Navštivte čínský ostrov Taiwan

Navštivte čínský ostrov Taiwan 1

Pozoruhodný exotický ostrov Taiwan (Tchaj-wan), který patří k méně navštěvovaným atrakcím Asie, má tendenci rozbíjet předsudky návštěvníků. Cizinci obvykle zemi znají jen díky technice, což podporuje mezinárodní rozšíření zboží se štítkem „Made in Taiwan“. Ve skutečnosti je to destinace, která nabízí dechberoucí panoramata, pestrou škálu různých kultur a překvapivě bohatou historii. Vedle nočních trhů, cyklostezek a termálních pramenů se zde tyčí mrakodrapy, mohutné hory a lesknou jezera. Kdy započítáte zvládnutelnou velikost ostrova, který má rozlohu menší než je polovina Skotska, jeho atraktivita ještě vzroste. Taiwan patří k nejzajímavějším místům na zemi, kde se dodnes daří starodávným náboženským a kulturním praktikám uprostřed převážně modernistické krajiny. Protiklad je nejlépe patrný v metropoli Tchaj-peji (Taipei), kde najdete futuristické divy, jako je věž Taipei 101 (jedna z nejvyšších budov světa) vedle chrámů provoněných kadidlem a domorodých komunit. Tato směsice různých vlivů se skvěle odráží v kuchyni ostrova, což je vynikající mix čínských, japonských a domorodých vlivů. Tak jako mnoho jiných aspektů života na Taiwanu i jeho pestrá kuchyně dává smysl, když přihlédnete k historii ostrova. Po pěti desetiletích japonské nadvlády byl ostrov v roce 1949 osvobozen a stal s útočištěm příznivců Čínské národní strany, kteří uprchli z Číny během občanské války. Do dnešního dne je Taiwan produktem tohoto období: individualistický suverénní stát, na který Peking hledí s nelibostí. Ať už jste milovníci historie nebo nejste, na Taiwanu naleznete mnoho zajímavého. Mimo velkoměsta s moderními stavbami najdete údolí, jezera a rokle v krajině, která zanechává přetrvávající dojem. Skutečnost, že se sem vydá jen relativně málo turistů, svědčí spíše o nedostatku povědomí než o nedostatku aktivit. V tomto koutku Asie si přijdou na své milovníci pěší turistiky, cyklistiky, potápění, ale také gurmáni a poutníci.

Turistická kancelář: Taiwan Visitors Association in the USA

Navštivte čínský ostrov Taiwan 2

Jak se tam dostat

Letecky

China Airlines jsou národní aerolinie. Další významný taiwanský přepravce nabízející mezinárodní lety na Taiwan je EVA Air. K jiným aeroliniím obsluhujícím Taiwan patří Emirates, KLM a Turkish Airlines. Můžete očekávat zvýšení cen před hlavními svátky, především před Čínským novým rokem. Letenky mohou být levnější v letních měsících. Hlavním letištěm je Taiwan Taoyuan.

Doba letu: z Londýna 14 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 16 hodin.

Lodí

Keelung, Taichung a Kaohsiung jsou tři hlavní přístavy na ostrově. Existují tři způsoby, jak přicestovat z pevninské Číny: 1. dvouetapově z města Fu-čou v Číně na taiwanské souostroví Ma-cu, a z něj do Keelungu, 2. přímým trajektem z města Sia-men do Keelungu nebo 3. rychlým trajektem z čínského ostrova Pingtan do Taichungu.

Poznámka: dlouhodobě fungující spoj z Taiwanu do Japonska od společnosti Arimura Sangyo Lines byl zrušen. Trajekt z Macaa na Taiwan byl pozastaven na neurčito.

Dálkové lodě: na Taiwanu zastavují různé dálkové osobní lodě včetně vybraných spojů od společností Cunard, Seabourn, Silversea a Star Cruises. Tyto spoje však na své trase mívají mnoho dalších zastávek na Dálném východě a většinou hned z Taiwanu zase odplouvají, takže cestující nemají čas na poznávání ostrova. Společnost Cosco provozuje spoje z Číny na Taiwan.

 

Navštivte čínský ostrov Taiwan 3
rokle Taroko, Taiwan

Co dělat a na co se podívat 

Obdivujte exponáty v Národním palácovém muzeu pár hodin strávených v tomto muzeu v Tchaj-peji by měl strávit každý, kdo má jen trochu zájem o kulturní dědictví regionu. Muzeum vystavuje největší a nejvybranější sbírku čínských artefaktů, z nichž většinu sem přinesli příznivci Čankajška, k velké nelibosti Pekingu.

Pozorování ptactva – Taiwan je domovem asi 460 různých druhů ptáků včetně vzácných endemických druhů, jako je taiwanská modrá straka (kraska), králíček taiwanský, bažant mikado a bažant Swinhoeův. K dalším významným živočichům patří makak formozský a asi 400 druhů motýlů.

Potápění ke korálům u Zeleného ostrova (Ludao) – můžete se potápět nebo šnorchlovat kolem Zeleného ostrova (Ludao) u jižního pobřeží, kde budete obdivovat nádherné lesy korálů; viditelnost je navíc dobrá po celý rok. Ostrov je přístupný lodí z města Tchaj-tung a známý také kvůli politickým vězňům, kteří sem byli vyhoštěni ve 20. století.

Jízda po trase kolem severovýchodního pobřeží – vydejte se na nezapomenutelnou jízdu po pobřežní silnici, která skýtá pozoruhodné panoramatické výhledy na podhůří Centrálního pohoří a modré Východočínské moře a Tichý oceán. Trasa prochází mnoha vesničkami, z nichž mnohé se jen málo změnily od příchodu moderních technologií.

Národní park Tarokudělejte si čas a obdivujte rozsah rokle Taroko, nejikoničtější přírodní atrakce Taiwanu, kterou stojí za to zahrnout do programu Vaší návštěvy. Vysoké skály kolem soutěsky jsou protkány rozsáhlými ložisky mramoru přispívajícími k celkové kráse jednoho z nejvýraznějších míst v regionu.

Pěší turistika v Nefritových horách (Yushan) – mnohé z taiwanských národních parků nabízejí vynikající podmínky pro pěší turistiku, ale dramatický Yushan mezi nimi vyniká. Za to vděčí hoře Yushan (Jü-šan, Nefritová hora) samotné, která je se svými 3952 m nejvyšším vrcholem severovýchodní Asie. Představuje významný symbol taiwanské identity a je oblíbeným cílem horolezců.

Oslavy Čínského nového roku – připojte se k oslavám některého z mnoha festivalů, které se konají v metropoli, což Vám umožní další pohled na kulturu ostrova. Festival dračích lodí a Podzimní festival/Festival měsíčních koláčů jsou pestré akce, ale nejvíce ulice ožívají během Čínského nového roku s jeho lampiony a ohňostroji.

Mohutný klášter Chung Tai Chan je nejvyšší buddhistický chrám na světě, velkolepé dílo architektury, jehož stavba trvala více jak 10 let a navrhl ho architekt C.Y. Lee (který stojí také za věží Taipei 101). Nejlépe se sem dostanete z města Puli v centru Taiwanu a známý je mj. působivou směsicí moderní technologie a starých tradic.

Rafting v údolí East Rift Valley – poznejte East Rift Valley („Východní příkopové údolí“), největší zlomovou linii na Taiwanu. Místní ji nazývají „Země mléka a medu“ a díky bohatému sedimentu se jedná o ráj pro geology. Nabízí úžasnou scenérii s čistými říčkami, jezery a zelenými údolími, takže bývá oblíbeným cílem milovníků dobrodružných aktivit. Rafting na řece Xiuguluan skýtá nezapomenutelné výhledy.

Termální prameny v Taianu – vulkanická minulost ostrova za sebou zanechala hojné zdroje geotermální energie, takže v zemi naleznete více jak 100 termálních minerálních pramenů. Jsou velmi oblíbené u místních i turistů a nabízejí příjemný způsob, jak uklidnit unavené svaly. Nepochybně nejlepší naleznete v okolí města Taian na severu ostrova.

