Méně známé atrakce Barcelony

Méně známé atrakce Barcelony 1

Nápadná a společenská Barcelona sice žárlivě nestřeží svá tajemství, ale zdá se, že jí jen prospívá skutečnost, že to nejlepší ukrývá před prvním pohledem.  Zde uvádíme méně známé radosti katalánské metropole.

 

Průvodce architekturou (mimo Gaudího)

Úžasné secesní stavby, kterými je Barcelona proslulá, představují svědectví o skvělé a osobité fázi její kulturní historie, kdy rozvážní průmyslníci s motýlkem zadávali stavby budov inspirovaných roztékajícím se voskem nebo kostlivci. Kromě dobře popsaných stavebních příspěvcích Antoni Gaudího také řada méně oslavovaných, ale neméně odvážných architektů na konci 19. a počátku 20. století pomohla dát Barceloně její dnešní podobu. Je to např. Josep Puig i Cadafalch: řada jeho městských domů plných shluků věžiček vzdává poctu víře, že dům je pro Katalánce jeho hradem. A nejedná se jen o obytné domy: Puig i Cadafalchova textilní továrna Casaramona, dnes CaixaForum muzeum současného umění, vypadá spíše jako výstřední opevněný palác. Vyjděte na jeho střešní modernistickou terasu a zjistíte, že celá tato okázalá budova byla postavena pouze z obyčejných cihel!   

Surrealistický svět umění v Barceloně  

Místo vína Cava či piva si dejte míchaný drink  

Ve městě rozhodně není nedostatek barů a za teplých letních večerů může být obtížné odolat pokušení nejbližšího volného stolu a vychlazené láhve. Ale odolejte, pokud můžete: je velká pravděpodobnost, že pod blízko Vás se nachází zdroj vody, přikrytý pouze vědrem. Příkladem je bar Coctelería Boadas, ležící na ulici La Rambla přímo uprostřed davů turistů: je tmavý, neoznačený a přehlížený. Přitom se jedná o první koktejlový bar v Barceloně otevřený v roce 1933 Miguelem Boadasem, který se umění míchání drinků (jako je Hemingwayův daiquiri) naučil v podniku El Floridita v Havaně. Kultivovanost a noblesa zakladatele tu přežívá dodnes a spatříte zde znuděné snoby i hvězdné páry na pozadí se secesním obložení nesoucím patinu starých zlatých časů. Nenajdete zde však žádný nápojový lístek, kdy když každý zaměstnanec baru uchovává recepty na všech 680 míchaných drinků v hlavě.

Boadas Coctelería se nachází na Carrer dels Tallers, 1. 

 

Jediná cesta vede směrem nahoru

Kromě pár prosklených výškových budov v revitalizovaných docích a známé „Okurky“ v centru města převažují v Barceloně nižší budovy. Pokud se tedy chcete podívat na Barcelonu z výšky, nejlepší je vydat se na některý z vrcholků, které město obklopují. Rozvrzané atrakce v zábavním parku na hoře Tibidabo mohou na obrázku působit nudně, avšak i jízda na skromném ruském kole Vám zvedne puls: je staré 110 let a stojí se na skále vysoké 500 m. Park představuje další dědictví o „zlatém období“ na přelomu staletí a bývá spojován s kostelem Sagrat Cor, ale také s kolejovou lanovkou, na kterou navazuje „modrá tramvaj“ mířící do města.   

 

Pokochejte se očima a nasyťte se   

Barcelona je městem ozdobeným celým souhvězdím z michelinských hvězdiček a nachází se zde také restaurace s pozoruhodným interiérem. Poloha v boční ulici je zřejmě tím, co pomohlo uchovat restauraci Flash Flash, která je reminiscencí na 60. léta, v původním stavu po celá desetiletí (kdy design restaurací diktoval odměřený minimalismus) a podobá se otáčející se tortillerii z Kubrickova filmu 2001: Vesmírná odysea. Dnes se však znovu vrací na výsluní, kdy nová generace místních hipsterů obdivuje monochromatickou působivost restaurace, která se nezměnila od doby, kdy ji módní fotograf Leopoldo Pomés v roce 1970 otevřel (modelka zachycená na stěnách byla jeho manželka). V souladu s interiérem je personál, ale i většina strávníků, oblečen v černobílých kombinacích, a zřejmě není náhoda ani to, že zdaleka nejoblíbenější z 80 perfektně připravených pokrmů je právě barevně odlišený morcilla de arroz de Burgos: černé jelito podávané s bílou rýží.

Flash Flash se nachází na Carrer de la Granada del Penedès, 25.   

Přírodní divy Špěnalska 

Akční nabídka ubytování zde