Navštivte španělskou Granadu

Navštivte španělskou Granadu 1

Andaluská Granada je proslulá svým nádherným palácem/pevností Alhambra, ale nabízí mnohem více. Poslední pevnost maurské kultury ve Španělsku představuje působivou směs starého a nového, zatímco velký počet studentů ve městě přináší život a hudbu do sítě tmavých úzkých ulic města. Současná Granada má své kořeny v 8. století, kdy Maurové dobyli velké části Iberského poloostrova, čímž započala vláda trvající 800 let, která proměnila Granadu v jedno z nejvýznamnějších měst v maurském Španělsku. Alhambra ve 14. a 15. staletí symbolizovala vrchol islámské nádhery a sloužila jako domov nasrovských sultánů. Můžete toho spatřit spoustu v opevněném komplexu, který shlíží na město ze zalesněného kopce, včetně budov postavených španělskými katolickými králi po rekonkvistě poloostrova v roce 1492. Pod Alhambrou se klikatí maurské uličky a tradiční domy ve čtvrti Albaicín, který si nesmíte nechat ujít. Okrsek kontrastuje s nabílenými domy v okrsku Sacromonte, kdysi známém cikány a bydlením v jeskyních. Dále je zde ulička Alcaicería, kdysi maurský trh s hedvábím, a Plaza Nueva, nejstarší náměstí ve městě, plné barových teras, které obvykle ke každému alkoholickému nápoji nabízejí tapas zdarma. Oblast kolem univerzity je rušná, se studenty zaplňujícími široké bulváry a městskými parky pod velkolepými renesančními budovami. Na východě města leží Realejo, kdysi židovský okrsek v maurské Granadě a dnes tichá čtvrť s mnoha krásnými vilami a zahradami. Pokud se budete chtít vydat mimo Granadu, máte na výběr z řady možností: jednodenní výlet do Cordoby nebo Sevilly, pěší túra v létě či lyžováním v zimě v pohoří Sierra Nevada, nebo plavání a další vodní sporty na Costa Tropical/Costa Granadina, kde jsou pláže méně přelidněné a rozvinuté než v jiných částech Španělska.

Turistická kancelář: Oficina de Información Turística del Patronato Provincial – hlavní turistická kancelář v Granadě nabízí místní informace, mapy a průvodce, a také rezervační služby na atrakce, ubytování i dopravu. Další turistické kanceláře najdete na radnici na nám. Plaza Carmen a v paláci Alhambra.

Turistický pas: Granada Card (Bono Turístico) skýtá vstup do několika hlavních atrakcí, včetně Alhambry, katedrály, kostela Capilla Real a klášterů La Cartuja a San Jerónimo, a k tomu 9 jízd městskými autobusy a hodinovou prohlídku města turistickým vlakem. Vyplatí se, pokud se v Granadě zdržíte pár dní. Kartu Bono zakoupíte v turistickém centru na radnici na Plaza del Carmen, v muzeu Parque de las Ciencias na Avenida de la Ciencia, v novinovém stánku Chalo na Plaza Nueva a novinovém stánku na Plaza del Campillo.

Navštivte španělskou Granadu 2
La Cartuja

Jak se dostat do Granady

Letecky

British Airways nabízejí přímé lety z Velké Británie do Granady. Nejdražší doba pro cestování je červenec a srpen (hlavní turistická sezona), zatímco na jaře a na podzim najdete levnější lety a mírnější teploty. Vždy se vyplatí rezervovat letenky s  předstihem, abyste získali nejvýhodnější ceny. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA, takže nejvhodnější je přestup v Madridu.

Doba letu: z Londýna 2 hod. 40 min., z New Yorku 10 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 16 hod. 30 min. (včetně mezipřistání), z Toronta 12 hod. 30 min. (včetně mezipřistání), ze Sydney 29 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 120 km/h na dálnicích, 100 km/h  na dvouproudých silnicích, 90 km/h na silnicích mimo zastavěné oblasti a 50 km/h ve městech, pokud není uvedeno jinak. Pro řízení ve Španělsku je potřeba mít platný ŘP a pojištění třetí strany. Uznáván je národní ŘP ze zemí EU, zatímco občané jiných zemí by měli mít mezinárodní ŘP. Zelená karta (pojištění) se velmi doporučuje všem návštěvníků a je povinná pro ty ze zemí mimo EU.

Poruchová služba: Real Automóvil Club de España (RACE)

Trasy: Granada představuje křižovatku dálnic A92 Almería-Seville (východ-západ) a A44 Jaén-Salobreña (sever-jih), takže skýtá dobrý přístup do všech částí Andalusie a dalších regionů Španělska. Severně od města Jaén se A44 spojuje s dálnicí A4 do Madridu. Silnice A92N pro východní pobřeží Středozemního moře se větví u města Guadix východně od Granady.

Autobusy: autobusové nádraží Carretera de Jaen leží 3 km na severozápad od centra Granady. Alsa provozuje autobusové spoje z Granady do dalších míst ve Španělsku i mimo něj.

