12 způsobů, jak použít marocký styl ve výzdobě domu

12 způsobů, jak použít marocký styl ve výzdobě domu 1

Bezstarostně působící bohémské interiéry jsou ve světě dnešního dekoru stále častější, přičemž mohou mít mnoho forem. Jsou to např. prostory inspirované 70. lety plné retro úlovků nebo umně vyzdobené drháním a třásněmi. A pak jsou zde bohémské interiéry, které na sebe berou globální vzhled prostřednictvím kusů, které které působí, jako by byly objeveny v některé daleké zemi.

Marocký dekor představuje dobrý způsob, jak do interiéru v bohémském stylu přinést jakousi dramatičnost. Představuje severoafrickou zemi, která po celá staletí používá lucerny, vzory a propracované akcenty, a prvky byly vzaty z okázalých marockých prostor, odkud si našly cestu do moderních domovů. Je to styl, který je možné spojit s téměř jakoukoli existující formou dekoru, a představuje dobrý způsob, jak upoutat oči i srdce každého hosta, který vejde do Vašeho domu. Zde vybíráme některé inspirace poskytnuté designéry a dalšími odborníky na bydlení a design. 

 

Použijte marocké ozdobné polštáře

Marocký dekor se nebojí odvážných tisků a barev, které ve skutečnosti patří k jeho poznávacím znakům. Pokud chcete dát náznak globálnosti posteli či pohovce ve Vašem domě, použijte pár vzorovaných polštářů, které zároveň poslouží jako barevné prvky v interiéru.

 

Propojte prostor marockým kobercem

Okázalé vzorované koberce jsou další charakteristickou součástí marockého dekoru – dá se říct, že Marokem inspirovaná místnost by bez nich nebyla úplná. Na marockých kobercích bývá často použitý vzor diamontu (kosočtverce).

 

Instaluje výrazné marocké podlahové dlaždice

Instalace dlaždic a obkladů v ostrých kontrastních odstínech je velmi rozšířená a významná součást autenticky působících prostor. Obzvláště poutavé jsou vzorované dlaždice v marockém stylu na podlaze v koupelně, a to v odstínech černé a krémové nebo tmavě modré a bílé.

 

Buďte otevření k dramatickým detailům

Marocký dekor je jedním ze stylů, které je možné přizpůsobit podle Vašeho individuálního stylu. Pokud se rozhodnete pro odvážný přístup, marocký dekor Vám umožní být okázalý v projevu prostřednictvím velkých složitých vzorů, barev upoutávajících pozornost a výrazných detailů, které se vrství na sebe. To může zahrnovat vzorované polštáře, stolek s leptanou kovovou deskou, pestrý koberec a potisk na tapetách, který vše spojuje.

 

Přidejte marocký pouf

Pouf představuje marockou tradici už stovky let: slouží jako podnožka i jako sedátko v obytném prostoru. Je to klasický akcent, který můžete použít např. v obývacím pokoji. Pouf často zakoupíte online.

 

Pamatujte na texturu

Marocký dekor je ve velké míře o textuře, kterou dostanete do místností prostřednictvím polštářů, dek, povlečení, nástěnných závěsů a koberců. Pokud chcete jemný vizuální dojem, zvolte si marocky inspirované textilie ve stejné barevné paletě, takže textura v místnosti vynikne.

 

Použijte grafické pozadí v kuchyňské lince

V kuchyni je možné použít stylové marocké doplňky (lampa ve tvaru hvězdy a tkaný koberec), ale hlavní hvězdou je zadní stěna v kuchyňské lince, která připomíná typ dlaždic, jaký naleznete v celém Maroku. Pryč s obyčejnými obdélníkovými obklady a sem s odvážnými dlaždicemi!

 

Zavěste světlo v marockém stylu

Kovové lampy jsou další klasický prvek používaný v Maroku. Ať už se jedná o lucerny nebo o závěsné lampy vrhající úzký pás světla, marocké lampy přinášejí do prostoru náznak jakéhosi kouzla. Tradiční marockou lampu je možné uplatnit vedle neutrálního dekoru se skandinávskými detaily.

 

Přidejte pletené prvky

Košíky a další pletené proutěné předměty jsou zásadním prvkem nejen marockého dekoru, ale globálního dekoru vůbec. Jsou to dekorativní prvky představující významnou součást bohémského interiéru. Velké koše mohou fungovat jako květináče na pokojové rostliny, zatímco menší koše mohou být umístěny na stěně.

 

Vrstvení vzorů

Marocký dekor nezná hranice, pokud jde o hru se vzory. Můžete zkombinovat nespočet kontrastních vzorů bez obav, že budou působit proti sobě. Tak lze např. položit dva menší koberce v marockém stylu na sebe; v tomto případě je dobré zvolit sjednocující barvu (např. černou), abyste do prostoru s mnoha vzory vnesli jakousi soudržnost. 

 

Vytvořte si svůj koutek na snění

Ukrýt se můžete ve svém kouzelném koutku u okna vytvořeném pomocí ještě kouzelnějších akcentů inspirovaných Marokem. Flitry na přehozu a polštářích (marocká textilie handira) mu dodají jiskru.

 

Přimíchejte vlastní styl

Marocký décor má tu skvělou vlastnost, že ho lze bezstarostně kombinovat s téměř jakýmkoli existujícím stylem. Skvěle ladí se skandinávským dekorem, ale také nachází své místo ve venkovských statcích a dodává eleganci eklektickým interiérům. Bez ohledu na Váš osobní styl je vždy možné najít způsob, jak aplikovat menší prvky marockého dekoru. Tak můžete např. spojit marocké prvky (pouf, koberec či textilní lampu) s Vaším individuálním stylem (např. pastelové moderní polštáře a nábytek se siluetami typickými pro polovinu 20. století).

Ať už se rozhodnete místnost pokrýt marockým dekorem od podlahy ke stropu, nebo ho představit pouze jemně, je to krásný způsob, jak přinést globální styl do jakéhokoli prostoru.

Marrákéš 
Lázně hammam v Marrákéši 
Berberové v Maroku