Po stopách hippies v San Franciscu

Po stopách hippies v San Franciscu 1

Léto lásky, které se zrodilo v Kalifornii, mělo za cíl změnit americkou společnost. San Francisco navíc bylo ve své době hédonistickým rájem. O 50 let později se můžete podle následujících tipů vydat na místa, abyste znovu prožili kaleidoskopické sny a velké ideály generace „květinových dětí“.   

 

Vydejte se v Hendrixových stopách po Haight-Ashbury 

Epicentrem Léta lásky byl okrsek Haight-Ashbury ohraničený parkem Golden Gate Park na severozápadě, který dodnes lpí na své minulosti. Dívky nosí pestré korálky a náramky a muži dřevorubecké vousy, zatímco jejich obličeje lemují účesy, jaké nosil před 50 lety doprovod Jefferson Airplane. 

Pěší prohlídka Haight-Ashbury Flower Power Walking Tour Vám nabízí ponoření se do hudební historie (např. na 710 Ashbury bydlel Jerry Garcia z Grateful Dead), ale také Vám představí umění a módu té doby a zdejší krásnou viktoriánskou architekturu v pastelových odstínech.

 

Ubytujte se v tematickém hotelu   

Hotel Zeppelin stojí v gentrifikované čtvrti Nob Hill a byl navržen právě pro ty, kdo hledají doby minulé – zatímco ostatní bývají fascinováni podivnou nostalgií po životě, který nikdy nežili. Výzdoba hotelu nabízí reminiscence, atmosféru 60. let s lávovými lampami a retro tisky, a také alternativní postoje, jaké vyjadřuje např. obrovský nápis v hale: Ban The Bomb („Zakažte bombu“). 

Kromě toho dělá své i název hotelu, a přestože se zde nesetkáte s Pagem ani Plantem: luxusní pokoje mají přehrávače a koupelny jsou celé vyzdobené psychedelickou tapetou se seznamem (od A do Z) nejváženějších kapel San Franciska. Řečeno krátce: bavte se a spěte dlouho.

 

Poznejte hippie atmosféru na festivalu

V Golden Gate Parku se každoročně koná festival hudby a umění Outlands Music and Arts Festival. Současní příznivci se zde mohou seznámit s utopickým duchem významných koncertů té doby či shromáždění Timothy Learyho, třídenní akce však zcela nevystihuje hudební odkaz 60. let (k hlavním hvězdám patří Radiohead, LCD Soundsystem a Lionel Richie). Místo toho oslavuje její antikapitalistické idealistické nadšení prostřednictvím podpory místních charit a ekologických programů.

 

Navštivte Hippie Hill 

Samotným epicentrem obřího setkání během Léta lásky 1967 byl Golden Gate Park, který je plný zelených zahrad, umění, květin, stromů a zpěvu ptáků. Kromě toho můžete spatřit imitátory Janis Joplin nebo The Grateful Dead hrající na akustické kytary na Hippie Hill, pověstné louce na svažujícím se kopci nedaleko východního okraje parku.  

Volnomyšlenkáři oblečení v džínovině a se splétanými čelenkami sem dodnes přicházejí bubnovat na bonga, přičemž sedí se zastřeným zrakem v mlze vonného kouře…

 

Hledejte hudební poklady v regálech Amoeba Records

Protože nahrávky z této magické doby překračují desetiletí, její zvuk jistě znáte, i když jste nikdy nebyli v Americe ani nepřešli Golden Gate Bridge. Z rádia nejspíš znáte písně, jako je “San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair)” od Scotta Mckenzieho, “Happy Together” od The Turtles nebo “White Rabbit” od Jefferson Airplane.  Pokud si budete chtít něco z toho koupit domů, navštivte Amoeba Records, největší nezávislou prodejnu hudebnin na světě, a podívejte se po „retro LP“, znovu vydaných raritách a nejrůznějších rockových memorabiliích.

Hlavní atrakce San Franciska 

***

Po stopách hippies v San Franciscu 2

Léto lásky v San Francisku: o 50 let později

Uplynulo už více 50 let od doby, kdy mír, láska a psychedelie vytryskly z undergroundoundové prostředí San Franciska, pronikly mezi širokou veřejnost a ohlásily Léto lásky 1967. Pusťte si do sluchátek The Grateful Dead, oblečte květinovou košili a vydejte se na následující klíčová místa v někdejším centru hnutí hippies.

 

Muzeum beatniků  

Abyste pochopili, jak hippies převzali moc nad San Franciskem, je potřeba se vrátit do 50. let a podívat se na jiný kalifornský kulturní fenomén, beatniky. Muzeum beatniků (Beat Museum) ve čtvrti North Beach uchovává stovky původních artefaktů, jako jsou notesy a fotografie, z Kerouacových průkopnických cest napříč Amerikou, které ho vedly k napsání jeho klíčového díla Na cestě. Kerouac měl obrovský vliv na mladé lidi, kteří byli prvními hippies a stáli v popředí Léta lásky.

Dále se muzeum zaměřuje na vliv básníka Allena Ginsberga, který ve své práci a aktivismu propojil beatniky a hippies. Muzeum si uchovává pohodovou atmosféru, která je v souladu s rokem 1967, zatímco staří hippies zde prodávají vstupenky a vyprávějí o „starých dobrých časech.“

 

Knihkupectví City Lights 

Knihkupectví City Lights bylo kdysi samotným symbolem kontrakultury San Francisca. Založil ho beatnický básník Lawrence Ferlinghetti a díky zdejším levicovým výběrům a čtení místních autorů se stalo intelektuálním srdcem Léta lásky. Knihkupectví se nachází na rohu ulic na Columbus Avenue, co by kamenem dohodil od Muzea beatniků, takže ho nemůžete minout. Když nahlédnete dovnitř, spatříte police zaplněné vším možným, od surrealistických pojednání až po ekologická témata, což dobře reflektuje akademickou stránku snů hippies. A pokud Vám to vše přijde příliš náročné, vždy si můžete prohlédnout oddělení „fiction“ nebo vybrat originální tašku.

 

Haight – Ashbury 

Křižovatka ulice Haight a Ashbury byla epicentrem hnutí hippies, které započalo v San Francisku v roce 1964 a dosáhlo svého vrcholu v 1967. Oblast kolem je známá jednoduše jako The Haight a byla domovem nejslavnějších představitelů zdejší scény, od Jefferson Airplane až po Janis Joplin, a také se zde nacházel první „headshop“, který pomáhal rostoucímu počtu příchozích teenagerů „rozevlát svoji mysl.“

Po letech zpustnutí dnes Haight těží ze své hippie minulosti a nabízí obchody s retro módou, bary a podniky s občerstvením. Hudební fanoušci by měli zamířit na 710 Ashbury, kde žila kapela The Grateful Dead v době vrcholu své slávy, a odkud chodila po Haight dolů ke Golden Gate Parku vybírat si desky v  prostorné prodejně hudebnin Ameoba Music.

 

Golden Gate Park 

Rozsáhlý Golden Gate Park byl tím místem, kam mířily davy, které přišly do města v průběhu roku 1967. Zdejší Polo Fields (hřiště na pólo) se stalo místem setkání známého jako „The Human Be-In“, které proběhlo v lednu 1967. Sešlo se na něm kolem 30 000 mladých lidí, aby spatřili průkopníka psychedelického hnutí Timothy Learyho, který je vyzýval k „osvobození své mysli“ („drop out“), a také aby si poslechli kapelu „Big Brother and the Holding Company“, která hrála vlastní odrůdu bluesového psychedelického rocku. Akce je dnes považována za určující události v historii kontrakultury, která navíc zahájila Léto lásky.

Dnes to zde vypadá mnohem klidněji a spatříte tu více rekreačních běžců, chodců a cyklistů než hippies. Když se však vydáte na procházku za slunečného dne, s odpovídající hudbou ve sluchátkách, stále budete moct pocítit něco z původní atmosféry…

 

Fillmore Auditorium 

Hudební nahrávky z roku 1967 určují Léto lásky až do dnešního dne. A žádné jiné zařízení nebylo tak významné, jako vzkvétající scéna Fillmore Auditorium. Jednalo se o ústřední bod sanfranciské hudební scény a nejslavnější kapely své doby pomohly proměnit Fillmore v nejproslulejší koncertní síň světa: nebyli jste nikdo, dokud jste nevystoupili na jejím pódiu. Během toho opojného léta tu vystoupil Jimi Hendrix, The Byrds, The Doors nebo Pink Floyd.  

Poté, co v 80. letech Fillmore (nacházející se ve stejnojmenném okrsku) zchátrala, dnes opět patří k nejlepším institucím s živou hudbou ve městě. Podívejte se na program na jejích stránkách – a pak se nechejte se unést hudbou.

 

Vydejte se na cestu hippie autobusem

Léto lásky by možná nikdy nenastalo nebýt autora Kena Keseyho a jeho Merry Pranksters („Veselých šprýmařů“), skupiny raných hippies, kteří cestovali v pestře pomalovaném starém autobuse ze San Franciska po celých Spojených státech. Ačkoli Vy asi nebudete mít čas na to podniknout cestu přes celý kontinent, společnost San Francisco Love Tours nabízí jízdy v upraveném vozidle VW Camper Van ze 70. let doplněném o závěsy z korálků, nápadná sedadla a psychedelické malby, kdy během cesty navštívíte všechna klasická místa ve městě. Jízda s Magic Bus po San Francisku trvá 2,5 hod. a dostanete se zpátky v čase až do roku 1967: můžete očekávat květiny, folk na stereo přehrávači a dokonce světelnou show na palubě.