Kam v prosinci II.

Kam v prosinci II. 1

Miami, Florida, USA  

Prosinec přináší další ročník akce Art Basel Miami Beach, která vždy do města přiláká milovníky módy i umění. Přestože improvizovaná akce proběhne na pláži, stálé centrum umění se nachází na pevnině ve čtvrti Design District. Počet luxusních prodejen dále roste a došlo i na veřejné zařízení vytvářející okrsek. Je to např. OTL, obrovský prostor kombinující kavárnu s výstavní síní, který byl celý navržen stejným týmem, jako řetězec kaváren The Smile z NYC. Místní šéfkuchař Michael Schwartz rozšiřuje svoje impérium o další pobočku, což je Ella, snídaňový podnik v komplexu Palm Court. Gloria a Emilio Estefanovi, neoficiální šlechta Miami, otevřeli svůj nový podnik s kubánskou tematikou Estefan Kitchen jen pár bloků odtud. A pokud místo jídla raději vyhledáváte cvičení, v Design District má instruktor jógy Dawn B. Feinberg své nové studio Ahana Yoga.

Hard Rock Café hotel ve tvaru kytary 

Jackson Hole, Wyoming, USA

Před 50 lety začala první dřevěná lanovka odvážet odvážné lyžaře na svahy v letovisku Jackson Hole, zatímco dnes zde naleznete novou lanovku Sweetwater, která zdolá převýšení více jak 366 m přibližně za 7 minut. Znovu otevřen po rekonstrukci (především haly a společných prostor) byl také Hotel Terra Jackson Hole. Pokud si na lyžích netroufáte na tak velké vertikální převýšení, můžete se věnovat pěší turistice nebo lyžování cross country na stezkách, které vytvořila místní nezisková organizace Friends of Pathways. Také se můžete přihlásit na safari na sněhu, které probíhá za svítání či soumraku s místním ekoprůvodcem Kurtem Johnsonem.

 

Azorské ostrovy, Portugalsko

Odlehlé souostroví ležící uprostřed Atlantického oceánu je tvořeno devíti ostrovy, které jsou jako stvořené po milovníky dobrodružství: nabízejí např. pozorování velryb, pěší túry do kráterů či plavání s delfíny. Na ostrově Terceira se nachází jediná sopka na světě, kde si mohou návštěvníci prohlédnout její komín a sekundární magmatický krb, které jsou hned vedle sebe. Navíc je zdejší vulkanická krajina z velké části nedotčená masovou turistikou. I přes polohu ostrovů v oceánu zde v prosinci nebývají mrazy, a to díky Golfskému proudu, které celoročně udržuje nezvyklé vysoké teploty: rtuť teploměru zde jen zřídka poklesne pod 15 °C.

Organizace cesty může být náročná, proto je dobré si objednat cestu u turistické společnosti Azores Getaways, abyste mohli navštívit také některý z geotermálních horkých pramenů. Nový Furnas Boutique Hotel na ostrově São Miguel má vlastní termální lázně.

 

Vídeň, Rakousko

Kam v prosinci II. 2

Vídeň je nejen metropolí Rakouska, ale také jednou z metropolí Vánoc, díky světoznámým Vánočním trhům. Dejte si svařené víno a ochutnejte cukroví, jako jsou vanilkové rohlíčky, zatímco se budete procházet po Velkém náměstí (Rathausplatz) s více jak 100 stánky, nebo se vydejte na satelitní trh na Náměstí Marie Terezie (Maria-Theresien-Platz), kde můžete navíc poslouchat zpěv koled a vystoupení pěveckých sborů. Nejlepší fotky na památku pořídíte u zámku Schönbrunn; zdejší trh pokračuje i po Vánocích, tentokrát jako novoroční trh.

 

Karibské ostrovy Turks a Caicos

Nové 5hvězdičkové letovisko Shore Club leží na jižním pobřeží ostrůvku Providenciales a má přímý přístup na pláž Long Bay Beach o délce 4 km; je přitom méně známé než letovisko Grace Bay na severním pobřeží, a proto také více romanticky idylické. Když sem přijedte na Vánoce, na II. svátek vánoční budete moct spatřit zdejší pouliční festival Maskanool.

