Hlavní atrakce San Francisca

Hlavní atrakce San Francisca 1

San Francisco vždy bude spojováno s hippies (a jejich mekkou Haight-Ashbury) a beatniky (k nejvlivnějším z nich patřil spisovatel Jack Kerouac a básník Allen Ginsberg). Dnes jeho blízkost Silicon Valley (kde sídlí velké IT společnosti) znamená, že původní obyvatelé jsou postupně vyháněni vysokými cenami. Přesto si však zdejší rozmanité a pestré okrsky uchovávají svůj charakter (často velmi ošumělý) a díky velikosti města se dá mezi nimi dobře cestovat. K tomu připočtěte inovativní scénu restaurací, řadu vynikajících muzeí a nábřežní okrsek s výhledy, a dostanete San Francisco jako destinaci, kterou těžko předčí jiná.  

Bez ohledu na gentrifikaci, bouřlivý vliv 60. let 20. století na americkou kulturu není zdaleka zapomenut: v roce 2017 si zde připomínali výročí 50. let původního Léta lásky.

Po stopách hippies v San Francisku

Při té příležitosti zde proběhla řada akcí a výstav, které poskytly pohled na opojné léto roku 1967, kdy více jak 100 000 volnomyšlenkářských mladých lidí zamířílo do okrsku Haight-Ashbury („Hashbury“) slavit „sex, drogy a rock ‘n’ roll“.

Hlavní atrakce San Francisca 2
Haight-Ashbury park

San Francisco je jistě plné slavných památek, od ikonického rezavě rudého mostu Golden Gate Bridge (který je nejkrásnější, když je zčásti zahalen mlhou) až po Alcatraz, dnes turistickou atrakci a dříve věznici s maximální ostrahou, kde byli od 30. do 60. let 20. století drženi nejhorší zločinci Ameriky.

San Francisco Museum of Modern Art bylo znovu otevřeno po 3 letech, kdy proběhla modernizace za mnoho milionů dolarů. Jeho výstavní prostory se zdvojnásobily, takže dnes je to jedno z nejprestižnějších muzeí moderního umění na světě.

I přes jeho kopcovitost si město snadno můžete prohlédnout pěšky, ale k dispozici je také rozsáhlé spojení autobusy, tramvajemi a slavnými cable cars. Kromě pevných bot na chození je důležité mít nepromokavou bundu, protože San Francisco má tradičně značně chladné klima. Září a říjen jsou nejlepší měsíce pro jeho návštěvu, kdy je počasí mírné a davy menší, ale červenec a srpen zase nabízejí spoustu venkovních akcí a festivalů.

Projděte se po bulváru Embarcadero kolem nábřeží a zastavte se u slavné budovy Ferry Building, která pochází z roku 1898 a dnes jsou v ní umístěny gurmánské obchody a restaurace, a také se zde konají farmářské trhy vždy v úterý, čtvrtek a sobotu ráno.  

Co dělat a na co se podívat v  San Francisku

Pokud jde o noční život, městské čtvrti mají svůj osobitý charakter. Čtvrť Mission District, kterou založili španělští přistěhovalci v 70. letech 18. století, si uchovává latinskoamerický dojem i přes gentrifikaci, která sem přinesla módní galerie, butiky a restaurace. Rušná čtvrť Castro pak nabízí směsici barů a restaurací pro homo i heterosexuály. Pokud byste chtěli něco luxusnějšího, zamiřte do čtvrti Nob Hill (s vynikajícími výhledy na město); nenechte si ujít návštěvu legendárního baru-salonku Art Deco Redwood Room v Hotelu Clift 4*, s lesklými dřevěnými panely vyrobenými z jednoho stromu. Akční nabídka zde