Colorado – hornaté srdce USA

Colorado - hornaté srdce USA 1

Připravte se na velkolepá pohoří, rozlehlé pláně, krásné národní parky, prastaré ruiny, rušná města a okázalá lyžařská centra: Colorado Vás ohromí. Stát známý také jako Stát stého výročí je znám především díky svým krásným Skalistým horám, které tvoří jeho páteř. Metropole Denver je město, kde byste si přáli žít: leží na zvlněných pláních s pozoruhodnými horami v pozadí. Je domovem živé scény umění a spatřit zde můžete krásně zrestaurovanou viktoriánskou architekturu. A když se Vám bude líbit v Denveru, co teprve, až navštívíte akční a rušné město Boulder! Odtud se můžete vydat na túru na horu Flatirons, která shlíží na město, relaxovat v některém z parků či kaváren, jezdit na kole spolu s místními, večer si vyrazit do okrsku University Hill mezi bavící se studenty nebo zamířit na některý z mnoha filmových a hudebních festivalů. Pokud byste si přáli skutečný luxus, vezměte platinum card a vydejte se do Aspenu. Oblíbené útočiště předních celebrit a superbohatých lidí se může chlubit prvotřídními lyžařskými chatami, luxusním nakupováním a restauracemi, a také krásným centrem (downtown) z červených cihel. Pokud by pro Vás Aspen býl příliš exkluzivní nebo drahý, zamiřte raději do Telluride, malebného města z dob starého Západu, které bylo proměněno v muzeum pod širým nebem. V zimě zde můžete lyžovat na nadýchaném prachovém sněhu a v létě provozovat pěší túry, cyklistické výlety nebo rafting do sytosti.  Neméně skvělé jsou národní parky v Coloradu. Národní park Rocky Mountain zahrnuje kolosální vrcholky, bujně zelené lesy, lesknoucí se jezera a nekonečné louky, a jeho návštěva je pro turistu nutností. Pečlivě zachovalá skalní obydlí pueblových Indiánů v NP Mesa Verde jsou další pozoruhodná atrakce, kterou si nesmíte nechat ujít. A pak je zde fascinující vysokohorská poušť v NP Great Sand Dunes, která zapůsobí na každého.

Turistická kancelář: 

Colorado Tourism Office 

Colorado - hornaté srdce USA 2
Dream Lake

Jak se tam dostat

Letecky

Hlavní letiště: Mezinárodní letiště Denver a Mezinárodní letiště Colorado Springs.

Doba letu: z Londýna do Denveru 10 hodin, z New Yorku 4 hodiny

Odletová daň: není

Vlakem

Růst města Denveru je historicky spojen s jeho významem coby vlakového centra. Představuje významné centrum na východo-západní trase společnosti Amtrak s každodenními spoji do Chicaga a San Francisca na trati California Zephyr. Vlaky mířící na západ projíždějí kaňonem Glenwood, takže je to jedna z nejkrásnějších vlakových tras v USA. Trať Southwest Chief, která spojuje Chicago s Los Angeles, prochází jihovýchodním rohem státu Colorado, kde je k dispozici vlakový spoj do Denveru.  Winter Park Express od Amtraku jezdí po krásné trase přes Skalnaté hory (2 hodiny cesty) do letoviska Winter Park Ski Resort, avšak pouze o víkendech v době lyžařské sezony.

Přibližná délka cesty: z Denveru do Salt Lake City 15 hodin 30 minut, do Chicaga 19 hodin a do San Franciska 34 hodin.

Colorado - hornaté srdce USA 3
Mesa Verde

Co dělat a na co se podívat

 • 16th Street Mall v Denveru – projděte se po promenádě lemované stromy v samém srdci Denveru, která vede mezi jeho centrem (downtown) a okrskem Union Station/LoDo. Je oblíbeným místem pro nákupy a stále plná chodců, pouličních umělců, kaváren a kašen.
 • Americký fotbal – fanděte při klasickém americkém fotbale týmu Denver Broncos na stadionu Sports AuthorityField/Empower Field at Mile High.
 • NP Colorado National Monument – podívejte se na pláně z Colorado National Monument západně od města Grand Junction, což je oblast fantastických kaňonů, skalních monolitů, pilířů a útesů z červeného kamene. Dinosaur National Monument v severozápadním rohu Colorada je pláň, kterou protékají dvě řeky a kde se nacházejí ložiska zkamenělin dinosaurů a plazů patřící k nejbohatším na světě.
 • Budova Kapitolu státu Colorado – pohlédněte na panorama Denveru z budovy Kapitolu státu Colorado s pozoruhodnou střechou pokrytou pravým zlatem a dalekými výhledy na město a na Skalnaté hory.
 • Coors Brewery prohlédněte si pivovar Coors Brewery v městečku Golden a ochutnejte zdejší proslulé pivo vařené z jarní vody ze Skalnatých hor.
 • Flora a fauna – navštivte Botanickou zahradu v Denveru, s vodními zahradami, japonskou zahradou, skalní alpskou zahradou a zimní zahradou se sbírkou orchidejí a bromélií.
 • Garden of the Gods („Zahrada bohů“) vydejte se na pěší túru, na kole nebo na koni kolem dramaticky tvarovaných pískovcových věžiček v Zahradě bohů, což je Národní přírodní památka.
 • Glenwood Springs relaxujte v největším bazénu světa u přírodních horkých pramenů v lázeňském městě Glenwood Springs, obklopeném tyčícími se horskými vrcholky.
 • NP Great Sand Dunes navštivte NP Great Sand Dunes s písečnými dunami patřícími k největším ve vnitrozemí Severní Ameriky.
 • Domovy domorodých Indiánů – prohlédněte si indiánská skalní obydlí v NP Mesa Verde, na vyvýšené planině na jihozápadě Colorada 56 km západně od města Durango. Park o rozloze 21 044 ha (UNESCO) zahrnuje dramaticky působící skalní obydlí domorodých Anasaziů vytvořená před 700 lety.
 • Národní park Rocky Mountain navštivte NP Skalnaté hory a resort Estes Park. Úžasnou krajinou vede Trail Ridge Road, jedna z nejvýše ležících nepřerušených dálnic v Severní Americe, kolem mohutných vrcholků, skalnatých kaňonů, rozkvetlých luk, klidných jezer i hřmících vodopádů.
 • Santa Fe Trail vydejte se po trase raných obchodníků a dostavníků, která dnes nese označení Národní historická stezka a je poseta historickými obchodními stanicemi. Během ní si můžete udělat výlet v čase při prohlídce St Elmo, nejlépe zachovalého „města duchů“ v Coloradu postaveného kolem hornického tábora v Chalk Creek Canyon.
 • Scénické trasy – vydejte se autem přes NP Black Canyon of the Gunnison, jehož součástí je nejzajímavější úsek (19 km) soutěsky dlouhé 85 km vytvořené řekou Gunnison. Kolem okraje kaňonu vede dlážděná silnice a kaňon je v některých místech hluboký téměř 0,8 km.
 • Prohlédněte si Colorado vlakem – vydejte se na cestu ozubnicovou železnicí Manitou & Pikes Peak Cog Railway, která nabízí výhledy na kontinentální rozvodí z vrcholku Pikes Peak (4302 m). Nebo zamiřte do města Cañon City, kde se můžete projet vyhlídkovou historickou železnicí.
 • Royal Gorge Railway a pak zažít adrenalin při sjíždění divoké řeky Arkansas River na raftu.
 • Lyžování – Skalnaté hory jsou známé svým bezkonkurenčním lyžováním, malebnými horskými městy, špičkovým ubytováním a pozoruhodnou scenérií. Aspen je nejkultivovanějších lyžařské letovisko v Americe, které skýtá kompletní nabídku zimnich i letních aktivit, a k tomu nespočet restaurací a obchodů. Spousta možností pro zimní sporty je rovněž v okrese Summit County, kde se nacházejí oblíbená lyžařská střediska Arapahoe Basin, Copper Mountain, Breckenridge a Keystone (které má nejdelší lyžařskou sezónu v Coloradu).
 • Steamboat Springs – zkuste své štěstí při rybaření, vzneste se nad horské vyhlídky v horkovzdušném balonu nebo se vydejte se na nafukovacím člunu po řece Yampa: všechna tato dobrodružství na Vás čekají v oblíbeném městě Steamboat Springs ve westernovém stylu. V zimě na svazích najdete fantastický prachový sníh.
 • US Mint – navštívit můžete také druhý největší sklad zlatých slitků v USA po vojenské pevnosti Fort Knox v Kentucky.

Málo známá lyžařská centra v USA

Akční nabídka ubytování zde