Co dělat v Krakově

Co dělat v Krakově 1

Krakov je nenásilně krásný a prodchnutý historií, ale často se mu nedostává pozornosti zahraničních turistů, jakou by zasluhoval. Ty, kdo ho navštíví, přitom odmění jedinečnými možnostmi prohlížení pamětihodností, živou hudební scénou, pěknými parky a pečlivě udržovanými středověkými atrakcemi. Je to jedno z nejlepších míst, kam se můžete v Polsku vydat.

Staré město v Krakově bylo mezi prvními památkami, které se dostaly na seznam UNESCO, a stále představuje přední turidtickou atrakci města. Nachází se na dobrém místě pod královským hradem Wawel, v němž můžete vidět krásné zahrady a soukromé apartmány kdysi obývané královskými hosty. Také byste si měli nechat čas na návštěvu Kazimierze, kdysi židovského okrsku, a seznámit se se zdejší židovskou historií. Dále můžete navštívit Schindlerovu továrnu, což je muzeum umístěné v  továrně, kterou kdysi vlastnil Oskar Schindler, jenž zachránil více jak 1000 Židů před smrtí. Efektivní systém veřejné dopravy v Krakově a ulice lemované parky přispívají k tomu, že se jedná o příjemné místo k prohlídkám. Když budete potřebovat přestávku, snadno si můžete odpočinout a nasytit se v některé z mnoha prodejen pirohů (pierogi) nebo stylových kaváren. Krakov také představuje praktickou základnu pro poznávání dalších významných turistických atrakcí v Polsku, včetně Památníku-muzea Auschwitz-Birkenau a Solného dolu Wieliczka.

 

Krakovské staré město

Co dělat v Krakově 2
kostel Nanebevzetí, Sukiennice a vánoční trh

Budete-li mít v Krakově čas na návštěvu pouze jednoho místa, měli byste se vydat do starého města (UNESCO), které představuje vzkvétající centrum obchodu už zhruba 1000 let. I když je krakovské staré město tvořeno labyrintem ulic, vždy snadno najdete cestu zpátky do centra na Hlavní tržní náměstí (Rynek Glowny), což je největší středověké náměstí v Evropě. Podívejte se do Sukiennice, ikonické renesanční stavby, která je plná obchodů se suvenýry; je to připomínka jejího zlatého věku před asi 600 lety, kdy zde obchodníci z mnoha zemí vyměňovali exotické zboží za polskou sůl ze Solného dolu Wieliczka. Vedle Sukiennice se zvedá Radniční věž nabízející z nejvyššího patra panoramatické výhledy na Krakov. Také se můžete podívat na mechanismus starobylých hodin, které dnes udržují přesný čas díky rádiovým vlnám z Mainflingenu v Německu. K dalším atrakcím starého města patří Královská cesta (trasa lemovaná historickými památkami, která začíná u Floriánské brány), kostel Nanebevzetí Panny Marie, Muzeum lékárny a kostel sv. Anny. Ale kromě mnoha hodin prohlížení pamětihodností představuje staré město rovněž příjemné místo pro relaxaci nad šálkem kávy a koláčem v některé z mnoha venkovních kaváren.

 

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Na východním rohu Hlavního náměstí (Rynek Glowny) se nachází nejikoničtější symbol Krakova: kostel Nanebevzetí Panny Marie (také bazilika). V Krakově stojí už od 20. let 13. století, i když dnešní stavba je výsledkem mnoha přestaveb a renovací v průběhu staletí. Cihlový kostel v gotickém stylu zahrnuje 2 zvonice, z nichž jednu zdobí pozlacená koruna z roku 1666. V historii vyšší z věží vyzváněla při otevírání a zavírání města a jako varování pro obyvatele v případě požáru nebo útoku. Dnes z ní mohou turisté každou celou hodinu slyšet proslulý „Hejnal Mariacki“ („Troubení Panny Marie“). Pětitónová melodie však končí náhle – to je pocta trumpetistovi, který byl zabit poté, co se snažil varovat obyvatele před útokem. V každém případě stojí za to si prohlédnout interiér kostela, který zahrnuje nádherná vitrážová okna a chrámovou loď se stropem posetým zlatými hvězdami. Také můžete vidět mohutný bohatě vyřezávaný oltářní obraz, který je považován za jednu z nejvýznamnějších středověkých prací v Polsku. Více o rekonstrukci se můžete dozvědět v Muzeu Rynek – krakovské podzemí.

Adresa: Plac Mariacki 5, 31-042 Kraków

 

Královský hrad Wawel

Co dělat v Krakově 3

Nechejte si nejméně půl dne na prohlídku Královského hradu Wawel, historického a kulturního pokladu Polska. Hrad z 16. století byl proměněn muzeum se sérií stálých expozic, kdy do každé se platí vstupné zvlášť. K nejpůsobivějším patří reprezentativní místnosti a královské apartmány, kde můžete vidět nádherné starožitné tapiserie a honosný nábytek. V areálu hradu se nachází rovněž katedrála na Wawelu, které však funguje jako samostatná instituce. Gotická katedrála je plná uměleckých děl a ukrývá krypty národních hrdinů, panovníků a revolucionářů. Také stojí za to vyjít po dřevěných schodech na vrchol Sandomierské věže, která skýtá fanstatické výhledy na řeku Vislu. Nenechte si ujít ani nedaleké Dračí doupě. Podle pověsti v temné jeskyni pod kopcem Wawel kdysi žil drak, který požíral dobytek. Když vyjdete z podzemních prostor, dostanete se ke skulptuře draka, která vydechuje skutečný oheň.

Adresa: Wawel 5, 31-001 Kraków

 

Muzeum Rynek – krakovské podzemí

Hlavní atrakce Hlavního náměstí (Rynek Glowny) nejsou pouze na povrchu. Když sejdete po schodech ze Sukiennice, vstoupíte do krakovského podzemí. Muzeum Rynek – krakovské podzemí je oblíbená atrakce věnovaná ochraně a seznamování s historií Krakova. Muzeum používá řadu technologických novinek, jako je promítání filmu na sloupec kouře, dotykové monitory skýtající pohled na artefakty staré mnoho staletí (včetně mincí a šperků), a také dětský program, kterým provádí animatronická vrána. Ale možná nejvíce fascinující jsou zbytky středověkého města, včetně stánků kupců vykopaných před asi 20 lety a hrob údajného upíra z 11. století. Na konec prohlídky můžete věnovat nějaký čas sledování krátkých dokumentárních filmů, které Vás provedou různými stadii historie Krakova.

Adresa: Rynek Główny 1, 31-042 Kraków

 

Krakovské muzeum pinballu

Asi 90 hracích automatů na pinball a další hry čekají na hráče v Krakovském muzeu pinballu. Nachází se vedle Atlantic Squash Clubu, přičemž muzeum herních automatů uchovává některé z nejoblíbenějších pinballů na světě, včetně verzí Indiana Jones, Addams Family a Cactus Canyon (z nichž některé pocházejí až z 50. let). Vstupné zahrnuje neomezené hraní všech her, takže můžete hrát, dokud Vám síly budou stačit.

Adresa: Stradomska 15, 31-068 Kraków

Smaltovna Oskara Schindlera

Více jak 1000 Židů bylo zachráněno před koncentračním táborem v době holocaustu, když jejich zaměstnavatel Oskar Schindler trval na tom, že představují důležitou pracovní sílu v jeho smaltovně. V ní je dnes umístěno muzeum, které se zabývá bouřlivou historií II. světové války a německou okupací Krakova. Muzeum Schindlerova továrna zahrnuje desítky místností, které si kladou za cíl rekonstruovat různé aspekty života té doby, včetně úzkých uliček ghetta se zvukem štěkajících psů a křičících nacistů, haly vlakového nádraží polepené plakáty oznamujícími mobilizaci a vězeňských cel, kde byli drženi členové odboje a vzdělanci. Turisté také mohou vidět psací stůl, který byl v roce 1993 použit pro natáčení Schindlerova seznamu Stevena Spielberga, spolu s obrovskou krychlí plnou smaltovaných výrobků z této továrny.

Adresa: Lipowa 4, 30-702 Kraków

 

Planty Park

Staré město je obklopeno parkem Planty, jedním z největších městských parků v Krakově. Před mnoha staletími se zde nacházelo obranné opevnění, ale v polovině 19. století byly hradby strženy a příkopy zasypány, aby vzniklo místo pro dnešní zelený pás. Díky množství stromů a květin v parku se jedná o jedno z nejlepších míst, kde se můžete procházet a pozorovat každodenní život města. Dívejte se po mnoha památnících věnovaných polským spisovatelům, intelektuálů a vědcům, včetně Mikuláše Koperníka.

Co dělat v Krakově 4
Collegium Maius – součást Jagellonské univerzity

Muzeum Lékárna pod Orlem

Ze 4 lékáren, které fungovaly v krakovském okrsku Podgórze, byla Lékárna pod Orlem jediná, která zůstala zachována poté, co nacisté v březnu 1941 lokalitu proměnili v ghetto pro Židy. S pomocí věrných zaměstnanců se majitel lékárny Tadeusz Pankiewicz věnoval pomoci obyvatelům ghetta. Lékárna nabízela léky, přístřeší, jídlo a novinky z vnějšího světa, a to i přes nebezpečí hrozící od nacistů. Od té doby byla lékárna proměna v pozoruhodné muzeum, kde se mohou návštěvníci podívat do zásuvek, otvírat skříně a sledovat nahrané rozhovory s těmi, kdo žili v ghettu. Muzeum nabízí atmosféru poznávání, která seznamuje se skrytou historií této lékárny a pomáhá prohloubit pochopení toho, jak vypadal život židovské komunity té doby.

