Surrealistická a divoká příroda jihu Nového Mexika, USA

Surrealistická a divoká příroda jihu Nového Mexika, USA 1

Neskutečná krajina na jihu Nového Mexika má v sobě něco, co způsobuje, že se návštěvníci rozhlížejí kolem a hledí nahoru. Zdejší surrealistické skalní formace a čistě bílé písečné duny vyvolávají představy mimozemských světů a není divu, že turisté často vzhlíží k čistému pouštnímu nebi, vyhlížejí létající talíř nebo dumají o vzdálených galaxiích.

Od doby, co se údajně v roce 1947 nedaleko města Roswell zřítilo UFO, americký stát New Mexico hledí k nebi a buduje zařízení, jako je Spaceport America, kosmodrom pro komerční vesmírné lety, nebo příhodně nazvaná observatoř Very Large Array („Velmi široké pole“) určená k pozorování vzdálených galaxií. Ale kromě fantastické krajiny zde najdete také vstřícná města a klidné destinace. Město Silver City je nejstylovější destinace v Novém Mexiku, přátelská především k vyznavačům outdoorových aktivit, zatímco díky pozoruhodným horkým pramenům kolem řeky Rio Grande je město Truth or Consequences skvělým místem pro relaxaci. Při kombinaci těchto aspektů je jih Nového Mexika ideální destinací pro milovníky outdoorových aktivit, kteří mohou poznávat zdejší kouzelnou rozmanitou krajinu.

Vesmírná turistika může být dostupná pro všechny s dostatečně vysokým kontem

Projděte se po jiné planetě v Národním parku White Sands

Fantastická krajina pro túry v poušti, oslnivé duny v Národním památníku/parku White Sands („Bílé písky“), se nachází 80 km na východ od města Las Cruces. I přes jejich název je netvoří písek, ale sádra, která se nahromadila na dně dávno zaniklého prehistorického moře. Bělostné duny (úvodní foto) se vlní do nekonečna až k vzdáleným horám na obzoru, takže představují neuvěřitelnou podívanou. Není proto divu, že park White Sands posloužil jako cizí vzdálená planeta, vybělená a bez vody, ve filmu Davida Bowieho Muž, který spadl na Zemi (1976). Známek života je málo, i když z písku tu a tam vykukuje kaktus, rozcuchané křoví nebo jasně zbarvená divoká květina. Návštěvníci parkují na vyklizených prostorech podél smyčky jediné silnice, která sem vede, a poté sjíždějí svahy na písečných saních, hážou létající talíře (frisbee) ve tvaru UFO, opalují se ve skládacích křeslech nebo si rozdělají piknik v zaoblených futuristických přístřešcích. Pokud byste podlehli pokušení vyrazit na túru přes duny, nezapomeňte si vzít s sebou spoustu vody. Letní horko je v nejoblíbenějším národním parku Nového Mexika nemilosrdné.

 

Vyšplhejte na vulkanickou jehlu nebo podnikněte pěší túru k vodopádu v pohoří Organ Mountains

Strohé vulkanické vrcholky pohoří Organ Mountains, oblíbeného vyznavači outdoorových aktivit v Novém Mexiku, vešly ve  známost v roce 2014, kdy se staly součástí nově uznaného národního parku Organ Mountains-Desert Peaks National Monument. Pohoří Organ Mountains, které bylo nazváno podle své podoby píšťalám varhan, se táhne od severu k jihu zhruba 16 km východně od řeky Rio Grande nedaleko města Las Cruces. Z návštěvnického centra Přírodní oblasti Dripping Springs na západních svazích hor mohou pěší turisté vyrazit po skvělé stezce dlouhé 5,6 km, která obchází malý vodopád v kaňonu Filmore Canyon, zatímco lezci se mohou vydat zdolat na nejvyšší vrchol Organ Needle (2743 m). Dostat se k této špičaté věžičce vyžaduje překonání nárůstu převýšení o 1219 m na 6,4 km, ačkoli pouze závěrečný úsek vyžaduje technické lezecké dovednosti.

 

Pivo, blues a cyklistika ve městě Silver City

Drsná hornická komunita proměněná v útočiště pro vyznavače outdoorových aktivit, Silver City, je nejstylovější horské město na jihu Nového Mexika. Bylo domovem Williama Bonneyho dokud se neproměnil v kovboje Billy the Kida a nikdy nebylo skutečně opuštěným městem duchů; dnes jeho rušné centrum opětovně ožilo. Ve velkolepých viktoriánských budovách najdete vše od historických hotelů Murray 2* a Palace 2* přes venkovské hospody a poskytovale cyklistických výletů až po prodejny potřeb pro outdoorové aktivity. Silver City ležící 80 km severně od mezistátní dálnice I-10 je už tak daleko od všeho ostatního, ale navíc je vstupní branou do největší divočiny ve státě. Severně od něj leží obrovský Národní lesní park Gila, kde apačský náčelník a šaman Geronimo vyrostl a dosáhl dospělosti, aniž by se setkal s bílým narušitelem. Zdatní baťůžkáři si ho mohou prohlédnout při několikadenních výpravách, zatímco cyklisté závodí na silnicích vedoucích skrz lesy na začátku května při předním cyklistickém závodu, 5denním a 5etapovém Tour of the Gila, který vrcholí 16kilometrovou etapou Gila Monster. Později v květnu Silver City Blues and Bikes Festival (vstup zdarma), nejlepší hudební festival jihu státu, představí významná jména blues spolu s retro Harley Davidsony a také se Stěnou smrti (Wall of Death), což je pódium ve tvaru sila, ve kterém odvážlivci jezdí po vertikálních stěnách a předvádějí různé akrobatické triky a manévry. A pokud máte rádi jemnější bzukot, navštivte raději Hummingbird Festival („Festival kolibříků“) v červenci.

Akční nabídka ubytování

Relaxujte v horkých pramenech nebo se broďte divočinou 

Surrealistická a divoká příroda jihu Nového Mexika, USA 2

Město Truth or Consequences („Pravda nebo důsledky“) by mohlo získat mnohem více návštěvníků, kdyby se stále jmenovalo Hot Springs („Horké prameny“).  Místo toho je tohle příjemné letovisko (s nejhloupějším názvem v Novém Mexiku od doby, co se tak v 50. letech pojmenovalo po oblíbeném rozhlasovém programu) u Rio Grande stále krásně původní. Lázeňské zařízení kolem řeky využívá přírodní termální vodu bohatou na minerály, která vyvěrá kolem. V Riverbend Hot Springs, nejlepších lázních na jihu Nového Mexika, jsou zřízeny soukromé i obecní bazény s horkou vodou přímo na břehu řeky, takže zároveň nabízejí nádherné výhledy. Ideální je strávit noc či dvě v některém z pestrých pokojů a srubů kolem, ale vítání jsou i denní návštěvníci. Nadčasové pohledy na řeku Rio Grande, jak ji viděli první objevitelé, nabízí Národní přírodní rezervace Bosque del Apache téměř 100 km odtud na sever. Pobřežní lesy a bujně zelené louky tvoří zimoviště pro obrovskou škálu stěhovaných ptáků včetně hus sněžných a jeřábů kanadských.

Setkání s mimozemšťany: od Spaceport America po Roswell

Surrealistická a divoká příroda jihu Nového Mexika, USA 3

Nové Mexiko 21. století stále představuje stát na hranici…. poslední existující hranici (v Severní Americe). První komerční vesmírné lety světa mají startovat z údolí Rio Grande, jakmile kosmodrom Virgin Galactic vyřeší zbývající technické problémy. V tuto chvíli si budoucí astronauti mohou alespoň prohlédnout samotný kosmodrom Spaceport America vzdálený 32 km jihovýchodně od města Truth or Consequences. Mezitím nahoře v observatoři Very Large Array umístěné na náhorní plošině 64 km západně od města Socorro manévruje 27 obrovských rádiových antén ve složitých vzorcích při tom, jak prozkoumávají vzdálené konce vesmíru. Jodie Foster, která ve Very Large Array pátrala po mimozemských civilizacích ve filmu Kontakt (1997), mluví v úvodním filmu promítaném v návštěvnickém centru. A nesmíme zapomenout ani na údajné zelené (či šedé) mužíčky, kteří prý ztroskotali v Novém Mexiku v roce 1947. Městečko Roswell dodnes oslavuje UFO, které se zřítilo nedaleko odtud (můžete se podívat na Akta X nebo sérii Roswell) prostřednictvím různých svérázných muzeí, festivalů a obchodů se suvenýry.

Místa, kde můžete spatřit UFO