EKOLOGICKÉ BUDOVY DOKÁŽÍ ZLEPŠIT PRACOVNÍ VÝKONY ZAMĚSTNANCŮ I KVALITU SPÁNKU

EKOLOGICKÉ BUDOVY DOKÁŽÍ ZLEPŠIT PRACOVNÍ VÝKONY ZAMĚSTNANCŮ I KVALITU SPÁNKU 1

Zlepšení přístupu světla, ventilace a regulace teploty dokáže několikanásobně zvýšit produktivitu pracovníků a zredukovat příznaky „syndromu nezdravých budov“. Tyto výsledky přinesla studie účinků green buildings – ekologických budov, které jsou prospěšné pro lidský organismus ve více oblastech.

Přírodní (ekologická) architektura usiluje o minimalizaci nepříznivého vlivu na životní prostředí při navrhování, stavbě budov, během jejich využívání i likvidace. Jde zejména o nízkoenergetické domy s jednoduchou konstrukcí.

Studie prokázala pozitivní účinky ekobudov

V současnosti se všude ve světě zvyšuje počet ekologických budov, avšak jejich pozitivní vliv dosud nebyl prokázán. Jejich pozitivní účinky měla potvrdit nová studie. Během výzkumu vědci analyzovali výkony zaměstnanců pracujících v ekobudovách v pěti amerických městech, přičemž jejich porovnávali s výkony zaměstnanců ve stejném městě, avšak pracujících v „klasických“ budovách. Kancelářské budovy vlastnili stejné společnosti se stejnou firemní kulturou i podmínkami, aby byly výsledky studie srovnatelné.

Studie přinesla pozitivní výsledky z více oblastí. Vědci tvrdí, že lidé pracující v takových ekologických budovách mají kreativnější myšlení i lepší spánek po příchodu domů. Také potvrzuje již známý fakt, že spokojenost a produktivitu pracovníků ovlivňují i ​​další subjektivní aspekty, například pěkný design kanceláře. Pracovníci měli lepší kognitivní schopnosti a oproti „kancelářským krysám“ z klasických budov měly lepší schopnost plánovat a analyticky myslet.

Kromě pracovního výkonu zaměstnanců vědci měřili i kvalitu jejich spánku, a to prostřednictvím speciálních hodinek se senzory, které monitorovaly délku spánku a jeho přerušování. Výsledky zaměstnanců v ekobudovách prokázaly zlepšení spánku až o 6%. Zjistilo se tak, že náš spánek do velké míry ovlivňuje i prostředí, ve kterém trávíme osmihodinovou pracovní dobu.

U zaměstnanců pracujících v „green buildings“ se zjistilo, že pociťují o 30% méně příznaků syndromu nezdravých budov. Jeho nejčastějšími příznaky jsou bolesti hlavy, očí a problémy s dýcháním. Jejich redukci lze vysvětlit tím, že ekologické budovy mají obvykle lepší ventilaci a díky přístupu přirozeného denního světla se snižuje pravděpodobnost podráždění očí.

Ekobudov je málo, vědci jsou však optimističtí

Podle vědců, kteří realizovali výzkum, má ekologická architektura významný vliv na naše psychologické i fyziologické fungování. Pokud by byly takové budovy ve výzkumu porovnávány s ještě staršími, méně přívětivými budovami, rozdíly ve výsledcích by byly pravděpodobně ještě vyšší.

Na vybudování nových kancelářských staveb bylo investováno několik miliard dolarů, avšak jen třetina šla na výstavbu těch ekologických. Vrcholových manažerů organizací totiž více zajímá ekonomický prospěch, jak prospěšnost pro zdraví, psychiku či životní prostředí.

Vědci se však na tuto situaci dívají optimisticky – stále více podniků si začíná uvědomovat negativní důsledky ekonomické činnosti a stahuje svůj byznys do budov, které přinášejí prospěch lidem i životnímu prostředí.