19 atrakcí kolumbijské Cartageny

19 atrakcí kolumbijské Cartageny 1

Krásné město na karibském pobřeží Kolumbie přivádí k životu jinou éru, jako byste se procházeli stránkami z historické knížky. Na rozdíl od mnoha historických měst, která mohou nabídnout pouze něco ze své vybledlé slávy, byla opevněná stará část Cartageny skvěle zrestaurována.

Cartagena je město plné nečekaných lahůdek pro návštěvníky, kteří zde budou poprvé: naleznete zde výjimečné restaurace spolu s jedinečnými atrakcemi a možnostmi aktivit ve dne i v noci. Náměstí jsou plná ruchu, kočáry tažené koňmi přispívají k atmosféře historických lokalit, jako je pevnost Castillo San Felipe de Barajas a klášter Convento La Popa de la Galera, což je zajímavý způsob prohlídky pamětihodností. Mimo opevněné město pak Cartagena skýtá mnoho skvělých míst, jako je čtvrť Getsemani, kde se ocitnete mimo hlavní turistickou scénu a najdete více místní prostředí, můžete ochutnat pouliční jídlo a pozorovat večerní zábavu na nám. Plaza de la Trinidad. Cartagena je rovněž oblíbená destinace pro kitesurfing, který probíhá na plážích severně od města. A pokud budete mít k dispozici víc než den či dva, můžete zvážit výlet z Cartageny k proslulé bahenní sopce nebo na krásné pláže na ostrově Islas del Rosario.

 

Prohlédněte si opevněné staré město

Půvabné opevněné město v Cartageně je zářící hvězdou v zemi. Skvělá architektura, která byla pečlivě zrestaurována, pokrývá rozsáhlou oblast v historickém centru města. Úzké ulice se otevírají do náměstí lemovaných restauracemi nebo vstřícných otevřených parků.  Večerní vzduch zaplní hudba, kdy malé kapely vystupují v restauracích a potulní muzikanti zamíří na náměstí, jako by to byla scéna z románu Gabriela Garcii Marqueze. Po roce 2010 opevněné město prošlo rozsáhlou renovací historických budov, z nichž mnohé předtím zůstávaly prázdné. Restaurace a butikové hotely byly proměněny v mistrovská díla architektury s kreativním a vstřícným designem, kde můžete relaxovat v tichých dvorech mimo rušné ulice nebo si dát jídlo venku pod obrovskými palmami. Výsledkem je historické město proměněné revitalizací v destinaci, kde se návštěvníci chtějí zdržet déle. Pokud budete hledat aktivity ve starém městě večer, začněte pozorováním západu slunce nad mořem z vrcholu hradeb. Poté se projděte po čtvrti San Diego a zastavte na nám. Plaza San Diego, a pak pokračujte na nám. Plaza de los Coches, kde budete pozorovat pouliční umělce před věží Torre del Reloj. Mnoho cestovatelů se ptá na bezpečnost v Cartageně. Opevněné město je považováno za jednu z nejbezpečnějších lokalit v Kolumbii není pravděpodobné, že byste se setkali s problémy, když se zde budete procházet ať už ve dne nebo pozdě večer. Ulice působí pohodovým dojmem a můžete zde vidět policii, která sleduje dění.

 

Romantická jízda v kočáře taženém koňmi

I když to může působit kýčovitě, jízda kočárem taženým koňmi ulicemi koloniálního opevněného města patří k nejoblíbenějším turistickým aktivitám v Cartageně. Ve starém městě se zdá, že koně svým počtem převyšují auta, a klapot podkov můžete slyšet, když půjdete v téměř kterékoli ulici. I když prázdný kočár si můžete zastavit kdekoli ve městě, nejlepší místo představuje nám. Plaza de los Coches před Torre del Reloj, hlavní vstupní branou s ikonickou žlutou hodinovou věží. Kočáry tažené koňmi se řadí na jedné straně ulice a naháněči Vám rychle zprostředkují jízdu. O ceně můžete smlouvat, ale dosáhnete slevy pouze 15-20 % z počáteční ceny. Jízdy probíhají ve dne a pozdě do večera a vedou nejkrásnějšími ulicemi starého města.

