Co dělat a na co se podívat na Havajských ostrovech

Co dělat a na co se podívat na Havajských ostrovech 1

Havajské ostrovy, které nabízejí úžasnou scenérii, jediný královský palác v USA a vstřícný duch ´aloha´, se nepodobají žádnému jinému místu na zemi. Lesknoucí se oceán, sopky chrlící lávu, smaragdově zelená údolí, vysoké pobřežní útesy, písečné pláže a nádherné luxusní hotely a resorty lákají po celý rok turisty, kteří mohou obdivovat spirituální krásu ostrovů, tanec hula a vřelost místních, která se skvěle hodí k perfektnímu počasí. Havajské souostroví sice zahrnuje 132 ostrovů, ale když je řeč o Havaji, obvykle se mluví jen o několika z nich: Maui, Oahu, Kauai, Lanai, Molokai a ostrově Havaj (častěji označovaném jako Velký ostrov).  Zde uvádíme 10 věcí, které můžete vidět a dělat na nádherném Havajském souostroví.

 

Připomeňte si historii v Pearl Harboru, Honolulu, Oahu

Události ze 7. prosince 1941, který je Američanům známý jako „datum, které bude žít v naší paměti jako den hanby“, změnily chod historie. Právě zde neohlášený letecký útok Japonců uvrhl USA do II. světové války, která si vyžádala nespočet obětí. Dnes tyto události připomíná pět historických lokalit dohromady považovaných za americkou Národní historickou památku a vzdálených asi 30 minut cesty od Waikiki Beach. Můžete zde slyšet příběhy „z první ruky“ od přeživších popisující chaotickou scénu u přístaviště Battleship Row. Můžete se projít leteckým hangárem, který dodnes nese jizvy z  osudného rána. A také nahlédnout do mělkého přístavu, kde spočívá potopený trup bitevní lodi USS Arizona, z níž stále uniká olej, který hromadí na hladině jako „černé slzy“, jak byla scéna popsána. Návštěva Pearl Harboru je nezapomenutelný zážitek, který Vám nabídne nový pohled na II. světovou válku.

 

Vydejte se sjíždět vlny na severním pobřeží Oahu

Pokud existují dokonalé vlny, najdete je na severním pobřeží Oahu. Vysoké průzračné zimní vlny v této proslulé surfařské lokalitě přitahují nejlepší surfaře z celého světa, zatímco menší a mírnější letní vlny jsou vhodné spíše pro začátečníky. Pláže na severním pobřeží, které se táhnou po délce více jak 11 km, hostí v hlavní sezoně v zimních měsících přední světové surfařské soutěže, včetně největší z nich, Vans Triple Crown of Surfing.  Období od listopadu do února je nejlepší pro pozorování surfařů na velkých vlnách. Obří vlny se mohou vzedmout až do výšky 9 m i více (kdy jsou nebezpečné i pro zkušené surfaře), takže vždy dbejte na varovné tabule.  V době od května do září pak vlny opadnou a vytvoří se klidnější atmosféra pro surfování i plavání.

Akční nabídka ubytování:

Projeďte se po silnici Hana Highway, Maui

Když si představíte ostrov Maui, nejspíš to bude jeho velkolepá východní strana: jezírka pod kaskádovitými vodopády ukrytá v bujném deštném pralese, stánky s ananasy kolem silnic, ostré zatáčky kolem strmých útesů nad mořem. To vše najdete u legendární trasy Road to Hana, která představuje významný důvod pro návštěvu východního Maui. Silnice Hana Highway se vine kolem severního pobřeží ostrova po délce 83 km a cesta po ní Vám může zabrat od 3 hodin až po celý den, což závisí na tom, jak často budete zastavovat, fotit, nebo si dávat jídlo u stánků. Poté, co projedete více jak 600 náročných zatáček a 50 mostů, se ocitnete v příjemném městečku Hana, kde čas působí jako abstraktní pojem a havajské „aloha“ je způsobem života. Hned za Hanou je Kipahulu, krásný úsek Národního parku Haleakala (níže), kde pěší výlet k nádhernému vodopádu a osvěžující koupel představují skvělou odměnu po dlouhé jízdě.

Co dělat a na co se podívat na Havajských ostrovech 2

Podívejte se na nejaktivnější sopku světa na Velkém ostrově

Kau, rozlehlý, venkovský a odlehlý nejjižnější region Velkého ostrova, je tichá oblast bez velkých hotelů, resortů a golfových hřišť. Naleznete zde havajský Národní park Volcanoes, v němž se tyčí 2 vulkány včetně Kilauea, jedné z nejaktivnějších sopek na Zemi, někdy nazývané „jediná drive-in sopka na světě“. Je to posvátné místo přírodních divů, kde můžete být svědkem růstu ostrova, primárního procesu tvoření a ničení, přímo před Vašima očima. Vědci si nejsou jistí v tom, jak dlouho může současná erupce trvat: může to být dalších 100 let, ale také může skončit zítra. Mnozí místní lidé říkají, že zdejší bohyně sopek Pele je velmi nepředvídatelná. Příležitost vidět proud prskající lávy z Kilauey, který se setkává s mořem, byste si určitě neměli nechat ujít. Mimořádná přírodní rozmanitost parku byla uznána v roce 1987, kdy se stal lokalitou UNESCO.

 

Relaxujte na úžasných plážích

Kromě fascinující přírodní scenérie se Havaj také může chlubit plážemi patřícími k nejkrásnějším na světě. Některé z nich leží kolem dramatických mocných vln útočících na vysoké útesy, jiné tak odlehlé, že jsou přístupné pouze vrtulníkem či lodí, a další tak skryté a nádherné, že musí zůstat utajené. Na proslulých havajských březích naleznete pláže s bílým, černým nebo červeným pískem, proslulé vlny pro surfing a windsurfing, stejně tak jako krásné pláže, kde můžete plavat, šnorchlovat a opalovat se. Nejlepší pláže naleznete na Maui, především Makena Beach, úsek zlatého písku o délce 2,4 km známý také jako Velká pláž.  Pláž Polihale na Kauai je nejkrásnější na celém havajském souostroví.  Je to zdánlivě pustý úsek dlouhý 11 km a vzdálený několik kilometrů od nejbližšího města, který si uchovává auru kouzla a mystična, které na Havaji existuje dodnes.

 

Poznejte ostrovní kořeny Havaje na Molokai

Pátý největší havajský ostrov Molokai má délku pouze 60 km a v nejširším místě 16 km, ale může se chlubit nejvyššími mořskými útesy na světě a nejdelším nepřetržitým pobřežním korálovým útesem. U severního pobřeží centrálního Molokai se nachází izolovaný poloostrov Kalaupapa, kde leží historický Národní historický park Kalaupapa, kam byli v 19. století vyháněni obyvatelé nemocní leprou. V roce 1873 přišel do této odlehlé kolonie Otec Damien (1840– 1889), aby pečoval o její obyvatele; po 16 letech nemoci sám podlehl a byl uložen k poslednímu odpočinku v historickém římskokatolickém kostele Sv. Filomény. V říjnu 2009 byl Otec Damián kanonizován a za své nesobecké odhodlání se stal světcem. Dnes se můžete dozvědět o bolesti a nezdolnosti obyvatel Kalaupapy při prohlídce místa, kam se dostanete pouze pěšky nebo na mezkovi kolem strmých útesů vysokých 518 m.

Pověsti o Menehune, legendárních trpasličích lidech na Havaji 

Podnikněte túry do kaňonu Waimea, Kauai

Kaňon Waimea na západní straně Kauai bývá popisován jako „Velký kaňon Pacifiku“. Je sice menší než Velký kaňon v Arizoně, ale žádný podobný geologický div nenajdete v celém Tichém oceánu. Jeho délka je 22 km, šířka 1,6 km a hloubka více jak 1 km, přičemž vyhlídka Waimea Canyon Lookout skýtá panoramatické výhledy na okolní skalní věže, skaliska a hluboké údolní rokle. Hlavní silnice Waimea Canyon Drive Vás dovede k nižší vyhlídce i k hlavní vyhlídce Waimea Canyon Overlook, která nabízí velkolepé výhledy na dramatické vnitrozemí ostrova Kauai. Silnice pokračuje do hor a končí ve Státní park Kokee. Ten leží na planině vysoko nad Tichým oceánem, je porostlý lesem a divokými květinami a nabízí zhruba 72 km krásných pěších turistických stezek. Některé z nich vedou k vyhlídkám na Kaňon Waimea, jiné se vinou vlhkými lesy s dalekými výhledy na údolí otevírající se směrem k oceánu.

Co dělat a na co se podívat na Havajských ostrovech 3
sopka Kamokuna, Velký ostrov

Nejlepší pozorování velryb na ostrově Maui

Tak jako idylické počasí na Havaji láká turisty z celého světa, tak je teplé chráněné moře kolem souostroví oblíbenou destinací pro pozorování keporkaků (kohola). Podle odhadů vědců se 2/3 celé populace severopacifických keporkaků vrací na Havaj rozmnožovat se a pečovat o mláďata. Plují více jak 5000 km z Aljašského zálivu k Havaji, kde si udělají delší dovolenou, skotačí u havajských břehů a dělají radost divákům od prosince do května. Pro domorodé Havajce měly velryby velký kulturní význam, hrály významnou roli v havajských legendách a objevují se také na starých petroglyfech na několika ostrovech. Keporkaky je možné vidět kolem všech havajských ostrovů, ale úzký kanál Auau (Lahaina) mezi ostrovy Maui, Molokai a Lanai patří k nejlepším místům pro pozorování velryb nejen na Havaji, ale i na celém světě.

 

Pozorujte východ slunce z kráteru sopky Haleakala, Maui

Kráter sopky Haleakala, který se tyčí vysoko nad ostrovem Maui, kde je viditelný snad z každého místa, a v každém smyslu představuje síly přírody. Ve výšce 3 km nad mořem je spící vulkán místem s úžasnou škálou typů krajiny a výhledů. Haleakala znamená v havajštině „Dům slunce“: podle legendy stál polobůh Maui na vrcholku této sopky a chytil do lasa slunce na jeho cestě po obloze, čímž zpomalil jeho zapadání a prodloužil den. Mnoho návštěvníků ostrova vstává brzy a vydává se autem do návštěvnického centra Haleakala Visitor Center, které je nejlepším místem pro pozorování snad nejkrásnějšího východu slunce na Zemi. Když slunce vykoukne nad obzorem, v rozlehlém moři mraku tančí stále se měnící vír barev, což je pohled, který spisovatel Mark Twain popsal jako „nejnádhernější podívaná, jaké kdy byl svědkem“. Neméně působivé jako východy slunce u Haleakaly bývá jasné noční nebe, které je zde možné vidět v noci.

 

Poznejte pobřeží Napali na Kauai pěšky či vrtulníkem

NP Napali Coast (pobřeží Napali), které se táhne po délce 27 km na severním břehu ostrova Kauai, je skryté místo, pro něž je typická mimořádná pobřežní scenérie. Pozoruhodné útesy ve smaragdovém odstínu s ostrými hřebeny se tyčí nad Tichým oceánem, odhalují nádherné pláže a divoké vodopády, které se prudce řítí do bujně zelených údolí. Členitý terén vypadá převážně stejně jako před staletími, kdy v těchto hlubokých úzkých údolích vzkvétalo havajské osídlení, jehož obyvatelé žili pouze z toho, co vypěstovali, a z ulovených ryb. Existuje mnoho možností, jak poznat pobřeží Napali (Na Pali). Nejlepší z nich je let vrtulníkem, který Vám umožní pochopit rozsah pobřeží Napali. Také Vám poskytne nejlepší pohledy na scénické oblasti, které jsou po zemi či po vodě většinou nepřístupné, např. majestátní vodopád Manawaiopuna Falls (který se objevil jako pozadí ve filmu Jurský park). Napali Coast také můžete poznávat pěšky, když se vydáte po mimořádně scénické stezce Kalalau trail, která představuje jediný přístup po zemi do legendárního údolí Kalalau Valley. Zkušení vyznavači trekkingu mohou celou okružní trasu zvládnout za jeden den, ale běžným turistům se doporučuje se během túry utábořit a dokončit ji za 2 dny.

Akční nabídka ubytování zde