14 turistických atrakcí karibského ostrova Grenada

14 turistických atrakcí karibského ostrova Grenada 1

Grenada v jižním Karibiku nabízí opojnou chuť starého Karibiku. Na její úrodné vulkanické půdě se daří vonnému muškátovému oříšku, skořici, hřebíčku, vanilce a kakau, takže získala přezdívku „Ostrov koření“, zatímco její bohatá kultura láká turisty hledající autentické zážitky z Karibiku.

Grenada Vás také okouzlí svojí klasickou karibskou krásou. Hory porostlé bujnou zelení, deštné pralesy, plantáže a pestré pobřežní vesnice skýtají malebné příležitosti pro fotografování. Můžete se vyhřívat na krásných plážích lemovaných plumériemi a tropickými stromy. Grenadská metropole St. George’s je jedno z nejhezčích měst v karibské oblasti, s rušným přístavem Carenage plným plachetnic. Můžete se také vydat lodí poznávat ostrovy spadající do souostroví – tišší ostrovy Carriacou a Petite Martinique leží nedaleko severovýchodního pobřeží ostrova Grenada. Mnoho návštěvníků tráví čas na Grand Anse Beach, jedné z nejlepších pláží v Karibiku, ale Grenada nabízí více než jen moře a opalování na slunci. Ve vnitrozemí ostrova naleznete vodopády, pěší turistické stezky vinoucí se zeleným deštným pralesem a korálové útesy kolem pobřeží, kde můžete plavat, potápět se, šnorchlovat a rybařit. Milovníci historie zase mohou poznávat pevnosti a muzea na ostrově. 

 

Pláž Grand Anse

Grand Anse lemovaná mandloněmi, kokosovými palmami a „mořskými hrozny“ je nejslavnější pláž Grenady. Oblouk zlatavého písku dlouhý 3 km s mírným příbojem zaplavují návštěvníci z výletních lodí. Odstíny moře sahají od čisté tyrkysově modré v mělčinách až po temně kobaltově modrou a klidné moře je ideální na plavání. Hlídkuje zde spousta potulných prodejců, ale snadno se jich zbavíte zdvořilým „Ne, děkuji“. Pokud byste si přáli trochu nakupování, v polovině pláže se nachází trh Grande Anse Craft and Spice Market, další oblíbená zastávka návštěvníků z lodí. Mnohé z nejlepších hotelů v Grenadě leží právě na Grand Anse. Jen kousek od ní pak najdete Spice Island Beach Resort 5*, jeden z nejslavnějších butikových hotelů na ostrově a jeden z nejlepších resortů all inclusive v Karibiku.

 

Město St. George’s 

14 turistických atrakcí karibského ostrova Grenada 2

Jedno z nejhezčích přístavních měst v Karibiku, St. George’s, se vine kolem přístavu ve tvaru podkovy s vulkanickými kopci v pozadí. Pestrá metropole Grenady je oblíbenou zastávkou lodníků, kteří kotví v rušném přístavu nazývaném Carenage. Ulice jsou obklopeny cihlovými a kamennými budovami s červenými střechami, kde místní lidé prodávají koření a řemeslné výrobky. K hlavním 2 historickým atrakcím města patří pevnost Fort George (vybudovaná Francouzi na počátku 18. století) a Fort Frederick. Obě nabízejí krásné výhledy na město a moře. Pokud Vás zajímá historie Grenady, udělejte si zastávku v Národním muzeu Grenady. Umístěno je v někdejších francouzských kasárnách a věznici z roku 1704 a vystavuje směsici historických předmětů, včetně artefaktů od domorodých Aravaků a Karibů a exponátů týkajících se výroby cukru a velrybářství. K dalším předním atrakcím St. George patří návštěva Domu čokolády („House of Chocolate“). V něm si můžete prohlédnout expozice týkající se místního kakaového průmyslu a ochutnat některé luxusní sladkosti. Tohle si milovníci čokolády nesmí nechat ujít! Poznávat místní atmosféru a koupit si čerstvé tropické ovoce a koření můžete na oblíbeném trhu, který se v sobotu ráno koná na Tržním náměstí v St. George’s. 

 

Podmořský sochařský park

Na západním pobřeží Grenady jen kousek cesty na sever od St. George’s se v zálivu Moliniere Bay nachází Podmořský sochařský park (Underwater Sculpture Park), originální galerie, která zároveň slouží jako umělý korálový útes v chráněné mořské oblasti. Vytvořil ho Jason deCaires Taylor a skulptury v něm zahrnují vše od indiánských petroglyfů až po postavy v životní velikosti odlité podle místních dětí. Expozici pod hladinou mohou obdivovat potápěči, šnorchlaři i cestující z lodí s proskleným dnem, ale nejlepší způsob je setkat se se skulpturami pod vodou tváří v tvář.

 

Fort George – pevnost

Fort George, kterou vybudovali v roce 1705 Francouzi, stojí na mysu západně od přístavu a je to nejstarší pevnost v Grenadě. Byla postavena, aby chránila přístav, ale dnes je z velké části zchátralá. Hlavní zdejší lákadlo proto představuje pozoruhodný výhled 360° na červené střechy a kostelní věže města až k přístavu a k moři za ním. Počítejte s namáhavým výstupem v horku po schodech.

Adresa: Church Street, St. George’s

 

Fort Frederick – pevnost

Na konci ostrých zátočin klikatících se na vrchol Richmond Hill se nachází Fort Frederick skýtající skvělé výhledy na město St. George’s a na moře. Pevnost má zajímavou historii. S její stavbou začali Francouzi v roce 1779 a dokončili ji Britové v roce 1791. Přezdívá se jí „pevnost obrácená dozadu“, protože kanony jsou obráceny směrem do vnitrozemí místo na moře. Je to tak kvůli Francouzům, kteří se obávali překvapení v podobě pozemního útoku poté, co tuto strategii úspěšně použili vůči Britům. V roce 1850 byla pevnost kompletně opuštěna, a později ji obsadilo vojsko Grenady. Platí se sem malé vstupné, ale výhledy za to stojí.

 

Prohlídky produkce koření 

14 turistických atrakcí karibského ostrova Grenada 3

Ochutnávka aromatického koření patří k nejoriginálnějším aktivitám v Grenadě. Najdete zde spoustu zajímavých míst, kde se můžete dozvědět o produkci koření a podívat se, jak se pěstuje. Asi hodinu cesty autem od St. George’s se nachází Belmont Estate nabízející různé prohlídky bio farmy a jejího tropického ovoce a koření. Na plantáži ze 17. století se rovněž dozvíte o pěstování kakaa a jak z kakaových bobů vzniká čokoláda (samozřejmě i s ochutnávkou). Skuteční čokoholici se mohou vydat na prohlídku, která zahrnuje vynikající oběd o 3 chodech, z nichž každý obsahuje čokoládu. K dalším aktivitám patří prohlídka malého muzea a nakupování lahůdek z čokolády a místních řemeslných výrobků. Děti mají k dispozici mazlicí zoo se zvířaty, jako jsou kozy, osli, želvy a mluvící papoušci.

Oproti tomu Laura’s Herb & Spice Garden nabízí klidnější zážitky. Návštěva začíná komentovanou prohlídkou krásné zahrady s kořením, s ochutnávkami ovoce & koření a informacemi o jejich zdravotní prospěšnosti. Více venkovský zážitek pak nabízí farma Douglaston Spice Estate (zavřeno?). Místní pracovníci zde předvádějí, jak se na ostrově pěstuje a zpracovává koření, a Vy můžete procházet starými dřevěnými budovami a přitom ochutnávat. Po všech prohlídkách se zásobte v místním obchodě muškátovým oříškem, vanilkou, skořicí, hřebíčkem a dalším.  

 

Přístav Carenage

Vnitřní přístav & kotviště známý jako Carenage představuje rušný okrsek v St. George’s. Jedná se o příjemné místo, kde se můžete procházet po nábřeží a nasávat každodenní život. Rybáři vytahují své úlovky z barevných dřevěných škunerů, místní smlouvají o čerstvý úlovek a z kontejnerových lodí se vykládají zásoby. Můžete procházet obchody nebo relaxovat v některé z restaurací podávajících čerstvé dary moře a pochutiny. Kolem přístavu vede nábřežní ulice Wharf Road skýtající skvělé výhledy. Když zde budete, všimněte si bronzové sochy Christ of the Deep/Christ of the Abyss („Kristus z hlubin/z propasti“). Darovali ji majitelé luxusní osobní lodi jako projev vděčnosti za úsilí místních při záchranných pracích poté, co loď explodovala nedaleko Grand Anse.

 

Morne Rouge Bay – pláž v zátoce

O jednu zátoku jižně od Grand Anse nedaleko jižního výběžku Grenady se nachází pláž Morne Rouge Bay, tišší alternativa pláže Grand Anse. Klidné, nefritově zelené moře šplouchá na 1,5 km dlouhý oblouk bílého písku, takže je to jedna z nejbezpečnějších pláží na plavání v Grenadě. Restaurace v resortu kolem pláže nabízejí občerstvení a bujná zeleň skýtá spoustu stinných míst, kde můžete usednout a relaxovat. Také si zde můžete vypůjčit lehátka, paddleboardy a vybavení na šnorchlování.

 

Národní park a lesní rezervace Grand Etang

NP Grand Etang ve vnitrozemí ostrova, domov bohaté biodiverzity rostlin i zvířat, nabízí krásnou scenérii deštného pralesa a zajímavé pěší trasy. Jedním z ústředních bodů parku je krásné jezero Grand Etang Lake ve vulkanickém kráteru. Z návštěvnického centra Grand Etang vede parkem několik stezek, od samostatné pěší stezky Morne LaBaye Trail (30 minut) s mnoha druhy domorodých rostlin až po náročnější Concord Falls Trail, která vede kolem trojice kaskád s jezírky vhodnými na plavání. K dalším oblíbeným trasám patří Shoreline Trail kolem jezera Grand Etang Lake, trasa k vodopádu Seven Sisters Falls a stezka Mount Qua Qua Trail, 3hodinový výstup s výhledy na prales. Na stezkách můžete zahlédnout řadu druhů ptáků, orchidejí a vysoké stromy v deštném pralese.

 

Národní park Levera

Na severovýchodním pobřeží ostrova leží NP Levera, který nabízí krásnou a dramatickou scenérii v místech, kde se Karibské moře setkává s Atlantikem. Naleznete zde pár lákavých, relativně nerozvinutých pláží. Pláž Bathways Beach s korálovým pískem a se skalami v pozadí skýtá výhledy na soukromý ostrůvek Sugar Loaf (Levera Island) a další v dálce, zatímco přírodní útes kolem pobřeží skýtá dobrou ochranu pro plavce. Také pláž Levera Beach je pěkná, s menším počtem návštěvníkům než Bathways. Na zdejších plážích často hnízdí mořské želvy. Zajímavé je rovněž jezero Levera Pond, dávný vulkanický kráter naplněný vodou a významné prostředí pro ptáky, jako je pisila americká a volavky. Zastavte se nejprve v návštěvnickém centru u vchodu do parku, kde se dozvíte více o těchto významných hnízdištích.

 

Vodopády Annandale Falls

V horách severně od St. George’s se nachází Annandale Falls, vodopád vysoký 10 m řítící se do jezírka ukrytého v tropické zeleni. Krátká pěší stezka sem začíná u Annandale Falls Centre. Během cesty uvidíte krásné tropické květiny a zeleň, jako jsou kapradiny a divoký zázvor. K hlavním atrakcím patří pozorování místních odvážlivců, kteří shora skáčou do vody (počítejte s tím, že si mohou říct o příspěvek). Také si můžete zaplavat u základny kaskád a k dispozici jsou převlékárny. Pokud byste raději klidnější návštěvu vodopádu, za návštěvu stojí Royal Mount Carmel Falls na východním pobřeží ostrova. Pěší túra tam trvá jen 10 minut a můžete sjet dolů po kamení a osvěžit se v křišťálově čisté vodě.

14 turistických atrakcí karibského ostrova Grenada 4
Fort St George

La Sagesse – hotel a restaurace v bývalém sídle

Na atlantické straně ostrova leží La Sagesse 3* umístěný v bývalém sídle lorda Brownlowa (bratrance královny Alžběty II.). Plážová rezidence byla zrenovována a proměna v romantický hotel s restaurací u pláže se zlatavým pískem a skvělým plaváním v chráněné zátoce. Zdejší restaurace je příjemné místo, kde si můžete dát oběd, s pokrmy z místních darů moře a plodin z bio zahrádky. Po obědě se můžete vydat na přírodní stezky, které procházejí zdejšími větrnými kopci a nabízejí pěkné výhledy na oceán. Oblast je rovněž skvělá na pozorování ptactva. Mnoho druhů ptáků žije ve zdejších křovinatých lesích, mangrovech a na slaných jezírkách. Jedná se o zajímavý výlet daleko od davů na vyhledávaných turistických trasách.

 

Carriacou – ostrov

Carriacou (čtěte „keriekou“), který je známý jako „Země podmořských útesů“, leží severovýchodně od Grenady a jedná se o krásný cíl pro jednodenní výlet. Pobřeží lemují pláže s bílým i s černým (vulkanickým) pískem a kolem břehů se ukrývají korálové útesy skýtající skvělou příležitost pro potápění a šnorchlování. Dalším vynikajícím místem na šnorchlování  je nedaleký ostrůvek Sandy Island, která spadá pod Mořské chráněné oblasti. Na Carriacou leží řada malých vesniček, ale hlavním centrem je Hillsborough. V něm najdete Carriacou Museum vystavující karibské, evropské i africké artefakty a ostrov nabízí několik pěších turistických tras. Na Carriacou se dostanete rychlým trajektem z Carenage v St. George’s (plavba trvá 60- 90-minut) nebo letecky z Mezinárodního letiště Point Saline/Maurice Bishop na Grenadě.

 

Petite Martinique – ostrov

Petite Martinique ležící 5 km severovýchodně od Carriacou je ještě tišší než sousední ostrov, a přitom neméně krásný. Hlavním pilířem ostrůvku je rybolov a můžete pozorovat místní, jak táhnou svůj úlovek nebo se procházejí po plážích a povídají si se staviteli lodí při práci. Jedná se o skutečné ostrovní útočiště s minimem zařízení pro turisty (kromě pár penzionů a rodinných restaurací), ale zato zde najdete místní barvitost. Mnoho jachtařů si zde udělá zastávku a poobědvá v některé z restaurací nebo podnikne výstup na nejvyšší vrchol ostrova nazývaný Piton, který skýtá fantastické výhledy. Můžete se sem dostat z Carriacou trajektem nebo vodním taxi. 

Akční nabídka ubytování: