Čínský export elektromobilů prudce vzrostl na rekordní evropskou poptávku

Čínský export elektromobilů prudce vzrostl na rekordní evropskou poptávku 1

Největšími dovozci čínských vozů byly evropské země, především Belgie a Anglie, které odebraly téměř 70 % zásilek. Vývoz elektrických vozidel z Číny se v listopadu 2022 více než zdvojnásobil a vytvořil měsíční rekord. Ten je většinou poháněný evropskými výrobci automobilů, kteří do země dováželi produkci.

Výrobci automobilů v Číně vyvezli v listopadu elektrická vozidla (EV) v hodnotě 3,2 miliardy dolarů, což je o 165 % více než před rokem, a dosáhli tak nejvyššího měsíčního součtu, jak ukázaly údaje národního celního úřadu. Největšími dovozci byly evropské země, především Belgie a Anglie, které odebíraly téměř 70 % zásilek. Vývoz osobních EV představoval více než polovinu celkových dodávek automobilů dva měsíce po sobě, přičemž listopad zaznamenal rekordní export ve výši 6 miliard dolarů.

Čísla přicházejí v době, kdy se evropské automobilky včetně Volkswagen Group a BMW Group snaží vyrábět díly a auta v Číně kvůli omezené výrobní kapacitě na svých domácích trzích. SAIC Motor, čínský vlastník společnosti MG Motors, která letos trvale zvyšovala evropské prodeje, také rozšířil svou distribuční síť o prodej elektrických vozidel v Evropě prostřednictvím dovozu. Tesla minulý měsíc odeslala z Číny více než 37 000 vozů poté, co v březnu vyvezla pouze 60 a v dubnu žádný, když byla zastavena montáž kvůli lockdownu v Šanghaji.