Co dělat v Irsku

Co dělat v Irsku 1

Irsko je destinací pro každého, kdo hledá dobrodružství a pár drinků k tomu. I když není velké, je to země plná úžasných atrakcí. Prastaré ruiny vyprávějí o zapomenutých časech a pozoruhodná pohoří a vesničky lákají, takže si přijde na své i nejzkušenější cestovatel. Zde uvádíme věci, které byste si při své cestě na ostrov neměli nechat ujít.

 

Road trip po silnici Wild Atlantic Way

Wild Atlantic Way („Divoká atlantická cesta“) se vine kolem západního pobřeží Irska po délce 2500 km od mysu Malin Head v Donegalu až k regionu West Cork. Nabízí velkolepý road trip s dechberoucí scenérií irského pobřeží v hrabstvích Sligo, Galway a Cork. Kolem se nachází nespočet klenotů, takže je obtížné zúžit výběr. Budete-li chtít něco trochu odlišného, vynechte proslulé Moherské útesy a místo nich zamiřte na poloostrov Fanad Head v Donegalu. Vyjděte po 76 schodech k Majáku na Fanad Head (úvodní foto), odkud budete mít fantastický výhled na divoký Atlantický oceán.

 

Koupel v mořských řasách

Už ve 12. století mniši sbírali mořské řasy a dávali je chudým lidem, kteří neměli co jíst. Poté, co si uvědomili výhody mořských řas při poskytování úlevy při revmatu a artritidě, se začaly na počátku 20. století vynořovat lázeňské domy. I když dnes už nefunguje tolik lázní s mořskými řasami jako dříve, stále můžete namáčet své bolavé kosti v pár tradičních lázních na západním pobřeží Irska. Patří k nim Kilcullen’s Seaweed Baths v pěkném přímořském městečku Enniscrone. Už více jak 100 let je majetkem rodiny Kilcullenových a spa je umístěno v krásné edvardiánské budově s velkými porcelánovými vanami s masivními mosaznými kohoutky a obloženými dřevěnými sprchovými nádržemi, což mu skýtá starosvětský půvab. Ve Strandhillu najdete Voya Seaweed Baths, stylové spa se značkou bio výrobků péče o pleť, založené na ekologicky sbíraných mořských řasách. Jejich výrobky si můžete zakoupit a podobný zážitek si dopřát doma. Collins’ Seaweed Baths v Ballybunionu, hrabství Kerry, shlíží na pláž Ladies Beach.

Akční nabídka ubytování v Dublinu:

.

Jídlo v Kinsale

Kinsale, původně normanský rybářský přístav, jehož název v překladu znamená „mořská hlava“, se rozrostl v gurmánskou metropoli Irska. Ráj pro milovníky dobrého jídla je plný vynikajících restaurací, jako je Fishy Fishy, Black Pig a Cru, které zdůrazňují místní výrobce a řemeslníky. Také se zde koná Kinsale Gourmet Festival, nejstarší festival jídla v Irsku, který probíhá or roku 1976.

Tip: Nejenže je Kinsale jedním z nejlepších míst v Irsku, kam se vydat za jídlem, navíc nadchne návštěvníky svými pestrými budovami a působivými opevněnými hradbami poněkud strašidelného hradu/pevnosti Charles Fort. Odtud se Vám naskytne vynikající výhled na přístav a krajinu.

Co dělat v Irsku 2
hora Benbulben

Prohlídka slavné sklárny House of Waterford Crystal

Podívejte se, jak nádherné kousky křišťálu ožívají před Vašima očima při návštěvě House of Waterford Crystal. Waterford Crystal, který funguje v oboru už 240 let, byl byl založen v roce 1783 Williamem a Georgem Penrosovými. Během komentované prohlídky projdou návštěvníci cestou výroby křišťálu a uvidí velmi nadané řemeslníky předvádějící různé techniky a nástroje, od foukání skla až po jeho konečně rytí. Zatímco většina křišťálu se vyrábí jinde, zde vnikají nejluxusnější značkové kusy.

