Domácí projekty, které zvládnete udělat sami

Domácí projekty, které zvládnete udělat sami 1

Pokud toto čtete, je pravděpodobné, že už Vám kolem mozku víří nějaké projekty. Nedovolte, aby Vás odradil nedostatek sebevědomí. Ano, jste připraveni absolvovat malování stěn a navrhnout jejich novou podobu. Podle našich odborníků jsou hlavními prvky projektů vylepšujících bydlení trpělivost a držet se přísloví „dvakrát měř a jednou řež“. Vaše úsilí bude odměněno: nejenže můžete potenciálně ušetřit spoustu peněz, ale hrdost, která je s tím spojena, je k nezaplacení.

 

Namontujte (nepravé) stropní trámy

Dřevěné trámy mohou skutečně pozvednout prostor, ať už jde o chodbu nebo obývací pokoj. Nemusíte přitom být superhrdina, abyste s nimi mohl/a pracovat, alespoň ne pokud pocházejí od Barron Designs. Ano, jsou to imitace trámů, které představují drzou náhražku za skutečné.

„Strop není povrch, kterého byste se dotýkali,“ říká Mikel Welch, návrhář interiérů v New Yorku a instruktor na online vzdělávací platformě Skillshare. „Když jste tak daleko, (umělé) trámy vypadají tím dražší a opravdovější.“

Instalace je hračka. Nejtěžší je zajistit, abyste měřit přesně, než začnete řezat pilkou na železo.

„Uřízněte je co nejtěsněji, skoro je trochu vmáčkněte, aby dobře zapadly,“ říká Welch.

I když trámy pravděpodobně neváží více než 5 kg, kamarád kutil by Vám měl pomoci s manévrováním a instalací trámu, když budete utěsňovat okraje nátěrem Dap Alex Plus Paintable Latex Caulk (bez šroubů). Nechte každý trám asi 20 minut zaschnout. Instalace nepravých trámů v projektu středně velké místnosti může trvat asi půl dne.

 „Pokud si nemůžete dovolit strhat trámy ze staré stodoly a nechat je zrenovovat, tohle Vás vyjde na desetinu nákladů na skutečné trámy,“ říká Welch.

 

Šatna v koutě 

Prostorová kapsa u dveří je cennou oblastí. Libby Rawes, majitelka a hlavní designérka Sharp + Grey Interiors ve Filadelfii, která pomohla rodině oživit boční vchod v hale, to ví z první ruky.

„Nepořádek může mít obrovský vliv na to, jak se ve svém domě cítíte a jak žijete, zejména u dveří, kterými každý den přicházíte. Využití každého centimetru pro promyšlený úložný prostor může poskytnout malému prostoru novou organizaci, takže se budete cítit klidně, když budete vcházet nebo odcházet z domu.“

Přestože se jedná o náročnější projekt, stojí za vynaloženou námahu. Začněte tím, že se rozhodnete, jak bude místo fungovat a jaké komponenty požadujete: obložení, skříňky, police, možná lavici. Než zjistíte konfiguraci, změřte prostor. Na IKEA Home Planner najdete přizpůsobitelné šablony, nebo zamiřte do nábytkového showroomu, kde Vám odborníci s uspořádáním skříněk pomohou. Budete přitom muset dobře počítat, abyste zajistili, že všechny míry skutečně pasují. Začněte s obložením. Až bude hotové, postupujte zdola nahoru. Pomocí předpřipraveného řeznického bloku a překližky jako rozdělovačů vytvořte úložnou lavici. Nainstalujte skříňky. Plánujte si, že na tomto projektu strávíte 2-3 víkendy, protože vyžaduje docela dost práce, vyplatí se však udělat to sám/sama.

 

Malování exteriéru domu

Už víte, že může nátěr působit transformačně, a pro exteriér domu to platí rovněž. Když Chantelle Clarke, kreativní ředitelka Clarke and Co. Global Designs z Melbourne v Austrálii, koupila dům, líbil se jí hlavně potenciál interiérů a ulice, ne už ale přítomné cihly.

„Byla to hnědá vícebarevná cihla typická pro 80. léta. Také jste mohli vidět místa, kde byly cihly nahrazeny jinými neladícími cihlami. Bylo to velmi nevzhledné.“

Namísto čekání na profesionály se amatérská kutilka Clarke a její manžel pustili do exteriéru sami, i když samotná velikost projektu byla zastrašující. Nátěr cihel, okapů, oken, fasád a svodů jim zabral téměř čtyři víkendy. Nejprve cihly tlakově umyli, aby z nich odstranili nečistoty a prach, a poté nanesli dvě vrstvy dramatické tmavé, uhlově šedé barvy (podobné Emerald Exterior v Iron Ore  od Sherwin-Williams). Natírání porézních cihel bylo náročné, říká, ale barvu na první nátěr zředila vodou, aby se snadněji roztírala. Místo nástřiku barvy se Clarke rozhodla pro použití válečků, aby se zabránilo přestřiku a plýtvání. Poté přešli na čištění a broušení okenic a obložení, které bylo natřeno černou barvou, podobnou Emerald Urethane Trim Enamel  od Sherwin-Williams v barvě Tricorn Black.

„Nezapomeňte natřít obě strany (žaluzií), protože zadní strana bude viditelná z interiéru domu.“ Další výzvou bylo dostat se do vyšších částí domu – Clarke si k tomu musela pronajmout lešení. „Nemyslím si, že bychom projekt zvládli úplně sami. Tvrdé práce se nebojím, ale byl to fyzicky nejnáročnější projekt, ale je to také něco, na co jsem nesmírně hrdá. Nejen, že jsme ušetřili peníze tím, že jsme práci provedli sami, ale zvýšili také jsme hodnotu nemovitosti.“ Další výhoda? Nově nalezené spojení se sousedy, kteří se zastavili a povzbuzovali je.

 

Instalace podlah

Domácí projekty, které zvládnete udělat sami 2

Pokládání podlah se může zdát jako nadlidský úkol, ale je to zvládnutelný projekt, kterým vylepšíte svůj domov.

„Zní to absurdně, ale ve skutečnosti je to skvělé a neuvěřitelně nákladově efektivní,“ říká Ginger Curtis z Urbanology Designs v Dallasu, která s pomocí svého manžela položila ručně vyrobené javorové podlahy ve dvou pokojích pro jejich syny.

„Nedoporučovala bych na v celý dům, pokud nemáte spoustu času, ale spíš jen na určitou oblast, jako je pracovna nebo dětský pokoj.“

Curtis aplikovala na zakázku řezaná prkna přímo na překližkový podklad pomocí nastřelovací pistole (při práci s betonovou základnou byste museli použít lepidlo na dřevo.) Každá místnost jí trvala 2-3 dny. Toto je projekt, který je dobré naplánovat s dostatečným předstihem, protože nová podlahová krytina by měla ve Vašem domě ležet rozbalená několik týdnů, aby se aklimatizovala na domácí teplotu a vlhkost. Také byste se měli ujistit, že je Vaše podkladová podlaha rovná. Zatímco podlahy z tvrdého dřeva se mohou ohýbat asi o 1/8 palce (0,3 cm), nesmí to být o nic víc, jinak budou desky pružit a nebudou držet na místě.

 

Obložení stěn

„Obkladové panely zcela promění vzhled každé místnosti a lze je přizpůsobit mnoha stylům a barvám,“ říká specialistka na obložení Haylie Hammill, která pro svůj instagramový účet @Home_by_haylie  v anglickém Cheltenhamu realizovala více než 60 projektů. A co víc, může Vás to vyjít velmi levně. Než začnete s obkládáním, nakreslete si plán a rozhodněte, kolik krabic budete potřebovat.

Čtyři na místnost jsou nejčastější u standardních stěn vysokých 3 m,“ říká Hammill.

Vezměte šířku Vaší stěny, odečtěte asi 50 cm, pak vydělte 4, a získáte velikost každé krabice, přičemž mezi lištou a základní deskou ponechte mezeru 10 cm. Nakreslete rozměry na stěnu za pomocí rozpěrky 10×10 cm pro rohy a mezery. Ruční pilou nebo pokosovou pilou nařežte lišty z borovice pod úhlem 45°, aby při rámování úhledně pasovaly. Naneste stavební lepidlo na zadní stranu každé lišty a nalepte na vyznačenou čáru; řiďte se přitom vodováhou, abyste zajistili rovnost.

„Dávejte pozor na rovné povrchy, protože ty jsou obvykle největším problémem, kde na řadu přichází nastřelovací pistole,“ říká Hammill. Naneste těsnící hmotu podél okraje a utěsněte mezery, poté lehce obruste rohy, abyste je připravili na malování. Dokončení jedné stěny trvá Haylie Hamill asi 7 hodin, i když nováček by měl očekávat 1 až 2 dny.

„Obložení chodeb může trvat až 5 dní,“ upozorňuje. Její největší rada pro začínající obkladače: „Ujistit se, že jsou Vaše měření správná, a mít trpělivost u toho vydržet, to je klíčové.“

 

Upgrade polic ve skříni

Skříňky nemusí být nudné, jak může dosvědčit DIY nadšenkyně Megan Duncan, která nedávno zrekonstruovala svou prádelnu. Megan Duncan, která na @themintedvintage dokumentuje své renovace domů v Parkersburgu v Západní Virginii, USA, navrhla svou prádelnu s ohledem na dvě věci: úložný prostor pro zásoby a prostor pro věšení prádla. Místo instalace tyče od skříně ke skříni přidala Duncan polici s připevněným stojanem, aby prostor získal vzhled více „na míru“. Při navrhování zvažte svůj fyzický dosah, radí Duncan.

„Kdybych měla vycentrovat věšák na polici, i s mýma dlouhýma rukama bych nedosáhla na to, abych pověsila oblečení, a věšáky by se dotýkaly stěny. Kvůli hloubce naší pračky a sušičky jsme nakonec museli připevnit stojan jen pár palců dozadu od přední části police.“

Nejprve se pusťte do skříní. Duncan koupila nedokončené dubové skříně, ale Craigslist může být zlatý důl. Poté změřila a nařezala borovicou desku na délku – za sucha, aby se ujistila, že pasuje mezi stěny, než začne s natíráním nebo mořením.

„Dokonce i v novostavbách nejsou stěny vždy rovné,“ říká Duncan. Připevnila stojan vyrobený z kusu (bloku) výběrového borového dřeva bez suků tak, že ho přišroubovala přes horní část police. Navrhuje vyzkoušet ramínka, abyste se ujistili, že sedí. Poté polici natřela tak, aby odpovídala skříňkám, pomocí Valspar Signature Paint + Primer v Secret Moss 5005-2A a namořila tyč stojanu. Aby polici připevnila ke skříním, přidala do horní části zapuštěných částí zbylé bloky dřeva, čímž vytvořila rovný povrch pro polici. Tento projekt lze provést přibližně za 4 hodiny.

„Zní to jako rychlý projekt, ale pokud jste jako my a máte tendenci své kutilské projekty vmáčknout do každodenního života, může vám to trvat i pár dní,“ říká se smíchem Duncan.