 

Procházejte se ulicemi a náměstími v Getsemani

Hned za hradbami mimo opevněné město leží příjemný okrsek Getsemani. Tak jako opevněné město je to stará část a má podobné charakteristiky, včetně působivé architektury, dřevěných balkonů a úzkých ulic a uliček. Ale Getsemani má více obytnou povahu, je méně turisticky orientovaný a má mnohem autentičtější kolumbijské prostředí. Některé ulice nabízejí tichá útočiště, zatímco jiné jsou proslulé nočním životem. Na Plaza de la Trinidad, nejoblíbenějším náměstí v Getsemani, najdete pouliční prodejce nabízející výběr dobrého jídla, vystupující a turisty sedící na schodech kostela Sv. Trojice (Iglesia de la Trinidad). Lokalita ožívá zhruba po 18 hodině. Kolem náměstí najdete řadu malých neformálních restaurací s prostorem na sezení vevnitř i venku, i když většina je venkovní. Když se vydáte mimo náměstí, uvidíte ulice vyzdobené vlajkami, zdi pokryté obřími muraly a graffiti, známou uličku zastřešenou deštníky a lidi posouvající svoji židli ven na chodník, aby se mohli těšit z teplého večera. Opodál leží náměstíčko Plazuela del Pozo, kde v létě večer uvidíte stoly a uslyšíte muzikanty nebo malé kapely. Naproti přes ulici od nábřeží, na ul. Calle del Arsenal v Getsemani, pak najdete podniky s hudbou a dalším děním dlouho do noci. Svoje jízdy zde končí pestrobarevné otevřené turistické autobusy Chiva, které často uvidíte v ulicích. Na opačné straně ulice u nábřeží uvidíte pěkný prostor se stoly a židlemi nabízející výhled na vodu a staré město na protějším břehu. Parkují zde také pojízdné prodejny (food truck) s jídlem od pizzy po sushi. Jedná se o další oblíbenou lokalitu, kam lidé chodí večer relaxovat. Hotel Dorado Plaza Calle del Arsenal 4*

 

Katedrála v Cartageně 

Katedrála svaté Kateřiny Alexandrijské (Catedral Santa Catalina de Alejandria) je jedna z nejfotografovanějších budov ve starém městě, především v noci, když je působivá věž nasvícená jako výjev z pohádky. Uvidíte ji z celého starého města, když budete procházet ulicemi. Budova pochází z roku 1612 a nedávno byla kompletně zrestaurována. Podaří-li se Vám nahlédnout dovnitř, spatříte vysoké oblouky podpírané mohutnými sloupy. Katedrála stojí naproti stinného parku Plaza Bolivar. Během dne v blízkosti katedrály často uvidíte umělce prodávající svá díla.

 

Restaurace v Cartageně

Možnosti jídla jsou v historickém centru města obecně vynikající a pokrmy připravené šéfkuchaři nezapomenutelné. Design restaurací a jídelních prostor představuje samostatnou atrakci, s podniky od od kultivovaných až po osobité. Také výběr je působivý, kdy nabízejí mezinárodní kuchyni z celého světa, ale také skvělé kolumbijské jídlo. Pro turisty patří k nejoblíbenějším zážitkům návštěva restaurací na historických hradbách města s výhledem na moře. To nabízejí dvě restaurace. Na hradbách naproti luxusnímu Charleston Santa Teresa Hotelu 4* najdete restauraci El Baluarte podávající především tapas a chuťovky. Turisté sem rádi přicházejí hlavně v době západu slunce; později zde začne hrát kapela. Když budete odtud pokračovat po hradbách, přejdete po můstku pro pěší (který nabízí skvělý výhled na město), dostanete se ke Café del Mar, další restauraci na hradbách s rozsáhlým posezením venku. Tento podnik má spíše módní atmosféru a rozsáhlejší menu a večer zde bývá poměrně rušno. Pokud Vás láká tradičnější kolumbijský zážitek, zamiřte do restaurace Mardeleva (nespleťte si ji s Pizzerií Mar de Leva). Veškeré suroviny použité v Mardelevě jsou čerpány z Kolumbie, a přestože zde najdete celou řadu jídel, hlavní pozornost podniku se zaměřuje na pokrmy z moře. Restaurace zahrnuje otevřený dvůr s příjemnou atmosférou, a také pěkné posezení uvnitř vybavené klimatizací. Večer ve dvoře většinou vystupuje místní kapela. Mistura je další restaurace, kde můžete očekávat vynikající jídlo, ale také restaurace samotná je krásná. Jedná se o velkou restauraci rozdělenou do několika různých částí, takže každá část působí útulně. Restaurace nabízí široký výběr pokrmů. Mnohé restaurace v Cartageně otvírají až na večeři v 19 hodin a jídlo se začne podávat v 19,30. Je dobré mít rezervaci, především ve dnech mezi čtvrtkem a nedělí; zastavte se zde odpoledne a rezervujte si stůl.

