Libérie – nejstarší republika v Africe

Libérie - nejstarší republika v Africe 1

Libérie se v posledních desetiletích dostávala na titulky kvůli samým negativním věcem, jako byly dvě občanské války a propuknutí eboly, což samozřejmě potenciální turisty odrazovalo. Země však od temných dnů občanské války ušla velký kus cesty.  Ibrahimův index africké správy z roku 2013 Libérii ohodnotil jako „zemi s největším zlepšením na kontinentu“, přičemž mnozí doufají, že bude v tomto směru pokračovat. Pokud ano, západoafrická pobřežní země nejspíš znovu přiláká cestovatele milující dobrodružství. Jsou pro ni charakteristické větrné pláže se zlatým pískem, bujné deštné pralesy a zelené savany, kde zvukovou kulisu vytvářejí ptáci, opice a sloni.

Libérie však může nabídnout více než jen přírodní divy. Nejstarší republika v Africe založená osvobozenými otroky z Ameriky a Karibiku je domovem pestré škály kultur: něco přes 4 mil. obyvatel země zahrnuje 16 různých národů, a také zde žije také značná asijská a blízkovýchodní populace.

V liberijské kultuře hraje významnou roli umění, kdy zdejší etnické skupiny jsou známy svými zdobnými dřevěnými skulpturami, především maskami, které mají spojovat živé s duchy předků a se starými božstvy. Tak jako umění, také náboženství je vetkáno do struktury života v zemi, přičemž neformální obřady s posvátným sumcem se nadále drží, přestože kostely a mešity bývají plné.  

Tropické klima Libérie, s dlouhým suchým obdobím od září do června a s dešti vrcholícími v srpnu, stále rozhoduje o všem, od dopravy až po pracovní rozvrhy. Během monzunu se ze silnic stanou řeky a občas to vypadá, že je země z velké části vydaná na milost a nemilost přírody.

Přesto je Libérie převážně pánem svého osudu a její etablování se coby důvěryhodné turistické destinace bude záviset převážně na tom, jestli si udrží mír a jestli dojde k významné investici do skřípající infrastruktury v zemi.    

 

Cestování do Libérie

Brussels Airlines provozuje přímé lety do do Libérie z Bruselu, spolu s přípoji do dalších měst v Evropě včetně Londýna. Aerolinie Royal Air Maroc létají z Casablanky a nabízejí letecké přípoje do USA a Evropy, zatímco aerolinie Arik létají do Libérie z Lagosu (Nigérie) a mají také spoje do Velké Británie a USA.

K dispozici jsou dvě letiště: Letiště James Spriggs Payne v metropoli Monrovii a větší Letiště Robertsport ve městě Harbel hodinu cesty od Monrovie; další letiště v zemi jsou určena pro personál Spojených národů. Je nutné mít potvrzení o očkování proti žluté zimnici, pokud přicházíte ze země s rizikem přenosu této choroby.

Doba letu: z Londýna 9 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 17 hodin (včetně mezipřistání)

 

Co dělat a na co se podívat

  • vystupte na horu Woligizi, nejvyšší vrchol v zemi
  • vraťte se zpátky v čase ve městě Harper
  • bavte se v pobřežním letovisku Marshall
  • surfujte v pobřežním městě Robertsport
  • poznejte ruch v metropoli Monrovia
  • přejděte po opičím mostě
  • prohlédněte si Národní park Sapo
  • vydejte se za hrošíkem liberijským do Přírodní rezervace East Nimba
  • rybolov v hlubokém moři
  • opalování se na plážích v Monrovii