Nejlepší místa pro pozorování noční oblohy

Nejlepší místa pro pozorování noční oblohy 1

Když stojíte ve světle hvězd pod táhnoucí se mléčnou dráhou, čistá noční obloha patří k nejúžasnějším divům, které můžete spatřit. Ten je však v ohrožení kvůli stále postupujícímu lidskému pokroku a souvisejícímu světelnému znečištění. Ať už jste už pozorovali a obdivovali noční oblohu mimo civilizaci nebo to pouze plánujete, pozorování noční oblohy je jedním ze skvělých důvodů pro cestování.

Od 15. do 22. dubna svět slaví Mezinárodní týden tmavé oblohy, akci pořádanou Mezinárodní asociací tmavé oblohy na podporu zachování temné oblohy ve světě. Pokud bude chtít pozorovat tmavou oblohu kdykoli během roku, bude potřeba vědět, kam se vydat. V každém případě je obtížné zúžit seznam, stejně tak jako kdybyste se zeptali na destinace, které stojí za astroturistický výlet. Zde uvádíme některé oblíbené destinace s temnou oblohou ve světě. Existuje nespočet dalších podobné kvality a skýtajících podobný zážitek, následujích 5 však může sloužit jako inspirace, která vzbudí Váš zájem o pozorování.  

 

Utah a Arizona, jihozápad USA

Pokud existuje na světě region, který se vybaví v souvislosti s největší hustotou míst s temným nebem, bude to jižní Utah a Arizona na americkém Jihozápadě. Tyto dva státy ve skutečnosti stále soupeří o to, kdo jich má více (při posledním sčítání vyšel vítězně Utah). V  rozsáhlé oblasti najdete několik skvělých míst, kam se vydat za pozorováním noční oblohy. Můžete si naplánovat návštěvu některého z 5 národních parků v Utahu, které všechny mají certifikaci pro temné nebe. Nebo v Arizoně návštěvu Národního parku Grand Canyon a sousedního Národního památníku Grand Canyon-Parashant, kde gigantické geologické formace soupeří ve své velkoleposti s hvězdami.

 

Přírodní rezervace NamibRand, Namibie

 

Některá z nejlepších míst na světě pro pozorování hvězd se nacházejí daleko od davů a s nimi spojeným světelným znečištěním. Život v pouštním prostředí je drsný, což snižuje lidskou aktivitu, rozvoj, a tím i světelné znečištění. K takovým místům patří Přírodní rezervace NamibRand v Namibii. Založil ji v roce 1984 J.A. Brückner, úspěšný obchodník, který skupoval zemědělskou půdu v NP Namib-Naukluft. Ve spolupráci s dalšími majiteli farem úspěšně požádal o status přírodní rezervace. Dnes je více jak 215 000 ha namibijské pouště a savany chráněno v jedné z největších soukromých rezervací v regionu. V roce 2012 Přírodní rezervace NamibRand získala certifikaci jako rezervace tmavé oblohy. V rezervaci veškerá turistika a obchodní výstavba musí dodržovat pravidla pro osvětlení s nízkým dopadem, aby obloha nad oblastí NamibRand zůstala nadále tmavá a zdejší druhy nebyly ovlivněny světelným znečištěním.

 

Rezervace Aoraki Mackenzie, Nový Zéland

V raných dobách lidské historie hrála noční obloha ústřední roli v kultuře, pověstech a systému víry. Před umělým osvětlením a elektřinou byly hvězdy hlavní show, kterou mohli v noci pozorovat všichni, a příběhy o hvězdách, souhvězdích a dalších astronomických jevech jsou téměř stejně tak početné jako hvězdy samotné. To platí také pro Maory na Novém Zélandu, kteří nejen že měli složitou mytologii související s noční oblohou, ale také se podle hvězd orientovali při mořeplavbě mezi novozélandskými ostrovy. Díky tomu je Nový Zéland už dlouho rájem pro astronomy a stále více i pro astroturisty. Rezervace tmavé oblohy Aoraki Mackenzie ležící v samém srdci novozélandského Jižního ostrova je jedno z nejlepších míst v zemi pro pozorování nočního nebe. Rezervace tmavé oblohy, kterou tvoří návštěvnické centrum NP Aoraki/Mt Cook a Mackenzie Basin, získala certifikaci v roce 2012, aby nadále chránila zdejší temnou oblohu. Milovníci pozorování hvězdného nebe by si měli naplánovat návštěvu observatoře Mt. John, která nabízí pozorování noční oblohy svými teleskopy. Návštěvu je nutné si rezervovat předem prostřednictvím exkluzivního operátora Earth & Sky/Dark Sky Project z nedalekého městečka Tekapo.

 

Wild Atlantic Way, Irsko

Většina návštěvníků, kteří se vydají na road trip po Irsku, tak učiní po západní Wild Atlantic Way („Divoká atlantická cesta“), turistické trase navržené v roce 2014 proto, aby nalákala návštěvníky k poznávání země mimo velká města, jako je Dublin a Cork. Trasa se však také stává skvělou příležitostí k pozorování hvězdného nebe, a to díky úsilí místních obcí kolem trasy, které pracovaly na tom, aby se dostaly mezi „oblasti s temnou oblohou“.  Rezervace tmavé oblohy hrabství Kerry nacházející se na poloostrově Kerry na jihozápadě Irska získala toto označení v roce 2014. Oblast je dobře chráněná před světelným znečištěním díky pohoří Kerry, takže návštěvníci mohou hledět na široký úsek Atlantického oceánu a hvězdného nebe. Podobné je to v NP Ballycroy/Wild Nephin, který nabízí temnou oblohu skvělé kvality o něco dále na západním pobřeží Irska v hrabství Mayo. Budete-li plánovat cestu, pamatujte na to, že v Irsku bývá v některých měsících značně deštivo, takže zatažené nebe překazí pozorování hvězd.

 

Wadi Rum, Jordánsko

Nakonec uvádíme jednu z nejlepších destinací, která se nachází v Jordánsku. V zemi můžete vidět spoustu skvělých turistických atrakcí, jako jsou římské ruiny Džeraš (Jerash), kus pobřeží Mrtvého moře nebo růžové město Petra. Také je možné přenocovat v kempu ve Wadi Rum (úvodní foto), pouštním regionu na jihu Jordánska. Wadi Rum bývá také někdy nazýváno „Údolí Měsíce“, i když spíše by se hodilo přirovnání k Marsu. Zdejší fantastická surrealistická krajina si zahrála ve filmech, jako je Prometheus, Rogue One: Star Wars Story nebo Marťan. Vysoké červené skalní formace ve Wadi Rum jsou fascinujícím místem k průzkumům ve dne, zatímco po setmění chrání před vzdáleným světelným znečištěním. Pozorování hvězd ve Wadi Rum je dechberoucí zážitek.

Lokality, jako jsou přírodní rezervace NamibRand a Aoraki Mackenzie, nám připomínají, jak mohli naši předkové vnímat noční oblohu po celá tisíciletí předtím, než do tohoto úžasného přírodního zdroje začalo zasahovat světelné znečištění.

Vynikající podmínky pro pozorování noční oblohy rovněž skýtá jihoamerická poušť Atacama, která nabízí observatoře daleko od civilizace.

Akční nabídka ubytování

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.