Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020 1

V severních končinách, kde je teplé prádlo nutnost, a v drsných vysokohorských oblastech, kde tyčí hromady sněhu na okrajích silnic, se kreativní místní lidé zimě navzdory pouštějí do vyřezávání a tesání. Zpracovávají kusy zmrzlé vody do podoby lesknoucích se hotelů, v noci nasvícených iglú a sněhem pokrytých vesnic, v nichž mohou odvážní návštěvníci přespat. V temných severních končinách Země jsme nalezli nejlepší ledové hotely roku 2020.

 

Icehotel – Jukkasjärvi, Švédsko

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020 2

Je to původní nejstarší ledový hotel, který byl vybudován v Jukkasjärvi ve Švédsku už v roce 1989. Každý rok znova je vytvářen z 2500 dvoutunových bloků ze směsi sněhu a ledu (snice) pocházejících z mohutné  meandrující řeky Torne. Na konci sezony hotel jednoduše roztaje a voda se vrátí zpět do řeky. Ale když hotel stojí, jeho lesknoucí se oblouky a individuálně navržené pokoje se sněhovými a ledovými sochami z něj dělají překvapivý triumf představivosti. Nachází se v oblasti polární záře za polárním kruhem a hosté si zde mohou vyzkoušet také jízdu na saních tažených psy husky či na sněžném skútru nebo chůzi na na sněžnicích. Pro kreativní návštěvníky je zde také možnost sochání z ledu. Nemůžete se dočkat zimy? Icehotel 365 nabízí 20 apartmánů, ledový bar a ledovou galerii umění po celý rok. Navíc dnes funguje kompletně na obnovitelnou energii.

Icehotel 3* je světoznámý hotel a přehlídka umění vytvořeného z ledu a sněhu z řeky Torne, největší ze čtyř hlavních švédských řek. Založen byl v roce 1989 a každou zimu se zrodí znovu v novém převleku ve švédské vesnici Jukkasjärvi, 200 km severně od polárního kruhu. Když Jukkasjärvi pokryje první sníh, sejdou se zde umělci z celého světa, aby přispěli do přehlídky umění ze sněhu, ledu a světla. Tak v Icehotolu vzniká prostředí pro obohacující zážitky, kde můžete nalézt ticho, polární záři, lesy lesknoucí se sněhem, soby, severské ostružiny (ostružiník moruška), kávu připravenou v konvičce, a mnoho dalšího. Icehotel je otevřen od 11. prosince.

Akční nabídka zde

Strávit noc v posteli z ledu? Icehotel ve Švédsku tuto možnost nabízí

*

Sorrisniva Igloo Hotel – Alta, Norsko

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020 3

Nejsevernější ledový hotel světa v norském Alta ležící daleko v oblasti magické polární záře je zároveň jedním z největších. Každoročně bývá použito asi 250 tun ledu a 7000 m3 sněhu na nové vybudování 20 dvoulůžkových pokojů, 3 rodinných pokojů a 5 apartmánů. Nachází se na březích řeky Alta (Altaelva), kousek cesty na saních od unikátního kostela Katedrála polární záře (Cathedral of the Northern Lights). Také  Sorrisniva Igloo Hotel nabízí nasvícené ledové sochy, ledový bar a ledovou kapli pro páry, které se rozhodnou si zde říct své ano. Postele jsou vybaveny sobími kůžemi, které představují přírodní izolační podložku, a speciálními spacími pytli, co obstojí i při teplotě kolem -30 °C. Sauna se nachází mimo ledový hotel a je otevřena od 7 hod. ráno.

Od roku 1999 se každý rok buduje nový ledový hotel v norském Sorrisniva, městečku ležícím na březích řeky Alta. Sorrisniva Igloo Hotel byl první svého druhu v Norsku a druhý na světě; je to hotel kompletně vytvořený ze sněhu a ledu, dodnes největší a nejsevernější ledový hotel v Evropě. Nejprve nabízel pouze 6 ložnic, ale od té doby se nabídka rozrostla a dnes hotel má 26 ložnic, 4 vyzdobené apartmány, ledovou kapli, ledový bar a spoustu uměleckých prací. Tvary hotelu se vytvářejí krok za krokem a celkově to trvá asi 5 týdnů dřiny, než je hotel připraven na příchod hostů. Ti jsou ubytováni ve zdobených ledových pokojích v iglú nebo spí pod hvězdami ve stanu lavvo, jaké používají norští Sámové. Sorrisniva má otevřeno od 20. prosince do 7. dubna.

Akční nabídka zde

Pěší turistika v norském Helgelandu

*

Snowhotel Kirkenes – Kirkenes, Norsko

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020 4

Kirkenes Snowhotel poprve otevřel své brány v roce 2006, kdy hostům nabídl úžasný zážitek v jednom z nejkrásnějších prostředí v Norsku. Každý pokoj v Kirkenes Snowhotel připomíná malý poklad, je originálně vyzdoben umělci z celého světa a mívá různé téma, od arktické kultury až po přírodu. Nasvícené ledové stavby dávají Snowhotelu velmi útulnou a jedinečnou atmosféru. Hotel také nabízí teplé sruby inspirované tradičními loveckými a rybářskými chýšemi (gamme), které naleznete v divočině v  oblastech Arktidy osídlených Sámy (Laponci). Chýše vznikají ve spolupráci architekty ze Švýcarska a jsou vybaveny klimatizací, vytápěním pod podlahou, přírodními dlaždicemi, a mají exkluzivní koupelnu s jednou stěnou průhlednou pro pozorování polární záře. V těchto končinách leží mezi Kirkenesem a severním pólem už jen Špicberky, takže úžasný norský sněhový hotel je otevřen 365 dní v roce. V mrazivé zimě doprovázené mnoha vánicemi je to země sobů a psů husky – tichý izolovaný region, kde vydrží pouze ti nejodolnější tvorové. Ale pro hosty, kteří se rozhodnou zde přenocovat, je to krásné a jedinečné místo, kam by se měli v zimě alespoň jednou za život podívat. V samotném nízkém hotelu umělci oživili každý pokoj sněhovými basreliéfy znázorňujícími zimní zvířata, jako jsou vlci a sovy. Mimořádné sochy z ledu, které lemující chodby a prostor ledového baru, přitom představují umělecká díla hodná prodejní galerie Frieze Art Fair. Snowhotel je otevřen celoročně.

Akční nabídka zde

*

SnowVillage – Kittilä, Finsko

Výstřední SnowVillage v Kittilä, vytvořený z 350 tun křišťálově čistého přírodního ledu a 20 000 tun sněhu a ležící asi 200 km za polárním kruhem, je vytvořen s péčí a přesností podobající se těm u středověkých kostelů. Je vyzdoben složitými ledovými sochami, které se se každý rok mění, a které bývají ozářeny vířícími barvami polární záře. Jak jméno naznačuje, není to pouze ledový hotel, ale také ledová vesnice. K dispozici je restaurace vytvořená z ledovcově čistého ledu, z ledu vytesaný bar, který září jako diamant, a také krásná kaple. Každý sněhový apartmán byl individuálně navržen a přiveden k životu. Kromě toho jsou poblíž k dispozici sauny.

Každý rok je použito asi 20 mil. kg sněhu a 350 000 kg křišťálově čistého přírodního sněhu na vybudování pozoruhodné sněhové vesnice SnowVillage, která se stále mění co do tvaru, velikosti a designu, takže nepřestává návštěvníky udivovat. Nachází se v západní části finského Laponska a hotel v SnowVillage nabízí 30 sněhových apartmánů a pokojů uprostřed rozsáhlé sítě pozoruhodných chodeb plných výtvorů ze sněhu a ledu. Můžete zde strávit útulnou noc, dát si chutnou večeři v netradiční ledové restauraci a vychlazený drink podávaný „s ledem“ v ledovém baru. Nebo ho může navštívit jen tak a obdivovat rozlehlé chodby se spoustou sněhových místností a soch ze sněhu či ledu. SnowVillage je otevřen od 21. prosince do 4. dubna.

Akční nabídka zde 

Nellim u finského jezera Inari

*

Arctic SnowHotel – Rovaniemi, Finsko

Arctic SnowHotel 3* se nachází v Rovaniemi v Laponsku, kde se Santa Claus 364 dní v roce připravuje na Vánoce. Leží na samém okraji polárního kruhu v části Finska, která prochází 8 ročními obdobími, ale nejlákavější z nich je právě zima s jejím třpytivým kouzlem: klidná bílá krajina s vysokou vrstvou křupajícího sněhu, vířící zelené a fialové pásy polární záře, vzrušené štěkání psů husky, kteří se nemohou dočkat, až poběží se zapřaženými sáněmi. Uprostřed nekonečných kilometrů bílé divočiny se nachází Arctic SnowHotel, plně fungující iglú se 30 pokoji, které se každou zimu budují znovu s použitím ledu z nedalekého jezera Lehtojärvi. Pokoje jsou zbudovány ze sněhu a ledu, stejně tak jako bar, restaurace a kaple. Sněhové sauny a venkovní koupele s horkou vodou pak přispívají k tomu, abyste si co nejvíce užili pobytu v této zimní říši divů. Arctic SnowHotel je otevřen od 15. prosince do 31. března,

