Francouzská zámořská území

Francouzská zámořská území 1

Francouzská zámořská území se nacházejí na různých místech světa. Jsou pozůstatkem z koloniálního období a mají rozdílnou klasifikaci:

  • Francouzské zámořské departementy (Départements d’Outre-Mer or DOM),
  • Francouzská zámořská teritoria (Territoires d’Outre-Mer/TOM),
  • Francouzská zámořská společenství (Collectivités Territorialesor COM) a
  • Francouzské speciální společenství.

DOM a TOM zahrnují následující země: Francouzská Guyana, Guadeloupe, Martinik, Nová Kaledonie, Réunion a Tahiti. Zde o nich uvádíme základní informace.

Francouzská zámořská území 2
Réunion

Francouzské zámořské departmenty

Existuje pět zámořských departementů, které jsou součástí Francie. Guadeloupe a Martinik leží v Karibiku, Francouzská Guyana na severozápadním pobřeží Jižní Ameriky a Réunion a Mayotte v Indickém oceánu. I přes větší autonomii získanou vytvořením vlastních regionálních rad v roce 1974 každý francouzský zámořský departement stále vrací zvolené zástupce do senátu a národního shromáždění v Paříži a do Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Poprvé v Guianas 

Francouzská zámořská teritoria

Francouzská jižní a antarktická území leží v jižním Indickém oceánu a jsou to jediná Francouzská zámořská teritoria. Celkem se skládají z 5 ostrovů, z nichž každá má pár obyvatel a je spravován jmenovaným zástupcem francouzské vlády.

 

Francouzská zámořská společenství

Francouzských zámořských společenství je celkem pět: Francouzská Polynésie leží v Tichém oceánu, Wallis a Futuna také v Tichém oceánu, St-Pierre a Miquelon u kanadského Newfoundlandu a Svatý Bartoloměj a Svatý Martin v Karibiku. Jsou přitom součástí Francouzské republiky a spravuje je prefekt jmenovaný francouzskou vládou.

 

Francouzská speciální společenství

Nová Kaledonie ležící v jižním Pacifiku byla dříve Francouzské zámořské teritorium, v roce 1999 (po Nouméaské smlouvě z roku 1998) však získala status speciálního společenství. Francouzskou vládu zastupuje v Nové Kaledonii vysoký komisař, a také jsou voleni dva poslanci do Národního shromaždění v Paříži.

Francouzská zámořská území 3
kráter vyhlaslé sopky přímo ve městě najdete na ostrově Mauricius

Cestování na Réunion a Mauricius:

Letecky

Hlavní aerolinie obsluhující ostrov Réunion jsou Air France, které létají z Paříže. Air Austral a Air Mauritius provozují denně lety mezi ostrovy Réunion a Mauricius. South African Airways létá přímo z USA do Johannesburgu, odkud můžete pokračovat leteckým přípojem od Air Austral na Réunion.

Doba letu: z Londýna:  14 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 22 hodin (včetně mezipřistání).

Lodí

Hlavní přístav na Réunionu: Port Réunion.

Lodní osobní spojení na Mauricius je omezené, v případě zájmu kontaktujte Mauritius Shipping Corporation. Nákladní i osobní lodě (z nichž je velká část francouzská) kotví v přístavu Pointe-des-Galets.

Trajekty a katamarány plují pravidleně z Pointe-à-Pitre na ostrovy Dominika, Martinik a Svatá Lucie. L’Express Des Iles je hlavní operátor.

.

Turistické kanceláře:

Hlavní turistické atrakce Francie