Co dělat na Roosevelt Island v NYC

Co dělat na Roosevelt Island v NYC 1

řestože je technicky vzato součástí Manhattanu, ostrov Roosevelt Island dlouho působil ztracený ve stínu mostu Queensboro Bridge na newyorské řece East River. Nejprve se jmenoval Blackwell’s Island, pak Welfare Island, stál na něm blázinec, vězení, a pak nemocnice pro pacienty v karanténě. Až do poloviny 70. let na ostrov jezdila pouze známá červená tramvaj.

Je to docela zvláštní místo. Šedivé uniformní bydlení působí jak vylepšené verze starých paneláků ve východní Evropě – ale v dobrém smyslu. Věci se však stále mění. Roosevelt Island vždy nabízel příjemné procházky po břehu řeky bez davů a dobré výhledy na manhattanský Upper East Side. Kromě toho bylo investováno nemálo do renovace zdejší známé tramvaje (která se objevuje mj. ve Spidermanovi), a také do nového parku. Zde uvádíme 6 věcí, které v současnosti můžete dělat na Roosevelt Islandu:

 

Tramvaj

Na kartu MetroCard můžete metrem cestovat před třídy na Upper East Side, přes řeku East River až na ostrov, který leží přímo na jedné z nejznámějších a nejvyužívanějších tras ve městě.  

 

Southpoint Park – nejnovější park v New Yorku

Když zemřel architekt Louis Kahn asi v roce 1974, zůstaly po něm plány na jeho projekt, kterým měl být památník Franklina D. Roosevelta na jižním konci tehdejšího Welfare Islandu. Stavba v hodnotě 45 mil. USD dnes už stojí na svém místě. 

Můžete zde navštívit také sousední Southpoint Park, který byl otevřen veřejnosti v roce 2011. Je odtud hezký výhled na město a je vzdálen od tramvaje 10 minut chůze jižním směrem.     

 

Maják North Point Lighthouse

Stojí za to se vydat na oba konce ostrova – z jižního konce k severnímu je asi 20 minutová příjemná procházka od tramvaje (nebo 5 minut od konečné zastávky autobusu na ostrově.

Osamělý neogotický maják byl postaven v roce 1872 jako pomoc s osvětlením pro nedaleký blázinec. Ten je už dávno pryč, ale stále se kolem majáku nacházejí stinné trávníky a místa s výhledem na sever směrem k ostrovu Randall’s Island, kde můžete posedět a připadat si, jako byste se nacházeli přímo uprostřed East River. V každém případě je to velmi unikátní místo pro výhledy na New York.

 

Octagon

O blok jižně od majáku u poslední autobusové zastávky na ostrově se tyčí zbytky stavby z 19. století, která byla postavena jako útočiště na ostrově, zapůsobila mj. na mladého Charlese Dickense a stala se z ní nemocnice předtím, než během dalších let zchátrala. Před pár lety však byla zrekonstruována a přestavěna na luxusní bydlení. Můžete spatřit její „letící schodiště“ vinoucí se od vchodu, a kromě toho je zde přilehlá galerie, která vystavuje např. staré mapy Roosevelt Islandu.     

 

Dejte si jídlo  

Roosevelt Island nabízí jen skromný výběr podniků s jídlem. Nejlepší volba se nalézá hned za stanicí metra (trasa F), ve Starbucks však bývají v některých dnech dlouhé fronty, zatímco Riverwalk Bar & Grill (údajně zavřeno) se zaměřuje spíše na pivo a kuřecí křidélka; najdete zde televizi a okna, ze kterých však není příliš výhled.   

 

Umění

Pár bloků severně od stanice metra se nachází RIVAA, hlavní pouliční galerie s nezvyklou otvírací dobou (18-21 hod. St+Pá, 11-17 hod. So+Ne). Kousek od pobřeží u severního konce ostrova na straně směrem k Manhattanu můžete spatřit skulptury od Toma Otternesse nazvané Manželství peněz a nemovitosti.     

 

Poznámka:

Historické společnost na Roosevelt Islandu provozuje malé návštěvnické centrum v historické tramvaji proměněné na kiosek u vchodu hned vedle tramvajového terminálu. Prodej de skvěle a k mání je tu mj. hezká ručně kreslená mapka Roosevelt Islandu za 1 USD.   

Co dělat v New York City 

Akční nabídka ubytování zde