 

Tunely pevnosti Castillo San Felipe de Barajas

Pevnost Castillo San Felipe de Barajas tyčící se na kopci jen kousek od hradeb města je považována za jednu z největších, které Španělé vybudovali v Novém světě. Díky jejímu komplexnímu systému tunelů, celkovému designu a trojúhelníkovému tvaru, je mezi španělskými pevnostmi originální. Jejím nejpůsobivějším prvkem je však systém tunelů. Design tunelů pamatoval na akustiku, která umožňovala Španělům slyšet i nejslabší zvuk vytvořený někým, kdo se snaží přiblížit. Kromě toho umožňovala snadnou komunikaci, protože zvuk se v tunelech nese na velké vzdálenosti. V tunelech je navíc obtížné se zorientovat, ale dovnitř se dostanete na několika místech, takže nepůsobí obzvlášť klaustrofobicky za předpokladu, že se nevydáte hlouběji do míst bez východů. Navíc tunely nabízejí chladné útočiště z horka a žhnoucího slunce venku.

Navštivte kolumbijskou Bogotu

Pouliční vystoupení u Torre del Reloj a na Plaza de los Coches 

19 atrakcí kolumbijské Cartageny 2

Mnoho lidí přijde do města za hradbami velkolepou branou Torre del Reloj, nazývanou rovněž Puerta del Reloj či Boca del Puente. Snadno ji poznáte podle mohutné žluté hodinové věže, který se tyčí nad ní. Před hodinovou věží se hlavně večer shromažďují prodavači cetek, muzikanti, mimové a další vystupující. Hned za hradbami leží Plaza de los Coches, velké trojúhelníkové náměstí často plné lidí potloukajících se kolem bez skutečného důvodu (kromě obdivování okolních budov) a s frontou kočárů tažených koňmi, které čekají na turisty. Za bránu se ale také dostanete taxíkem. Kolem hlavní arkády za koňmi najdete prodejce nabízející výběr sladkostí a za nimi pár restaurací. Jeden z konců nám. Plaza de los Coches zdobí socha konkvistadora dona Pedra de Heredia. Na protějším konci jsou každý večer kolem zdi rozestaveny žluté stoly, které se rychle zaplní turisty. Stoly jsou obsluhovány z restaurací na náměstí. Večer po náměstí procházejí menší kapely s akordeony a bicími nástroji a hrají turistům, od kterých očekávají příspěvek. Pokud zde budete ve dne, můžete se vydat do zeleného parku Parque del Centario přes ulici od Torre del Reloj. Na stromech žijí lenochodi, kteří často slezou dolů podívat na turisty; můžete zde však vidět také opice, leguány, veverky a řadu ptáků. Vstup do parku je zdarma.  

Navštivte kolumbijský Medellín

Náměstí a park Plaza Bolivar

Cartagena má horké a vlhké klima, takže trocha stínu vždy představuje vítanou úlevu. K nejlepším místům za tímto účelem patří park Plaza Bolivar před Palácem inkvizice (níže). Lavičky v parku obklopují jezdeckou sochu Simona Bolivara a obří stromy skýtají útočiště před žhnoucím sluncem.  Lidé sem přicházejí posedět, těšit se z pár minut ticha nebo krmit holuby. Park není rušný, ale naháněči na jeho okrajích se snaží prodat procházejícím turistům cokoli. Kupte si vychlazené pití nebo zmrzlinu u některého z mobilních prodejců a snažte se popadnout dech.

 

Pouliční jídlo a náměstí Plaza de la Trinidad večer

I v případě, že nebudete mít dost času abyste si plně prohlédli Getsemani, stojí za to se večer projít po nám. Plaza de la Trinidad. Z důvodů, které se zpočátku mohou zdát nepochopitelné, je náměstí před kostelem magnetem pro místní i turisty. Se začínajícím večerem se schody kostela zaplní lidmi a náměstí ožije aktivitou. Kdykoli večer zde budete, máte šanci se zúčastnit spontánní hodiny tance, vidět polykače ohně či žongléry nebo narazit na jedinečnou podívanou, jakou nenajdete v jiných částech města. K nejvýznamnějším atrakcím na náměstí patří pouliční jídlo. Prodejci kolem celého náměstí připravují vynikající jídlo přímo před Vašima očima. Můžete si vše nejprve prohlédnout předtím, než něco ochutnáte. A pokud byste nenašli nic, co by odpovídalo Vašim chutím, nezoufejte: náměstí je obklopeno restauracemi, které lemují také ulice z něj vedoucí. Plaza de la Trinidad je vzdáleno méně než 10 minut chůze od hlavní brány do opevněného města.

 

Atmosféra na náměstí Plaza Santo Domingo

Vyjít do tohoto otevřeného prostoru po procházení úzkými ulicemi bývá vítaná úleva. Kostel Iglesia de Santo Domingo dominuje jedné straně nám. Plaza Santa Domingo, ale k nejznámějším prvkům náměstí patří ležící ženská socha od kolumbijského sochaře Fernanda Botery. Tradicí se sáhnout si na sochu pro štěstí. Naproti kostela jsou stoly, kde si můžete dát jídlo a těšit se ze stínu. Pouliční prodejci zde nabízejí turistům pokrývky hlavy, bižuterii a prohlídky města, ale snadno se jich zbavíte, když si nic nekoupíte.

 

Svatostánek Sv. Petra Klavera

Iglesia de San Pedro Claver je skvěle zachovalý kostel z roku 1580, kde je pohřben sv. Petr Claver. Kostel představuje chladné a tiché útočiště z horka v ulicích Cartageny. Večer se náměstí před ním promění v rušné a živé místo. Na náměstí jsou rozesety menší kovové skulptury, zatímco restaurace po setmění rozloží stoly. Náměstí skýtá výhledy na věž katedrály a z jeho okraje se nabízí jeden z nejčastějších fotografovaných pohledů na katedrálu, který často spatříte online a v brožurách. V kostele se nachází malé muzeum, stinné nádvoří a zahrada. Uvnitř kostela je vystavena působivá sbírka náboženského umění.

 

Klášter Convento de la Popa

Klášter Convento de la Popa, který je vidět z téměř kteréhokoli místa v Cartageně a v noci bývá osvětlen, leží nad městem na kopci Popa (150 m). Vybudován byl na začátku 17. století jako klášter a v průběhu let používán pro různé účely, např. jako kasárna. Také zde chvíli pobýval Simon Bolivar. Dnes Convento de la Popa představuje náboženské muzeum, ale stojí za návštěvu také kvůli fantastickým výhledům na Cartagenu a Karibské moře. Jeho krásné nádvoří je plné barevných rostlin spolu s několika jedinečnými skulpturami. V klášteře je uchovávána La Virgen de la Candelaria, zobrazení Panny Marie, patronky Cartageny. Do budovy se platí menší vstupné.

 

Muzeum zlata kultury Zenu

Muzeum zlata kultury Zenu (Museo del Oro Zenu) je atrakce se vstupem zdarma, kterou najdete hned vedle slavného nám. Plaza Bolivar. Je to víc než jen muzeum věnované zářivému kovu: skýtá pozoruhodný pohled na historii domorodých Indiánů Zenú a význam zlata v jejich životě. Uvnitř najdete více než 500 zlatých předmětů fantastických tvarů, včetně zlatého jaguára a filigránského motýla. K dalším lákadlům muzea patří expozice věnované zdobení těla barvami, textiliím a technickému umu kultury Zenú (Sinu), která před více než 2500 lety vybudovala rozsáhlou síť kanálů.

 

Bahenní sopka El Totumo 

19 atrakcí kolumbijské Cartageny 3

Proslulou bahenní sopku v Kolumbii můžete navštívit při jednodenním výletu z Cartageny. Téměř rituálem přechodu pro cestovatele bývá ponoření se do teplého bahna této jinak nenápadné hromady. Poté, co vyjdete po mnoha schodech na vrchol „sopky“, se můžete ponořit do bahnitého jezera, obvykle plného dalších lidí. Budete kompletně od hlavy k patě pokryti bahnem, ale jakmile vylezete, po ruce jsou místní lidé, aby Vám pomohli smýt bahno vodou a utřít ručníky, což není vůbec snadné. Za očištění musíte zaplatit, bahnem budete cítit po zbytek dne a Vaše plavky možná už nebudou jako dříve, takže byste si měli vzít nějaké starší, na kterých Vám méně záleží. Většina návštěvníků se sem vydává při organizovaném půldenním výletě z Cartageny, který zahrnuje krátkou zastávku na pláži Manzanillo. Bahenní sopka je vzdálena asi hodinu cesty od Cartageny (v závislosti na dopravě). Hotel Manzanillo Beach 2* 

