Co je to hygge a lykke

Co je to hygge a lykke 1

Určitě jste se už setkali s výrazem „hygge“, ale může být matoucí skutečně pochopit, co to je nebo jak tuto myšlenku přijmout. Může za to částečně i skutečnost, že neexistuje doslovný překlad dánského slova „hygge“.

 

Co je hygge?

Hygge (čtěte húgá ) je dánský koncept, který zahrnuje pocit klidu a pohodlí. Mezi prvky hygge patří plyšové textury, zeleň a teplé neutrální odstíny. Pocit, který má hygge navodit, je mimořádná útulnost. Od čtení dobré knihy po zapálení svíčky a popíjení horkého kakaa, hygge lze vyjádřit mnoha různými způsoby, ale předpoklad zůstává stejný: spokojenost.

 

Jaká je historie hygge?

Nejstarší známé použití slova hygge pochází z počátku 19. století, kdy se poprvé objevilo v dánském prostředí. Bylo odvozeno z norského slova znamenajícího „blahobyt“, a přestože se jako podstatné jméno objevilo už před 200 lety, teprve před několika lety se skutečně stalo životním stylem. V roce 2016 jsme začali vídat, jak stále více lidí používá slovo hygge k popisu způsobu života a v roce 2017 se už dostalo do slovníku většiny. Předtím se téměř každý lifestylový časopis zabýval tímto trendem a nabízel rady, jak přijmout hygge (v roce 2017 to byl dokonce jeden z trendů Pinterestu). I když se význam slova mohl od roku 1800 posunout, vždy byl a bude spojován s myšlenkou spokojenosti a pohody.

 

Co je to hygge ve výzdobě interiéru domova?

Zatímco hygge může zahrnovat mnoho různých prvků lidského života, jedním z nejčastějších použití tohoto slova je v souvislosti s domácími interiéry. Protože mnohé z toho, díky čemu se cítíme pohodlně a šťastně, souvisí s naším domovem, je zřejmé, proč je tento pojem tak často spojován s interiérovým designem. Když přijde na to, jak doma přijmout hygge, přemýšlejte o věcech, díky kterým se cítíte šťastní a klidní. Zatímco představa každého o hygge se může trochu lišit, existuje několik obecných témat, která můžete přijmout ve svém vlastním prostoru.

Pohodlné textilie

Hygge je především o pohodlí, takže myslete na hodně vrstev. Od útulných pletených přikrývek až po měkké plyšové koberečky pod nohama, vrstvení je skvělý způsob, jak začlenit o něco více pohodlí. Bez ohledu na to, jakému typu lůžkovin dáváte přednost, investujte do pěkného povlečení a vždy si dejte záležet, abyste si ráno ustlali postel.

Svíčky

Aromatická svíčka je jedním z nejlepších „malých luxusů“ v životě. Hygge znamená vychutnávání si maličkostí a příjemná svíčka nejen dodává uklidňující vůni Vašemu prostoru, ale také poskytuje dojem tepla, díky kterému se budete chtít zachumlat a zůstat uvnitř.

Hořící krb

Pokud máte to štěstí, že máte funkční krb, použijte ho. I když si možná budete chtít tento hygge nápad nechat na zimu, myslíme si, že zapálit oheň v chladné letní noci je skvělý způsob, jak se odreagovat a načerpat nové síly.

 

Nejčastější mylné představy o hygge

I když hygge často představuje myšlenku „zůstat doma a udělat si čas na odpočinek a regeneraci“, nemusí to nutně znamenat stát se poustevníkem. Pocit hygge rozhodně ztělesňuje čas strávený s blízkými, ať už u dobrého jídla doma nebo například u stolní hry. Navíc, i když existuje mnoho návrhů a způsobů, jak přijmout hygge, neexistují žádná pevná a rychlá pravidla. Učebnicová definice neříká, že musíte mít nekonečné množství přikrývek nebo útulný oheň, abyste přijali hygge. Hygge je opravdu o tom, co Vás dělá spokojenými a šťastnými. Další běžnou mylnou představou o hygge je, že musíte zůstat uvnitř. I když je to pro Dány často způsob, jak bojovat s dlouhou a studenou zimou, můžete hygge najít na mnoha různých místech. Dlouhá procházka v parku nebo piknik s partnerem mohou poskytnout pocit hygge bez ohledu na roční období. Ať už si přinesete domů rostliny, abyste zlepšili kvalitu vzduchu domova, nebo investujete do nové matrace pro zlepšení Vašeho spánku, hygge je především o tom, co Vás udělá šťastnými a spokojenými. Dá se to najít tak, že se budete radovat z maličkostí v životě, ale neexistuje žádný předpisový způsob, jak přijmout hygge. Začněte tím, že ve svém domě najdete věci, které máte rádi, a dopřejte si pár chvil navíc, abyste je ocenili.

Co je to hygge a lykke 2
předoucí kočka je důležitou součástí hygge

LYKKE A HYGGE

Lykke

„Lykke“ (čtěte luká) je slovo označující radost a štěstí. Jak máme ve světě plném negativity a katastrof vědět, kde začít hledat radost a štěstí? Jak měřit věci, které nás dělají šťastnými? I ty nejmenší a nejjednodušší věci dokážou vnést do našeho života radost, a když vytřídíme maličkosti, což má často efekt přesunu směrem k větším věcem. Když se blíží zima, je ideální čas zpomalit. Můžeme maximálně využít jednoduché radosti života, protože máme delší večery, setkáváme se s přáteli nebo rodinou a co nejvíce využíváme toho, že jsme v pohodlném domácím prostředí.

Hygge

Radost z jednoduchých životních radostí a pohody je to, co tvoří koncept hygge. Dánské slovo se často překládá jako slovo „útulnost“, ale je postaveno na mnohem širším základně. Hygge je způsob myšlení, způsob života, obecná sbírka dánských hodnot, která se zaměřuje na rovnováhu, aby Vás udržely soustředěné, uzemněné, klidné, šťastné a uvolněné. Chcete-li vnést lykke a hygge do svého života kdekoli a kdykoli uznáte za vhodné, vypněte mysl, zapomeňte na politiku, frustrace, drama a udělejte si čas na hygge. Co je špatného na tom, udělat si čas pro sebe? Proč se cítíme provinile, když je to naprosto rozumný požadavek, abyste věnovali nějaký čas svému vlastnímu blahu?

Lagom – skandinávský koncept životního stylu

Některé nápady a tipy na hygge

  • Pozvat pár přátel, abyste si zahráli hry, dopřáli si dobré jídlo a pití, užili si vzájemnou společnost.
  • Zabalit se do deky, zapálit svíčky a přečíst si knihu, kterou jste si dávno chtěli přečíst, ale nenašli jste na to čas.
  • Udělat si scrapbook ze starých fotografií s milovanou osobou, abyste do svého domova přidali nějaké osobní doteky, k tomu si dát horkou čokoládu.
  • Zařídit setkání s přítelem, kterého jste nějakou dobu neviděli, jít ven a spojit se s lidmi a přírodou.
  • Obléknout si pohodlné oblečení a provozovat koníček, díky kterému se cítíte sami sebou.
  • Vyklidit svůj dům od věcí, které nepotřebujete, a ponechat si jen věci, které opravdu chcete.
  • Péct sladkosti, bavit jejich přípravou i jezením.
  • Pokud je život doma stresující, vydat se někam, kde najdete relaxaci, užívat si společnosti sebe sama i ostatních. A nemyslet na zbytek dne/týdne, když tam budete.

Seznam je nekonečný…