BOB DYLAN PŘEDAL SVŮJ BÁJNÝ ARCHÍV ZA MILIÓNY DOLARŮ

BOB DYLAN PŘEDAL SVŮJ BÁJNÝ ARCHÍV ZA MILIÓNY DOLARŮ 1

Legenda říkala, že tam někde existuje tajný archiv Boba Dylana, kam hudebník během své 60-leté kariéry ukrýval různé věci ze svého života. Až dosud to však byla jen taková legenda, o které se mluvilo pouze mezi fanoušky.

V průběhu minulého týdne však padl jednoznačný důkaz o existenci bájného archivu. Bob Dylan ho totiž prodal za cenu v rozmezí od 15 do 20 milionů dolarů. Alespoň to odhaduje New York Times. Co vlastně tento archiv zahrnuje?

Podle všeho se v něm ukrývá více než 6 000 cenností, které nasbírali po celou, 60-leté hudební kariéry amerického zpěváka. Mezi věcmi se nacházejí například skripty, poznámky, fotografie, hudební nástroje, ale co je určitě nejzajímavější, je kolekce nevydaných studiových a koncertních nahrávek.

Archiv si podle všeho koupila rodinná nadace Georga Kaisera a Univerzita v Tulse. Kaiser přitom patří mezi nejbohatší lidi žijící v Oklahomě, ropný a bankéřské magnát má majetek ve výši více než 13 miliard dolarů. Jeho nadace utratila miliardy dolarů na rozvoj školství a různé další iniciativy a také prostřednictvím ní Kaiser investoval 3 miliony dolarů, aby získal archiv Woodyho Guthrieho v roce 2011. V tiskové zprávě se nakonec výkonný ředitel nadace Ken Levit vyjádřil, že Bob Dylan je národní poklad, který obohacuje životy milionů lidí na celém světě a jsou hrdí na to, že mohou takovou důležitou sbírku uchovat v Tulse.

Archiv bude katalogizován a digitalizovaný pro studijní účely univerzity. Část archivu také bude vystavena v muzeu, které se nachází v blízkosti univerzity. Tam se také nachází vzácná kopie Deklarace nezávislosti.