Doba cesty: ze Sevilly 2 hodiny 40 minut, z Malagy 1 hodina 30 minut, z Madridu 4 hodiny

Vlakem

Nádraží Granada se nachází na Avenida de Andaluces vedle Avenida de la Constitución, 1,5 km od centra města. Španělsko má vynikající a efektivní síť rychlovlaků. Španělský vlakové spoje provozuje společnost RENFE. K dispozici jsou přímé vlaky z Granady do Madridu, Sevilly a Barcelony, a také místní vlaky do různých destinací v Andalusii.

Doba cesty: do Madridu 4 hodiny, ze Sevilly 3 hodiny, z Barcelony 7 hodin 15 minut

Přestup: kolem vlakového nádraží projíždí několik městských autobusů. Vystupte na Avenida de Constitucion III, odkud je to jen kousek.

Navštivte španělskou Granadu 3
Capilla Real

Co dělat a na co se podívat

  • Capilla Real (královská kaple) a katedrála – královskou kapli nechal postavit křesťanští dobyvatelé Granady Ferdinand a Isabela jako místo svého posledního odpočinku. Nádherná gotická budova kaple byla dokončena v roce 1521 vedle velkolepé katedrály v kombinaci gotického a renesančního stylu. Panovníci zemřeli ještě před dokončením kaple, ale král Karel V. sem nechal přesunout těla svých prarodičů po dokončení.
  • Albaicín a SacromonteAlbaicín, který přežíval jako rušná maurská čtvrť ještě několik desetiletí po rekonkvistě Granady v roce 1492, je malebný a působivý labyrint úzkých klikatících se uliček. Sousední okrsek Sacromonte je známý svými jeskynními obydlími (někteří lidé zde i dnes žijí v domovech vytvořených v jeskyni), představeními flamenca a úžasnými výhledy na Alhambru.
  • Alhambra – shlíží na město a je to nejvýznamnější a nejpozoruhodnější ukázka maurské architektury ve Španělsku. Návštěvníci si mohou prohlédnout citadelu Alcazaba, což je nejstarší dochovaná část komplexu, a také palác Alhambra a zahrady Generalife. Nezapomeňte si rezervovat vstupenky do Alhambry minimálně týden předem.
  • Huerta de San Vicente byla letním domovem oblíbeného španělského spisovatele Federica Garcii Lorcy po 10 let. Později byla budova zachována přesně tak, jako byla ve dnech spisovatelovým před zatčením a zavražděním v roce 1936 na počátku Španělské občanské války. V budově je možné vidět expozice o Lorcově životě a díle.   
  • Parque de las Ciencias – nejnavštěvovanější muzeum v Granadě je moderní interaktivní vědecký park, který nabízí zábavu pro malé i velké. K hlavním atrakcím patří Eureka Hall, kde si návštěvníci mohou hrát s gyroskopem, a velkolepé Planetarium, které seznamuje s oblohou. Pro mladší návštěvníky je hlavním lákadlem Exploration Hall, která nabízí spoustu interaktivní zábavy pro děti ve věku 3-7 let. 
  • Klášter San Jerónimo byl první klášter vybudovaný po rekonkvistě města. Stavba započala v roce 1496 a dnes zde sídlí nemocnice San Juan de Dios. Kameny na jeho stavbu byly vzaty z arabské brány Elvira. Hlavní atrakcí je sakristie, ale za pozornost stojí také krásný oltář od sochaře Gila de Siloe a přehlídka pestře natřených soch.
Navštivte španělskou Granadu 4
San Jeronimo
  • Klášter La Cartuja – na místě pozdně barokní budovy byl původně hřbitov z římského období, ale v roce 1506 pozemek získali mniši, které zde vybudovali klášter. Nebyl dokončen po další tři staletí, dnes zde však najdete nádherný kostel se spoustou krásných uměleckých prací.
  • Hammam El Bañuelo nevypadá zvenku nijak mimořádně, ale jsou to ruiny možná nejlépe zachovalých arabských lázní v zemi. Uvnitř mohou návštěvníci spatřit krásnou architekturu a dozvědět se, jak lázně fungovaly, s horkou a chladnou místností a půvabným dvorem.
  • Museo Caja Granada Memoria de Andalucia – poměrně strohá moderní budova představuje skutečný kontrast k historické architektuře, která definuje většinu Granady, ale stojí za to sem zamířit kvůli muzeu umístěnému uvnitř. Zabývá se vším od životního prostředí a přírodních zdrojů v oblasti až po andaluské komunity a je jednou z málo známých atrakcí města.
  • Královská nemocnice – impozantní gotická budova sloužila k různým účelům, od lazaretu pro vojáky a poutníky přes vězení pro blázny až po centrum pro léčení pohlavních chorob. Dnes je zde umístěn rektorát a centrální knihovna univerzity, a prohlédnout si můžete krásnou zahradu a galerii umění s pravidelně se střídajícími expozicemi.