Co dělat ve francouzských Pyrenejích

Co dělat ve francouzských Pyrenejích 1

Pyreneje jsou známé svými fanstatickými západy slunce, spoustou příležitostí pro pěší turistiku a jedinečnou krajinou – je to obrovská říše divů pro milovníky outdoorových aktivit. Ale nenechte si ujít ani malebná městečka ležící mezi vrcholky, která skýtají spoustu vážených tradic, kulturních lahůdek a výstředních slavností.

Při takové nabídce je je obtížné určit, kde začít, když budete plánovat cestu do této části jižní Francie. Proto Vám přinášíme následující přehled hlavních aktivit, které můžete dělat ve francouzských Pyrenejích.

 

Vydejte se Žlutým vláčkem kolem skal

Hledáte-li klidný způsob, jak si prohlédnout Pyreneje, podnikněte výlet Žlutým vláčkem (Le Petit Train Jaune). Jízda začíná na úpatí východních Pyrenejí, pokračuje přes mosty vyvolávající závratě, kolem dramatických skal, lesy a kolem potoků; přitom překonává převýšení 1200 m. Tříhodinová cesta končí v obci Latour-de-Carol, i když je možné vystoupit na různých místech po trase.

Tip: Zpáteční jízdenka stojí 10 EUR a jízda začíná ve Villefranche-de-Conflent; přijďte na místo o půl hodiny dříve, abyste si obsadili dobré místo. Je to asi 5 km od obce Vernet-les-Bains, počátečního bodu pro pěší výstup na horu Canigou.

 

Zúčastněte se cyklistické události Montee du Geant

Přidejte se k tisícům dalších při méně známé stránce Tour de France, každoroční ceremoniální jízdě průsmykem Col du Tourmalet doprovázející Geanta. Geant je třímetrová socha prvního jezdce, který průsmyk před více jak stoletím překonal. Každé léto bývá socha přemístěna ze svého zimního domova na úpatí Tourmaletu nahoru, kde tráví následující 4 měsíce. Flotila, která ji doprovází, často zahrnuje šampiony předchozí Tour, včetně pětinásobného vítěze, španělského cyklisty Miguela Induraina. Akce přitom není pouze pro cyklisty: vítání jsou účastníci všech úrovní dovedností a někteří si přitom oblečou módu z roku 1910 – včetně kola. Přidat se může kdokoli, každý dostane suvenýr a typicky bývá k dispozici místní koláč, víno a sýr.

Tip: Akce se odehrává první sobotu v červnu a začíná střídavě v různých městech. Letos to bude v Pierrefitte Nestelas 3. června 2023 v 9 hodin.

 

Plujte kaňonem v měsíčním světle

Pokud toužíte po troše adrenalinu, zkuste canyoning v měsíčním světle. Jedná se o velmi oblbenou aktivitu v létě v Pyrenejích, kde můžete vyplout kaňonem po rychlé horské říčce. V obci Saint-Lary-Soulan Vám zipline pomůže zdolat více technické části, které zahrnují přírodní tobogány, vyžadují šikovnou práci nohou a možná i skoky. Výlety jsou možné také ve dne, ale ve svitu hvězd se jedná i mimořádný zážitek.

Tip: Vezměte si vhodné oblečení, ručník, boty a věci na piknik, vše další bude na místě.

 

Vstupte do zvláštního světa loutkového divadla v životní velikosti

Loutkářství dosáhlo nových bizarních tvarů a světů. MIMA – loutkový festival v Marionettes svádí dohromady loutky a jejich tvůrce z celého světa, takže sahají od podivných a strašidelných až po krásné a fascinující. Během 4 dní na začátku srpna ožijí ulice organizovaným životem a tancem, divadlem a loutkovým cirkusem, po nichž po setmění následuje kabaret. Najdete zde dokonce i workshopy pro ty, kdo by si chtěli zkusit vyrobit vlastní loutku.

Odbočka: městečko Mirepoix je vzdáleno jen něco přes hodinu cesty od Ax-Les-Thermes, kde se zhruba v téže době koná Grands Chemins Festival s pouličními baviči. Obojí nabízí snadný přístup k pěším turistickým trasám a termálním lázním.

 

Postůjte pod nejvyšším vodopádem Francie 

Co dělat ve francouzských Pyrenejích 2
Cirque du Gavarnie

Podívejte se zblízka na jeden z nejsilnějších vodopádů v Evropě. V horském údolí Cirque du Gavarnie najdete řadu kaskád, z nichž nejvyšší se řítí z výšky 422 m. Gavarnie je na seznamu UNESCO a vodopády vytékají z jednoho z posledních stálých ledovců v Pyrenejích. Victor Hugo údolí kdysi popsal jako „Koloseum přírody“, přičemž na jeho hluk a výhledy vyvolávající závratě jistě nezapomenete.

Odbočka: Vydejte se sem na konci července/začátku srpna, abyste se mohli zúčastnit Festivalu de Gavarnie. Zamiřte večer do údolí a zhlédněte divadelní představení pod širým nebem.

 

Setkejte se s rybou mnoha barev 

Východní strana Pyrenejí spadá do klidného Středozemní moře náhle a strmě a v těchto místech najdete první mořskou rezervaci ve Francii. Rezervace se nachází v klidných vodách u obce Cerbères na výběžku hranice hranice Španělska a Francie a pokrývá 6,5 km pobřeží s 5 stanicemi pro šnorchlaře. Děti i rodiče zde mohou spatřit spoustu pestrobarevných ryb a mořských hvězdic.

Odbočka: V okolí najdete vinné sklepy, kde se můžete pokusit zvládnout tradiční umění pití vína ze  skleněné konvičky (porro).

 

Noční aktivity v přírodě

NP l’Alt Pirineu, který leží přes hranice ve španělských Pyrenejích, nabízí příležitost se znovuspojit s přírodou. Oblíbené je především letní pozorování hvězdné oblohy teleskopy  během pěšího výletu s piknikem z místních zdrojů, kde můžete vidět galaxie a planety bez světelného znečištění. Nebo se můžete znovu spojit sami se sebou a s přírodou při koupání v lese. Při použití tradiční lesní terapie „shinrin-yoku“ strávíte čas posloucháním, pozorováním a dýcháním, abyste se ponořili do klidu okolního lesa.

Odbočka: Pokud zde budete na podzim, k dispozici bývají túry při svítání s pozorováním jelení zvěře, takže můžete slyšet jejich troubení v říji.

 

Projděte se kolem přírodních skulptur Cheminées de Fées

Prohlédněte si přírodní umělecká sochařská díla v podobě Cheminées de Fées („Vílích komínů“, hoodoo). Jejich nejlepším příkladem v Pyrenejích je patrně Orgues d’Ille-sur-Têt, které byly nazvány podle toho, že připomínají píšťaly kostelních varhan. Komíny, z nichže nejvyšší dosahují až 15 m, jsou z písku a jílu a v průběhu tisíciletí je vytvarovalo počasí. Labyrint impozantních, avšak křehkých, věží dává odlišnou perspektivu rozlehlosti okolní krajiny.

Montagnon – jezero ve tvaru srdce ve francouzských Pyrenejích

Vydejte se trase katarů, kteří hledali útočiště v Pyrenejích

Poznejte zase jinou stránku Pyrenejí a vydejte se po stopách uprchlíků po Katarské stezce. Po ní přejdete hranice mezi Francií a Španělskem po trase GR107, kudy se vydali kataři ve 13. století, když utíkali před inkvizicí. Stezka začíná v obci Foix a zdolání celé průměrnému pěšímu turistovi zabere asi dva týdny. Přitom můžete vidět zámky, přírodní rezervace, a nejspíš také malé podsadité mérenské koně žijící v departementu Arieges.

Tip: Když se vydáte v době od června později, sníží se tím riziko nepříznivého počasí, ačkoli je třeba sledovat možné bouře. Na trase se můžete osvěžit v termálních lázních v lázeňském městě Ax-les-Thermes.

 

Navštivte město plné chili papriček

Také Pimient Festival v baskickém městečku Espelette, departement Pyrénées-Atlantiques, byste si neměli nechat ujít. Při festivalu je celé město vyzdobeno rudými chili papričkami. Zdejší domy jsou z proutí a mazanice, s nabílenou omítkou a tmavými trámy. Během léta se papriky navlékají na šňůry a věší ven uschnout, takže je pak celé město je zaplaveno červenou a bílou. Papriky se prodávají během festivalu, který se koná poslední víkend v říjnu.

Odbočka: převalující se mlha dává kopcům v této části země světlo zvláštní sametové kvality. Výhledy z hory La Rhune/Larrun (přístupná od června do listopadu) jsou fantastické, i když je potřeba plánovat předem – region má sklon k dešti.  

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte sem nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.