Co dělat levně nebo zadarmo v Tampě, Florida

Co dělat levně nebo zadarmo v Tampě, Florida 1

Pokud byste rádi věděli, jak co nejlépe využít svůj čas na Floridě a nezruinovat přitom svůj rozpočet za surfovací prkna a vstupenky do tematických parků, zde Vám poradíme. Umělecky orientovaná, a přitom málo turisty vyhledávaná, Tampa nabízí mnoho bezplatných nebo levných aktivit, od pozorování kapustňáků v jejich přirozeném prostředí přes hledání originálních pestrých muralů až po poznávání pozoruhodné minulosti města.

 

Kapustňáci v Manatee Viewing Center 

Co dělat levně nebo zadarmo v Tampě, Florida 2

Ke spíše surrealistickým setkáním s živočichy na Floridě patří pozorování kapustňáků ve vypouštěcích kanálech z uhelné elektrárny. Tito mírní savci se zde objevují spolehlivě v době od listopadu do dubna, takže dnes místo považováno za chráněnou rezervaci. Také je zde možné zahlédnout tarpony a žraloky, zatímco nová interaktivní expozice s rejnoky v nádraží o objemu 37 854 l umožňuje interakci zblízka (můžete si na ně i opatrně sáhnout). Na místě najdete také snack bar, toalety a piknikové stoly. Lokalita se nachází půl hodiny cesty od centra Tampy, když pojedete po dálnici I-75 na jih k výjezdu (exit) 246 a dál podle značení.

 

Muraly v Tampě

Tampa – nemluvě o širší metropolitní oblasti včetně vzdálenějších předměstí Saint Petersburg a Clearwater – je plná barevných muralů, nástěnných maleb, které se často vynořují na nečekaných místech. Můžete se vydat na bezplatnou samostatnou pěší prohlídku podle seznamů na stránkách o Tampa Murals, nebo prostě vyrazit na procházku a uvidíte, kam Vás nohy zanesou.

 

Floridská botanická zahrada

Botanická zahrada o rozloze 100 akrů je plná místních rostlin, palem, kaktusů, sukulentů, tropických ovocných stromů a další flóry, ale také zahrnuje motýlí zahradu, bylinkovou zahradu, dětskou poznávací zahradu, jazzovou zahradu a růžovou zahradu (rosarium). Vstup je zcela zdarma a procházet se můžete na mnoha místech včetně pár bezbariérových stezek. Naleznete zde také speciální části, které ukazují zdejší původní krajinu, např. chodník Wetlands Walkway, který se vine proslulými floridskými mokřinami.  

 

Požárnické muzeum v Tampě

Požárnické muzeum v Tampě (Tampa Firefighter’s Museum) nadchne děti všeho věku. Je umístěno v požární stanici z roku 1911 a zahrnuje staré hasičské vybavení z různých období, a také interaktivní část, kde si děti mohou zahrát na hasiče (včetně maličkého požárního auta) a hravým způsobem se seznámit s požární bezpečností a připraveností na havárie. Vstupné do muzea je formou daru.  

 

Nábřežní trasa Tampa Riverwalk 

Co dělat levně nebo zadarmo v Tampě, Florida 3

Atraktivní trasa Tampa Riverwalk spojuje většinu pamětihodností v centru města. Zelený prostor s dětskými hřišti a toaletami vede kolem řeky Hillsborough, takže nabízí pěknou procházku od muzeí kolem Curtis Hixon Parku a Kongresového centra až k Floridskému akváriu na druhém konci.

 

Svezte se tramvají TECO

Bezplatné elektrické tramvaje TECO dopravní společnosti HART spojují stanici Marion Transit Center s řadou atrakcí v centru včetně Ybor City a jezdí každých 20-30 minut. Je to skvělý způsob, jak se pohybovat z místa na místo, především za horkých floridských odpolední.

 

Buddhistický chrám Wat Mongkolratanaram

V neděli přicházejí stovky lidí do buddhistického chrámu Wat Mongkolratanaram kvůli jídlu a květinovému trhu a čekají ve frontě na oblíbenou hovězí polévku s rybími knedlíčky. Návštěvníci také mohou vstoupit do chrámu bosí a těšit se z tradiční hudby. Na prodej jsou orchideje a bonsaje, tak jako thajský ledový čaj, smažené asijské závitky a řada nezvyklých skvělých dezertů.

 

Nábřežní promenáda Bayshore Boulevard

Pěší trasa dlouhá 7,2 km vede kolem pobřeží a je lemována lavičkami, kde se můžete těšit z výhledů, dále nabízí veřejné zařízení na cvičení, pokud byste chtěli trochu pohybu, stojany na kola pro cyklisty, k tomu s pár přilehlých restaurací.

 

Historická vesnice Pinellas County

Je obtížné si představit Floridu v 19. století, když jste zvyklí na současnou směsici moderní architektury poloviny 20. století, stylu art deco a nákupních center s parkovišti. Vydat se zpátky v čase můžete v historické vesnici Pinellas County Heritage Village, muzeu s živou historií, kde najdete řadu zachovalých historických staveb. Celkem 33 budov zahrnuje dřevěný srub McMullen-Coachman z roku 1852, což je nejstarší stavba ve státě. Dnes ji však obklopuje kostel, železniční depo, domy z jiných období, obchod se smíšeným zbožím a škola – a také návštěvnické centrum, kde se můžete dozvědět více o historii státu. Po celý rok se konají ukázky tradičních dovedností, jako je vaření cukrové třtiny a tkaní.  

 

Farmářský sobotní trh v Ybor City

Venkovní trh se zaměřuje na umění, řemesla a místní produkty, to vše v historickém okrsku Tampy. Funguje už více jak 20 let a k prodejcům patří včelaři, farmáři i výrobci doutníků, kteří vyrábějí doutníky na zakázku.

 

Muzeum Sulphur Springs

Sulphur Springs („Sírové prameny“), jedna z původních turistických atrakcí Tampy v 19. století, si kladla za cíl využít zdejší minerální prameny vyvěrající z podloží. Čtvrť Sulphur Springs, která je známá jako „floridský Coney Island“, mezi svými atrakcemi měla také aligátory a nákupní arkádu. Dnes je to muzeum se vstupem zdarma oslavující dlouhou historii tohoto koutu Tampy, s expozicemi zaměřujícími se na zdejší černošskou a domorodou historii s keramikou, bronzovými odlitky, fosiliemi, vycpanými zvířaty, starými pohlednicemi a dalším.

 

LEVNÉ AKTIVITY V TAMPĚ

Muzeum Henry B. Planta 

Co dělat levně nebo zadarmo v Tampě, Florida 4

Stříbrné minarety Tampa Bay Hotelu obchodníka Henryho B Planta z roku 1891 se majestátně lesknou coby svědectví o velkých ambicích svého tvůrce, který jako první zavedl do města železnici – a pak ji rozšířil, aby hosté mohli vystoupit přímo v hale jeho hotelu s 511 pokoji. Dosud nevídané luxusní prvky, jako byla vlastní koupelna, telefon a elektřina, se staly tématem hovoru ve městě, tak jako zdejší výzdoba v evropském stylu včetně benátských zrcadel, francouzského porcelánu a exotického nábytku. Dnes je součástí Univerzity v Tampě a jedna jeho část přináší rekonstrukci původního pozdně viktoriánského pozlaceného světa.  

Vstupné do Henry B Plant Museum: dospělí 10 USD, děti 5 USD.

 

Floridské muzeum fotografie (FMoPA)

Malé muzeum fotografie FMoPA je umístěno ve II. a III. patře budovy The Cube, pětipatrového atria v centru Tampy. Kromě stálé sbírky prací Harolda Edgertona a Len Prince je možné vidět dočasné expozice s pracemi např. Ansela Adamse, Andy Warhola a současných fotografů, jako je Jerry Uelsmann. K dispozici jsou rovněž kurzy fotografování.

Vstupné: dospělí 10 USD, studenti 8 USD.

 

Muzeum pod širým nebem Ybor City

Tradiční muzeum pod širým nebem představuje zašlé časy, s domy výrobců doutníků (otevřeno od 10 do 15 hod.) a možností skvělých fotografií. Muzeum Ybor City nabízí informace při bezplatné samostatné multimediální prohlídce čtvrti Ybor City, přístupné přes jakékoli zařízení připojené k internetu. Prohlídka má 21 zastávek a zahrnuje vyprávění od předních postav komunity.

Vstupné: dospělí 4 USD, děti mají vstup zdarma.

 

Kinosál Tampa Theater

Historický kinosál Tampa Theater z roku 1926 v centru města je skvělým místem, kde můžete zhlédnout nezávislý film. Před začátkem většiny filmů hrají mohutné varhany Wurlitzer. Škoda, že jsou promítací časy tak omezené: promítá se 1 nebo 2 filmy za den. Podívejte se také na stránky na mimořádné akce.

Vstupné: dospělí 12 USD, děti 2-12 let 10 USD.

Akční nabídka ubytování: