Filipínský ostrov Palawan

Filipínský ostrov Palawan 1

Ostrov Palawan, oficiálně Provincie Palawan, je součástí Filipín ležící v oblasti MIMAROPA. Jedná se o největší provincii země co do celkové rozlohy. Jeho hlavním městem je Puerto Princesa City a je spravován je nezávisle. Ostrovy provincie Palawan sahají od ostrova Mindoro na severovýchodě až po Borneo na jihozápadě a leží mezi Jihočínským mořem a Suluským mořem. Provincie je pojmenována podle svého největšího ostrova Palawanu, kteří má 450 km na délku a 50 km na šířku.

Provincie Palawan se kromě ostrova Palawanu skládá z řady menších ostrůvků, které ho obklopují. Calamianské ostrovy na severovýchodě tvoří ostrovy Busuanga, Coron a Culion. Ostrov Durangan se téměř dotýká nejzápadnějšího konce ostrova Palawan, zatímco ostrov Balabac leží u jižního konce, oddělen od Bornea Balabackou úžinou. Navíc provincie Palawan pokrývá také ostrovy Cuyo v Suluském moři. Sporné Spratlyovy ostrovy ležící pár set kilometrů na západ jsou Filipínami považovány za součást Palawanu a místně nazývány jako „Kalayaanské ostrovy“.  Téměř 2 000 km palawanského nepravidelného pobřeží lemuje asi 1780 malých ostrůvků, skalnaté zálivy a bělostné písečné pláže. Také se zde táhnou rozsáhlé úseky nedotčeného pralesa, které pokrývají horská pohoří. Hory zde mají průměrnou nadmořskou výšku 1 100 m s nejvyšším vrcholkem Mount Mantalingahan zvedajícím se do výšky 2 086 m. Rozsáhlé hornaté oblasti jsou zdrojem cenného stavebního dříví. Terén je tvořen kombinací pobřežních plání, skalnatého předhůří, údolních delt a hustého pralesa, jímž protékají řeky sloužící k zavlažování.  

 

Klima

V provincii jsou dva typy klimatu. První z nich, které se projevuje na severních a jižních okrajích a na celém západním pobřeží má dvě výrazné sezóny: 6 měsíců sucha a 6 měsíců deště. Druhý typ převažující na východním pobřeží se projevuje krátkým obdobím sucha (1-3 měsíce), zatímco během zbytku roku žádné vysloveně deštivé období nenastává. Jižní část provincie je v podstatě bez tropické níže, zato sever Palawanu zažívá v měsících červenci a srpnu přívalové deště. Letní měsíce představují na Palawaynu vrchol turistické sezóny. Podmínky pro plavby lodí jsou nejpříznivější od března do začátku června, kdy je moře klidné. Průměrná nejvyšší teplota je 31 °C, každý rok jen s malými odchylkami.

 

Obyvatelstvo

Podle sčítání z roku 2010 tvoří obyvatelstvo provincie (s výjimkou nezávislého Puerto Princesa City) 771 667 osob (nebo 994 340, připočteme-li Puerto Princesa). Provinicie je tavicím kotlem 87 různých kulturních skupin a ras, které žijí spolu v míru a harmonii. Zdejší kultura je nejvíce ovlivněna čínskými, indickými a blízkovýchodními vlivy. Příliv migrantů z ostatních částí Filipín, obzvlášť z muslimského Mindanaa, přispívá k vysokému růstu populace (4% ročně). V populaci však stále převládají původní Palaweñové, zatímco 18% je tvořeno kulturními minoritami, jako jsou národy Tagbanwa, Palawano, Batak a Molbog.

Náboženství: Převažujícím náboženstvím na ostrově je křesťanství, a to především římskokatolické. Následuje islám, buddhismus a malé skupiny domorodých obyvatel vyznávají animismus.

JazykyPřevažujícím jazykem je filipínština, po ní následují jazyky cuyonon, hiligaynon a palawanština.

Filipínský ostrov Palawan 2 

ATRAKCE OSTROVA

Přírodní rezervace zvěře Calauit

Přírodní rezervace exotických afrických zvířat a ohrožených druhů Palawanu. Zřízena byla roku 1976, čemuž předcházela žádost Mezinárodního svazu pro ochranu přírody.

 

Útesy Reefs, záliv Coron Bay, Busuanga

Sedm jezer obklopených vápencovými útesy přitahuje do této části severního Palawanu nedaleko města Coron stovky milovníků přírody. Ostrov Busuanga, na kterém město leží, je základnou pro řadu operátorů organizujících potápění. Na nejdůležitějších lokalitách se nachází celkem 12 vraků japonských lodí z II. světové války, které leží v hloubce od hladiny až do 40 m. Představují vynikající místa pro potápění k vrakům pro nadšence, a to od nováčků a šnorchlařů, přes rekreační potápěče až po zkušené hloubkové potápěče, a objevila se také na seznamu 10 nejlepších míst pro potápění na světě.  Poskytovatelé potápění také nabízejí možnost složení potápěčských zkoušek různých úrovní; nabízejí denní potápění, výlety se šnorchlováním i noční výpravy pod hladinu.

 

Mořská rezervace El Nido

Letoviska El Nido Lagen Island a El Nido Miniloc Island nabízejí zázemí návštěvníkům, kterým záleží na životním prostředí.

 

Malampaya a mořská chráněná oblast

Zóna důležitá ekologicky a ekonomicky, která představuje vodní předěl, loviště ryb, a také místo místo výskytu delfína tuponosého a delfína skákavého.

 

Lokality chráněné organizací UNESCO:

  • Národní park a podzemní řeka Puerto-Princesa (1999)
  • Mořský park a útes Tubbataha (1993) 

Další filipínské ostrovy: