Nejkrásnější ostrovy v jižním Pacifiku

Nejkrásnější ostrovy v jižním Pacifiku 1

Bora Bora, Francouzská Polynésie

Bora Bora, zahalená zelení a obklopující fantasticky zářivou tyrkysovou lagunu, je hvězdou jižního Tichomoří. Při pohledu z dálky se bujně zelené vrcholky Otemanu a Pahia tyčí z moře jako napřažené ruce, které Vás chtějí uvítat ve svém svůdném náručí. Dobrodružství zde naleznete na souši i v moři. Můžete prozkoumávat lagunu a malé ostrůvky (motu) při plavbách lodí, které zahrnují šnorchlování se žraloky a rejnoky, a také se můžete vydávat na pěší túry po stezkách vedoucích po svazích kopců porostlých džunglí a poznávat krásu ostrovů. K tomu připočtěte lahodné jídlo s francouzskou inspirací a romantická letoviska a naleznete ideální útočiště pro svatební cestu. Letoviska Four Seasons Resort Bora Bora a InterContinental Resort & Thalasso Spa nabízejí proslulé bungalovy nad vodou přímo v laguně.

Je potřeba zmínit také „sestru Bora Bory“, ostrov Moorea, který také chlubí neméně krásnou lagunou, úseky pláží s bílým pískem a strmými smaragdově zelenými vrcholky.

 Kouzelné ostrovy Francouzské Polynésie

Aitutaki, Cookovy ostrovy 

Ostrov Aitutaki leží na další z krásných lagun a je to nedoceněný klenot v jižního Tichomoří. Cookovy ostrovy jsou úzce spojeny s Novým Zélandem a leží mezi Francouzskou Polynésii a Samoou. Aitutaki je druhý nejvíce navštěvovaný ostrov v řetězci vzdálený asi 45 minut letu od Rarotongy, nejlidnatějšího ostrova s mezinárodním letištěm. Na severním konci objímá ostrov lagunu, kde jsou rozesety neobydlené ostrůvky (motu) dostupné v kajaku z některých letovisek. Můžete si zde udělat piknik a na jeden den předstírat, že jste Robinson Crusoe. Na zářivých březích ostrova leží řetězec luxusních letovisek, k nimž patří Pacific Resort Aitutaki a Aitutaki Laguna Resort & Spa. Přesto si ostrov uchovává poklidný a tradiční dojem s přátelskými místními lidmi a s ospalým životním tempem.

Cookovy ostrovy 

Soustroví Mamanuca, Fidži 

Díky nádherným plážím, poklidnému modrému moři a spoustě slunce patří Mamanuca k nejoblíbenějším ostrovním skupinám v rámci Fidži. Korálové útesy září v čistém moři kolem 20 krásných tropických ostrovů a slavná surfařská lokalita Cloud Break leží jen kousek cesty lodí odtud. Scenérii ostrovů jste mohli vidět ve filmech Trosečník (Cast Away) a Survivor Fiji, které zde byly natáčeny. Navíc se zde můžete těšit z vřelé pohostinnosti místních, která je na Fidži proslulá. Vybírat si můžete z řady letovisek, jako jsou luxusní Likuliku Laguna Resort a Tokoriki Island Resort, zatímco surfaři míří do Tavarua Island Resort a baťůžkáři se mohou opalovat v cenově dostupnějším Beachcomber Island Resort. Většina ostrovů je vzdálena necelou hodinu lodí od přístaviště Denarau Island Marina na hlavním ostrově Viti Levu. Severně od ostrovů Mamanuca leží méně rozvinuté souostroví Yasawa, které je co do krásy hned za nimi.

Nejkrásnější ostrovy v jižním Pacifiku 2
Bora Bora Tahiti

 

Samoa   

Samoa je jedna z nejkrásnějších méně navštěvovaných destinací v jižním Pacifiku. Nenápadné, původní a mimořádně krásné souostroví leží v samém srdci Polynésie asi v polovině cesty mezi Novým Zélandem a Havají. Topograficky pozoruhodná Samoa tvořená 10 tropickými ostrovy vznikla při dramatickém vulkanickém zvratu, kdy se vytvořily zdejší špičaté vrcholky podobající se zubům a skalnaté ostrovy. Kopce pokrývá bujná džungle, vodopády se řítí ze strmých skal a pobřeží ostrovů je lemováno korálovými útesy. K tomu připočtěte vřelou pohostinnost místních, kteří stále vytrvale lpí na tradičních hodnotách a zvycích, což nazývají fa’a samoa – „po samojsku“. 

Hlavním ostrovy jsou Savai’i a Upolu. Většina návštěvníků se ubytuje na Upolu, kde se v metropolu Apia nachází Muzeum R. L. Stevensona. Ostrov Savai’i pak nabízí ospalé kouzlo Jižních moří.

K hlavním vodním dobrodružstvím na Samoi patří šnorchlování a hloubkové potápění kolem korálových útesů, rybaření, plavání a plavba na kajaku. Také surfování je fantastické, ale měli by se do něj pouštět jen zkušenější surfaři – zdejší korálové útesy jsou zrádné. Na souši pak můžete relaxovat na pláži Lalomanu, vydat se po pěších stezkách deštným pralesem, podniknout výlet vozidlem 4WD nebo na kole a fotografovat zdejší krásné vodopády. Také si nenechte ujít koupání v „příkopu“ To Sua vzdáleném asi 1,5 hod. po souši od metropole Apia. Kráter s mořskou vodou hluboký 30 m je obklopen krásnými zahradami a objevuje se jako hlavní atrakce v turistických průvodcích a katalozích.

Možnosti ubytování na ostrovech sahají od prostých chýší (fale) na pláži až po 5hvězdičková letoviska jako je Sinalei Reef Resort & Spa.

Americká Samoa

Palau

Palau je jednou z předních potápěčských destinací světa, což má dobrý důvod. Z výšky je patrné, že více jak 500 ostrovů tvořících Palau představuje krásnou topografickou přehlídku, která vyčnívá z moře jek labyrint boulí porostlých džunglí, zatímco pod průzračný tyrkysovým mořem leží vodní říše divů. Tvrdé a měkké korály mnoha odstínů jsou obydleny úžasně rozmanitým mořským životem, k němuž kromě spousty ryb patří želvy, žraloci, hadi vodnáři, mlži zévy obrovské a rejnoci. Republika Palau je také známá jako místo pro potápění k vrakům z II. světové války; podmořské stěny Ngemelis Wall či Big Drop-Off údajně patří k nejlepším na světě.

Přestože hlavní atrakcí je podmořská scenérie, ostrovy nabízejí také spoustu dobrodružství na souši. Více jak tři čtvrtiny země je pokryto místním lesem a mangrovy, kde můžete podnikat pěší túry k vodopádům a k polynéským kamenným památkám. Hlavním komerčním přístavem je Koror, kde se také nachází pár muzeí a památek z II. světové války. K možnostem aktivit na Palau patří výlety lodí na ostrůvky Rock Islands, kde budete šnorchlovat v křišťálově čisté vodě, pádlovat v mořském kajaku a opalovat se na úsecích bílé písčité pláže.

 

Espiritu Santo, Vanuatu

Espiritu Santo (také jen „Santo“) je největší ostrov Vanuatu, jeden z nejhezčích ostrovů v jižním Tichomoří a přední destinace pro milovníky dobrodružství. Hlavními atrakcemi jsou zde vraky, podmořské útesy a úžasné pláže, oblíbená jsou však také dobrodružství v džungli. Nenechte si ujít pláž Champagne Beach s měkkým pískem a křišťálově čistou vodou. Můžete tu šnorchlovat a potápět se kolem bohatých korálových útesů i ke slavným lodním vrakům, jako je President Coolidge z II. světové války. I mimo vodu naleznete spoustu možností; k hlavním patří návštěva jeskyně Millennium Cave, což zahrnuje túru džunglí, přechody přes bambusové mosty, sestup hluboko do jeskyně a plavání jezírku a sérii peřejí v džungli. Ostrov je známý svými krásnými „modrými dírami“, kde křišťálově čistá voda probublává z pramene skrz vrstvy vápence v nádherných modrých odstínech. Také se můžete vydat na koňském hřbetě kolem prázdných pláží nebo zdolat vrcholky na jihozápadě ostrova. Bujně zelená krajina ve vnitrozemí je poseta malými vesničkami, které se v průběhu času změnily jen nepatrně.

Nejjednodušší přístup na ostrov Santo Espiritu je letecky z Port Vila, metropole Vanuatu. Přímé lety fungují také z Brisbane a Sydney v Austrálii.

 

Ostrov Lorda Howea, Austrálie 

Poklidný a čistý Ostrov Lorda Howea (Lord Howe Island, UNESCO) má omezen počet návštěvníků, kteří smějí přistát na jeho březích, což je jedna z jeho velkých výhod. Asi 660 km od severního pobřeží australského Nového Jižního Walesu leží prstenec útesů tyčících se z moře a malých ostrůvků, které byly kdysi součástí jediné sopky. Dnes jsou téměř dvě třetiny ostrova chráněné a představují pravý ráj pro milovníky nedotčené přírody; ti se sem přicházejí opalovat na bílých písčitých plážích, šnorchlovat, plavat a krmit barevné ryby na pláži Ned’s Beach, podnikat pěší túry do džungle s pandány a palmami a pozorovat úžasné množství druhů ptactva. Na souši patří k nejoblíbenějším výstup na vrchol Mount Gower (875 m) s pozoruhodnými výhledy nebo na svahy vrcholů Malabar Hill či Kim’s Lookout. V moři se můžete potápět a šnorchlovat kolem Elizabeth Reef, nejjižnějšího korálového útesu světa, rybařit v hlubokém moři nebo plout na mořském kajaku. Na ostrově se cestuje pouze na jízdních kolech a není zde mobilní pokrytí, což mnoho návštěvníků uvítá. Lord Howe Island je vzdálen necelé 2 hodiny letu od Brisbane či Sydney v Austrálii.

 

Isle of Pines, Nová Kaledonie 

Kapitán Cook pojmenoval nejjižnější ostrov Nové Kaledonie podle štíhlých borovic, které stojí jako stráže kolem zářivě bílého pobřeží. Dnes je jednou z předních turistických destinací v tomto francouzském zámořském území. Ostrov borovic Isle of Pines (Île des Pins) je známý především svými krásnými zátokami lemovanými borovicemi a písčitými plážemi, na které šplouchá voda v nádherných odstínech modři. K jeho kráse přispívají také kamenné ostrůvky, které se tyčí u pobřeží a jsou porostlé bujnou zelení. K oblíbeným aktivitám patří plavání, šnorchlování a opalování na plážích Kanumera Bay a Kuto Bay, paddleboarding, výlety vyhlídkovou lodí s proskleným dnem a průzkum jeskyní. Nedaleko od Oro Bay se nachází přírodní mořský bazén Piscine Naturelle, kde můžete plavat a šnorchlovat s hejny tropických ryb, zatímco Upi Bay je posetý malebnými kamennými formacemi připomínajícími tvarem houby.

Isle of Pines je vzdálen 30 minut letu nebo 2,5 hodiny plavby lodí od metropole Noumea; Nová Kaledonie je vzdálena asi 2,5 hodiny letu od Sydney v Austrálii.

Tahiti a Společenské ostrovy

Velikonoční ostrov (Rapa Nui), Chile   

Velikonoční ostrov (polynésky Rapa Nui, španělsky Isla de Pascua) je jeden z nejizolovanějších ostrovů planety, který vyzařuje vlastní tajemnou krásu. Oblíbená destinace ekoturistů je součástí Chile, přestože je od něj vzdálena více jak 3700 km východním směrem a leží v jižním Tichomoří, takže odpovídá svým hlubokým polynéským kořenům. Krajina na ostrově je tvořena převážně travnatými oblými vyhaslými sopkami s pozadím v podobě zářivě modré vody. Většina ostrova je součástí Národního parku Rapa Nui (UNESCO), kde se nachází archeologické a přírodní atrakce, jako jsou jeskyně, sopky, stezky pro pěší turistiku, obřadní lokality a některé z celkem 887 soch moai, které jsou pro ostrov charakteristické. Mohutné kamenné sochy vytvořené lidem Rapa Nui mezi 10. a 16. stoletím se tyčí nad zelenou krajinou s její strohou krásou. K oblíbeným aktivitám na ostrově patří cyklistika, pěší turistika a jízda na koni, dále pěší túry, hloubkové potápění, šnorchlování a surfování na mohutných vlnách kolem ostrova. Milovníci pláží se pak mohou opalovat na pláži Anakena v příjemné zátoce s obloukem bílého písku a s háji štíhlých kokosových palem na pozadí.