Adresa: Plac Bohaterów Getta 18, 30-547 Kraków

 

Náměstí Hrdinů ghetta

Na náměstí uvidíte sérii prázdných bronzových židlí stojících před Muzeem Lékárna pod Orlem. Instalace na Náměstí Hrdinů ghetta (Plac Bohaterów Getta) slouží jako památník obětem krakovského ghetta, jejichž nábytek byl v těchto místech nakupen, když byli násilně přesunuti. Prázdné židle jsou symbolem devastace židovské komunity v Krakově; počet členů poklesl z asi 70 000 před II. světovou válkou na dnešních 100-2000 osob.

Adresa: Plac Bohaterów Getta, 30-547 Kraków

 

Zbytek zdi ghetta

Když nacisté proměnili okrsek Podgórze v ghetto, obehnali ho kamennou zdí, za níž mělo žít asi 20 000 Židů odděleno od zbytku města. Zlověstná zeď, která podle slov jedné oběti měla tvar židovských náhrobků, byla z velké části stržena, ale stále můžete vidět zlomek, který se dochoval na ul. Lwowska. Na něm je umístěna deska, která vzpomíná na oběti, které prožily mimořádné utrpení a smrt z rukou nacistů.

Adresa: Lwowska 29, 30-548 Kraków

 

Divadlo Juliusza Slowackého

Divadlo Juliusza Slowackého (Teatr im. Juliusza Slowackiego), které je považováno za místo vzniku moderního polského divadla, pravidelně hraje od svého začátku koncem 19. století pravidelně. Divadlo v barokním stylu má elegantní vstupní halu a 4 bohatě zdobená podiam, která téměř stále dávají divadelní a operní představení (aktuální program najdete na stránkách divadla). Ale i když nebudete moct shlédnout představení, můžete divadlo obdivovat alespoň zvenku při procházce v parku Planty. Vydejte se sem k večeru, kdy se fasáda divadla leskne v zlatých slunečních paprscích, a pak se divadlo po setmění krásně rozsvítí.

Adresa: Plac Świętego Ducha 1, 31-023 Kraków

 

Památník a muzeum Auschwitz-Birkenau

I když se jedná o emocionálně náročný zážitek, neměli byste vynechat návštěvu Památníku a muzea Auschwitz-Birkenau, když budete pobývat v Krakově. Někdejší koncentrační tábor je vzdálen asi 90 minut autobusem od města a nabízí během týdne komentované prohlídky (také v angličtině a několika dalších jazycích). Prohlídky, které trvají asi 4 hodiny, zahrnují zastávky v táboře Auschwitz I. a v rozsáhlém Birkenau (také známém jako Auschwitz II.). Uvidíte přitom ubohé podmínky, ve kterých bylo drženo 1,3 mil. obyvatel, z nichž většina zde zahynula. Expozice věcí patřících obětem zahrnují boty, hrnce a pánve, a také místnost plnou lidských vlasů (které měly být prodány) ostříhaných obětem, což má návštěvníkům pomoci porozumět lidskému utrpení na tomto děsivém místě.

U baltského pobřeží v Polsku  

Jednodenní výlet s návštěvou Solného dolu Wieliczka

Necelou hodinu cesty autobusem od Krakova se nachází Solný důl Wieliczka, který představuje skvělý cíl pro výlet. Je na seznamu památek UNESCO a oficiální Polská historická památka, přičemž představuje jednu z hlavních atrakcí Polska. Těží se zde sůl už od dob neolitu (i když komerční těžba soli skončila v roce 1996). Turisté se mohou vydat dolů po asi 800 schodech a prohlédnout si chodby podobné labyrintu, z nichž mnohé ukrývají podivné sochy z kamenné soli vytvořené horníky, a také podzemní jezero. Korunním klenotem je však podzemní kaple Sv. Kingy. Kaple je kompletně vytesaná ze soli, včetně lustrů, podlahových dlaždic a stěn. Všimněte si také solného provedení obrazu da Vinciho Poslední večeře na levé stěně.

Adresa: Daniłowicza 10, 32-020 Wieliczka

Co dělat v Krakově 5
Krakova mohyla v Krakově

Akční nabídka ubytování:

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.