Kypr: slunce, písek a starověké civilizace

Kypr: slunce, písek a starověké civilizace 1

Kypr je malý ostrov s obrovským množstvím možností aktivit. K jeho kouzlu přispívá několik tisíciletí historie včetně starověkých lokalit patřících k nejúžasnějším ve Středomoří, fantastických pláží, vynikajícího jídla a mnoho dalšího.

Na ostrově fungují dvě kultury vedle sebe, což není vždy bez problémů, přesto obě spojuje tradice vynikající pohostinnosti, takže budete hledat způsob, jak svůj odjezd oddálit. Můžete navštívit řeckou Kyperskou republiku i Severokyperskou tureckou republiku prostřednictvím sedmi hraničních přechodů mezi oběma polovinami ostrova. Cestovatelé z mnoha zemí mohou navštívit severní i jižní část bez víza, což skýtá fascinující seznámení s řeckou i tureckou kulturou. 

Překročte Zelenou linii v Nikósii

Kypr: slunce, písek a starověké civilizace 2

Nárazníková zóna OSN známá jako Zelená linie rozděluje Kypr na dvě části už od roku 1974. Většina lidí míří do Kyperské republiky na jihu ostrova a ignoruje málo navštěvovanou Severokyperskou tureckou republiku (oficiálně neuznanou) s jejími přírodními krásami, starověkými ruinami, bohatou kulturou a tureckým akcentem. Z hlavních lákadel severu ostrova si udělejte čas na návštěvu historického města Famagusta (Gazimağusa), které za hradbami z benátského období ukrývá gotické památky, a severovýchodní poloostrov Karpas s jeho nerozvinutými plážemi, kde se potulují divocí osli. Budete-li mít omezené množství času, překročte hranici pěšky a prohlédněte si Severní Nikósii (Lefkoşa), kde každá z klikatých uliček vede k nějakému architektonickému klenotu.

Co dělat v kyperské Nikósii

Národní parky na Kypru

Národní parky na Kypru nabízejí atrakce pro každý vkus, od úseků vhodných pro rodiny s dětmi a ideálních na pikniky (včetně dětských hřišť a výhledů na moře) až po velká odlehlá útočiště v kopcích. Lesní rezervace, jako jsou NP Cape Greco a Troödos, velmi přispívají k ochraně přírodních krás ostrova; můžete poznávat zdejší borovicové lesy, louky porostlé divokými květinami, vápencové skály, izolované pláže a dokonce i zasněžené vrcholky. Tak se Vám může podařit plavat a lyžovat v jednom dni!

 

Snězte více meze, než dokážete spočítat

Meze je zkráceně mezedes („pochutiny“), kyperská tradice, která má stejně tak turecké i řecké kořeny. A neexistuje lepší způsob, jak sjednotit kultury na ostrově, než prostřednictvím téměř nekonečného sledu talířků s kyperskými lahůdkami, teplými i studenými, slanými i sladkými, čerstvě připravenými i naloženými. Když přijdete se skupinou, můžete si užívat tento kulinářský útok, až nakonec přestanete talířky počítat. Navíc je k dispozici spousta vynikajících místních vín, která hostinu doplňují. Začněte ochutnávkou vína v Taverně Zanettos (v Nikósii/Lefkosii), která přitahuje pozornost už od roku 1938.

O řeckém víně

Pafos nabízí kompletní „středozemní balíček“

Kypr: slunce, písek a starověké civilizace 3

Je Pafos (Paphos) nejlepší město na Kypru pro návštěvu po celý rok? To musíte zvážit sami, ale každopádně zde najdete okouzlující nábřeží s vynikajícími kavárnami a plážemi, a za nimi vedlejší ulice lemované středověkými budovami a tajemnými kaplemi. Hlavní atrakcí je pro mnohé přehlídka římských mozaik v rozsáhlé archeologické lokalitě na nábřeží Pafosu, ale udělejte si čas také na koloniální okrsek s vynikajícími muzei a skvělé potápění u pobřeží. Když přicestujete letadlem na mezinárodní letiště Pafos, získáte více času na zábavu a vyhnete se cestě po silnici z Larnaky — v Pafosu se Vám každá minuta přijde vhod.

 

Potápění k vraku Zenobie

Vrak lodi Zenobia, nákladní lodi švédského původu, která se potopila u Larnaky v roce 1980, bývá považován za jedno z nejlepších míst pro potápění k vrakům na světě. Neuspořádaný náklad tvořený auty se dnes sype z rozbitých nákladních prostor lodě, takže působí jako vodní vrakoviště. Místní společnosti zabývající se potápěním organizují výlety pro lidi všech úrovní dovedností. Můžete přitom prozkoumat paluby lodi a obdivovat hemžící se mořské živočichy, které přilákal tento umělý podmořský útes.

 

Byzantské kostely v pohoří Troödos

Jasný“ nestačí k popisu barev na vnitřních stěnách a stropech navenek nezajímavých kostelů, které se ukrývají v rozsedlinách pohoří Troödos. Od 11. do 16. století pracovalo nespočet umělců na proměně interiéru kamenných kaplí v umělecká díla, která jsou oprávněně na seznamu památek UNESCO. Když vstoupíte do kaple Panagia Forviotissa (nebo jiné pozdně či post-byzantské kaple kolem), nechejte si dost času na obdivování pestrých detailů.

 

Návštěva tureckých lázní

Ve středověkém okrsku Iplik Bazar–Korkut Effendi v Severní Nikósii se dívejte po malých zdobených dveřích umístěných 2 m pod úrovní ulice,které vedou do tradiční turecké lázně. Původně se jednalo o součást kostela sv. Jiří Latinů ze 14. století, kdy tento kulturní relikt skýtá kompletní zážitek s namáčením a drhnutím, od peelingu černým mýdlem až po intenzivní masáž. V případě zájmu o kompletní ošetření přijďte na začátku večera (většinu dnů), kdy jsou nabízeny „služby turistům“ (údajně zavřeno).

 

Svatyně Afrodity Paphia

Kypr je plný lokalit souvisejících s antickou řeckou bohyní lásky, vášně a dalších potěšení. Přesto jedno z nejvýznamnějších míst spojených s patronkou ostrova patří k nejméně navštěvovaným. Zdejší řecké a římské památky jsou dnes na seznamu UNESCO. Zajímavé muzeum skýtá kontext k pokladům, zatímco stezky v lokalitě nabízejí skvělé výhledy na pobřeží.

 

Historický přístav v Kyrenii 

Kypr: slunce, písek a starověké civilizace 4

Tavící kotlík historie, starý přístav v srdci města Kyrenia/Girne (úvodní foto), nabízí z každého období historie trochu, včetně hradu s nálezy spojenými s Římany, osmanskými Turky a dokonce i s Richardem Lví srdce. K tomu připočtěte neuspořádané zbytky kostela z 16. století, mešitu starou několik staletí, opuštěná kamenná skladiště upadající v zapomenutí a nevyhnutelné řecké a římské ruiny, a budete mít opojný (nezrestaurovaný) mix historického dědictví ostrova.

 

Debata o kávě

Turecká nebo řecká káva? Debata o rozdílech mezi nimi – důležitá pro obě kultury v jejich části Kypru – sice více rozděluje, než spojuje, ale budete-li mít štěstí, budete si moct udělat průzkum a závěr sami. Můžete srovnat silnou kávu připravnou z jemně mleté kávy v stylových kavárnách v Nikósii (Lefkósii) a na skromnějších stáncích ve vedlejších ulicích v Severní Nikósii (Lefkoşa).

 

Obdivujte mozaiky v archeologické lokalitě Pafos

Archeologové mají práce nad hlavu v rozsáhlém Archeologickém parku Pafos vzhledem k tomu, že veškerá vystavená nádhera je prý jen zlomek toho, co stále čeká pod zemí na své odkrytí. Římané mozaiky milovali a příklady v tomto starověkém městě ze 4. stol. př.n.l. jsou vynikající i na jejich vysoké standardy. Můžete se projít mezi zrekostruovanými oblouky, porostem divoké šalvěje a neuvěřitelně velkými bloky mramoru, a přitom popustit svoji fantazii milovníka antiky.

Kypr: slunce, písek a starověké civilizace 5

Bavte se na plážích

Letovisko Protaras na východním konci Kyperské republiky tvoří kotvu pro řetězec pláží, které během léta oživají davy rekreantů. Můžete se k nim připojit a bavit, ať už ve vodě nebo mimo ni, ve dne i v noci. K nejlepším patří pláž Fig Tree Bay a malým písčitým ostrovem hned u břehu a se závratným výběrem klubů, barů, přístřešků půjčujících potřeby na vodní sporty a s dalším dále od břehu.

 

Windsurfing ve větrných zátokách

Vyznavači windsurfingu všech úrovní naleznou na členitém pobřeží ostrova ideální podmínky pro sebe někde. Začátečníci mohou absolvovat kurz a učit se základy v krytých vodách zátoky Pissouri Bay ležící mezi městy Lemesos (Limassol) a Pafos na jihozápadním pobřeží. A ti, kdo už zvládli svá prkna, mohou bojovat s vlnami na světoznámých lokalitách, jako je pláž Lady’s Mile Beach na poloostrově Akrotiri.

 

Ruiny starověkého města Salamis

Velkolepá archeologická lokalita starověkého města Salamis patří k nejslavnějším památkám Kypru: je poseta ruinami pocházejícími od významných civilizací, od starověkých Řeků přes Asyřany, Římany a pár dalších až po byzantskou říši. Obsaďte si místo ve velkém amfiteátru a dumejte o dění ve významném starověkém městském státě, a poté se vydejte po stezkách, které vedou pozoruhodnými ruinami na pobřeží.

Hlavní turistické atrakce Kypru

Vesnice nabízející ochutnávky vína

Slunečné jižní svahy regionu Omodos tvoří srdce kyperského vinařství. Hrozny se zde pěstují už po staletí a každá farma prý má ve sklepě staré nástroje na výrobu vína (podívat se na ně můžete v tradičním domě Socrates Traditional House). Dnes ve zdejších vesničkách na svazích funguje více jak 50 vinařství a region je znám svými odrůdami syrah a cabernet, tak jako některými příjemnými suchými víny. Můžete strávit skvělé odpoledne návštěvou vinařství s ochutnávkami v krásném prostředí.  

Akční nabídka ubytování: