblíbeným místem pro setkávání. Nedaleko odtud se tyčí televizní věž (přezdívaná „Telespargel“) nabízející panoramatické výhledy na město.

Adresa: Gendarmenmarkt, 10117 Berlín

 

Židovské muzeum v Berlíně

Nápadný exteriér Židovského muzea v Berlíně (Jüdisches Museum Berlins) pokrytý zinkovými panely (autorem je architekt Daniel Libeskind) představuje jednu z nejvýraznějších pamětihodností Berlína. Založeno bylo v roce 2001 a uvnitř návštěvníci naleznou širokou škálu historických artefaktů a darované sbírky, které ilustrují dlouhou historii a boj německých židů od středověku až do současnosti. Expozice zahrnují umění, náboženské předměty a 24 000 fotografií, které se dochovaly a byly získány. Obzvlášť dojemná je Prázdnota paměti (The Memory Void), kde najdete instalaci nazvanou Shalechet/Spadlé listí, což je sbírka asi 10 000 železných masek rozprostřených na zemi – je to mimořádně působivé. V muzeu se rovněž nachází rozsáhlá knihovna s archivy v Akademii Židovského muzea v Berlíně, kde se konají časté vzdělávací programy. Muzejní galerie obsahuje sekce věnované svátku chanuka, antisemitismu, konfliktu na Blízkém východě, historii a kultuře Jeruzaléma a životu mnichovského rabína Leo Baerwalda. K dispozici je rovněž řada tematických prohlídek.

Adresa: Lindenstraße 9-14, 10969 Berlín 

.

Německé muzeum technologie

Nezbytnou zastávkou je Německé muzeum technologie (Deutsches Technikmuseum Berlin), které bylo založeno v roce 1983, aby představilo a oslavilo průmyslový a technologický um tehdejšího východního Německa. Oblíbené muzeum nabízí spoustu možností aktivit, včetně expozicí souvisejících s průmyslovou revolucí, interaktivních prvků ve zrekonstruovaném workshopu, a také fascinujícího pohledu na vozidla, jak se vyvíjela spolu s vzestupem mechanizace. Vystavena je spousta vozidel a letounů včetně řady dochovaných parních strojů, z nichž nejstarší je z roku 1843. K dalším atrakcím patří o víkendech projížďky retro vlakem (z 30. let 20. století) z muzea do depa lokomotiv. A pokud byste zde chtěli strávit celý den (což můžeme jedině doporučit), je na místě restaurace a místo pro pikniky.

Adresa: Trebbiner Straße 9, D-10963 Berlín-Kreuzberg  

 

Židovský památník v Berlíně

Pozoruhodné svědectví o obyvatelích Německa a jejich odhodlání už nikdy nepřehlížet zvěrstva minulosti je Památník zavražděných židů v Evropě (Denkmal für die ermordeten Juden Europas), známý také jako Památník holocaustu, který představuje další berlínskou památku přitahující turisty z celého světa. Památník se nachází ve východní části zoo Tiergarten tvoří ho 2711 betonových desek pokrývajících 19 000 m2 nerovného povrchu. Pod rozsáhlým památníkem je umístěno informační centrum, kde jsou k vidění dopisy, deníky a fotografie obětí holocaustu.

Adresa: Cora-Berliner-Straße 1, 10117 Berlín

 

Větší zoologická zahrada (Tiergarten) a Vítězný sloup

Berlínská Větší zoologická zahrada (Grosser Tiergarten) už dlouho představuje jednu z významných atrakcí města. Původně královská lovecká rezervace, kde byli chováni jeleni, divočáci a další zvěř, byla v roce 1700 proměněna ve veřejný park. Má atraktivní podobu se spoustou stromů, keřů, úseků trávníku i květinových záhonů s rozlohou 210 ha a představuje oblíbené místo pro relaxaci, procházky a plavbu na lodičkách. V parku je umístěno mnoho soch a památníků, včetně sochy královny Luise (1880), která je na reliéfu připomenuta při péče o zraněné vojáky během války v roce 1806, a Památníku Fridricha Viléma III. z roku 1849 s reliéfy odrážejícími králův mírumilovný postoj. Nejznámějším památníkem je však mohutný Vítězný sloup (Siegessaule), stavba vysoká 70 m zakončená zlatou sochou Vítězství (8 m). Socha, které místní přezdívají Zlatá Lizzy, byla dokončena v roce 1873. Stojí za to vyšlapat 285 schodů na vrchol nádherného památníku, odkud budete mít krásné výhledy na Tiergarten (a když se podíváte zblízka, stále zde můžete najít stopy po poškození střelami za II. světové války).

Adresa: Str. des 17. Juni, 10785 Berlín

 

Pergamonské muzeum

Hlavní turistické atrakce a památky Berlína 3

Pergamonské muzeum, nejnavštěvovanější atrakce na Muzejním ostrově, je jedna z předních destinací v Berlíně. Skládá se ze tří hlavních galerií, z nich každá zabírá křídlo mohutné budovy: Muzeum Středního východu, Muzeum islámského umění a Sbírka starověkých památek. Artefakty, které těsně unikly poškození za II. světové války, byly shromážděny německými archeology v průběhu 19. a 20. století v Egyptě, na Blízkém východě a v Asii. Muzeum se zaměřuje především na architektonické divy včetně zdobených fasád a bran, takže k nejoblíbenějším artefaktům patří Ištařina brána z Babylonu, římská tržní brána z Milétu a fasáda Mshatta. Na místě je k dispozici kavárna a knihkupectví.

Adresa: Bodestraße 1-3, 10178 Berlín

 

Humboldtovo forum

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí na Muzejním ostrově (který už tak „praská ve švech“ kvůli spoustě skvělých expozicí) je nově otevřené Humboldt Forum. Založeno bylo v roce 2019 a představuje významný stavební počin, díky kterému jsou dvě přední berlínské muzejní sbírky – Muzeum etnologie (Ethnologisches Museum) a Muzeum asijského umění (Museum für Asiatische Kunst) – dnes umístěny pod jednou střechou kompletně zrekonstruovaného Berlínského paláce. Vyrovná se předním muzeím světa a návštěvníci si tak dnes mohou snáze prohlížet největší sbírky ne-evropských pokladů v Německu, včetně sbírky s více jak 400 000 artefakty z celého světa. Za pozornost stojí expozice starověkého umění z Asie spolu s rozsáhlou sbírkou zaměřující se specificky na Čínu. Kromě divadla instituce nabízí také dvě restaurace a obchod.

Adresa: Schloßpl. 1, 10178 Berlín

 

Berlínská katedrála

Berlínská katedrála (Berliner Dom) se nachází na Muzejním ostrově vedle parku Lustgarten a je jednou z jeho nejpůsobivějších budov díky dómu vysokému 75 m. Budova v novobarokním stylu je největší kostel v Berlíně a je rozdělena do tří hlavních sekcí:  Pamětní kostel, Křestní kotel a svatební/oddací kostel a Farní kostel. Po desetiletích pečlivé práce při rekonstrukci válečného poškození kostel získal znovu svoji původní slávu, takže k jeho nejzajímavějším prvkům patří Císařské schodiště (zdobené bronzovými lištami a 13 malbami berlínského krajinomalíře Alberta Hertela z roku 1905) a Císařská galerie (s nádhernými výhledy na Berlín). Další oblíbenou částí je Hohenzollernská krypta, která obsahuje téměř 100 sarkofágů, rakví a památníků od 16. do 20. století. Pokuste se načasovat svoji návštěvu na některý z mnoha koncertů, varhanních recitálů nebo speciálních programů pro návštěvníky, a také vystupte po 270 schodech do dómu (kopule), odkud budete mít skvělý výhled na Muzejní ostrov. Na místě je k dispozici kavárna a obchod.

Adresa: Am Lustgarten, 10178 Berlín  

 

Topografie teroru

Topografie teroru (Topographie des Terrors), známé také jako Muzeum Gestapa, je umístěno v budovách, kde byly kdysi ústřední kanceláře, vězení a ústředí operací gestapa za II. světové války. Hlavní expozice se zaměřuje na složky SS a policie během nacistické vlády, zdůrazňuje zločiny, které byly napáchány, a dává návštěvníkům představu o stálém stavu hrůzy, který provázel každodenní život obyvatel Evropy v jejich moci. Expozice zahrnují dokumenty, fotografie, audio a filmové záznamy a zabývají se různými tématy včetně pronásledování a vyhlazování, okupovaných zemí a poválečného období. Návštěvníci si rovněž mohou prohlédnout historický areál, který zahrnuje zbytky Berlínské zdi a venkovní expozici Historická Wilhelmstraße.

Adresa: Niederkirchnerstraße 8, 10963 Berlín

 

Zoologická zahrada v Berlíně

Zoologická zahrada v Berlíně (Zoologischer Garten Berlin) je nejstarší zoo v Německu a dodnes jedna z nejoblíbenějších atrakcí města, která každoročně uvítá 3,5 mil. návštěvníků. Založena byla v roce 1844 a kompletně přestavěna po II. světové válce. Zoo se proslavilo svými úspěšnými chovnými programy a tím, že pro zvířata vytváří autentické prostředí. Je domovem téměř 20 000 zvířat malých i velkých, od arktických vlků až po zebry. K slavným obyvatelům patří pár obřích pand, dva druhy žiraf a hejno maličkých tučňáků brýlových. V berlínské zoologické zahradě se také nachází největší voliéra v Evropě, a také Aquarium Berlin, kde můžete spatřit více jak 9000 tvorů plavajících v 250 nádržích (včetně žraloků, medúz, tropických ryb, plazů a vodního hmyzu).

Další zajímavá zoologická zahrada je Tierpark Berlin, která je domovem více jak 7250 zvířat 840 různých druhů. Pokud budete mít dostatek času, za návštěvu rovněž stojí AquaDom & SEA LIFE Berlin (nacházející se v Radisson Blu Hotelu Berlin 4*), velké akvárium vysoké 25 m, uprostřed kterého je umístěn výtah skýtající jedinečný výhled na mořské živočichy.

Adresa: Hardenbergplatz 8, 10787 Berlín

 

Botanická zahrada Berlin-Dahlem a Botanické muzeum

Botanická zahrada a botanické muzeum Berlin-Dahlem (Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlín-Dahlem), původně kuchyňská a bylinková zahrada královského paláce, byla vybudována v roce 1679 podle instrukcí Velkého kurfiřta. Zabírá plochu 126 akrů a je to jedna z největších botanických zahrad na světě, která je domovem, více jak 20 000 druhů rostlin zastupujících nejen flóru Evropy, ale také tropického a subtropického podnebí, ve Velkém tropickém pavilonu. Dále jsou zde zahrádky s léčivými rostlinami a velký rybník představující centrální část biotopu mořských a bažinných rostlin. Pokud to bude možné, vydejte se sem v době Vánoc nebo během každoroční Botanické noci (Botanical Night), která bývá považována za jednu z nejromantičtějších akcí v Berlíně. Za návštěvu rovněž stojí Kurfiřtská zahrada se zahradní zelení typickou pro 17. století, dále zahradní restaurace a vynikající Botanické muzeum s herbářem zahrnujícím více jak 2 miliony rostlin a s rozsáhlou knihovnou.

Adresa: Königin-Luise-Strasse 6-8, 14195 Berlin  

 

Muzeum NDR

K novějším atrakcím Berlína patří Muzeum NDR (DDR Museum) otevřené v roce 2006, které nabízí střízlivý pohled na život ve východním Berlíně za komunistického režimu. Nachází se ve starém správním okrsku východního Berlína a nabízí řadu interaktivních expozic spojených s různými oblastmi života, např. dohled, nedostatek v každodenním životě, a také je zde replika paneláku. Součástí je rovněž rekonstrukce vězeňské cely, výslechové místnosti a kina spolu s doprovodnými informacemi. Vyzkoušet si můžete simulátor jízdy v trabantu :-), což skýtá realistický zážitek řízení klasického východoněmeckého vozu kolem Berlínské zdi. Vystavena je rovněž velká sbírka autentických předmětů z tohoto období.

Adresa: Karl-Liebknecht-Str. 1, 10178 Berlín   

pokračování