Tip: Až skončíte s prohlídkou města, vydejte se na pobřeží. Ve Waterfordu najdete některé z nejlepších, a přitom málo známých, pláží v zemi.

 

Dejte si pintu piva v hospodě John Kavanagh/The Gravediggers

U hřbitova v dublinském Glasnevinu se nachází hospoda John Kavanagh známá spíše pod přezdívkou The Gravediggers („Hrobaři“), místo, kam chodili po skončení práce pít hrobníci, a právě sem byste měli zamířit, pokud budete mít v Dublinu pouze pár hodin času. V hospodě z viktoriánských dob vybudované ve zdi hřbitova nenajdete hudbu ani TV, ale to jen přispívá k jejímu půvabu. Interiér se změnil jen málo od doby, kdy byla v roce 1833 otevřena, včetně baru poznamenaného časem a dřevěných stolů. Jedná se o skvělé místo, kam se vydat s přáteli a zhodnotit svůj den u piva Guinness.

 

Festival v Galway

Budete-li chtít při své návštěvě Irska shlédnout jeden či dva místní festivaly, měli byste se vydat do Galwaye. Bohémsky orientované město ležící u silnice Wild Atlantic Way je známé jako město festivalů, kde se každoročně koná asi 120 akcí.

Tip: Vstupenky na některé oblíbené akce jsou rychle vyprodány, např. na známé dostihy Galway Races a Mezinárodní festival umění v Galway, takže je potřeba si je rezervovat s dostatečným předstihem. Pro milovníky jídla je tu Galway Food Festival.

Akční nabídka ubytování v Galway: 

.

Národní muzeum Leprechaun

Nenechte se odradit od návštěvy jedinečného National Leprechaun Museum věnovaného uchování irského folkloru prostřednictvím umění a ústního vyprávění příběhů. Irsko je plné bájí a pověstí o nadpřirozených bytostech kradoucích děti a Vás zajímají, tohle je nejlepší místo, kam se vydat. Během interaktivní prohlídky muzea se dozvíte pověsti, které jsou spjaty s irskou kulturní identitou a představivostí.

Tip: Muzeum není vhodné pro menší děti, takže si sem neplánujte rodinný výlet.

 

Pěší túra v Glendalough

Oblast Glendalough ležící v NP Wicklow Mountains znamená v překladu „údolí dvou jezer“. Prastaré ruiny křesťanského sídla, které založil svatý Kevin v 6. století, a dvě krásná jezera poblíž vytvářejí nezapomenutelnou scenérii. Malebná irská krajina je rovněž skvělým místem, kde se dostanete do bližšího kontaktu s přírodou, protože nabízí síť pěších turistických stezek, včetně přístupu na trasu Wicklow Way procházející oblastí.

Tip: Slunečné počasí nelze nikdy zaručit, ale největší šance na slušné podmínky pro pěší túru jsou v letních měsících.

Co dělat v Irsku 3
Dún Aonghasa, Aranské ostrovy

Pouť na horu Croagh Patrick

Podle pověsti strávil v roce 441 n.l. svatý Patrik 40 dní na vrcholu Croagh Patrick, kde se modlil a postil za obrácení Irska ke křesťanství. Jedná se o ústřední bod poutí, kam poslední neděli v červenci zamíří tisíce lidí.

Tip: Je to jedna z nejlepších pěších turistických tras v zemi a nemusíte se po ní zdaleka vydávat jen z náboženských důvodů. Na vrcholu budete odměněni pohledy z ptačí perspektivy na zátoku Clew Bay a na okolní krajinu.

 

Victor’s Way Indian Sculpture Park – sochařský park

Victor’s Way Indian Sculpture Park je sochařský park přístupný pouze dospělým, který vytvořil Victor Langheld v roce 1989 poté, co se vrátil z Indie, kde hledal duchovní osvícení. Zahrada zabírá více jak 22 akrů a její dokončení trvalo 25 let. Zahrnuje 7 velkých a 37 menších skulptur včetně tunelu založeného na myšlence vaginy dentaty, tančících postav Ganéši, Buddhy a Evy.

Tip: Zahrada zahrnuje nahotu a témata pro dospělé, pro které je určena. Zároveň se nachází někde mezi duchovní proměnou a filosofickým osvícením – nebo přinejmenším představuje místo pro pozoruhodné fotografie. Zahrada je otevřena pouze v sezoně a je třeba mít rezervaci předem.

 

Ochutnávky ginu

Irsko je sice známé především svou whiskey, ale v posledních pár letech zde přebírá moc gin. Donedávna nemělo Irsko svoji historii výroby ginu (narozdíl od Anglie), ale ty dny jsou pryč a dnes se vynořuje řada renomovaných destilerií. Některé jsou přístupné návštěvníkům, např. Shed Distillery v Drumshanbu, kde se vyrábí oblíbený Gunpowder Irish Gin. Dozvědět se více o výrobě ginu můžete v Listoke Distillery, jediné „škole ginu“ v Irsku. A ve městě Castlebar najdete dokonce kurátorsky spravovanou ginovou stezku, která umožňuje milovníkům tohoto nápoje během návštěvy různých podniků ochutnat nejnovější výrobky na trhu.

 

Prohlídka „irského Alcatrazu“

Spike Island má zajímavou historii zahrnující mnichy, hrdiny, hříšníky a vězně. Kdysi odlehlé klášterní sídlo z 6. století a později pevnost ve tvaru hvězdy se ve viktoriánském období stala největší věznicí světa. Při plavbě trajektem na historický ostrov se můžete těšit skvělým výhledem na přístav v Corku a pak strávit pár hodin poslechem fascinujících příběhů o minulosti ostrova od průvodců.

Tip: Obujte si boty na chození, abyste se mohli vydat po trase Glacis Walk kolem pevnosti nebo po okružní stezce Ring of Spike kolem pobřeží, která Vám zabere asi 45 minut.

Akční nabídka ubytování v Corku:

.

Ubytujte se v hradu

Někdy si na dovolené musíte dopřát. A neexistuje lepší způsob, než si rezervovat pokoj v 800 let starém hradu Ashford Castle ve vesnici Cong. Kdysi patřil slavnému rodu Guinessových a dnes je v něm umístěn luxusní 5* hotel na pozemcích o rozloze 350 akrů, obklopený elegantní zahradou a lesknoucím se jezerem. Lough Eske Castle 5* je další luxusní hotel stojící na úpatí pohoří Blue Stack Mountains a tvořící dokonalé útočiště částečně díky jeho spa ověnčenému cenami. Pokud se nebudete chtít ubytovat, můžete se alespoň vydat na bezplatnou prohlídku, které probíhají denně a seznámí Vás s historií hradu a rodiny, která ho vybudovala.

Akční nabídka ubytování:

.

Vodopád Glencar

Mezi hrabstvími Leitrim a Sligo se nachází Glencar Waterfall, který se řítí z výšky 15 m v pohoří Dartry Mountains do jezera Glencar Lough. Jeho krásné prostředí prý inspirovalo W.B. Yeatse k básni The Stolen Child („Ukradené dítě“). Vyjděte po kluzkých schodech nahoru, odkud budete mít lepší výhled na vodopád.

Tip: Po vynaložené námaze se vydejte do teaShed Café a posilněte se kávou a domácími dobrotami.

 

Vydejte se trajektem na Aranské ostrovy 

Jen kousek trajektem od Galwaye leží Aranské ostrovy, skvělý cíl pro jednodenní nebo víkendový výlet. Tyto 3 ostrovy (Inis Oírr, Inis Meáin a Inis Mór) si dodnes uchovávají tradiční kulturu a patří k pár posledním místům, kde většina místních hovoří irsky jako svým hlavním jazykem. Na ostrovech je rozeseta řada ruin a posvátných míst, jako je Dún Aonghasa (foto), prehistorická pevnost ze 2. století.

Tip: Po prohlídce ostrovů usedněte k pintě Guinnessu a darům moře v hospodě Tí Joe Watty’s Bar. Nezapomeňte si také koupit proslulý aranský svetr od Inis Meáin Knitting Company, který Vás zahřeje za chladných večerů.