Chaj-nan: tropická dobrodružství v Číně

Chaj-nan: tropická dobrodružství v Číně 1

Z plážového baru se otevírá klasický pohled: odpolední slunce se odráží od bílého písku, na který se valí mořský příboj. Skupina teenagerů, kterým skončila škola, vyběhne ven oblečená v neoprenu, dá si surfové prkno pod břicho a skočí do vln. – Tohle však není Kalifornie ani Zlaté pobřeží v Austrálii, ale Chaj-nan, největší tropický ostrov Číny a ráj lemovaný palmami.

Když dnes navštívíte provincii Chaj-nan (Hainan), přijde Vám neuvěřitelné, že tento ostrov o velikosti Belgie byl ještě před několika desetiletími izolovaná odlehlá oblast. Zdejší deštné pralesy, bílé písečné pláže a tropické klima se nacházejí jen pár kilometrů od výběžku provincie Kuang-tung, který však až do počátku hospodářského rozmachu před 30 lety zůstával většinou vnějšího světa nepovšimnutý. Dnes na ostrov ročně zamíří více jak 35 mil. turistů (většinou místních), přičemž pobřeží prošlo celkovou proměnou a hlavní centrum San-ja (Sanya) z dálky působí jako hřeben výškových budov. Chaj-nan má peněz nadbytek a dnes je jedním z nejoblíbenějších a nejluxusnějších plážových útočišť v Číně.

Díky tomu všemu můžete najít na jižním břehu Chaj-nanu hotely patřící k nejokázalejším v zemi a díky pravidelným letům a spojení rychlovlakem mezi metropolí Chaj-kchou (Haikou) a San-ja je ostrov se svými atrakcemi velmi dobře přístupný. Až Vám tedy omrzí prohlížení historických památek a návštěva frenetických měst na pevnině, udělejte si pár dní volno na plážích v Chaj-nanu. Můžete zde pádlovat nebo surfovat v teplém moři, dát si večeři u lidu Dan žijícího na lodích, vydat se na kole do příjemné venkovské vysočiny nebo jen tak pozorovat slunce zapadající nad Jihočínským mořem, přičemž budete dýchat vzduch patřící k nejčistším v zemi.  

Hlavní turistické atrakce Číny

Sjíždění vln v čínské metropoli surfingu

Chaj-nan je centrem rodící se surfařské scény v Číně, a přestože se zdejší vlny nemohou vyrovnat obřím vlnám na Havaji, zátoky nabízejí směsici vlnolamů, které jsou dostatečně náročné na to, by se zde mohly každoročně konat 4 soutěže v surfingu. Navíc se Vám stále může podařit, že budete mít vlny jen pro sebe, především v době poledního horka. Záliv slunce a měsíce (Rìyuè Wān) a záliv Shimei Bay jsou nejlepší místa pro surfing, kde si přijdou na své začátečníci i pokročilejší vyznavači sportu. Oblasti Dadonghai a Houhai dále na jih nabízejí tišší a teplejší vody, které jsou vhodné pro úplné začátečníky.  

Jak na to: zapůjčení surfového prkna a lekce surfování od instruktora s certifikátem ISA jsou k dispozici od společnosti Surfing Hainan, která rovněž nabízí ubytování ve společných ložnicích. Zapůjčení potřeb a základní lekce seženete také v ubytovně Sanya Backpackers v San-ja.

 

Večeře v plovoucí vesnici národa Dan

Komunity lidu Dan žijící na lodích existují v provinciích jižní Číny už po staletí. Kdysi měli zakázáno žít na zemi, takže se usadili na řekách a v jejích ústích v pobřežních oblastech, kde si zřizovali vesničky, vždy pro jednu generaci. Plovoucí restaurace ve vesnici v zálivu Haitang Bay je uspořádána na velkých plošinách s plně vybavenou kuchyní a ponořenými kontejnery, odkud můžete pozorovat, jak se nese Vaše objednané jídlo. Můžete si vybrat, jestli chcete svůj úlovek připravený v páře, smažený nebo grilovaný, a pak se pustit do čerstvého kraba, bingy tygří, olihně či garnátů, to vše okořeněné trochou chaj-nanského žlutého chilli.

Jak na to: k restauraci ve vesnici Haitang Bay v Tielugang se dostanete přes molo Houhai Pier, které je vzdáleno 40 minut cesty po silnici ze San-ja. Pokud se nedomluvíte místním jazykem, výlet Vám mohou zařídit zdejší hotely nebo turistické agentury. Haitang Bay Impression Seafood Restaurant patří k lepším možnostem mezi místními podniky.

 

Hýčkací pobyty

Luxusní hotely se v Chaj-nanu vynořují jako houby po vydatném dešti. Své pobočky na ostrově otevřely řetězce Intercontinental, Marriott, Ritz-Carlton a St Regis (s vlastním přístavištěm, pokud byste připluli soukromou jachotu). Westin Sanya Haitang Bay Resort leží mimo turistický ruch v San-ja, zato hned vedle největšího bezcelního (duty free) nákupního centra světa. Pokoje a vily obklopují obrovskou vodní zahradu s bazény napodobujícími laguny, s vířivkami jacuzzi, posezením v chatkách cabana a s „dlouhým bazénem“, kterým se můžete dostat na pláž a zase zpět.

Obzvlášť dobře je postaráno o dvojice hledající útočiště: na ostrově se nachází více jak 500 svatebních fotografů. Tichý a příjemný hotel-letovisko Banyan Tree Sanya nabízí kombinaci naprostého soukromí a maximálních požitků, jako je večeře na písku, bezplatné masáže, koupel posetá okvětními plátky a další luxusní marnivosti.

Mimo pláž v tropickém lese se nachází letovisko Yalong Bay Earthly Paradise Bird’s Nest Resort, kde jednotlivé vily vyčnívají z korun stromů jako ptačí budky. Prostřední džungle doplňují venkovní vany, poletující motýli a nekonečný bazén přístupný po několika chodnících vedoucích korunami stromů.

 

Cyklistika v Chaj-nan 

Chaj-nan s jeho čistým vzduchem, mírnou dopravou, zelenými vrcholky a pěknými zemědělskými údolími představuje vynikající terén pro cyklistiku. Kolem severního pobřeží můžete jet po písčitých plážích a pak si udělat odbočku do vnitrozemí, kde naleznete vodopády, džungli a domorodé vesnice. Abyste se dostali na ostrov Haidian s jeho venkovskou krajinou a rybářskými vesničkami, stačí krátká plavba na člunu z Chaj-kchou.

Jak na to: horské kolo si můžete vypůjčit v ubytovacím zařízení Haikou Banana Youth Hostel za 50 juanů na den; na jeho stránkách naleznete podrobné informace o možnostech cyklistiky v okolí Chaj-nanu. Dále v Chaj-kchou naleznete prodejnu Giant Bicycles, která nabízí rovněž pronájem.

Jak se tam dostat: Chaj-nan má dvě mezinárodní letiště: Meilan Chaj-kchou na severu a Phoenix v San-ja, které obsluhuje letoviska na jihu. Obě mají dobré spojení s nejvýznamnějšími městy Číny, s Hongkongem, Bangkokem, Singapurem a Tchaj-pejí. Letiště San-ja obsluhuje také Malajsii, Japonsko a Rusko (v sezóně). 

Kdy se vydat na cestu: listopad až únor je nejsušší období a také nejlepší doba pro surfing a cyklistiku ve vnitrozemí. Je to ale také hlavní období, kdy sem míří čínští turisté. Duben až říjen je nejlepší doba na sehnání výhodného ubytování v hotelu, ale zároveň období největšího horka a dešťů. V Chaj-nanu se v té době obvykle objeví min. jeden tajfun, který může způsobit narušení Vaší cesty. 

Přírodní divy Číny