Ostrov Turks usiluje o to, stát se leteckým centrem v celém regionu, takže počet přímých letů do/z USA vzrůstá, zatímco aerolinie InterCarribean zvyšují spoje na/z ostrova Providenciales na mnoho dalších okolních ostrovů.

Nejkrásnější tropické ostrovy  

Asheville, Severní Karolína, USA

Město v podhůří Appalačských hor sklízí chválu coby ráj milovníků dobrého jídla, a to díky šéfkuchařům, jako je Katie Button, majitelka dvou restaurací ve městě, nebo řemeslné destilerii Troy Ball, která vyrábí whisky z místního obilí. Prosinec je příjemný měsíc pro návštěvu horské výspy v Severní Karolíně také kvůli seznamu zdejších osobitých sezónních atrakcí. Zimní světelná show se koná v arboretu, zatímco vánoční večery v historickém sídle Biltmore Estate představují návrat zpátky v čase do doby jeho původních majitelů Vanderbiltových (konec 19. století), přičemž rozsáhlou budovu zdobí více jak 60 ozdobených vánočních stromů.  

 

Nantucket, Massachusetts, USA

Nedotčený malebný ostrov Nantucket je znám jako letní útočiště pro elitu z amerického Východního pobřeží, avšak jeho ulice lemované dřevěnými domy nezůstávají po celou zimu prázdné. Christmas Stroll (Vánoční procházka) o prvním víkendu v prosinci patří k nejpříjemnějším chvílím pro návštěvu ostrova, který je součástí státu Nová Anglie (New England). Tato tradice pochází z počátku 70. let 20. století.

Kromě toho Velrybářské muzeum (Whaling Museum) zahajuje svůj Festival stromků (vánočních) trvající měsíc, kde představí více jak 80 různých stromů, které vyzdobily místní umělecké, obchodní a neziskové asociace. Hlavní pěší zónu zaplní koledníci, městský ohlašovač v poledne zahájí vánoční průvod a vede ho dolů k přístavišti, kde všichni společně přivítají Santa Clause s paní Clausovou zpátky na ostrově. Můžete si dát svařené víno v hotelu 21 Broad, jednom z dlouhodobě nejluxusnějších zařízení na ostrově, nebo si rezervovat pokoj v novém butikovém hotelu Greydon House s 20 pokoji navrženém designérskou dvojicí Roman & Williams (která stojí také za steampunkovým stylem Ace Hotelu v New Yorku).

 

Záhřeb, Chorvatsko

Záhřeb kdysi byl součástí rakousko-uherské říše, takže mívá (podobně jako třeba Vídeň) obrovský vánoční trh, který se objeví v kamenných ulicích v centru na více jak 25 místech. Předvánoční oslavy se nazývají Adventní Záhřeb a zahrnují sérii atrakcí a míst, jako je kluziště Ice Park na nám. krále Tomislava nebo živý betlém v nádherné městské katedrále. Kromě toho jsou zde k spatření také originálnější atrakce, jako byla vloni audiovizuální instalace spojená s koncertem v tunelu v centru města.

 

Los Angeles, Kalifornie, USA

Miami sice v prosinci není nejživější destinací ve světě umění, zato vynořující se kulturní scéna ve „Městě andělů“ je působivá. Muzeum Broad, pojmenované po miliardáři-sběrateli Eli Broadovi, se osvědčuje jako významná atrakce v centru města. Fotograf Wolfgang Tilmans předvedl svoji novou práci v galerii Regen Projects, zatímco obrovská galerijní pobočka Hauser Wirth & Schimmel sídlící v bývalém mlýně vystavuje práce malířky Marie Lassnig. Kromě toho byla otevřena kavárna pod širým nebem Manuela ve druhé z galerií, a také řeznictví a restaurace Gwen šéfkuchaře Curtise Stona. Ubytovat se můžete v v některém ze stylových hotelů ve městě, jako je např. Ace Hotel v centru.