Jak strávit 2 dny v Reykjavíku, Island

Jak strávit 2 dny v Reykjavíku, Island 1

Reykjavík sice působí jako město zahalené nejedním tajemstvím, následující dvoudenní program Vás však seznámí s přátelskými místními obyvateli.  

 

Den první  

Pokud máte ve zvyku vstávat časně, měli byste se vypravit do rušného přístavu a pozorovat připlouvající rybářské lodě. Na pozadí budete mít pozoruhodný vrcholek Esja zvedající se naproti přes fjord na jihozápadním ostrově. Poté se vydejte na snídani do Grái Kötturinn, malé netradiční kavárny podávající vejce se slaninou s kusy čerstvého chleba.  

Pak kličkujte ulicí umělců Skólavörðustígur a nakukujte do jejich malých dílen a galerií. Na vrcholku kopce se tyčí obrovský betonový kostel Hallgrímskirkja (úvodní foto), který je nejpozoruhodnější budovou v Reykjavíku. Perfektní výhled na město budete mít, když vyjedete nahoru výtahem v jeho věži. Jakmile se vrátíte zpět na zem, přejděte ulici a nahlédněte do Muzea Einara Jónssona. Bezplatně se budete moct podívat na zvláštní ponuré práce tohoto sochaře umístěné v zahradě v zadní části, a pokud se Vám zalíbí, spoustu dalších fantastických skulptur naleznete uvnitř.   

Pokud budete chtít ještě hlouběji nahlédnout do islandské duše, zamiřte do Národní galerie Islandu. Zde spatříte obrazy nejvíce ceněných umělců země včetně fantastických surrealistických krajin a strašidelných znázornění bytostí místního folkloru. Zajděte do útulné kavárny Café Paris a dejte si zde lehký oběd – je to ideální místo k pozorování lidí. Pokud zde budete o víkendu, můžete se zastavit na bleším trhu Kolaportið – přehrabovat se na bleších trzích v zahraničí je vždy přínosné! Také si na rybím trhu můžete zakoupit kostky nechvalně proslulého shnilého žraločího masa (hákarl) – vypadá sice nevinně, ale porozhlédněte se dobře po nejbližším odpadkovém koši…

Pak na autobusovém nádraží Lækjartorg nasedněte na autobus č. 18 jedoucí ke komplexu Perlan. Zde naleznete hned dvě vzrušující věci: první z nich je vynikající Saga Museum, které přivádí k životu ranou historii Islandu pomocí fantasticky realistických modelů a zvukových stop strašného jekotu – s tím by jistě souhlasili i Vikingové. Druhou je šestiboká vyhlídková terasa s kavárnou, odkud budete mít úžasný výhled. Na večeři je však třeba mít předem rezervovaný stůl v některé z vynikajících rybích restaurací ve městě, jako je např. Við Tjörnina. Jakmile zaplatíte účet, vydejte se do hotelu, zdřímněte si a občerstvěte se: budete potřebovat energii na absolvování pověstného nočního života v Reykjavíku (runtur), který začíná kolem půlnoci a trvá až do 5 hod. do rána a který spíše než relaxaci na jednom místě obnáší putování od baru k baru. Pro začátek jsou vhodné trvalé oblíbené podniky Kaffibarinn, Kaffi Sólon a Thorvaldsen Bar

Islandská kuchyně v Reykjavíku 

Den druhý  

Po předchozí noci se začněte pomalu zotavovat při pozdní snídani (brunch) v Café Oliver. V 12,30 Vám pak doporučujeme se vydat na zkrácenou verzi Zlatého okruhu po Islandu. Budete sice mít málo času, ale snad příště si na návštěvu Islandu vyhradíte více jak dva dny! Ale spatříte alespoň něco z krajiny a přírody Islandu a budete moct žasnout nad jeho přírodními divy, jako je např. řítící se vodopád Gullfoss a chrlící horké prameny Geysir

Unavení a šťastní se k večeru vrátíte do Reykjavíku zrovna včas na večeři. Trochu pikantnější kuchyni můžete ochutnat v podobě indického jídla připraveného z islandských surovin. Dejte si šťavnatého lososa tandoori v restauraci Austur Indíafélagið, anebo vyzkoušejte originální pokrm z alkounů v restauraci Indian Mango. Večer pak zakončete v kině Volcano Show, kde se seznámíte s ohnivou a výbušnou stránkou geografie ostrova.   

„A co Modrá laguna?“ zřejmě se zeptáte na slavnou geologickou atrakci ostrova. Na celé cestě je nejlepší, že nejproslulejší atrakci Islandu můžete navštívit až při na zpáteční cestě na letiště následující den. A odpočinek v teplé safírově modré vodě je určitě skvělá poslední vzpomínka, kterou si odtud odvezete domů.     

Akční nabídka ubytování zde