Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka

Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka 1

Turecko se může chlubit hojností starověkých lokalit, rozmanitou přírodou a krajinou, rušnými městy, lákavou kuchyní a příležitostmi pro dobrodružné aktivity. Zde uvádíme výběr zážitků, kvůli kterým stojí za to se vydat na dovolenou do Turecka.  

 

Obdivujte architektonickou nádheru Istanbulu 

Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka 2

Vládci města, kdysi známého jako Byzantium a Konstantinopol, zanechali svou stopu ve velkolepém stylu. Vzdušná kopule Hagia Sophia přivádí lidi v úžas i půl druhého tisíciletí po svém zbudování, zatímco do výšky se tyčící Valensův akvadukt a podzemní Bazilika Cisterna (nádrž Jerabatan) svědčí o vynikajících technických dovednostech, které Římané použili k zajištění zásobování města a pitnou vodou. Palác Topkapi na vynikajícím místě s výhledem na Bospor, Zlatý roh a Marmarské moře připomíná moc Osmanské říše v době jejího vrcholu: zahrnuje bohatě zdobené místnosti, pokladnici přetékající masivními klenoty a kuchyni, které dokázala nakrmit 4000 lidí. Také panorama Istanbulu poseté minarety je dědictví osmanských Turků. Slavná Modrá mešita se těší největší pozornosti, ale návštěvníci by si neměli nechat ujít ani malou mešitu Rüstem Paşa obloženou kachlemi a půvabnou Sulejmanovu mešitu zvedající se na jednom ze sedmi kopců města.

 

Prohlédněte si starověký Efez   

Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka 3

Zachovalé ulice města Efez (Ephesus) jsou plné svědectví o tom, jak vypadal každodenní život starověkých Řeků a Římanů, kteří ho obývali po celá staletí: spatřit zde můžete zbytky obchodů, škol, chrámů i veřejných toalet. K hlavním atrakcím patří členitá fasáda Celsovy knihovny (foto), kdysi třetí největší knihovny světa, mohutné divadlo pod širým nebem, římské lázně a řada monumentálních fontán a bran. Za návštěvu stojí také Terasové domy, kam se ale platí vstupné zvlášť. Luxusní sídla patřila římské elitě a ukrývají spoustu mozaik, fresek a soch z mramoru, čímž vypovídají o životě tehdejších „bohatých a slavných.“

Hlavní atrakce tureckého Pamukkale a Hierapole

Relaxujte v tureckých lázních

V dobách, kdy většina domů postrádala zavedenou vodu, hrály turecké lázně (hamam) klíčovou roli nejen jako místo očisty, ale také společenských kontaktů. Dnes představují cíl pro speciální příležitosti a častěji je navštěvují turisté než místní, přesto nabízejí luxus, který stojí za to okusit. Kompletní ošetření zahrnuje vydrhnutí a masáž obsluhou (osobou stejného pohlaví), ale také se můžete očistit sami v parní komoře. Nejkrásnější hamamy, s interiérem obloženým mramorem a kopulí, kam dopadá světlo zvenku – jako je Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, Cağaloğlu Hamamı a Kılıç Ali Paşa Hamamı v Istanbulu – jsou potěšením pro oči i pro tělo. Ve staré osmanské metropoli Bursa se nacházejí hamamy, jako je Eski Kaplıca a Yeni Kaplıca, s bazény napájenými místními termálními prameny.

 

Podívejte se na Kappadokii z ptačí perspektivy (nebo se vydejte pod zem) 

Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka 4

Hned po ránu se nebe nad Kappadokií zaplní horkovzdušnými balóny, kterými se návštěvníci vydávají prohlédnout si z ptačí perspektivy zdejší kaňony, „vílí komíny“ a další fantastické skalní formace. I v případě, že nebudete chtít let podniknout, se vyplatí vstát ráno brzy, abyste se mohli podívat na tuto pestrou leteckou přehlídku ze země.

Můžete se však vydat také opačným směrem – pod zem: labyrint tunelů má mnoho úrovních pod sebou a vytváří celá podzemní města, jako je Derinkuyu a Kaymaklı, kde se v době válek ukrývaly tisíce lidí po celé měsíce. Kromě obytných prostor podzemní města ukrývala různé zařízení, např. na chov zvířat, vaření, a dokonce i výrobu vína (a také modlitebny). 

10 úžasných míst v Turecku

Pochutnejte si na meze a rybách

Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka 5

Typickou tureckou večeři, která se označuje „rakı-balık“, seženete především v Istanbulu a kolem pobřeží Egejského a Středozemního moře. Silný anýzový likér rakı, který někteří považují na národní nápoj, se typicky míchá s vodou a ledem, zatímco balık znamená ryby. Takové jídlo obvykle začíná výběrem chuťovek meze, které často představují hlavní lákadlo. Malé talířky s pochutinami, z nichž si bere více lidí, obsahují klasické i kreativní kombinace zeleniny, bylinek a darů moře, často zalité jogurtem nebo smažené na olivovém oleji. Pokud Vám pak ještě zbude místo na hlavní chod, k oblíbeným druhům ryb (v závislosti na sezóně) patří grilovaný mořský vlk (levrek) a pražma (çipura) nebo lehce osmažená makrela (istavrit), červená parmice (barbun) či ančovičky (hamsi).

 

Nakupujte v pestrých bazarech 

Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka 6
Velký bazar v Istanbulu

I přes spoustu nákupních center a obchodů v Turecku stále žije tradiční kultura bazarů. V historickém centru měst se obvykle nachází minimálně jeden bazar (çarşı), nákupní arkáda nebo tržní okrsek podobný labyrintu, kde prodejci nabízejí vše od levných suvenýrů až po ruční výrobky z kůže či kovu. Istanbulský Velký bazar (Kapalı Çarşı – turecky krytá tržnice) je nejslavnější, ale bazary ve městech, jako je Gaziantep a Şanlıurfa, jsou autentičtější a stylovější. Neméně pestrý a významný pro život místních je pazar, tržiště pod širým nebem s čerstvým sezónním ovocem a zeleninou a dalšími potravinami, ale také oblečením a potřebami do domácnosti. V některých městech nebo městských okrscích bývá umístěn na ulici, pod vztyčenou plachtou na prázdném parkovišti, ale také ve stavbě vybudované za tímto účelem. Přitom se na různých místech koná v různý den v týdnu, kdy představují rušné místo, kde můžete levně nakoupit základní potraviny nebo se jen tak dívat. Některé velké pazary, jako je trh jednou týdně v letovisku Fethiye, zahrnují stánky prodávající gözleme (plněné chlebové placky) a další jednoduché pokrmy coby občerstvení pro nakupující.

Pláže v turecké Antalyi

Vyplujte tradiční lodí gület kolem Tyrkysového pobřeží 

Těžko se dá odpočinout lépe než při několikadenní plavbě na tradiční dřevěné jachtě gület kolem úseků jihozápadního pobřeží Turecka mezi městy Bodrum a Antalya. Dlouhé slunečné dny můžete strávit plaváním v odlehlých zátokách, čtením nebo hraním hry tavla na palubě, pochutnáváním si na čerstvě ulovených rybách, popíjením rakı při západu slunce a spánkem pod hvězdami. Až Vás blažené lenošení přestane bavit, můžete vystoupit na souš a prohlédnout si ruiny starověkého města Knidos, vylézt ke křižáckému hradu v Kaleköy nebo si dát oběd v některé z pěkných kaváren-restaurací ve městě Kaş.

Nejkrásnější ostrovy Turecka

Vydejte se pěšky po Lýkijské stezce

Pokud dáváte přednost aktivnějšímu způsobu poznávání Tyrkysového pobřeží, můžete vyrazit po úseku Lýkijské stezky (Lycian Way), dálkové pěší turistické trasy táhnoucí se 540 km od Fethiye k Antalyi. Nejvhodnější doba pro túru je jaro nebo podzim, přičemž místy náročná stezka se vine kolem pozoruhodných pobřežních útesů, přes bukolické vesnice a plážová města, kolem starověkých ruin a až do hor. Na většině úseků je k dispozici ubytování v malých penzionech nebo v kempu. K nejzajímavějším místům na trase patří odlehlé údolí Kabak, dlouhá písečná pláž Patara, mohutné skalní hrobky ve městě Myra, ruiny města Olympos a „hořící skála“ v Çıralı.

Hlavní atrakce turecké Bergamy a severní egejské oblasti

Prohlédněte si nádherné římské mozaiky

Maličké kousky barevného skla, keramiky nebo kamene se v římských dobách používaly na vytváření úžasně detailních výjevů znázorňujících mytologické příběhy, hrdinské bitvy, okázalé bankety a další scény. Skvěle zachovalé příklady těchto mozaik, které často zdobily podlahy velkolepých paláců a vil, dnes můžete spatřit v řadě muzeí v Turecku, především v Muzeu mozaiky Gaziantep Zeugma, Archeologickém muzeu Hatay a Muzeu mozaiky Haleplibahçe v Şanlıurfě.

Návštěva turecké Laodikeie

Dejte si v klidu dlouhou tureckou snídani

Skvělý způsob, jak se posilnit před dnem strávným prohlížením památek, představuje snídaně s tureckými pomazánkami (serpme kahvaltı). Začněte pochutinami, jako jsou olivy, sýry, nakrájená rajčata a okurky, možná vejce s trochou pikantní paprikové pasty. Pak si dáte něco sladkého, jako jsou domácí džemy nebo luxusní směs medu a husté smetany (kaymak). V různých částech země mají vlastní speciální dodatky, např. čerstvé bylinky na egejském pobřeží, kukuřičnou kaši s rozpuštěným máslem a sýrem v oblasti u Černého moře a fermentovaný sýr a chilli papričky v provincii Hatay. Všude se však k tomu podává černý čaj v malých sklenicích.

 

Pozorujte západ slunce z hory Nemrut

Co si nenechat ujít při návštěvě Turecka 7

Surrealistický výjev na vrcholu Nemrut Dağı je svědectvím o rozsahu moci, jakou může mít panovník, a jejím nevyhnutelném konci. V 1. stol. př.n.l. nechal helénistický král vytvořit monumentální sochy bohů, mýtických tvorů a dalších postav na vrcholu skalnatého hory coby památník vlastní velikosti. V důsledku zemětřesení v průběhu staletí sochám upadly hlavy, které jsou dnes rozesety ve skalnaté odlehlé krajině. Skupiny turistů sem obvykle přicházejí v době východu nebo západu slunce, ale pokud zůstane přes noc v některé jednoduchých chat pod vrcholem, můžete zažít obojí.

Nejkrásnější historické lokality v Turecku

Seznamte se s počátku lidské civilizace

V Turecku se nacházejí některé z nejvýznamnějších neolitických lokalit světa, které stále přinášejí nové informace (ale také otázky) o tom, jak zde lidé žili před více jak 10 000 lety. V centru země nedaleko města Konya se nachází lokalita Çatalhöyük, která poskytla svědectví o životě v raných „městech“ v době, kdy lidé začali přecházet z kočovného způsobu života a usazovat se coby zemědělci. Na jihovýchodě u města Şanlıurfa nálezy v rituálním komplexu  Göbeklitepe, považovaném za nejstarší náboženskou lokalitu světa, změnily naše vědomosti o tom, kdy lidé začali vytvářet organizované náboženství a jeho rituály.

Návštěva archeologické lokality Çatalhöyük