Navštivte čínský ostrov Taiwan 4

Kočičí vesnice Houtong na Taiwanu

Návštěva Národního parku Kenting – den či dva můžete relaxovat v NP Kenting, často navštěvované rekreační oblasti s nádhernými plážemi, korálovými jezery a ptačí rezervací, tak jako zařízením na vodní sporty a golf, to vše s tropickým pobřežním lesem v pozadí. Park leží na jižním výběžku Taiwanu.

Vodní sporty na Pescadorských ostrovech (Penghu) – obdivujte úžasné čedičové skalní formace v souostroví Penghu, skupině ostrovů uprostřed Tchajwanského průlivu. Skalní sloupy byly vytvořeny, když láva vyvrhovaná z hlubin země vychladla a smrštila se, a pak sloupy vytvarovalo působení vln a větru. Díky vanoucímu větru je soustroví Penghu oblíbenou destinací pro windsurfing.

Vzneste se nad pláň Luye – strmý terén na Taiwanu a stálý vítr nabízí ideální příležitosti pro hang gliding (závěsné létání) a paragliding. Letovisko Green Bay (Feicuiwan) na severním pobřeží a pláň Luye v okrese Tchaj-tung na jihovýchodě nabízejí inspirující scenérii pro ty, kdo se chtějí chvíli vznášet nad krajinou. Tandemové seskoky jsou ideální pro lidi všech úrovní zkušeností.

Podívejte se na nakládané hady v Snake Alley v Taipei – podívejte se na živé hady, naložené krajty a další podivnosti na taipejském nočním trhu Huahsi/Huaxi Night Market. Říká se mu také Snake Alley („Ulička hadů“) a není to pouze atrakce pro turisty: můžete zde zakoupit různé místní produkty, jako jsou hadí varlata a želví penisy, které prý podporují mužnost.

Výhledy z věže Taipei 101obdivujte výhledy z vrcholu Taipei 101, do 2010 nejvyšší stavby světa. Můžete se vydat výtahem (nejrychlejším svého druhu na světě) na vyhlídkovou plošinu The Observatory v nejvyšším patře, které skýtá nejlepší výhledy na město. Má více jak dvojnásobnou výšku než druhá nejvyšší stavba v Tchaj-peji.

Chrámy ve městě Tainan – navštivte Tainan, nejstarší město na ostrově a dřívější metropoli. Je známá jako „Město 100 chrámů“, ale těch je ve skutečnosti 220, včetně některých předních příkladů architektury konfuciánských chrámů na Taiwanu. Očekávat můžete starobylé stavby, vynikající jídlo a kalendář plný oslav, jako je Festival ohňostrojů Yenshui.

Poznejte domorodý kmen Yami na Orchidejovém ostrově (Lanyu) – seznamte se s domorodými obyvateli Yami, jedním z posledních kmenů lovců-sběračů na světě, který žije na Orchidejovém ostrově (Lanyu). U jihovýchodního pobřeží vulkanického ostrova naleznete korálové útesy patřící k nejkrásnějším v regionu; ostrov nabízí klidné tropické pobřeží, a to i v hlavní sezoně.

Pamětní síň Čankajška vyjděte po některém ze dvou schodišť k Pamětní síni Čankajška, impozantní hrobce a svatostánku nejslavnějšího vůdce původem z Tajpeje. Je to národní památník, ale v jeho velkém areálu jsou umístěny také hlavní taipeiské kulturní instituce, Národní divadlo a Národní opera.

Procházka kolem opevnění na ostrovech Kinmen – souostroví ležící jen 2 km od pevninské Číny (ale ještě pod správou Taiwanu) představuje jednu z nejpozoruhodnějších, ale málo známých, možností pro výlet na Taiwanu. Coby významná strategická základna během nepokojů ve 20. století jsou ostrovy dodnes silně opevněné.

Tradiční město Lugang (Lukang) v centrálním Taiwanu oplývá bohatým charakterem a spoustou tradičních budov a skvělých míst, kde si můžete vybrat autentické místní řemeslné výrobky. Historické centrum je příjemné místo, kde se můžete procházet, ale nenechte si ujít především tři chrámy patřící k nejpůsobivějším v zemi, Longshan, Matsu a Glass Matsu.

Akční nabídka ubytování: