Jak dlouho existují nejstarší organismy světa?

Jak dlouho existují nejstarší organismy světa? 1

Na Zemi existují organismy, které žijí již tisíce let. Pokud vás zajímá, které z nich patří mezi nejstarší, čtěte dál.

La Llareta, poušť Atacama, Chile – dva tisíce let
To, co vypadá jako skála pokrytá mechem, je ve skutečnosti velmi hustý kvetoucí keř. Geneticky je jeho nejbližším příbuzným petržel a roste jen ve velkých nadmořských výškách v poušti Atacama.

Welwitschia Mirablis, Namibie – dva tisíce let
Jde o druh primitivního jehličnanu, který roste jen na pobřeží Namibie a Angoly, kde se vlhkost z oceánu setkává s pouštním suchem. Navzdory vzhledu má jen dva dopisy, které nikdy neopadávají. Jde o Namibijské národní rostlinu.

Baobab Pafuri, Krugerův národní park, Jihoafrická republika – dva tisíce let
Na návštěvu tohoto stromu potřebujete ozbrojenou eskortu. Baobab je uprostřed s dužninou a jak roste, vnější části kmene se postupně stávají dutými. Většinou slouží tyto dutiny jako úkryt pro zvířata, často se však stává, že si z nich lidé dělají toalety či dokonce vězení nebo bary.

Stromatoliti, Carb Station, západní Austrálie – dva tisíce až tři tisíce let
Stromatoliti jsou organismy spojené s okysličováním Země, které začalo před asi 3,5 miliardami let, a také s počátky života na naší planetě.

Antarktický mech, Sloní ostrov, Antarktida – 5 500 let
Mach již 5 500 let pokrývá místo, odkud před stoletím vyrážela Shackletonových expedice.

Smrk Gran Picea, Fulufjället, Švédsko – 9 950 let
Tento téměř deset tisíc let starý strom je jakoby portrétem klimatických změn. Masa větví blízko země má asi 9 500 let. Štíhlý kmen téměř bez větví, který se nachází směrem od středu nahoru, má ale asi jen 50 let. Jeho tvar je výsledkem globálního oteplování na náhorní plošině v západním Švédsku.

Yucca Schidigera, poušť Mojave, Kalifornie – 12 tisíc let
Seskupení těchto rostlin má téměř dokonale kruhové uspořádání, které se postupně rozšiřuje díky novým semenům. A přestože nové kmeny jsou podstatně mladší, všechny spojuje jedna kořenová soustava stará asi 12 tisíc let.

Eukalyptus, Nový Jižní Wales, Austrálie – 13 tisíc let
Tento kriticky ohrožený druh eukalyptu má asi 13 tisíc let a jeho odborný název je veřejnosti neznámý. Důvodem je jeho ochrana. Předpokládá se, že na Zemi existuje už jen pět kusů rostlin tohoto druhu.

 
1417siete

Mořská tráva Posidonia Oceanica, Baleárské ostrovy, Španělsko – 100 tisíc let
Mezi ostrovy Ibiza a Formentera se nachází území chráněné organizací UNESCO. Mořské dno tu totiž pokrývají rostliny, které rostly již v době, kdy začaly naši předkové migrovat z Afriky.