 

Jednodenní výlet na Playa Blanca a Islas del Rosario

Návštěva nedalekých ostrovů a pláží je další oblíbenou aktivitou při pobytu v Cartageně. Ostrovy  Islas del Rosario nabízejí krásné pláže, včetně nejslavnější Playa Blanca („Bílá pláž“). Úžasná pláž s bílým pískem omývaná lesknoucím se tyrkysovým Karibským mořem vypadá jako z turistického katalogu. Kolem pláže najdete pár venkovsky působících restaurací. Většina lidí navštíví ostrovy a pláže při jednodenním výletu, který zahrnuje více zastávek, ale můžete se sem také vydat lodní dopravou a strávit den na Playa Blanca. Ta je přístupná po silnici, a pokud nechcete absolvovat plavbu lodí (45 minut), další možností je výlet autobusem. K nejoblíbenějším patří jednodenní výlet z Cartageny na Playa Blanca a Baru Island, která trvá asi 8 hodin a zahrnuje oběd.

 

Kitesurfing na plážích Manzanillo a Boquilla

Stálý vítr a poloha města u Karibského moře činí z Cartegeny oblíbenou lokalitu pro kitesurfing. K hlavním plážím patří Boquilla a o něco dále pláž Manzanillo. Boquilla má rozvinutější infrastrukturu, s restauracemi a možnostmi ubytování pro lidi, kteří chtějí veškerý čas věnovat vodnímu sportu. Playa Manzanillo je méně rozvinutá a proto sem míří mnohem méně vyznavačů kitesurfingu. Někteří však dávají přednost menšímu ruchu a zde si udělají základnu. Pure Kitesurf je hlavní škola kitesurfingu na Manzanille, která navíc nabízí denně dopravu z centra Cartageny a také místo, kde si mohou kitesurfaři uložit své vybavení. Kromě toho skýtá lekce kitesurfingu a půjčovnu vybavení. Na Boquille naleznete několik operátorů.

 

Palác inkvizice – Historické muzeum Cartagena de Indias

19 atrakcí kolumbijské Cartageny 4

Cartagena byla hlavním ústředím španělské inkvizice v Jižní AmericePalacio de la Inquisición – Museo de Histórico de Cartagena de Indias, umístěný v krásně zrenovované sérii domů ze 70. let 18. století skýtá velmi detailní pohled na španělskou inkvizici. Číselný systém Vás provede různými místnostmi a dvory, kde se dozvíte celý příběh (španělsky i anglicky). Nenechte si ujít nádvoří, kde uvidíte některé nástroje používané v té době, včetně gilotiny a dalších přehlídek.

 

Karibské námořní muzeum

Karibské námořní muzeum (Museo Naval del Caribe) je umístěno v krásně zrestaurované jezuitské škole z roku 1612. Expozice mapují 500 let námořní historie Cartageny spolu s informacemi o kolumbijském námořnictvu a armádě. Na dvou úrovních uvidíte nálezy z lodí potopených v přístavu včetně kanonů, lodních zvonů, mušket a dalších pokladů. Popisy jsou pouze španělsky, ale najdete zde také videoprůvodce v angličtině. Muzeum se nachází přímo u městských hradeb a nám. Plaza De Santa Teresa leží před ním. Po prohlídce muzea vyjděte po svahu na vrchol hradeb a obdivujte výhled na Karibské moře.

 

Mercado Bazurto – tržnice

Kousek skutečného života v Cartageně najdete, když zamíříte do tržnice Mercado Bazurto. Naleznete zde místní lidi a prodejce věnující se své každodenní práci uprostřed chaotického prostředí. Americký kuchař a novinář Anthony Bourdain zde strávil nějaký čas, který věnoval jídlu, nakupování a poznávání okolního šílenství. Tržnice je velká a nejlepší způsob, jak si ji prohlédnout, je prostě se procházet. Každý kout a ulička přinese nový útok na Vaše smysly a úsměv do Vaší tváře. Najdete zde to nejčerstvější, ať už se jedná o zeleninu, ovoce, dary moře či maso. Malé restaurace v tržnici nabízejí místní jídla čerstvě a rychle připravená přímo před Vašima očima. K tržnici se snadno dostanete, když pojedete kousek taxíkem ze starého města. 

Akční nabídka ubytování: