Jak strávit 24 hodin v anglickém Bristolu

Jak strávit 24 hodin v anglickém Bristolu 1

Necelé 2 hodiny vlakem od Londýna leží Bristol, osmé největší město ve Spojeném království a stylové rušné město na jihozápadě Anglie. I když jeden den určitě nestačí na to, abyste poznali vše, co Bristol nabízí, zde uvádíme tipy, jak toho stihnout co nejvíce.

 

Ráno a dopoledne: Banksy a Brunel

Abyste ze své návštěvy Bristolu získali co nejvíce, začněte den brzy. Zamiřte k lodi Great Britain, lodi, která definovala standard designu lodí postavených v 19. a na začátku 20. staletí. Železný parník navrhl Isambard Kingdom Brunel, jeden z největších techniků 19. století. Když byla loď v roce 1843 spuštěna, bylo to největší plavidlo světa využívající inovativní a dosud nevídané technologie. Poté strávila 43 let na moři a 32x obeplula svět. Dnes s jejím neuvěřitelným příběhem seznamuje muzeum na místě. Jen kousek od Brunelovy lodi Great Britain najdete Banksyho mural Dívka s propíchnutým ušním bubínkem, což je obměna známého obrazu Dívka s perlovou náušnicí od holandského malíře Johannese Vermeera, kde Banksy nahradil náušnici venkovním bezpečnostním alarmem. Mural je umístěn na méně viditelném místě mezi skladišti u řeky, takže se dívejte po nedaleké pojízdné prodejně burgerů nebo se zeptejte na cestu. Pokud budete mít poté čas, vydejte se k M Shed necelý kilometr odtud. Dříve nákladový přístřešek s ocelovým rámem byl proměněn v muzeum, které mapuje historii Bristolu od pravěku do 21. století. V M Shed můžete vidět Banksyho mural Smrtka.

Jak strávit 24 hodin v anglickém Bristolu 2

Odpoledne: katedrála a Cabot

Už více jak tisíc let slouží nádherná Bristolská katedrála v parčíku College Green jako centrum náboženských aktivit, kde denně probíhají modlitby a bohoslužby. Pozoruhodná vitrážová světla ozařují klenutý interiér kaleidoskopem barev a spatřit můžete krásné vyřezávané kněžiště. Budete-li mít štěstí, uslyšíte rozléhající se zvuk zdejších varhan, které pocházejí z roku 1685. Hned za rohem od katedrály je ulice Park Street, kde najdete výběr nezávislých obchodů, a také Banksyho drzý mural Dobře zavěšený milenec – zobrazuje rozhlížejícího se muže v obleku, který hledá nahého zavěšeného milence své manželky. Ironií je zde především skutečnost, že mural se nachází na boční straně kliniky sexuálního zdraví. Nejlepší výhled budete mít z můstku v Park Street, který vede přes Frogmore Street. Když se vydáte z Park Street západním směrem, uvidíte Brandon Hill, nejstarší park v Bristolu. Na severním konci parku stojí Cabot Tower („Cabotova věž“) vysoká 32 m. John Cabot (Giovanni Caboto) byl italský mořeplavec a objevitel, který je znám jako první novodobý Evropan, který objevil Severní Ameriku. S podporou anglického krále Jindřicha VII. Tudora v roce 1497 vyplul Cabot z Bristolu a spatřil „New-found-land“ („nově nalezenou zemi“), kterou si nárokoval pro Anglii. V roce 1897, tj. 400 let po jeho první plavbě, byla na jeho památku vybudována Cabot Tower. Dnes mohou návštěvníci vyjít po spirálovém schodišti ve věži a obdivovat skvělé výhledy na město a přístav. Poté se vydejte pěšky (5 minut) do Muzea a galerie umění v Bristolu (Bristol Museum and Art Gallery). Nádherná edvardiánská barokní budova uchovává pozoruhodnou škálu artefaktů a uměleckých prací včetně egyptských mumií, pozoruhodných fosilií a prací renomovaných evropských starých mistrů. Klenuté stropy a široká schodiště přispívají k vytvoření prostředí z počátku 20. století, což podporuje zážitek z muzea. V hlavní hale naleznete Banksyho nápadnou skulpturu Anděl s plechovkou barvy.

 

Noční život

Až slunce zapadne, v Bristolu se rozhodně nudit nebudete. Park Street je dobré místo, kde začít, a Frogmore Street hned u Park Street je rušný gay okrsek. Můžete navštívit neony osvětlený QueenShilling (9 Frogmore Street), nejdéle fungující podnik pro gaye ve městě, nebo OMG, další proslulý gay bar jen kousek pěšky odtud. Prostor mezi Colston Avenue a Baldwin Street nabízí široký výběr stylových hospod včetně The Milk Thistle (Quay Head House) proslulé svými míchanými drinky a The Boardroom (20 St Nicholas Street), která se specializuje na „umění pastvy“, kdy podává malé talířky místních produktů jako skvělý doplněk ke svému výběru vína a piva. Dáváte-li přednost cideru (ostatně je to část Anglie známá jeho výrobou), zamiřte do baru The Apple na stacionárním říčním člunu na nábřeží Welsh Back. Zde můžete ochutnat skvělé druhy čepovaného cideru spolu se 40 typy lahvového cideru. Krásnému prostředí nábřeží se přitom máloco vyrovná. A pokud se Vám v Bristolu zalíbí, možná se sem zase brzy vrátíte.

Akční nabídka ubytování: