Nejlepší obytné domy roku 2020

Nejlepší obytné domy roku 2020 1

Od inovativní obměny dřevěného srubu až po experimentální betonový dům vytištěný v 3D, náš výběr nejlepších domů roku 2020 představuje 10 nejzajímavějších a nejlépe navržených příkladů obytné architektury. Byli jsme přitom flexibilní při definici toho, co je to „dům“, ve prospěch zvýraznění řady vynikajících projektů, od malých soukromých domů až po velké obytné budovy. 

Caspar Schols: Anna Stay

Anna Stay od Caspar Schols ze základnou v Londýně je úžasné moderní pojetí klasického dřevěného srubu. Má stěny, které se mohou vysouvat a zasouvat a otevřít tak stavbu do okolí, což umožní majitelům přijmout polovenkovní životní styl, ale také se v chladném počasí zavřít uvnitř. Interiér srubu je převážně v přízemí, ale je zde také odnímatelný žebřík, který skýtá přístup do druhého pokoje/sekundární ložnice v mezipatře.

 

Kamp C – prototyp 3D vytištěného domu

Tisk 3D dost možná představuje budoucnost obytné architektury, kdy firmám umožní, aby mohly nechat většinu manuální práce odvést roboty. Ještě nejsme úplně tak daleko, ale prototyp 3D vytištěného domu představuje krok tímto směrem. Kamp C v Belgii použil největší 3D tiskárnu v Evropě na vytvoření domu s přízemím a patrem. Stavební proces probíhal jako u jiných projektů architektury v 3D tisku: součástí je tryska vytlačující cementovou směs, čímž ve vrstvách vzniká základní stavba. Pak přijdou lidé a udělají na místě dokončovací práce včetně střechy. Interiér je plně funkční, avšak nikdo v něm nebude bydlet, protože je určen pro výzkumné účely.

 

ORA: Dům v ruině

Poté, co dostalo studio ORA zakázku na proměnu staré zchátralé budovy v ČR v moderní rezidenci, chvíli zvažovali typickou rekonstrukci. Nakonec se však rozhodli pro radikálnější přístup: strhli celý interiér budovy a vložili do ní nový moderní dům. Příhodně pojmenovaný Dům v ruině (House in a Ruin) si uchovává starý exteriér, ale uvnitř je vložena další stěna z izolovaných cihel, která ohraničuje interiér. Strukturálně zdravé dřevěné trámy a desky pak byly použity na vytvoření stropu. I když je na několika místech dobře vidět starou stavbu, je interiér pohodlný, světlý a prostorný.

Více zde

Austin Maynard Architects: Union House

Austin Maynard Architects má spoustu zkušeností s renovacemi starých obydlí v Austrálii, aby byly energeticky efektivnější a vhodnější pro moderní rodiny. U budovy Union House společnost přidala navíc pár novinek, jako je zasouvací stěna, sítě, lezecká stěna a skrytý vchod. Projekt se soustřeďuje kolem instalace nového rozšíření budovy z desek CLT (křížové laminované desky), které teď tvoří hlavní část domu, takže umožní rodině pohodlně žít, když děti rostou.

 

MAD Architects: Gardenhouse

S návrhem komplexu Gardenhouse chtělo čínské studio MAD Architects představit v americkém Beverly Hills tradiční podobu vesnice na svahu kopce v Číně. Luxusní obytný projekt je tvořen velkou základnou s prostorem pro obchody, tělocvičnu a byty. Základna je pokrytá pnoucími se rostlinami a je to jedna z největších „zelených stěn v USA. Gardenhouse zahrnuje 2 garsonky, 8 nájemních bytů, 3 domy a 5 vil, které mají jednotný styl spolu s moderním světlým interiérem. Jsou soustředěny kolem prostoru dvora, který zahrnuje bazén a zeleň, a tvoří shromaždiště pro obyvatele komplexu.

Více zde

Interface Studio Architects: XS House

Interface Studio Architects se dostalo na seznam nejlepších staveb roku 2019 díky svému inovativnímu použití prázdného prostoru ve vnitřním městě se svojí budovou Tiny Tower, a letos studio zopakovalo stejný trik s budovou XS House. Dokonce 7 bytů se vejde do těsného prostoru ve vnitřím městě Filadelfii (Pennsylvanie, USA), na němž předtím parkovala dvě auta a má šířku pouhých 3,3 m. I přes své těsné míry vypadá interiér bytů nečekaně obyvatelně a příjemně: mají vysoké stropy, dostatek denního světla a minimalistický dekor, který se dobře hodí do malého prostoru. Tento projekt má potenciál sloužit jako předloha pro využití dalších podobných míst v jiných městech, protože přináší dobré využití prostoru pro cenově dostupné bydlení.

 

Sir David Adjaye: 130 William

Sir David Adjaye spojil své síly s britským automobilovým gigantem Aston Martin a navrhl 5 luxusních apartmánů pro milovníky aut v Adjayeho téměř dokončeném mrakodrapu 130 William v New York City. Apartmány nabízejí luxusní interiér ovlivněný automobilovým designem. Vybaveny jsou nábytkem z kolekce Aston Martin Home Collection od Formitalia, kde jsou všechny kusy vyrobeny v Itálii a z materiálů, jako je mramor Nero Marquina a italský dub. Každý apartmán má také vlastní speciální edici vozu Aston Martin DBX a možnost vytvořit zde závodní simulační místnost.

 

Foster + Partners: Dolunay Villa

Dolunay Villa v provincii Muğla na jihozápadě Turecka ukazuje, co se stane, když se obří firma, jako je Foster + Partners, rozhodne navrhnout soukromý dům. Luxusní rezidence dobře zapadá na své místo v krajině díky své zvlněné dřevěné střeše, zatímco velká prosklené stěny skýtají výhled lidem uvnitř. Obytné a jídelní prostory se nacházejí na západní straně a díky prosklení nabízejí skvělé výhledy na Egejské moře. Některé z prosklených stěn je možná zasunutím otevřít, aby mohl čerstvý vánek pronikat dovnitř

 

Tomas Osinski: Invisible House

Nejlepší obytné domy roku 2020 2

Neviditelný dům vkalifonrské pouštiInvisible House („Neviditelný dům“) od Tomas Osinski nacházející se v kalifornské poušti je v každém případě jednou z nejméně obvyklých staveb roku. Dům je částečně zvednutý nad zemí a na betonových pilířích vyčnívá nad skalnatou krajinou. Má tvar jednoduchého skleněného obdélníku a pokrývá ho sklo Solarcool, které má zrcadlovou povrchovou vrstvu a pomáhá chránit interiér před přílišným zahřátím slunečními paprsky. Uvnitř se nacházejí některé pěkné prvky, jako je velký prostor bazénu s možností promítání filmů a 4 pokoje, které jsou otevřené ven.

 

Lorcan O’Herlihy Architects: MLK1101 Supportive Housing

MLK1101 Supportive Housing („Podpůrné bydlení“) od Lorcan O’Herlihy Architects v Los Angeles skýtá bezpečné a cenově dostupné bydlení pro lidi bez domova a další zranitelné skupiny. Projekt zahrnuje také několik energeticky úsporných designových nápadů, jako je solární ohřev teplé vody a zaměření na přirozené světlo a větrání. Zahrnuje celkem 26 obytných jednotek s 1 až 3 pokoji. Každá je vybavena vlastní kuchyní, obytným prostorem a koupelnou. Také jsou zde sdílená zařízení, jako je kuchyňský a jídelní prostor, skupinová terapie a další.