GRÓNSKO – ZEMĚ LEDU

GRÓNSKO - ZEMĚ LEDU 1

Název ,, Grónsko „znamená v překladu zelená zem. Zhruba před 20 000 lety přišla doba ledová a tento zelený háj ponořila do věčného sněhu.

Kdysi ostrov obsadili Vikingové, dnes v nevlídných a těžkých podmínkách žijí Eskymáci, lépe řečeno, Inuité. V Grónsku jich bývá asi 40 000 a osidlují jihozápadní pobřeží. Jejich způsob života byl ohrožen v 19. století, kdy tam dorazili Evropané a přinesly různé nemoci. V dnešní době to naštěstí vypadá pozitivně, protože počet Inuitů stále roste. Co však nevypadá velmi dobře je skutečnost, že pevninského ledovce ubývá každý rok kolem 200 km2. Na vině je globální oteplování, díky kterému neustále stoupá hladina oceánů. V nebezpečí jsou tím pádem zvířata, zejména polární medvědi. Také tam můžeme najít polární lišky, vlci či soby. Ve vodách se často hemží mroži, tuleni, velryby, kosatky a delfíny. V zátoce Disko se nacházejí odtržené obrovské masy ledovců. Nemyslete si však, že plavou volně na hladině. Pod vodou se nachází asi 88% celkové hmoty.

Na severním pólu se střídá polární den a polární noc. To znamená, že slunce nezapadá nebo nevychází po dobu 6 měsíců. V Grónsku je možné vidět i polární záři, která vábí mnoho lidí pro svou jedinečnost.