Akční nabídka zde

*

SnowCastle, Kemi, Finsko

Stěny z čistého bílého sněhu obklopují gigantický SnowCastle 3*, který byl vybudován pouze ze sněhu a ledu, které jsou navíc z mořské vody. Leží přímo u zamrzlého moře nedaleko centra města Kemi, takže hotel nabízí v době od konce ledna do poloviny dubna skutečné arktické dobrodružství. Největší sněhová restaurace světa může u svých lesklých ledových stolů pohostit asi 200 sedících hostů. Ledová kaple s tajemnou atmosférou představuje nezapomenutelné místo pro svatební obřady. Samotný hotel nabízí 21 unikátních krásně zdobených sněhových pokojů. Teplota v nich bývá stále kolem -5 °C, ale dobrý spánek Vám zajistí pohodlná postel s bílým potahem, přikrývkou z ovčí kožešiny, polštářem, fleecovou dekou a spacím pytlem určeným do arktických podmínek.

Akční nabídka zde

*

Kakslauttanen Arctic Resort, Finsko

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020 5

Kakslauttanen Arctic Resort je 4* resort v severním Laponsku, který zaslouženě získal přezdívku „iglú vesnice“, protože je znám po celém světě svým ubytováním ve sněhových a skleněných iglú. Skleněná iglú jsou vytvořena ze speciálního termálního skla, takže teplota uvnitř je příjemná. Obklopeni úžasnou scenérií Laponska mohou hosté zakusit ticho doprovázející usínání ve sněhu (sníh tlumí zvuky a skýtá vynikající podmínky pro spánek). Skleněná iglú jsou zase fantastická pro pozorování polární záře (Aurora borealis) přímo z teplé postele. V resortu se je také restaurace a kaple, která skýtá ideální prostředí pro pohádkovou svatbu uprostřed zimní říše divů.

Akční nabídka zde

Hotel Kakslauttanen ve Finsku 

*

Iglu Dorf – Gstaad, Švýcarsko

Hotel Iglu Dorf ve švýcarském Gstaadu byl postaven tradiční metodou stavby iglú a vybaven tunely spojujícími jeho 11 pokojů, takže jeho vytvoření každou zimu vyžaduje asi 3000 hodin. Úžasné izolované místo s fantastickými výhledy na „tavící kotlík“ rozsáhlých Bernských Alp a korunované jedlovým lesem nabízí přenocování pro až 6 osob v jednom pokoji. Zahrnuje saunu a bazén venku, a také domácí svařené víno a tradiční horké sýrové fondue, takže se jedná o zimní Švýcarsko v jeho nejčistší podobě.

Iglu Dorf buduje iglú také v centru Davos-Klosters, na vrcholu Stockhorn a v Zermattu ve Švýcarsku, a dále na Zugspitze v Německu a v lyžařském areálu Kühtai v Rakousku. Iglu Dorf můžete navštívit od 23. prosince do 1. dubna.  

*

Schneedorf Iglu – Hochötz, Rakousko

Ötztal v Tyrolsku představuje jedno z nejúžasnějších panoramat v Rakousku; je to táhnoucí se údolí se zářícími horskými chatami, které působí maličké vedle ponurých temných masivů u břidlice a ruly pokrytých sněhem a sahajících až ke hvězdám. Právě zde, o více jak 800 m výše na svahu hory v lyžařském centru Hochötz, naleznete Schneedorf Iglu 2**. Pod tím, co vypadá jako hromada čerstvého sněhu, se ve skutečnosti skrývá hotel s pokoji pro 44 lidí, kteří zde mohou přečkat noční vánici. Ticho je osvěžující především v noci, kdy teplota klesne a rozzáří se souhvězdí na borůvkově modrém nebi. K večeři se podává sýrové fondue a ve sněhovém baru je dostatek silných likérů, aby hosty zahřály až do východu slunce. Naštěstí jsou zdejší toalety také vyhřívané. Schneedorf je otevřen od středy do neděle od 26. prosince do 4. dubna. 

*

Village Igloo Blacksheep, La Plagna, Francie

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020 6

Village Igloo Blacksheep představuje unikátní ubytování ležící v nadmořské výšce 2118 m na lyžařských svazích v resortu La Plagne Paradiski. Igloo Village se nachází mimo obvykle turistické trasy, skryté na chráněném místě s výhledy na Mont Blanc a představuje skutečně mimořádné místo, kde můžete strávit večer. Můžete zde poznat život v iglú přímo na lyžařských svazích. Iglú jsou vybavena postelemi nebo lehátky se speciálními teplými peřinami a přikrývkami. Dále je zde samostatné iglú se společnými suchými toaletami. Večer si můžete dát aperitiv u táborového ohně a v Iglú Restauraci ochutnat tradiční savojské fondue a víno. Na místě je také průvodce podávající ráno francouzskou snídani.

Akční nabídka zde

*

Eskimska Vas, Slovinsko 

Iglú hotel Eskimska Vas je součástí iglú vesnice, kam se dostanete lanovkou, a pak budete pokračovat pěšky na sněžnicích. Hotel zahrnuje 2 iglú (každé pro 8 osob) a také 2 speciální romantická iglú pro páry. Postele jsou vytvořeny ze sněhových bloků a pokryté izolačním materiálem. Druhou vrstvu tvoří ovčí kůže, což je velmi teplý material. Nahoře pak najdete speciální spací pytel pro expedice, který Vám zajistí teplo po celou dlouhou noc. V Iglú Restauraci mohou hosté ochutnat tradiční slovinské klobásy (kranjska klobasa) s křenem a čerstvým chlebem, typické slovinské jídlo, které Vás jistě nezklame.

*

Balea Lake Ice Hotel, Fargaš, Rumunsko

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020 7

Od roku 2005 se v samém srdci Faragašských hor každou zimu znovu staví jeden z nejzajímavějších hotelů of Rumunsku – Hotel of Ice Balea Lake (Balea Lac) 3*. Hotel je zcela pokrytý sněhem a vybudovaný z ledových bloků vytažených z jezera Bâlea, největšího ledovcového jezera ve Fagarašských horách.  Za necelý měsíc se sochařům a řemeslníkům podaří vytvořit ubytování pro milovníky zimy a jejich dílo je odměněno vysokou návštěvností: ročně přichází více jak 8000 hostů. Hotel má 14 dvoulůžkových pokojů s velkou postelí. Vedle hotelu je pro ty, kdo chtějí více soukromí, celkem 6 iglú, každé vybavené postelí pro dva a postavené na velkých ledových blocích. Výzdoba je kompletně z ledu a v každém pokoji – a každý rok – je jiná, což závisí na tématu každé sezony.

Rumunsko po stopách prince Charlese 

*

Ice Village Tomamu – Hokkaidō, Japonsko

Jediný ledový hotel v Japonsku zanechá v úžasu každého. Mezi nasvícenými břízami leží exkluzivní geneticky klenuté iglú pro pouze 2 osoby, které mohou strávit noc ve stylových ledových postelích, s venkovní arktickou lázní a vyhřívanou šatnou na zahřátí. Nachází se v Tomamu na ostrově Hokkaidō nedaleko hladkých širokých svahů v lyžařském areálu Tomamu a teplota zde pravidelně klesá k -30°C. To sice může působit, jako by se sem návštěvníci přijížděli vědomě nechat kryogenicky zmrazit, ale znamená to také, že hosté Ice Village Tomamu mají k dispozici kluziště, ledovou skluzavku, místnost s hudebními nástroji z ledu, ledovou kapli, ledový bar, ledovou cukrárnu, ledové pekařství, a také ledosochařský ateliér. Ice Village Tomamu je otevřeno od 10. prosince do 14. března. 

*

Hôtel de Glace – Saint-Gabriel-de-Valcartier, Kanada

Nejlepší ledové hotely, iglú a sněhové vesnice v roce 2020 8

Jediný ledový hotel v Severní Americe se nachází v Saint-Gabriel-de-Valcartier v Kanadě a bude tuto zimu omezovat svou nabídku na „osekanou“ verzi své typické velkolepé nabídky (hádejte proč). To ale neznamená, že ledové lustry a ručně sochané ledové sochy nebudou – když už nic jiného, tohle luxusní iglú, které zahrnuje ledovou kapli pro svatby, se stane ještě více exkluzivním. Leží na okraji města Quebec City a mistři řemeslníci každoročně vytvářejí do detailu ledový nábytek, zářící ledové vchody a prohnuté střechy. Díky horkým koupelím a sauně pod hvězdami, a také planoucímu ohni v každém pokoji, tu však žádnému hostu večer zima nebude. Kromě izolační vrstvy jsou zde k dispozici také skutečné matrace, aby zajistily hostům dobrý spánek. Hôtel de Glace obvykle otevírá dříve než 2. ledna, to ale závisí na počasí.

Hôtel de Glace 3* ležící jen 4 km od severního konce Quebec City je atrakce, kterou si nesmíte nechat ujít, a která od svého otevření v roce 2001 přilákala už více jak milion lidí z celého světa díky svému jedinečnému stylu a okouzlující výzdobě. Je to úžasné, i když pomíjivé umělecké a architektonické dílo, kompletně vybudované ze sněhu a ledu, vytvořené podle nejstaršího ledového hotelu Icehotel ve Švédsku (výše). Každou zimu vzniká hotel ve zcela nové podobě a nabízí nezapomenutelné zážitky. Hosté mohou dostat míchaný drink podávaný ve sklence z ledu nebo strávit noc v jednom ze 44 tematických apartmánů a pokojů, a pak relaxovat ve venkovních horkých koupelích (vanách) či v sauně.  Hôtel de Glace je otevřen od 2. ledna do 21. března 2021.

Akční nabídka zde