Jak strávit 2 dny v Jakartě

Jak strávit 2 dny v Jakartě 1

Indonéská metropole Jakarta bývá často označována za město kontrastů, což má svůj dobrý důvod. Budete-li mít trochu času a trpělivosti, naleznete zde zajímavé protiklady, jako jsou moderní mrakodrapy a chudinské čtvrti, kultivované restaurace a pouliční stánky s jídlem nebo historické budovy v obležení notoricky známým dopravním chaosem. K tomu připočtěte různé národnosti, tradice a kuchyně, a budete mít velkoměsto, které rozhodně stojí za průzkum.

V megapoli s více jak 10 miliony obyvatel sice není snadné se orientovat a pohybovat, ale pokud budete mít k dispozici 2 dny na její poznávání, měli byste zvládnout navštívit některá z nejzajímavějších míst v Jakartě. Následující návrh zahrnuje i čas potřebný k tomu, abyste se dostali z bodu A do bodu B.

DEN 1

Ráno a dopoledne

Den začněte dávkou kofeinu a klidnou snídaní v restauraci Social House v I. patře nákupního centra Grand Indonesia Mall. Posaďte se na balkon, odkud budete mít skvělý výhled na Uvítací památník (Selamat Datang, Bundaran HI) na kruhovém objezdu Hotel Indonesia; památník je jednou z historických pamětihodností Jakarty. Pokud budete chtít nakupovat, můžete se zdržet se v nákupním centru nebo zamířit na nedaleký trh Surabaya Street Market, který skýtá zase jiný zážitek. Trh s více jak 100 stánků – prodávajících vše od starožitností (jako jsou staré fotoaparáty a hodiny s kyvadlem) až po sochy a keramiku – je fascinující zastávkou pro návštěvníky už od 70. let 20. století.

Odpoledne

Dopřejte si indonéskou hostinu v působivé restauraci Lara Djonggrang. Pojmenována byla podle jávanské princezny, kterou podle pověsti nespokojený princ proměnil v kámen, a je vyzdobena indonéskými, čínskými a blízkovýchodními starožitnostmi. Pak se běžte nadýchat čerstvého vzduchu do parků, jako je Menteng Park (Taman Menteng) nebo Suropati Park (Taman Suropati), které jsou oblíbeným cílem místních toužících relaxovat uprostřed zeleně. Vydejte se na sever do čtvrti Glodok, kde najdete jednu z největších čínských čtvrtí (Chinatown) na světě, a ochutnejte lahodné čínské pochutiny na tradičním trhu Petak Sembilan, předtím, než projevíte úctu v chrámu Vihara Dharma Bhakti (Kim Tek Ie Temple) pocházejícím z roku 1650.

Večer

Poznejte živou zábavu na náměstí Fatahillah ve starém městě (Kota Tua), které od 17. do 20. staletí sloužilo jako správní centrum holandské Východoindické společnosti. Obdivujte půvab koloniálních budov, jako je majestátní Muzeum historie v Jakartě umístěné v budově bývalé radnice z roku 1710, a pak zamiřte na večeři do Café Batavia. Pěkná kavárna v budově holandského sídla se může chlubit přehlídkou historických fotografií a memorabilií. Den zakončete pozorováním západu slunce v Sunda Kelapa, přístavu lemovaném pestrými tradičními plachetnicemi (pinisi), které se stále používají pro přepravu zboží v indonéské souostroví.

Jak strávit 2 dny v Jakartě 2
indonéské satay

DEN 2

Ráno a dopoledne

Doplňte zásobu energie kávou a toastem kaya (opečený chleba s kokosovým džemem a vejcem) v  Sabang 16, a pak zamiřte do Národního muzea Indonésie skýtajícího další pohled do minulosti. Muzeum s více jak 60 000 exponáty z Indonésie a ze světa je archeologickou pokladnicí. Pak se občerstvete trochou historie jedlého druhu v Ragusa Italian Ice Cream, nejstarší zmrzlinárně ve městě pocházející z roku 1947, a dopoledne zakončete na vyhlídkové terase  Národního památníku (Monas) vysokého 132 m. Vybudován byl na památku boje země o nezávislost a ukrývá sérii pozoruhodných historických dioramat.

Odpoledne

Na oběd se zastavte v Sate Padang Ajo Ramon, pouličním stánku, který prodává hovězí satay patřící k nejlepším ve městě. Budete-li zde poprvé, měli byste pamatovat, že satay se podává s hustou kořeněnou kari omáčkou. Poté zamiřte na jih do přistěhovaleckého okrsku Kemang, abyste poznali kreativnější stránku města. Ti, kdo se zajímají o moderní umění, by si neměli nechat ujít Dia.lo.gue, minimalistický prostor věnovaný podpoře špičkových indonéských umělců. K nejdéle fungujícím galeriím ve městě patří Edwin’s Gallery se střídajícími se expozicemi prací indonéských a mezinárodních umělců. Milovníci historie se místo toho mohou vydat zpátky v čase v Bartele Gallery, která vystavuje starožitné mapy, retro tisky a fotografie.

Večer

Odreaguje se v některém spa, jako je Bali Heritage Reflexology & Spa (údajně zavřeno), kde si můžete zvolit buď tradiční indonéskou masáž, nebo méně obvyklou proceduru. Po dobře stráveném dni se odměňte pár drinky a čínskými knedlíčky např. v Pao Pao Liquor Bar & Dimsum (údajně zavřeno) v módním okrsku Senopati. Další možností skýtající večeři s výhledem je SKYE Bar and Restaurant v 56. patře budovy BCA Tower. Zde můžete ochutnat některé mezinárodní pokrmy a přitom se těšit z fantastických výhledů na rozsáhlou metropoli. A pokud se Vám ještě nebude chtít spát, můžete vyrazit na parket v X2, jednom z nejrušnějších nočních klubů ve městě.

Akční nabídka ubytování: