Čínská masáž destičkou Gua sha

Čínská masáž destičkou Gua sha 1

Gua sha 刮痧 („kváša“) je tradiční čínská kosmetická tradice stará více jak 4000 let, která spočívá v masírování pokožky nástroji, což zlepšuje krevní oběh.  

„V USA je gua sha známá především kvůli své schopnosti tvarovat obličej, ale mnoho lidí si neuvědomuje, že má bohatou historii a mnoho léčivých schopností, které sahají mnohem dál než je fyzický vzhled,“ vysvětluje Lin Chen, zakladatelka a ředitelka ekologicky udržitelné kosmetické společnosti Pink Moon.

„Coby významná součást tradiční čínské medicíny je gua sha skvělá metoda pro zmírňování napětí kdekoli v těle, kromě zlepšení krevního oběhu, zmírňování zánětu, tlaku v dutinách, zácpy, a také pro lymfodrenáž. Také přispívá k lepšímu fungování kosmetických přípravků, protože pomáhá dostat živiny do pokožky.“

Budete-li chtít vyzkoušet gua sha doma, pořiďte si nástroj online, třeba v eshopu Pink Moon (nástroj ve tvaru srdce z růženínu je skutečně krásný). I když mnoho lidí zná spíše jadeitový váleček, což je jeden z oblíbených nástrojů na gua sha, podle Chen je růžové srdce obzvlášť vhodné pro začátečníky.

Čínská masáž destičkou Gua sha 2

 „Růžový křemen má uklidňující účinek, který pomáhá tišit zánět a redukovat otoky, a pokud jde o léčení energiemi, je spojen se sebepřijetím, soucitem a laskavostí.“

Jak postupovat na obličeji: odstraňte makeup, naneste tenkou vrstvu oleje na obličej (může být jakýkoli a seženete ho také v obchodě Pink Moon) a pomocí nástroje pokožku jemně masírujte asi 5 minut; používejte přitom lehký až střední tlak a tahy pouze směrem nahoru.

Klíčem je držet kámen co nejvíce naplocho a co nejblíže pokožce, v úhlu asi 15°, abyste co nejvíce využili léčivé účinky energie kamene,” radí Chen.

Jak postupovat na těle: naneste tenkou vrstvu oleje či balzámu na oblast, kterou budete ošetřovat, a pak používejte rychlejší tahy směrem nahoru a dolů; tlak může být silnější než na obličeji. Provádět gua sha na krku je obzvlášť dobré pro lymfodrenáž, kdy se odstraňují toxiny a odpad z tkání v těle, v tomto případě jsou však nejlepší tahy směrem dolů.